Ministrul german de Externe, Steinmeier: Suntem la doar cativa pasi departare de o confruntare militara in Ucraina

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 mai 2014, 16:31 Actualitate | Internaţional


Frank Walter Steinmeier
Foto: Facebook.com
Ministrul german al Afacerilor Externe, Frank-Walter Steinmeier, a afirmat marti ca riscul "unei confruntari militare in Ucraina" se apropie si a cerut o noua conferinta internationala la Geneva, intr-un interviu acordat pentru patru ziare europene si citat de AFP.

"Imaginile sangeroase care ne parvin din Odessa ne arata ca suntem la doar cativa pasi departare de o confruntare militara" in Ucraina, a spus Steinmeier, in interviul acordat Gazeta Wyborcza (Polonia), El Pais (Spania), La Repubblica (Italia) si Le Monde (Franta).

"Dar un ministru de Externe nu este in functie pentru a descrie o situatie ci pentru a o modifica. De aceea imi concentrez toata atentia pe posibilitatile care ne raman la indemana pentru a evita caderea intr-un razboi civil", a adaugat el.

"Nimeni nu trebuie sa inteleaga gresit si sa creada ca nu exista un risc si o amenintare decat pentru Ucraina. Prin acest conflict, intreaga arhitectura de securitate europeana, aplicata de decenii, ar putea fi distrusa. De aceea trebuie sa facem totul pentru a evita acest risc si intrarea intr-un nou razboi rece", a subliniat Frank-Walter Steinmeier.

Berlinul pledeaza pentru o a doua conferinta internationala la Geneva, cu scopul de a identifica o iesire din criza din Ucraina, in ciuda esecului aplicarii acordului incheiat la jumatatea lui aprilie, tot la Geneva, intre Ucraina, Rusia, Statele Unite si Uniunea Europeana, si care urmarea o detensionare a crizei.

In opinia ministrului german, eroarea comisa in cadrul primei conferinte a fost "lipsa unui mecanism care sa permita traducerea in fapte a deciziilor".

"O a doua conferinta trebuie sa faca obligatorie fiecare etapa necesara pentru atingerea unei detensionari acolo unde tensiunea este foarte puternica, si necesara de asemenea pentru a intari un proces politic si constitutional care sa includa toti ucrainenii", a spus acesta.

Seful diplomatiei ruse, Serghei Lavrov, a afirmat marti la Viena ca o noua conferinta internationala "nu va aduce mare lucru" si a pledat in schimb pentru "un dialog national" ucrainean.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7773 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    actiune nu cuvinte (Marţi, 6 mai 2014, 16:37)

    ealexs [utilizator]

    Actiune nu cuvinte, de-aia nu mai poate Rusia de conferinte la Geneva ... ii doare in bocanc.
  • -3 (17 voturi)    
    dezmembrarea ucrainei...... (Marţi, 6 mai 2014, 16:53)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    singura solutie de pace in zona.......in actualele granite , ucraina e un stat artificial creat de fosta urss.
  • +7 (13 voturi)    
    Rusu a spus-o de-a dreptul (Marţi, 6 mai 2014, 16:54)

    Ionut P. [utilizator]

    Li se rupe de a doua conferință - nu că de prima s-ar fi sinchisit.

    Rusnacu o ține pe-a lui cu elementele fasciste de la Kiev, cu pașnicii protestatari pro-ruși și încetarea agresiunii armatei ucrainiei contra acestor îngeri (de etnie rusă).
    • -4 (10 voturi)    
      Pai si (Marţi, 6 mai 2014, 18:15)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui Ionut P.

      Cu ce anume greseste?

      Adica maidanezii pot rasturna puterea aleasa, dar aia care nu sunt de acord cu rasturnarea nu pot protesta? Curat murdar, moncher!

      Rusia face bina ca nu se pune capra intereselor americane.
      • +4 (10 voturi)    
        Săracu Patton se-ntoarce în mormânt (Marţi, 6 mai 2014, 19:02)

        Ionut P. [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        Era o știre acum câteva zile: 2 elicoptere ucrainiene au fost distruse (ambii piloți murind) de niște rachete lansate de protestatarii pașnici.
        Și-am spus tot. Fugi și behaie în altă parte partitura cu "protestatarii civili".
  • +5 (11 voturi)    
    conferintele lui peste prajit (Marţi, 6 mai 2014, 16:57)

    bogdan1477 [utilizator]

    Abia in contextul crizei ucrainiene vedem ce urias cu picioarele de lut este UE. La ceea ce face Putin in Ucraina raspunsul e conferinte peste conferinte. Prea fricoase ca sa impuna sanctiuni economice, prea comoda ca sa-si asume costurile unei ruperi de relatii economice cu Rusia, UE o tot scalda din conferinta in confewrinta, in timp ce Rusia ocupa incet, incet toata Ucraina.

    Ar trebui urgent un mecanism comun european de solutionare a problemei gazelor naturale dinspre Rusia si un alt mecanism comun de suportare a costurilor sanctiunilor asupra companiilor europene. In 6 luni de inghet total economic, Putin e alungat cu pietre de propria oligarhie. Da' pentru asta trebuie ceva cohones, nu doar muieri fricoase.
    • +2 (8 voturi)    
      care "mecanism european" ???!! (Marţi, 6 mai 2014, 17:40)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      UE este prizoniera unei super-birocratii paguboase generata si stratificata in toti acesti ani de smecheria numita "democratie parlamentara" iar acum, dupa ce ne-au tarat in cea mai neagra criza economica si morala, se agita falfaind in zadar niste biete hartii inutile si cheama la noi intruniri care se vor finaliza cu semnarea altor hartii, la fel de inutile.

      Noroc cu NATO si USA, caci daca ramaneam in baza UE, acum vorbeam deja ruseste.
      • +1 (5 voturi)    
        Tocmai ai dat si tu o palma (Marţi, 6 mai 2014, 19:27)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        unui rahat .Vorba aia , noroc cu NATO...
      • 0 (0 voturi)    
        smecheria (Joi, 8 mai 2014, 10:28)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Democratia parlamentara e cea mai buna din guvernarile posibile. E la ani lumina de conducerea ideala, da' alta mai buna nu stiu. Poate ar trebui sa nu aiba toata lumea drept de vot (de exemplu sa ai drept de vot doar daca ai platit in ultimii 4 ani impozitul aferent salariului minim pe economie). sau alt criteriu care sa impiedice folosirea prostimii asistate ca masa de votanti.

        Iar in criza morala si economica nu ne-au tirit nici rusii nici americanii nici evreii nici arabii, nici UE. Ne-am tirit singuri. Nu UE ne-a dublat cheltuielile bugetare in 2 ani, nu UE ne-a dublat pretul apartamentelor la fiecare 2 saptamini, nu UE ne-a impins sa luam credite pina la limita salariala. Vinovati de ce ni se intimpla sunte in primul rind no, si pina nu vom constientiza chestia asta, vom ramane la fel de saraci ca si acum.
  • +6 (8 voturi)    
    Ipocrizieee !!! (Marţi, 6 mai 2014, 17:05)

    MenInBlack [utilizator]

    [ In opinia ministrului german, eroarea comisa in cadrul primei conferinte a fost "lipsa unui mecanism care sa permita traducerea in fapte a deciziilor".]

    Repet pana obosesc :
    Rezolutie ONU >>> Castile Albastre >>> Alegeri libere !

    ONU nu e doar un organism care parasuteaza saci cu orez in zonele bombardate, nu ? Sau atata face ???
    • +2 (6 voturi)    
      oboseste linistit! (Marţi, 6 mai 2014, 17:43)

      postacu [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      ONU, asa cum e organizat in prezent, nu poate sa emita nici o rezolutie fara consens in Consilul de Securitate, unde Rusia e membru permanent. Ce te face sa crezi ca Rusia vrea Casti Albastre si alegeri libere in Ucraina?
    • -1 (7 voturi)    
      Nu se vrea (Marţi, 6 mai 2014, 18:18)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Nu intelegi? Nu se vrea acolo sus sa fie casti albastre si alegeri libere. Atat SUA cat si Rusia o vor pe-a lor, nu accepta ca cealalte jumatate din Ucraina vrea invers! E o politica paguboasa de totul sau nimic.

      Lovitura de gratie ar fi ca Rusia sa sustina o rezolutie ONU asa cum zici tu. Ar fi a doua miscare maiastra dupa aranjamentul cu Siria.
      • +1 (7 voturi)    
        hehe (Marţi, 6 mai 2014, 18:59)

        Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        "Lovitura de gratie ar fi ca Rusia sa sustina o rezolutie ONU"

        Dac-ar fi "lovitura de graţie", de ce n-au propus-o chiar rusnacii tăi? Ar fi fost şi mai "de graţie".
  • +6 (8 voturi)    
    Dupa Maidanul din Kiev (Marţi, 6 mai 2014, 17:30)

    Kepler [utilizator]

    Rusia si-a creat propriul Maidan in estul Ucrainei.
    Acest Est probabil se va rupe de Kiev intr-o forma sau alta si va strimba din nas chiar si la federalizare.
  • +5 (7 voturi)    
    Ce de viteji! (Marţi, 6 mai 2014, 17:37)

    Omics [utilizator]

    E plin de viteji pe aici. 15 militari ucrainieni în fața curții marțiale pentru că au refuzat să lupte
    http://24tv.ua/home/showSingleNews.do?military_who_refused_to_rescue_shot_down_mi24_crew_will_face_tribunal_apu&objectId=440131&lang=en

    Alte știri: 5 militari otriăviți și dezarmați, trenuri pline de armament circulă în regiunea Donețk (retrase ca să nu pice în mânile teroriștilor? dar militarii unde sunt?), ofițer uncrainean ucis de o grenadă ...
  • +7 (7 voturi)    
    ucraina nu va mai fi niciodata intreaga . (Marţi, 6 mai 2014, 17:54)

    adrian8 [utilizator]

    si daca reusesc sa inabuseasca separatistii , cei morti vor ramane arma puternica pentru martirizare ... si in cel mai optimist scenariu vor aparea intradevar teroristii cu atentatele lor .
    vestul va avea ura vesnica pentru estu si estul la fel ... separarea e inevitabila , pe termen scurt sau lung .

    (mai e si varianta utilizata de urss .. exterminare , deportare ..si atunci nu o sa aiba cine sa mai fie 'suparat')
  • +6 (10 voturi)    
    pt. sustinatorii ucrainei.... (Marţi, 6 mai 2014, 18:20)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    acesti ingerasi de ucrainieni, sunt atat de sovini si murdari, ca au fost in stare , sa dezgroape toti mortii romani de prin cavourile cernautiului, ca sa-si puna mortii lor, evident scriind cu litere chirilice.......sa nu se mai stie ca in zona au trait romani.
    • 0 (4 voturi)    
      Pentru adevar (Marţi, 6 mai 2014, 20:09)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      V-am dat un plus cu doua maini, caci am avut o matusa, din Suceava, inecata in Prut cand era la scoala la Cernauti si ingropata acolo.

      Dar: vizitand morminte de familie intr-un oras de langa Bucuresti, preotul ne-a spus ,
      " Nu mai avem locuri, cautam pe basarabeni" Am intrebat: " De ce-i cautati? " Sa le dam locurile la altii".
      Adica mormintele, presupunand cu nu prea aveau rude.
      Se face acest lucru si pt. ne-basarabeni, valabil pentru toti, daca nu treci pe la mormant, se fac abuzuri.
  • 0 (6 voturi)    
    dar s-a gandit cineva (Marţi, 6 mai 2014, 18:36)

    je2012 [utilizator]

    ca razboiul este dorit si de UE si de USA si de Rusia si de toata lumea. pt ca dupa aia cine va ajuta la reconstructie? de aia nu se baga nimeni: ii lasa sa-si dea la oase si apoi se baga la reconstructie si toata lumea e multumita, mai putin amaratii care vor muri nevinovati.
    • +1 (1 vot)    
      Reconstructie!? (Marţi, 6 mai 2014, 21:14)

      hvlad [utilizator] i-a raspuns lui je2012

      Tu ai habar de anul curent? In ce an te-ai nascut?
      • -1 (1 vot)    
        nu inteleg intrebarea (Marţi, 6 mai 2014, 21:51)

        je2012 [utilizator] i-a raspuns lui hvlad

        si fac pariu ca m-am nascut cu cel putin 10 ani inaintea ta, asa ca am prins si vremile alea de care tu ai auzit doar povesti.
  • +6 (6 voturi)    
    Interesul Rusiei (Marţi, 6 mai 2014, 18:52)

    Tudor_Al [utilizator]

    Este ca UE si NATO sa nu se apropie de granite. Vor sa creeze o zona tampon. Ideal zona ar fi inclus Romania, Bulgaria, Balticele, Ucraina, Georgia, etc. Multe din aceste tari insa s-au indreptat catre vest din 2 motive. Vestul are un model social economic viabil (fata de Rusia si EEuropei in general unde coruptia domneste) si doi: rusii in general s-au purtat extrem de urat cu aliatii, de la invazia Cehoslovaciei si Ungariei in anii 50-60 pina la Georgia si acum Ucraina.
    Eu cred ca Rusia va opri alegerile din Ucraina sau va face tot posibilul pentru a le delegitimiza. Va crea un conflict inghetat ca in Moldova. Ucraina in momentul de fata nu mai e o constructie viabila. Rusii nu vor in UE ci in Rusia, cucat mai mult trag catre Rusia cu atat Ucrainienii vor trage catre UE si NATO. Cu o minoritate rusofona atat de mare, nu exista nici o sansa pt o Ucraina unita in UE sau in apropiere de UE. Intrebarea este unde se va trage linia si cati vor muri pentru asta.
    Desi nu ii simpatizez, deplang ce se intampla acum in Ucraina pentru ca tragediile sunt mult mai mari intr-un razboi civil a se vedea Yugoslavia.