Serviciul de informatii din Suedia vorbeste despre o amenintare in crestere din partea Rusiei

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Miercuri, 9 aprilie 2014, 12:26 Actualitate | Internaţional


Suedia
Foto: Google Maps
Serviciul suedez de informatii a catalogat "pregatirile de razboi" din Rusia drept cea mai serioasa amenintare cu care se confrunta tara nordica, potrivit Wall Street Journal. Analistul sef al Serviciului suedez de informatii sustina ca activitatea serviciilor rusesti de informatii s-a intensificat in contextul tensiunilor din Ucraina si Crimeea si ca numarul atacurilor cibernetice a crescut si s-au concetrat pe zone din societate pe care statul suedez trebuie sa le protejeze.

"Fara sa intram in detalii, observam o intensificare a activitatilor serviciilor ruse de informatii din cauza celor ce se intampla in Ucraina si Crimeea", Wilhelm Unge, analist sef in cadrul Serviciului suedez de informatii Säkerhetspolisen.

Potrivit lui Unge, atacurile cibernetice au sporit si au fost concetrate pe anumite zone din societate pe care statul suedez trebuie sa le protejeze, insa nu a oferit mai multe detalii.

Unge mai sustine ca Suedia s-a confruntat de-a lungul timpului cu mai multe tentative ale Rusiei de a recruta agenti in tara nordica si de a accesa informatii sensibile.

"Discutam despre informatii privind semnale, penetrare a infrastructurii de aparare, achizitia la scara larga a unor harti precum si alte activitati de informatii in domeniu. Toata lumea isi aduce aminte de atacurile aeriene simulate impotriva Suedie din urma cu un an. Face parte dintr-un tipar", mai spune oficialul suedez.

In luna martie anul trecut, Rusia a executat o serie de exercitii aeriene deasupra Marii Baltice, iar avioanele de vanatoare rusesti au zburat pana la granita suedeza. Armata din Suedia a fost criticata atunci ca in replica nu a ridicat in aer avioanele sale de vanatoare. In schimb, avioanele de vanatoare NATO au fost trimise in aer ca raspuns la manevrele rusesti, aminteste Wall Street Journal.

Suedia nu este un stat membru NATO si nici nu are in plan sa adere la alianta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10411 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    7 Februarie 1914 The New York Times (Miercuri, 9 aprilie 2014, 12:42)

    pointless man [utilizator]

    ŢĂRANII SUEDEZI VOR O ARMATĂ MAI MARE 30.000 s-au dus la Stockholm pentru a cere o amplificare a înarmării REGELE GUSTAV LE-A PROMIS-O
    Frica de agresiunea rusă a pricinuit o demonstraţie fără precedent în istoria Suediei.

    STOCKHOLM 6 Februarie – O mare paradă populară formată din mai mult de 30.000 de delegaţi veniţi din toate colţurile Suediei a defilat astăzi la palatul regal prin faţa regelui şi reginei solicitînd aşezarea forţelor militare şi navale ale naţiunii pe o bază modernă şi operaţională.
    Agitatorii spun că în special starea marinei este deplorabilă, cele mai noi nave de luptă fiind vechi de zece ani. Cauza demonstraţiei, unică în istoria Suediei, a fost lentoarea cu care actualul guvern liberal acţionează în domeniul apărării. Toate camerele libere şi spaţiile din barăci şi sălile de sport au fost închiriate de delegaţi, care manifestau un mare entuziasm şi zel în acceptarea unor sacrificii personale prin prisma creşterilor de impozite necesare spre a îmbunătăţi apărarea naţiunii.
    Spaima antirăzboinică generală îşi are sursa în ştirile curente despre spionajul rusesc şi concentrarea trupelor ruse din Finlanda, care, conform convingerilor populare, ţintesc Suedia.

    100 de ani - nimic schimbat !

    PANIMAITE suedezi !
  • -14 (24 voturi)    
    asta-i diversiune.... (Miercuri, 9 aprilie 2014, 12:43)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    nu cred ca-i intereseaza pe rusi......suedia.
    • +15 (19 voturi)    
      ai perfecta dreptate (Miercuri, 9 aprilie 2014, 13:11)

      trelu [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      Nu-i intereseaza nici Crimeea, nici Ucraina , nici Moldova(aka Transnisstria) , nici Georgia, nici Cecenia. Aviatia zbora pina la granitele teritoriale ale suediei,doar asa... sa mai comsume din combustibil !!
      • -3 (11 voturi)    
        trebuie sa fii naiv..... (Miercuri, 9 aprilie 2014, 16:20)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui trelu

        ca sa nu poti intelege, ca diversiunea cu suedia, acopera intentia de a intra in estul ucrainei......
        p.s.cam slabut baieti, daca nu prea aveti minte, lasati-va de comentarii serioase.
        • +7 (9 voturi)    
          trebuie sa fii prostan (Miercuri, 9 aprilie 2014, 17:53)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          ...sa ignori modul in care rusii s-au comportat in istoria lor. De diversiuni nu prea le arde lor - obiceiul lor e de a-si ataca toti vecinii pe care ii considera slabi, la momentul oportun.

          In urma pactului Ribbentrop-Molotov, de exemplu, Rusia a invadat Polonia, Romania, Estonia, Letonia, Lituania Finlanda, etc ... fara nicio "diversiune" de genul celor sugerate de tine. Dintre toate tarile alea, doar Finlanda a opus o rezistenta armata notabila ce a dus la respingerea invaziei (asta pentru ca erau pregati si aveau o armata bine echipata si instruita). Similar au actionat rusnacii in Coreea, Afghanistan, Cehoslovacia, Ungaria, Georgia, Moldova, etc.

          Ucraina e astazi victima perfecta pentru ca e cel mai vulnerabil stat European, la momentul actual.

          Ce se intampla in Scandinavia nu e nicio diversiune ci reprezinta manevre militare standard pentru rusi (le fac in fiecare an ... intr-o perioada trimiteau avioane de lupta pana aproape de UK, de exemplu) ... pentru a testa reactia potentialilor adversari.
          • -4 (6 voturi)    
            e parerea ta de incult si narod......... (Miercuri, 9 aprilie 2014, 21:24)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

            poti sa faci ce strategii vrei, ....vad ca HN, desi spune ca nu admite invectivele, ti-a dat liber sa te exprimi .
            p.s. la narozia expusa mai sus, nu meriti raspuns, ..polologhia ta.e un ghiveci de fapte istorice interpretate,fara discernamantul si subtilitatile corespunzatoare vremurilor noastre......ai o minte de kko.
  • -25 (33 voturi)    
    paranoia (Miercuri, 9 aprilie 2014, 12:44)

    destanga [utilizator]

    Rusia va anexa tot globul dupa mintea unora.
    Vreu doar un exemplu ,unul singur in care rusia a anexat o tara europeana.
    Mai lipseste SUA sa zica ca va fi anexata de Rusi ,in rest paranoia peste tot.
    • +18 (18 voturi)    
      . trei exemple .... (Miercuri, 9 aprilie 2014, 13:13)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      LETONIA, LITUANIA, ESTONIA. Este grea istoria dar niciodata nu-i prea tarziu sa invatam
    • +10 (14 voturi)    
      In intregime sau partial? (Miercuri, 9 aprilie 2014, 13:20)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Pentru in intregime:
      - tarile baltice, Ucraina (isi declarase independenta in 1917-18, e mult de povestit)
      - Pentru partial:
      - Finlanda, Romania, Polonia, Georgia.

      Poftim, este ceva mai mult de un exemplu. Cum argumentezi?
      • -14 (14 voturi)    
        membre UE (Miercuri, 9 aprilie 2014, 14:19)

        destanga [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

        Am spus
        • +11 (11 voturi)    
          Spus sa scris? (Miercuri, 9 aprilie 2014, 14:41)

          coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui destanga

          Spus sau scris?

          Ai scris tara europeana, inca nu este toata Europa in EU ca sa se subinteleaga.

          Membru UE: Romania, Polonia, Lituania, Letonia, Estonia.

          De ce tot incerci sa promovezi imaginea rusilor?
          • +5 (5 voturi)    
            don't feed the troll... (Miercuri, 9 aprilie 2014, 20:07)

            mache [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

            ... mai nou orice agarici cu internet este mare troll...
        • +1 (1 vot)    
          In rusa spus = scris ? (Joi, 10 aprilie 2014, 10:40)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui destanga

          Daca ai spus probabil ca doar "tavarisii" de langa tine au auzit, daca ai scris imbecilitatea a fost vizibila de topata lumea
    • 0 (2 voturi)    
      Rusia urmareste Finlanda (Joi, 10 aprilie 2014, 10:38)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui destanga

      Suedia nu poate fi indiferenta. Cat despre propagandistii rusi de pe acest forum o singura vorba "pasli la Moscova" ca aici nu va mai ascuta nimeni. Angajamentul FSB e prea evident
  • -6 (8 voturi)    
    Rusia (Miercuri, 9 aprilie 2014, 12:50)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Oligarhii rusi simt pulsul natiunii sale si o tin in tensiune max . sistemul functioneaza . altfel nu vad ce-i lipseste Rusiei care controleaza 25% din supraf globului.
  • +11 (13 voturi)    
    da (Miercuri, 9 aprilie 2014, 15:46)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pai si grippen-urile suedeze vad ca nu se pot ridica in apararea propriei tari, ca sa nu mai zic ca asteapta s-o apere avioanele nato desi nu e membra si nici nu are de gind , adica aparare pe vietile si banii altora. Cam lasi si cam ipocriti suedezii astia, altfel mari aparatori de tigani, bivolari si altii asemenea.
    • -2 (2 voturi)    
      Toleranta si civilizatia sunt departe (Joi, 10 aprilie 2014, 10:42)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      De noi. E inca greu sa intelegem valorile la care se raporteaza Suedia. Ai ceva argumente pentru ipocrizie sau lasitate. Unde ai vazut ca Suedia nu isi ridica avioanele?
      • 0 (0 voturi)    
        daca suedia..... (Joi, 10 aprilie 2014, 12:29)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        se"raporteaza "la niste valori asa deosebite, de ce nu cheama toata tiganimea , acolo la ei....sa-i creasca, sa-i educe, sa le utilizeze capacitatile.... .......noi ne-am cam saturat de populatia asta nomada si parazitara.......noi nu avem nici o obligatie fata de tigani, au venit aici, ei singuri, n-au fost adusi cu forta......
      • 0 (0 voturi)