UPDATE Ambasadorul ucrainean la ONU: Exista semnale ca Rusia pregateste o interventie militara in estul si sudul Ucrainei

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 martie 2014, 11:52 Actualitate | Internaţional


Ambasadorul ucrainean la ONU a declarat joi, la Geneva, ca exista semnale ca Rusia pregateste o interventie militara in estul si sudul Ucrainei, relateaza Reuters.

"Exista indicii ca Rusia este pe punctul de a dezlantui o interventie militara masiva in estul si sudul Ucrainei", a declarat Iuri Klimenko, la o reuniune a diplomatilor ONU dedicata situatiei drepturilor omului din Ucraina.

Afrimatia sa a fost sustinuta de majoritatea celorlalti ambasadori, dar contestata de un diplomat rus, care a citit o declaratie de justificare a actiunilor intreprinse de Rusia pana in prezent.

Diplomatul ucrainean a vorbit despre importante intariri militare in regiunea Kherson, in nordul Crimeei, informatii despre amplasarea de mine si arestari ale unor activisti pro-rusi care aveau legitimatii ale serviciilor rusesti de securitate, in regiunea sud si est.

"Ucraina si ucrainenii sunt pregatiti sa-si apere pamantul cu toate mijloacele necesare dar, la acest stadiu, ramanem angajati pe calea unei solutii pasnice", a precizat Klimenko, potrivit AFP.

"Utilizarea dreptului de autoaparare este ultimul recurs pentru Ucraina", a adaugat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5397 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Lasa vrajeala (Joi, 20 martie 2014, 12:00)

    Gustav666 [utilizator]

    Nu mai tine, deja UE v-a programat la sfarsitul anului iar SUA are ceva mici probleme cu FED-ul.
    Mai incercati cu niste lunetisti, ca ati devenit neinteresanti.
    • +6 (6 voturi)    
      Sfatuiti repede Ucraina sa trimita tezaurul la Buc (Joi, 20 martie 2014, 12:29)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      :))
    • +3 (9 voturi)    
      Tovarischi, dute-n...Siberia mea de aici (Joi, 20 martie 2014, 12:34)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Mancurtule!
    • -1 (1 vot)    
      Ana PAuker (Joi, 20 martie 2014, 16:03)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      ar fi mandra de tine, agitator bolsevic!!
  • -1 (11 voturi)    
    alegeri (Joi, 20 martie 2014, 12:05)

    Ion Zapada [utilizator]

    da astia nu mai pregatesc alegeri sa intre in leitimitate? Sau vor sa si-o "castige" pe spinarea altora?
    • +4 (4 voturi)    
      Ba se pregatesc alegeri (Joi, 20 martie 2014, 12:34)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      Au fost organizate alegeri anticipate in mai. Informeaza-te...
      • 0 (2 voturi)    
        ?? (Joi, 20 martie 2014, 14:48)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

        "Au fost organizate alegeri anticipate in mai."
        pai suntem in martie...care mai?. ca 25 Mai e peste 2 luni. Informeaza-te.
        Adica, ramane cum am stabilit: urmeaza sa pregateasca alegeri- si pentru asta trebuie sa asigure un cadru democratic.
    • +2 (4 voturi)    
      Iar te-ai dedublat? (Joi, 20 martie 2014, 12:36)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      :)
    • +5 (7 voturi)    
      alegerile din Ucraina se tin pe 25 mai (Joi, 20 martie 2014, 12:49)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

      Unde ai citit ca ucrainenii nu mai pregatesc alegeri? Sunt pe 25 mai, chiar nu e nevoie sa se repete de 20 de ori, sunt si alte subiecte care apar zi de zi!
      • 0 (0 voturi)    
        rezolutia (Joi, 20 martie 2014, 15:26)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Nu am afirmat ca nu mai rpegatesc, ci ca asta ar trebui sa fie preocuparea lor de baza (plus actele economice ) si nu asta :
        Ora 11:00 Rezolutie a Parlamentului de la Kiev: Ucraina va lupta pentru eliberarea Crimeei.

        dar de, hipsterii ca tine se impresioneaza usor: 2 femei in fata si gata: batman, batman
  • -4 (14 voturi)    
    DA (Joi, 20 martie 2014, 12:08)

    abrahamlincoln [utilizator]

    ucraina, cu un guvern ultra xenofob , deja si-a aratat adevarat fata, face legea cu pumnul la propriu, (bate oameni , cetateni proprii, care incep sa-si deschida ochii) inca o "revolutie" regizata, ucrainieni luati o pazua, pana nu va da rusia o pauza !
    • +6 (6 voturi)    
      Parca esti Ponta (Joi, 20 martie 2014, 12:36)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui abrahamlincoln

      Numai ala mai are atatea ID-uri in o singura persoana.

      Hotnews poate ar trebui sa mai reduceti din conturile duble!
    • +6 (10 voturi)    
      minciuna de o suta de ori ca sa devina adevar (Joi, 20 martie 2014, 12:51)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui abrahamlincoln

      De unde te informezi? De la Rusia Today?
  • +3 (7 voturi)    
    este de asteptat (Joi, 20 martie 2014, 12:10)

    Mumulea [utilizator]

    Crimeea este nesustenabila dpdv al utilitatilor publice fara conductele de gaz si liniile electrice de la est de Nipru. Ca sa nu mai vorbim de apa Niprului - 90% din resursa de apa a Crimeei. De la Nipru sunt 150km pana in Odessa, iar apoi inca 50 pana la Tiraspol. Probabil se va forta invazia (tatonarea deja s-a facut in oblastul Kherson), atat timp cat nu sunt semne de rezistenta. Bonus, intregul platou continental al Marii Negre.
    Cred ca nebunul de la Kremlin va incerca si asta, altfel, isi va pierde putinjugend-ul, aliatul de baza.
  • +7 (7 voturi)    
    exista semnale??? (Joi, 20 martie 2014, 12:17)

    dragos234 [utilizator]

    In locul tau as sapa transee in jurul Kievului si as trimite familia intr-o tara NATO, la Bucuresti de exemplu.
  • +2 (8 voturi)    
    introducerea rapida a vizelor pentru cetatenii rus (Joi, 20 martie 2014, 12:26)

    fit [utilizator]

    Trebuie sa se introduca vizele pentru cetatenii rusi mult mai repede! Nu inteleg de ce abia acum s-a decis acest lucru! In Ucraina se plimba cetatenii rusi de capul lor si ne mai miram ca apar tot felul de proteste pentru alipirea la Rusia?!
    • -2 (10 voturi)    
      Le curgeau balele vesticilor dupa (Joi, 20 martie 2014, 13:20)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui fit

      banii jefuiti de corupti Rusiei...
    • +3 (3 voturi)    
      ucraienii (Joi, 20 martie 2014, 14:49)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui fit

      pai tu crezi ca ucrainianul e prost ? Sta ca cere embargou la EU si nu la firmele rusesti de pe teritoriul lor.