Secretarul de stat american: Rusia se comporta ca in secolul 19, invadand o tara pe un pretext inventat

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 2 martie 2014, 16:37 Actualitate | Internaţional


Secretarul de stat american John Kerry a condamnat "actul incredibil de agresiune" al Rusiei in Ucraina si a avertizat cu "repercusiuni foarte grave" din partea SUA si alte state, inclusiv izolarea economica a Rusiei.

"Nu poti in secolul 21 sa te comporti in maniera secolului 19, invadand o alta tara pe un pretext complet inventat", a afirmat Kerry la o emisiune de la CBS, potrivit Reuters. 

El a adaugat ca Rusia inca are "un set potrivit de optiuni" care pot fi luate pentru dezamorsarea crizei.

"Daca operatiunile din Ucraina continua, presedintele Vladimir Putin ar putea sa nu mai aiba niciun summit G8 la Soci, ba chiar Rusia ar putea parasi G8", a mai atras atentia seful diplomatiei americane, citat de AFP.

"Tarile G8 si altele sunt pregatite sa mearga pana la capat pentru a izola Rusia din cauza invaziei militare in Crimeea", a insistat secretarul de Stat american.

Rusia urmeaza sa organizeze in iunie, in statiunea Soci, un summit al G8. Ca reactie fata de operatiunile ruse in Ucraina, Franta si Marea Britanie au anuntat ca nu mai participa la reuniunile pregatitoare organizate in perspectiva summitului de pe litoralul Marii Negre.

Grupul statelor puternic industrializate - G8 - include Statele Unite, Marea Britanie, Franta, Germania, Italia, Japonia, Canada si Rusia.

Rusia a devenit membra a organizatiei in anul 1998.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13227 vizualizari

  • -17 (51 voturi)    
    identic (Duminică, 2 martie 2014, 16:48)

    tontu [utilizator]

    Rusia se comporta exact cum s-a comportat SUA in Iraq si nu nmai...
    • +12 (30 voturi)    
      când? (Duminică, 2 martie 2014, 17:07)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Când a invadat Saddam Kuweitul, încercând să-l anexeze?
      • -12 (32 voturi)    
        ce e ala Kuweit? (Duminică, 2 martie 2014, 17:37)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        ce e ala Kuweit?

        O tara inventata cat dobrogea inventata de englezi

        ca sa izoleze rezervele de petrol

        Mai citeste istorie inainte sa vorbesti

        Nu exista nici un popor "kuweitian"
        si nici o limba "kuweitian"

        Mesteci lozinci
        • +10 (14 voturi)    
          ...deci... (Duminică, 2 martie 2014, 18:15)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Inventat sau nu Kuweit-ul exista la acel moment. Sa intelegem ca Saddam facea un lucru bun invadand o tara recunoscuta international ? Mai gandeste-te.
          • 0 (6 voturi)    
            capcana (Duminică, 2 martie 2014, 20:17)

            revo [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

            am citit o carticica mica, aparuta la noi, despre primul razboi din Golf. Acolo se spunea ca Ambasadoarea americana din Iraq a fost vizitata de oficiali iraqieni, care au pus-o la curent cu intentia lui Saddam de a reclama teritoriul kuweitian, o chestie istorica.
            Raspunsul doamnei a fost ca SUA nu se implica in problemele locale. A fost OK-ul dat pentru invadare. Saddam, care de ani de zile era curtat de toata lumea occidentala, caruia toate statele puternice i-au furnizat tot felul de arme, a cazut in cursa si a intrat ca o floricica in kk.
            A fost o capcana si primul pas facut pentru inlaturarea balaurului care pazea comoara ravnita de SUA: accesul la rezervele de hidrocarburi si controlul intregii zone.
        • +4 (4 voturi)    
          ... (Duminică, 2 martie 2014, 19:16)

          Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Ca si cum ar fi singurul stat inventat din motive colonialiste. Vezi toate statele din levant si arabia, si alea sunt inventate intr-un fel, dar asta a fost demult si acum statusul quo este ca sunt state in care nu te bagi cu armata cand iti vine tie.
        • +9 (11 voturi)    
          lozinci (Duminică, 2 martie 2014, 19:27)

          Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Poate că mestec lozinci - eu am făcut şcoala şi facultatea pe vremea lui nea nicu. Atunci am învăţat că doar SUA invadează, pe când ruşii doar ajută şi salvează. A fost unul dintre motivele care m-au determinat să devin pro-american forever.
          • 0 (2 voturi)    
            esti 'spalat' bine ... (Luni, 3 martie 2014, 11:30)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

            sa te declari pro-american .. asa cu ardoare , nu te face decat unu din oile multe .... ( la fel ca si pro-rus) .

            fi pro-inteligenta , analizeaza lucrurile corect si logic , nu inghitii tot marketingul american doar asa ca e american .
      • -5 (17 voturi)    
        Americanii au intrat in Irak in 2003 nu (Duminică, 2 martie 2014, 17:41)

        __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        sub pretextul Kuweitului (aia a fost in 1990), ci pentru "arme nucleare si de distrugere in masa" pe care nu le-au gasit nicaieri.

        In Panama au intrat la fel, pe chestii inventate, lasate cu sanctiuni ONU, etc.

        Asa ca nici Americanii nu s-au schimbat de pe vremea lui Petru cel Mare, cind ei furau Mexicului 55% din teritoriu.

        Nu ca iau partea rusilor, e o porcarie ce se intimpla, dar nu Americanii ar trebui sa predice pacea, ei neavind, dupa 1944, an fara front deschis undeva.
        • +8 (14 voturi)    
          pe vremea lui Petru (Duminică, 2 martie 2014, 18:08)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

          Americanii fondau o natiune bazata pe o Constitutie care e in vigoare si azi.
          Poti sa spui acelasi lucru despre rusi?
          PS dupa tine numai americanii au avut fronturi deschise ? ia mai gandeste-te putin cine a era in spatele comunistilor vietnamezi, coreeni, din Nicaragua sau de aiurea? Ce dracu, relativizati totul si puneti semnul egal intre unul dintre cele mai criminale regimuri din istorie(cel comunist rus) si societatea cu cel mai mare grad e libertate.
          • -1 (1 vot)    
            libertate ... (Luni, 3 martie 2014, 11:35)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            libertatea de a fi ascultat si monitorizat 100% .
            libertatea de a ti se taia pana si drepturile elementare constitutionale si drepturile omului , doar prin 'presupunerea' de tererism ...

            mda ... libertate maxima ( marketing adica ... dar vada ca multe oi il mesteca si inghit cu pofta) .
        • +5 (7 voturi)    
          nu stiu ce hram porti... (Duminică, 2 martie 2014, 21:54)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

          ... dar vocea ta are ceva fals...
          Ce n-as da ca Romania sa fi fost invadata de Americani in 1944, in locul "prietenilor" rusi, poate chiar prietenii tai...
          • -1 (1 vot)    
            ianfantilism ... (Luni, 3 martie 2014, 11:37)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

            daca nu slaveste reclama americana , clar e comunist si rus ...

            si tu ti-ai fi dorit ca tara ta sa fie invadata ...asta spune mult despre nivelul tau !

            nu mai bine sa iti doresti sa nu ne invadeze nimeni ? ... ce zici ?
      • -2 (4 voturi)    
        nu, (Duminică, 2 martie 2014, 20:06)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        in al doilea razboi din Golf, ala de dupa demolarea prin implozie a Gemenilor. Stii, cand se zicea ca Saddam detine arme chimice de distrugere in masa - probabil ca s-au evaporat, ca nu le-a vazut nimeni la fata. Ba, mai mult, parca a si murit in conditii dubioase, sinucis, unul din expertii trimisi sa le scoata la lumina.
    • +15 (25 voturi)    
      hai nu mai spune (Duminică, 2 martie 2014, 17:11)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      cumva Irakul a devenit al 53 stat american si nu stim noi?
      Rusia se comporta exact ca pe vremea lui Petru cel Mare. Absolut nici-o evolutie.
      • -1 (1 vot)    
        pai de ce sa devina ? (Luni, 3 martie 2014, 11:38)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        o tara cucerita , nu o sa aiba niciodata drepturi egale cu statul cuceritor .. e anexat 'economic' doar , adica se face 'pillage' ... atat .
    • +7 (7 voturi)    
      Bravo, tontu... (Duminică, 2 martie 2014, 17:31)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      ... ti-ai ales un nickname adecvat... Felicitari! ;)
    • +8 (12 voturi)    
      hmmmmmm... (Duminică, 2 martie 2014, 17:35)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      ...ti-ai ales ffff bine nickname-ul, ti se potriveste perfect. Dar poate ca nu-i totul pierdut, asa ca o sa incercam sa te ajutam :
      - irakul a invadat kuweitul, iar sua au atacat irakul pentru restabilirea suverantitatii kuweitului;
      - rusia invadeaza ucraina, asadar ghici tontu-lel,,,cine ar trebui s-o ia peste bot ca ucrainei sa-i fie respectata suveranitatea???
    • +4 (14 voturi)    
      O sa ma plictisesc (Duminică, 2 martie 2014, 17:43)

      Unu-2 [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      O sa ma plictisesc sa citesc de 'jdemii de ori pomenindu-se de cuvintul 'irak', cind vine vorba de agresiunile rusesti. Oare o sa inteleaga unii ca nu se compara sau ne pun continuu aceeasi placa?
      Tontu, intelegi ca atunci cind in fruntea unui stat exista o camarila gangstereasca ce fura si ameninta pacea locala e de datoria statelor civilizate sa ia atidutine si sa faca ceva?
    • -4 (4 voturi)    
      Hmmm (Duminică, 2 martie 2014, 22:27)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      Oooooooo, cat mai abereaza kerry.....
      Se face ca nu vede intervantia din Libia, Siria, unde au fost sustinuti radicalii de catre sua impotriva populatiei locale.
      Cata miselie si la ''politicienii'' americani....
      • -1 (1 vot)    
        ei sunt promotorii acestui cutrent (Luni, 3 martie 2014, 11:40)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        politic de 'ipocrizie maxima' .
  • -3 (7 voturi)    
    ptr. tontu.. (Duminică, 2 martie 2014, 16:58)

    CristiRu [utilizator]

    Si crezi ca aceasta greseala ar trebui sa se repete?
  • +5 (17 voturi)    
    compari (Duminică, 2 martie 2014, 16:59)

    Manes [utilizator]

    mere cu magari...
  • -5 (23 voturi)    
    aceiasi lupi (Duminică, 2 martie 2014, 17:02)

    chiuariu [utilizator]

    acelasi narav. ca sa nu mai zicem ca crimeea e mai mult ruseasca si mai de loc ucraineana.
    • +4 (8 voturi)    
      Tu de ... (Duminică, 2 martie 2014, 17:32)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      ... Hanatul Crimeii ai auzit?
      • 0 (0 voturi)    
        Hanatul Crimeei (Luni, 3 martie 2014, 14:28)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

        pai daca o luam de la Hanatu' Crimeei incoace, tot ies din schema ucrainienii ca aia din Hanat au fost la inceput slavi (adica nici nu se definitivasera bine care- rusi, care-s ucrainieni) si apoi or aparut tatarii.

        Atsa evident daca e sa facem distinctia tatari- s tari, ucrainienii -s ucrainieni.

        Pe princpiu enumear de tine hai sa dam si noi Transilvania ungurilor ca de, a fost a lor de cand "bunca- fata mare".
    • +6 (8 voturi)    
      oare? (Duminică, 2 martie 2014, 17:35)

      Unu-2 [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      Aste dupa ce pe tatari i-a trimis Stalin in Siberia. Uiti de ei sau ii ignori asa cum ii ignora Moscova?
  • +7 (13 voturi)    
    Ma intreb cu nedumerire: (Duminică, 2 martie 2014, 17:29)

    Herodot [utilizator]

    Postacii astia pro-rusi, care aproba agresiunea rusa asupra Ucrainei, sunt doar idioti romani sau sunt kgb-isti din vecinatatea apropiata (RM, Ucraina) care stiu limba romana?

    A propos, hotnews, nu ati putea afisa si tara (un mic stegulet - asa cum am vazut ca se practica pe alte site-ri) din care se posteaza mesajul?
    • +6 (6 voturi)    
      creca P$Dei (Duminică, 2 martie 2014, 18:42)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Din moment ce Ponta vrea Romania afara din UE si integrata in Rusia+China, cred ca postacii sunt P$Disti.
    • +5 (5 voturi)    
      nici vorba! (Duminică, 2 martie 2014, 18:56)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      acesti pro-rusi sunt membri cu carnet ai PSD!!! Isi dau arama pe fata (sau secerea si ciocanul).
    • 0 (0 voturi)    
      guvernu' ucrainian (Luni, 3 martie 2014, 14:30)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Am si eu o nedumerire... Ma farte, asa va doare de altii, ce va de speriat...dar de amaratii aia din Bucovina, vaz ca nu-si mai aminteste nimeni.

      Nu e sa fii anti-rus si alata e sa fii anti-democratic , iar noul guvern ucrainian, numa' democratic nu se vrea a fi.
  • -1 (7 voturi)    
    Si rusii ca si americanii (Duminică, 2 martie 2014, 17:34)

    Koczka [utilizator]

    sunt imperialisti. Puterea lor consta in faptul ca au reusit sa-si imparta lumea si nu numai ca sfere de influenta. Lovitura de stat din Ucraina nu putea sa pase fara replica Rusia care vrea sa mai salveze ceva din ceea ce poate pierde. Pana la urma americanii tot vor optine ceva din Ucraina si asta numai in conditiile divizarii sale teritoriale.
    • +5 (7 voturi)    
      frate Koczka (Duminică, 2 martie 2014, 18:16)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Inceteaza sa mai gandesti in termeni marxisti. Imperialism e o notiune cam de secolul 18, ala pe care il studia Marx cand isi scria eculubratiile. Imperiile au fost cel britanic, otoman, rus, austro-ungar etc. Daca tu pui semnul egal intre modelele socio-politice american si rus spune-mi te rog in ce tara ai emigra daca ai fi obligat sa faci asta?
  • -2 (14 voturi)    
    Vezi americanii in Irak ,in Afganistan......... (Duminică, 2 martie 2014, 17:39)

    andreesanu [utilizator]

    Voi ce-ati facut cu Irakul ???,ati inventat arme chimice pe care nu le-ati gasit nici azi,cine i-a antrenat pe afgani ??? in razboiul de gherila cu rusii ???.
    Cine i-a rasturnat pe fratii musulmani in Egipt ???,cine a bombardat Libia ???.
    Voi ati dat tonul la mizerii incepind cu Coreea si Vietnamul asa ca nu mai luati lumea de timpita,iar rusii
    carora tot voi le-ati dat apa la moara va urmeaza exemplu.
    Sunt majoritari in Crimeea o vor demonstra prin vot la un referenduum si naveti ce face decit gargara.
    Nu-s rus si nici filo rus,dar nu-mi place sa fiu luat de dobitoc de un filfizon.Au dat rusii Crimeea in administrare Ucrainei !!!,la fel de bine azi s-au razgindit,baza lor navala militara trebuie sa fie in siguranta,ce alceva este atunci cind pe Ucraina a luat-o valul ???.
    • +2 (8 voturi)    
      ai ramas la Cursul scurt de istorie (Duminică, 2 martie 2014, 18:35)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      al comunistilor?
      Pentru informatia ta tonul la mizerii in Coreea sau Vietnam l-au dat exact prietenii tai sovietici.
  • -3 (9 voturi)    
    alte metode (Duminică, 2 martie 2014, 17:51)

    Vladel [utilizator]

    Americanii au metode mai bune. Ei erau deja pe felie in Ucraina sa formeze noul guvern cand rusii au intrat cu armata. Nasol moment ... nu prea pica bine un razboi cu implicarea Americii cand majoritatea tarilor din est nu-i inghit, mai ales cei din Orientul Mijlociu. Asta e ... n-ai ce-i face ...
  • +4 (10 voturi)    
    Rusia e slaba, saraca si corupta. (Duminică, 2 martie 2014, 18:03)

    Trojan.H [utilizator]

    E timpul ca formidabila forta economica si militara pe care o au UE si SUA sa-i puna pe rusi cu botul pe labe.
    • -2 (2 voturi)    
      adica vrei razboi ? (Luni, 3 martie 2014, 11:44)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      alt inteligent ... uiti de armele nucleare ....

      iar puterea maxima economica a ue ... get real ! mai toata UE merge pe datorie , nu mai zic de dependenta energetica fata de rusi !

      nu zic ca rusii stau mai bine , dinpotriva ...
  • -3 (7 voturi)    
    funia in casa spanzuratului (Duminică, 2 martie 2014, 20:01)

    revo [utilizator]

    mai, draga, tocmai matale vorbesti de funie in casa spanzuratului? Cate luni v-au trebuit, cate drumuri a facut Colin Powel, cat v-ati dat de ceasul mortii sa convingeti lumea ca Saddam cel rau are: 1 - arme chimice de distrugere in masa (n-ati fost in stare sa prezentati nici macar una mica, cat o sticluta de parfum, dupa ce ati cotropit toata tara aia); 2 - Iraqul este implicat in Al Qaida (si, by the way, n-ati mentionat niciodata ca Bin Laden a fost pregatit de voi).
    Rusii au spus raspicat ca le sunt amenintate interesele in zona.
    Deci, cine inventeaza motive? Rusii sau voi?
    Problema este ca voi, superputerile, va luati la harta, dar de suferit, sufera oamenii.
  • -2 (4 voturi)    
    sunt curios (Duminică, 2 martie 2014, 20:03)

    aresul [utilizator]

    cum poti izola Rusia din punct de vedere economic. O infasori cu banda izolanta? Kerry este un politician simpatic. Imi place mai mult decat Ponta.
  • +6 (6 voturi)    
    istoria se repeta (Duminică, 2 martie 2014, 20:27)

    prepeleac [utilizator]

    Secretarul de stat nu cunoaste deloc istorie. Putin nu se comporta ca in secolul XIX, ci se comporta exact cum s-a comportat Hitler in secolul XX.
    Si uite ca istoria se repeta. La 13 martie 1938 (interesanta coincidenta), Germania nazista ocupa Austria. La fel ca in situatia de astazi, anexarea era considerata un lucru firesc de unificare a populatiei germane din austria cu tara mama. Nemtii au organizat un plebiscit in Austria pentru a-si justifica actiunea. Normal ca la plebiscit 99% dintre participanti au fost de acord cu aceasta anexare. Reactia Frantei, Germaniei, Angliei? Anemica. Ce a urmat? In septembrie acelasi an s-a semnat acordul de la Munchen. Aceste acord, desi initial a fost considerat un succes al diplomatiei Angliei, ulterios s-a realizat ca a fost o mare neghiobie si a dus practic la declansarea razboiului. Prin acest acord Germaniei i se ceda Regiunea Sudeta apartinand Cehoslovaciei. Ce a urmat stim cu totii. Asemanarile cu situatia actuala sunt foarte mari. Doar pozitia geografica, invadatorul si victima sunt altele. Daca reactia occidentului va fi la fel de concilianta ca cea a predecesorilor, nimic nu il va mai opri pe Putin.
    Nu cred ca realitatea Rusiei de astazi este departe de ambitiile marelui sef. Sa nu uitam ca Germania nazista nu s-a format intr-o perioada prospera economic, din contra, a fost plamadita tocmai de virusii produsi de marea criza economica din ani ’30.
    Analizand comportamentul lui Putin sunt ferm convins ca tzarul este un admirator secret a lui Hitler si Stalin.
  • +4 (6 voturi)    
    Din pacate. nici SUA nici UE (Duminică, 2 martie 2014, 20:45)

    XXIstCentury [utilizator]

    nu o duc prea bine acum.
    Sper si iar sper ca la un moment dat, SUA sa scape de corporatismul salbatic si sa revina la ce a fost. In clipa de fata, SUA sunt o tara plina de datorii si cu o clasa de mijloc care dispare vazand cu ochii - nu stiu ce capacitate au de a mai actiona decisiv in probleme cum e cea a Ucrainei..
    UE este intr-o perioada de confuzie, mie asa mi se pare - cu un sistem birocratic format din oameni cam incompetenti, in destul de mare parte, un sistem greoi de politicieni sadea - oameni care le spun alegatorilor ce vor sa auda, nu ce ar trebui sa stie. Sunt depasiti, mi se pare, de problemele complexe.
    De pilda: somajul. De ce naiba e un somaj atat de mare in randul tinerilor din multe state UE ? Printre altele, pentru ca oamenilor li se spune ca trebuie sa isi urmeze vocatia, fiecare e unic, special, minunat, bla bla. Acum, asta asa e, fiecare e unic, si e bine sa faci un lucru pentru care ai chemare, dar poate vocatia ta e sa fii strungar ! Importa mana de lucru la greu, in timp ce tinerii lor asteapta sa apara ceva destul de minunat pentru pentru niste persoane atat de minunate ca ei.
    Pe de alta parte, nici alergarea asta dementa dupa profit a corporatiilor nu mi se pare ok. De ce sa fie intelegatori tanarul John sau tanara Marie Claire si sa munceasca mai mult pe bani mai putini decat parintii lor, pentru ca nu stiu care corporatie vrea sa faca 3 miliarde pe an, nu doar 2 miliarde, si daca nu se adapteaza, ala pleaca in China ?
    Sunt doar niste exemple, problemele sunt mult mai complexe, iar societatile occidentale, din pacate, par depasite in clipa de fata de situatiile complexe - si politicienii, si alegatorii lor. Ramane de vazut daca vor fi depasiti de situatie si in acest caz.
    Trist, Europa occidentala si civilizatiile derivate (SUA, Canada etc) sunt cele mai avansate si care au oferit cel mai mult lumii (si mai ales cetatenilor lor), din toata istoria umanitatii. Sper sa isi revina, ca daca nu ... ne ducem pe copca.
  • +1 (1 vot)    
    Sec XIX (Luni, 3 martie 2014, 12:33)

    xolv [utilizator]

    Sa suspectezi Rusia de a se comporta ca pe vremea tarilor e un compliment nemeritat. Poate secolul XVI..
  • 0 (0 voturi)    
    greseala ucrainienilor (Luni, 3 martie 2014, 12:40)

    Ion Zapada [utilizator]

    Raman surprins de faètul ca americnaii nu sar de fund in sus ca "iubitii ucrainieni"- NEVOTATI DEMICRATIC, primul lucru pe care l-au facut cand s-or vazut la putere a fost sa scoata legea minoritatilor - si sa incalce acordul cu RUSiA, acord semnat.

    Ma intreb daca Pontache ar veni acu si le-ar spune afara mai americanilor ...ce ar face ei? asta in conditiile in care ar mai avea si un teritoriu cu o populatie majoritara , peste 60%, americana.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 3 martie 2014, 13:16)

    a.nonim [utilizator]

    Hai sa vedem ce-or sa faca. Cam acelasi lucru pe care l-au facut cand Rusia a intrat in Georgia, sau cand au constatat ca nu retrage din Transnistria desi a expirat de mult termenul.
    Putin si-a facut toate calculele, daca americanii sau UE ar fi putut face ceva ce l-ar fi afectat cat de cat n-ar fi facut-o.