UPDATE Patriarhul Kiril al Moscovei: Nimeni nu va putea sa distruga Sfanta Rusie / Patriarhul Filaret al Kievului: Dusmanul rus este sortit esecului

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 20:35 Actualitate | Internaţional


Patriarhul Bisericii ortodoxe ruse, Kirill, a cerut sambata rusilor sa se roate pentru ca nimeni sa nu poate distruge "Sfanta Rusia", in cadrul discursului rostit cu ocazia sarbatorilor de Pasti, sccrie AFP.

"Trebuie astazi sa ne rugam pentru poporul rus care traieste in Ucraina, pentru ca Domnul sa faca pace pe pamantul ucrainean (...), sa puna capat planurilor celor care vor sa distruga Sfanta Rusie", a declarat patriarhul, in cadrul unei slujbe religioase rostite in catedrala Iisus Mantuitorul din Moscova.

"Acest lucru s-a petrecut in numeroase randuri in istorie si nimeni, niciodata, nu a reusit", a adaugat acesta, potrivit transcriptului si inregistrarii video postate pe site-ul patriarhiei.

In catedrala, patriarhul Kirill a cerut asistentei sa ingenuncheze si a ingenuncheat si el, pentru o ruga pentru Ucraina.

"Ucraina este, politic, o tara straina, (dar) spiritual si istoric nu a fost niciodata cazul. Suntem un singur popor in fata lui Dumnezeu, aveam aceeasi credinta ortodoxa, indiferent de ce cred cei care cred ca poporul ucrainean alte alte credinte", a declarat acesta.

Kirill a adaugat ca se roaga "pentru ca puterea sa fie aleasa intr-un mod legitim, pentru ca schimbarile dorite de poporul Ucrainei sa fie facute in conformitate cu legea fundamentala a acestei tari".

Din Kiev, patriarhul ortodox ucrainean Filaret a afirmat sambata, in mesajul pascal, ca "dusmanul" rus, care a comis o "agresiune" in Ucraina, este sortit esecului.

"Tara care ne-a garantat integritatea teritoriala a comis o agresiune. Dumnezeu nu poate fi de partea raului, si de aceea dusmanul poporului ucrainean este condamnat la esec", a spus patriarhul Filaret.

"Hristos a suferit, a murit si apoi a renascut si a invins raul. Asa va fi mereu. Dumnezeu ne va ajuta sa reinviem Ucraina", a afirmat Filaret.

Ortodoxia din Ucraina este impartita intre patriarhatul Moscovei si cel de la Kiev, care revendica mai multe milioane de credinciosi si o mica biserica autocefala.

Ucraina are si o biserica greco-catolica, care respecta ritul bizantin dar care este subordonata Vaticanului, si pe care Patriarhia Rusiei o acuza ca este un instrument de prozelitism catolic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8232 vizualizari

  • +18 (38 voturi)    
    eu unul propun ca ... (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 20:51)

    exilatul [utilizator]

    cei doi popi sa se dueleze cu crucile lor de patriarh ca sa vedem care reprezinta binele si care raul...
    • +25 (29 voturi)    
      Popa Kiril mai lipsea (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 21:28)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Numai pe popa Kiril nu-l mai vazusem calare pe o racheta nucleara ruseasca si cu kalashnikovul in mana.
    • +14 (18 voturi)    
      Pentru comentatori si galerie (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 21:56)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Popa Kiril in Rusia e un afacerist mai mare si are legaturi in egala masura cu cercurile oculte precum si cu protipendada politica nou imbogatita a Rusiei care graviteaza in jurul lui Putin. insa cel mai ocult dintre toti e de departe RasInputin
      • +7 (7 voturi)    
        Ca si pe la noi (Duminică, 20 aprilie 2014, 7:18)

        MagnusLucian1320675938794 [anonim] i-a raspuns lui sebagain

        Cu sufletu-n rai, dar cu banii in cont. Pai nu popii l-au arestat pe Dumnezeu, si continua sa-si bata joc de noi amenintandu-ne cu ala, arestatul Divin ? :)
    • +10 (10 voturi)    
      Ateul din Constanta: (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 22:58)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Inxcurca-iiii Doamneeeee...
      ;P
    • +10 (10 voturi)    
      Nimeni nu va putea sa distruga Sfanta Rusie (Duminică, 20 aprilie 2014, 10:49)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Nu-i nimic, se va distruge singura. In sec.XXI e greu sa incerci sa cionduci lumea cu mijloacele asiatice medievale de acum 500 de ani. Vodca, picioarele nespalate si obraznicia caracterizeaza in continuare regimul rus, chiar daca se parfumeaza cu Chanel.
      • +2 (2 voturi)    
        raspuns corect: (Duminică, 20 aprilie 2014, 21:37)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        sfantu' putina.
  • -4 (22 voturi)    
    opaaa (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 20:51)

    demaGOGU [utilizator]

    noah ca au scos si popii cutitele pe masa

    sa fie primite!
    • +14 (20 voturi)    
      Ei le scot primi! (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 21:33)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ba chiar sunt cei care dicteaza scoaterea cutitelor!
      Iar bolsevicii rusi, fura mereu startul!
  • +19 (21 voturi)    
    wohoo (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 21:47)

    Soljenitin [utilizator]

    Age of Empires! :))))))))))
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Duminică, 20 aprilie 2014, 0:55)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Popii rusi par a avea mai mare succes. Au transformat deja mult mai multi militari ucraineni in soldatii propii/rusi.
  • 0 (8 voturi)    
    romania... (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 23:14)

    arthur_l [utilizator]

    traim in romania in 2014 si uite ca si la noi cele 3 biserici crestine traditinale surori si la noi se cearta si de la 1918 nu s-au mai unit sa lupte pentru binele romanilor ci ca sa ii dezbine.

    aceste biserici sfinte surori sunt cea ortodoxa, cea catolica si cea greco catolica.

    in orice tara animalele pot declansa razboaie etnice, si daca nu pot sa fie etnice atunci creeaza razboaie religioase si daca nici asa, atunci aduc mercenari care pentru bani fac orice apoi se retrag si lasa populatia de rand sa isi dea in cap una la alta.
    • +2 (4 voturi)    
      N-ai inteles... (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 23:49)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui arthur_l

      ... ca se bate Zeratulu ucrainean si cu cerebratu rus?
      • 0 (0 voturi)    
        am inteles... (Duminică, 20 aprilie 2014, 23:20)

        arthur_l [utilizator] i-a raspuns lui ac

        am inteles, dar ziceam ca si romania e ca ucraina daca ar fi vorba de ceva.
        si la noi se vor gasi nu un tradator ci mii care sa vanda tara doar asa pentru ceva trecator.
        un singur dumnezeu, o singura tara.
        indiferent de ce religie, romanii trebuie sa fie frati si sa inteleaga ca fratele roman e mai presus de religia pe care o are un frate roman.
        dar asa cum sunt frati romani dezbinati in italia si spania, asa sunt dezbinati si pe plan intern numai ca nu ne dam seama.
    • +4 (6 voturi)    
      adica (Duminică, 20 aprilie 2014, 0:11)

      dezer [utilizator] i-a raspuns lui arthur_l

      un fel de kkt si ciorba traditional.Traiasca traditia
      • 0 (0 voturi)    
        nu-i vorba de traditie (Marţi, 22 aprilie 2014, 11:46)

        arthur_l [utilizator] i-a raspuns lui dezer

        nu-i vorba de traditie

        o natiune ca sa dainuie in primuol rand trebuie sa stie sa corbeasca si sa scrie corect in limba natiunii respective - altfel incet incet se va stinge si va disparea.

        traditia se imbina cu istoria si te face sa nu uiti greselile facute si sa nu uiti de tradatorii care au existat de-a lungul timpului in cazul nostru in romania.

        de la burebista si pana in prezent.

        ce e mai fain e ca in 2014 sunt o multime e politicieni romani care ar vinde tara imediat daca ar avea ocazia si ar trada imediat. (de fapt o vand si acum numai ca nu isi dau seama)

        deci cam asta e

        romanii indiferent de religia lor si indiferent de cat de bogati sunt trebuie sa se ajute intre ei si sa stie ca pamntul patriei e sfant.
  • +9 (11 voturi)    
    dilema (Duminică, 20 aprilie 2014, 0:01)

    baimarean [utilizator]

    cine va mai apuca sa confirme a cui ANAFURA e mai tare ?!
  • +1 (5 voturi)    
    Ateu (Duminică, 20 aprilie 2014, 1:09)

    marius112 [utilizator]

    Inca un motiv pentru care sa nu cred si sa nu ma inchin la pietre.
  • +6 (6 voturi)    
    Preotzi (Duminică, 20 aprilie 2014, 5:23)

    rerenenegate [utilizator]

    Bah, cine poate sa spuna ca rusia e sfanta??? Doar nishte devils/draci in costum de preotzi...
  • +8 (8 voturi)    
    razboiul ruso-ucrainean (Duminică, 20 aprilie 2014, 9:59)

    predel [utilizator]

    Faza pe blagoslovenii
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Duminică, 20 aprilie 2014, 22:52)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui predel

      faza pe afurisit!
  • +1 (1 vot)    
    Comment sters de user (Duminică, 20 aprilie 2014, 16:52)

    tenere [anonim]