Ministrul de Externe al Frantei: Participarea Rusiei la G8 a fost suspendata

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 18 martie 2014, 13:00 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin, la summitul G8
Foto: Agerpres/AP
Ministrul de Externe al Frantei, Laurent Fabius, a anuntat marti, la Europe 1, ca s-a decis supendarea participarii Rusiei la G8, transmite AFP.

"In ceea ce priveste G8, am decis sa suspendam participarea Rusiei, ceea ce inseamna ca se are in vedere ca toate celelalte tari, cele mai mari sapte state, sa se intalneasca fara Rusia", a declarat seful diplomatiei franceze.

Din grupul G8 fac parte principalele economii din lume: SUA, Rusia, Germania, Franta, Marea Britanie, Italia, Canada si Japonia.

Fabius a precizat ca Putin "ramane invitat" in Franta pe 6 iunie, a ceremoniile care marcheaza comemorarea a 70 de ani de la debarcarea fortelor aliate in Franta.

"Presedintele Putin este invitat in numele istoriei. (....) Pentru moment, ramane invitat", a declarat ministrul Fabius.

Seful diplomatiei franceze a confirmat insa anularea vizitei la Moscova pe care trebuia sa o efectueze marti, impreuna cu ministrul francez al Apararii, Jean-Yves Le Drian, pentru a se intalni cu omologii rusi.

"Am simtit ca este inoportun, mai ales pentru ca domnul Putin trebuie sa pronunte in aceasta dimineata discursul in fata Dumei in care va anunta probabil anexarea Crimeei. Am considerat, ipreuna cu presedintele republicii (Francois Hollande - n.red.) ca aceasta calatorie ar fi gresit interpretata pentru ca ar da sentimentul ca am trece cu vederea ce fac, ceea ce nu este deloc cazul", a explicat Fabius.

Intrebat despre posibilitatea anularii vanzarii de nave militare franceze Mistral catre Rusia, despre care ministrul vorbise anterior, Fabius a precizat ca "se are in vedere suspendarea acestor contracte". Cu o zi inainte, la TF 1, ministrul invocase posibilitatea "anularii". Insa, a adaugat Fabius, "de exemplu, nu este batut in cuie caci ar fi cel de al treilea nivel al sanctiunilor si inca nu suntem acolo".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8651 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    hai azi (Marţi, 18 martie 2014, 13:04)

    Soljenitin [utilizator]

    Faceti odata ceva concret si de care rusilor sa le pese. Faptul ca nu le mai dati voie sa isi faca cumparaturile la Milano sau Paris nu afecteaza nici macar pe un purice, daramite pe ei. Ce naiba aveti de gand sa mai faceti, sa le blocati posibilitatile de a mai trimite invitatii la jocuri pe Facebook?!
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 18 martie 2014, 13:04)

    dragos234 [utilizator]

    Trebuie sa remarc Franta a fost mai critica in toata afacerea asta decat UK si Germania. Bravo Franta.
    • +1 (1 vot)    
      Se explica (Marţi, 18 martie 2014, 14:55)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Pai, Franta nu este atat de dependenta de gazul rusesc precum Germania.
  • +5 (5 voturi)    
    sugestie (Marţi, 18 martie 2014, 13:07)

    dragos234 [utilizator]

    Ar putea sa bage China in G7 in locul Rusiei , oricum e mai conform cu realitatea sa fie China in G7.
  • -4 (6 voturi)    
    nicio problema (Marţi, 18 martie 2014, 13:13)

    dum_i [utilizator]

    Rusia impreuna cu China si India au ca pondere de suprafata, populatie si resurse mult peste vechile puteri colonialiste.

    Asa ca nu cred sa sufere prea mult poporul rus din cauza vesnicii ipocrizii occidentale.

    Crimea este a Rusiei si asta nu o va mai schimba nimeni. Americans, go home!
    • +3 (3 voturi)    
      hihi (Marţi, 18 martie 2014, 14:55)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Go home, you're drunk.
    • 0 (0 voturi)    
      ia mai zi tu modernule (Marţi, 18 martie 2014, 22:18)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      cum e cu vechile puteri coloniale?
      Din cauza asta vreo 3 milioane de romani ne-moderni traiesc si muncesc in Occident si nu in tarile alea minunate de care vorbesti?
  • +5 (5 voturi)    
    Era si cazul (Marţi, 18 martie 2014, 13:16)

    emil bobu [utilizator]

    Asa, incet-incet sa vina sanctiunile, ca Putin le merita. O excludere de aici, o excludere de colo, se face sacul.
  • +2 (2 voturi)    
    pe bune? (Marţi, 18 martie 2014, 13:19)

    Wearelifted [anonim]

    o sa inceapa sa planga :)))
  • -3 (5 voturi)    
    cine mai e si G7 asta? (Marţi, 18 martie 2014, 13:30)

    John1712 [utilizator]

    ce cauta Italia acolo? China si Brazilia de ce lipsesc?
  • 0 (0 voturi)    
    asta e? (Marţi, 18 martie 2014, 13:32)

    Wearelifted [anonim]

    franta.. :))))
  • +2 (2 voturi)    
    Trebuia (Marţi, 18 martie 2014, 13:35)

    sebagain [utilizator]

    sa se intample. Rusia nu a inteles nimic. Rezervele ei de petrol si gaze nu mai valoreaza nimic de cand US a pus la punct tehnologia de extractie din sisturi. PS: Inainte sa comentati incercati sa va documentati pe net referitor la "gaze si petrol USA".- in english.
    • +1 (3 voturi)    
      tehnologia de sisturi (Marţi, 18 martie 2014, 14:54)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

      bubuie si la americani acasa (in anumite conditii)...asa ca mai usor cu pianu' pe scari.
      Da' ce spui ce colaborarea Rusia-China?
      Atunci sa te tii nenicule.
      • 0 (2 voturi)    
        Ma faci sa rad! (Marţi, 18 martie 2014, 15:30)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        Occidentul incepe sa se retraga din China. Toata tehnologia chinezeasca nu e in stare sa gaseasca un avion cu 239 oameni la bord disparut sub supravegherea a n-spe sateliti.
        • +1 (1 vot)    
          China-Rusia (Marţi, 18 martie 2014, 17:24)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

          eu nu vorbesc de ociicentalii care se retrag din China, eu vorbesc de colaborarea China-Rusia. Cat priveste China-RUsia si tehnologia....pai put universitatile de top de chinezi si rusi, e suficient sa fie stimulati sa se intoarca :)).
  • -4 (4 voturi)    
    se inchide robinetul (Marţi, 18 martie 2014, 14:07)

    pecereu [utilizator]

    Si-l cheama la loc.
  • +6 (6 voturi)    
    Treziti-va odata! (Marţi, 18 martie 2014, 14:22)

    corvus coraX [utilizator]

    Pe rusi pana nu-i strangeti de OO nu ii puneti la punct! Felicitari Franta!
  • +6 (6 voturi)    
    normal (Marţi, 18 martie 2014, 14:32)

    catelu [utilizator]

    Ce treaba are Rusia cu grupul celor mai industrializate state? Rusia este o tara primitiva care exporta resurse naturale, doar ca in loc de nuci de cocos ri exporta petrol si gaz.
  • +1 (3 voturi)    
    da' navele...navele? (Marţi, 18 martie 2014, 14:52)

    Ion Zapada [utilizator]

    da' cu navele cum ramane? Ca pe Putin il doare undeva ca nu mai participa la G8 daca isi cumpara nave militare de la Franta e chiar funny.
  • 0 (0 voturi)    
    Bataie de joc (Marţi, 18 martie 2014, 14:58)

    Trojan.H [utilizator]

    Suspendare nu inseamna excludere. Fuck the EU!
  • 0 (0 voturi)    
    si totusi... (Marţi, 18 martie 2014, 15:17)

    rezis [utilizator]

    daca rusii nu mai dau gaze oare pot supravietui?