VIDEO Presedintele Republicii Moldova, despre cererea Transnistriei de alipire la Rusia: Cred ca astfel de actiuni sunt contraproductive. Daca Rusia va accepta, va fi un pas gresit

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 18 martie 2014, 12:19 Actualitate | Internaţional


Nicolae Timofti
Foto: Agerpres/AP
Presedintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, a declarat marti, ca cererea de examinarea posibilitatii de aderare a Transnistriei la Rusia, trimisa Dumei de Stat de catre presedintele Parlamentului de la Tiraspol este o actiune "contraproductiva", atat pentru Republica Moldova cat si pentru Rusia si ca astfel de actiuni "nu permit pastrarea acelei imagini internationale de care se bucura pana acum Rusia". "Daca va accepta, va fi un pas gresit",  precizat Timofti.

Intrebat cum comenteaza cererea Transnistriei, Nicolae Timofte a raspuns: "In primul rand, am luat la cunostinta ca a facut o astfel de declaratie asa numitul conducator al asa numitului soviet suprem al Transnistriei, Burla, parca. Oficial, ca acest organ neconstitutional din punctul de vedere al Republicii Moldova, cum este sovietul suprem al Transnistriei, nu a luat o asemenea decizie. Nu cunosc."

"Cred eu  ca astfel de actiuni, ele sunt contraproductive, ele nu aduc bine Republicii Moldova si, sunt de parere, chiar si Rederatiei Ruse. Nu contribuie la pastrarea acelei imagini internationale de care se bucura pana acum Rusia. Si daca va accepta, cred ca va fi un pas gresit", a adaugat liderul de la Chisinau.

"Republica Moldova, astazi, in afara de pozitiile pe care le-am luat noi pana in prezent fata de aceste structuri anticonstituionale, nu puntem adopta altele", a adaugat presedintele Timofti, intrebat ce pozitia ia Chisinaul fata de aceasta solicitare a regiunii separatiste.



"Prioritatea mea a fost si este sa asiguram liniste si stabilitate in Moldova. Sa asiguram procesul de integare europeana", a mai afirmat presedintele moldovean.

"Calificam drept ilegal si nu recunoastem asa numitul referendumul cu privire la statului Peninsulei Crimeea din 17 martie curent", a mai afirmat Timofti, subliniind ca autoritatile de la Chisinau sprijina ferm suveranitatea si integritatea teritoriala a Ucrainei in frionterele recunoscute international.

Presedintele Republicii Moldova a mai declarat ca posibila decizie a Federatiei Ruse de a anexa Crimeea ar constitui o incalcare grava a dreptului international si ca autoritatile moldovene pledeaza pentru reglementarea conflictelor pe cale pasnica.

"Federatia Rusa de nenumarate ori a confirmat atasamentul la aceste principii. Asteptarea noastra este ca actiunile acestui stat vor corespunde acestor principii si rolului de mediator in problema transnistreana", a mai afirmat Timofti.

Presedintele Parlamentului de la Tiraspol, Mihail Burla, a expediat o adresa presedintelui Dumei de Stat (camera inferioara a Parlamentului) a Rusiei, Serghei Naraskin, in care solicita examinarea posibilitatii de aderare a Transnistriei la Rusia, transmite Publika.md.

Solicitarea a venit ca urmare a unui proiect de lege propus de deputatii Partidului "Rusia dreapta" cu privire la simplificarea procedurii de anexare a noilor teritorii la Federatia Rusa, informeaza BBC citand publicatia ruseasca Vedomosti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4422 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    pai (Marţi, 18 martie 2014, 12:32)

    Soljenitin [utilizator]

    Singurul raspuns pe care l-ar avea bolsevicul putin la ce zice Timofti ar fi "Asa, si?"
  • +12 (12 voturi)    
    declaratii (Marţi, 18 martie 2014, 12:48)

    Inuka [utilizator]

    Declaratie cu fermitate de Cocolino.
    Decat asemenea scancete moi, mai "productiv" era sa taca din gura si sa ceara direct partenerilor occidentali ajutor, daca se mai pune eventual problema sa se faca ceva.
    Precis Putin se va speria de amenintarea cu pierderea "acelei imagini internationale de care se bucura pana acum Rusia" si isi va reconsidera actiunile.
    Vremurile pe care le traim ar fi haioase daca nu ar fi atat de tragice, numai un orb nu sesizeaza similaritatiile cu actiunile anilor 1938.
    Probabil occidentalii asteapta un nou 1 septembrie 1939 inainte de a-si scoate capetele din fund si a observa ca actiunile de acum sunt doar preludiul unei opere ce e departe de a se finaliza.
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Marţi, 18 martie 2014, 14:37)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

      Timofti e cel pro-roman presedinte pe care l-a avut RM pana acum.
      • +8 (8 voturi)    
        nu suficient de... (Marţi, 18 martie 2014, 15:29)

        drop [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Se pare ca nu e suficient de pro-roman pe cat e necesar.
  • -10 (12 voturi)    
    Moldova (Marţi, 18 martie 2014, 14:16)

    pecereu [utilizator]

    Are minoritate rusa semnificativa asa ca daca face apel la Putin ii va ajuta sa nu fie acaparati de europa aflata in criza profunda,
    Alaturi de Rusia vor avea de castigat mai mult decat lipiti de Romania unde mai mult ca sigur va incepe lupta pentru HarCov.
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Marţi, 18 martie 2014, 15:31)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Indiferent cat ne ameninta rusii/mancurtii cu HarCov, noi nu vom renunta sau uita de Basarabia.
    • +6 (6 voturi)    
      Ma, kgb-eu... (Miercuri, 19 martie 2014, 9:48)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      ... ia mai du-te tu in ... mama Rusia! Siktir!
  • 0 (6 voturi)    
    Din pacate... (Marţi, 18 martie 2014, 14:42)

    Patton [utilizator]

    Din pacate...atat timp cat Republica Moldova nu renunta la Transnistria, un teritoriu care nu a apartinut NICIODATA Romaniei, situatia de acolo nu se va rezolva. RM nu se va putea unii cu Romania si nici nu se va putea integra in nicio structura politica sau militara pan-europeana...
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Marţi, 18 martie 2014, 15:33)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      RM nu renunta la Transnistria pt ca urmatorul pas ar fi unirea cu Romania. Asta e dilema rusofililor de la Chisinau.
  • 0 (0 voturi)    
    poate trebuie mai mult facut! (Miercuri, 19 martie 2014, 13:34)

    ..13 [utilizator]

    Adica moldova prin Presedintele ei sa trimita o scrisoare prin care sa reitereze idea de unitate a Moldovei asa cum este ea acuma si cum a fost odata.

    Cred ca este timpul ca toate cuvintele sa fie rostite sau scrise clar pentru ca sa nu existe nici o indoiala asupra intentiilor Moldovei de a isi pastra intact teritoriul sau.

    A trecut vreme vorbelor frumoase>

    Putin se conporta ca un sadic dictator care mimeaza urme de democratie - nimic nu o sa opreasca lumea internationala sa il judece pe Putin pentru incitarea la violenta si la razboi.

    Repet este timpul pentru actiuni si cuvinte clare!