Din culisele summit-urilor europene de la apogeul crizei financiare: Negocieri dure si cum a atras Traian Basescu mania lui Nicolas Sarkozy, dupa ce s-a opus sanctionarii Greciei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 28 februarie 2014, 10:24 Actualitate | Internaţional

Basescu si Sarkozy
Foto: Agerpres
​Summit-urile Uniunii Europene sunt o afacere "obositoare". Negocieri ce pot dura toata noaptea, multa cofeina si, uneori, chiar paturi instalate pentru liderii epuizati. Amanunte surprinzatoare apar in cartea "Europa's Strippenzieher", sau "Cei care trag sforile in Europa", aparuta la Berlin pe 27 februarie sub semnatura a doi jurnalisti germani, ambii fiind corespondenti la summit-urile de la Bruxelles, scrie EUObserver.

Unul dintre cele mai tensionate momente evocate in carte dateaza de la summit-ul UE din octombrie 2010. Furioasa dupa ce Atena nu a aplicat reformele la care se angajase, in schimbul imprumuturilor generoase primite din partea UE, Angela Merkel a propus suspendarea dreptului de vot al Greciei in Consiliul European pe motivul incalcarii regulilor deficitului bugetar si al celui public. Propunerea a fost imediat sustinuta de Nicolas Sarkozy, insa primul care s-a opus vehement a fost presedintele Romaniei. Acest lucru s-a intamplat cu putin timp inainte ca presedintele Frantei sa refuze sa dea mana cu Traian Basescu, moment surprins atunci de camerele de filmat.

"Articolul 7 al Tratatului Uniunii Europene prevede posibilitatea de a retrage dreptul de vot in situatii foarte grave. Nu este vorba despre o umilinta publica, cand vezi ca pui in pericol euro, toate tarile euro si in ultima instanta existenta UE", spunea Merkel pe 28 octombrie 2010.

Articolul 7 invocat atunci de Angela Merkel - ce prevede suspendarea dreptului de vot al unei tari in Consiliul European - a fost introdus in Tratatul UE dupa ce in Austria a ajuns la putere un partid de extrema dreapta, la inceputul anilor 2000, lucru vazut de liderii europeni ca o incalcare a libertatii, democratiei si a drepturilor omului si care a condus, temporar, la suspendarea dreptului de vot al acestei tari.

Presedintele Romaniei a fost insa primul care s-a opus sanctionarii Greciei, el fiind sustinut apoi de Spania, Luxemburg si Grecia: "Aceasta situatie nu poate fi echivalata cu o incalcare a drepturilor omului", a afirmat atunci Traian Basescu.

Marele sustinator al Angelei Merkel a fost Nicolas Sarkozy: "Suspendarea dreptului de vot este mentionata in Tratatul UE, nu este un lucru nerezonabil", a afirmat acesta.

Acest moment a precedat celebrul incident in care presedintele de atunci al Frantei a evitat sa dea mana cu Traian Basescu, in cadrul aceluiasi summit, moment surprins de camerele de filmat.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

26747 vizualizari

  • +44 (52 voturi)    
    Si eu as fi facut la fel... (Vineri, 28 februarie 2014, 10:37)

    Keys [utilizator]

    In locul lui TB.
    Daca tin bine minte, Sarckozy incerca sa-si refaca imaginea pierduta taman pe spatele romanilor.
    Romanii erau suma tuturor problemelor in Franta.
    Nu conteaza etnia, pentru ca Sarckozy a vorbit de romani si atat.

    Ca s-a suparat, e problema lui. Asta mi se pare ca inseamna sa ai curaj si demnitate.
    • +21 (27 voturi)    
      la cate procese are acum Sarkozy pe rol in Fr (Vineri, 28 februarie 2014, 14:01)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui Keys

      nu prea putem deduce ca era un mare iubitor al Statului de drept
  • +48 (56 voturi)    
    Ohoho..Cohones! (Vineri, 28 februarie 2014, 10:42)

    Sani [utilizator]

    Sa-i fi vazut pe unul ca Ponta sau Antonescu cum se comporta in acest caz....si nu la televizor dupa Voiculescu ci fata-n fata.

    Pare-mi-se ca unuia ii este frica de Departamentul de Stat iar altul fuge cand vin unii demnitari europeni.

    Ma insel eu, bre votanti USL-ama?
    • +25 (29 voturi)    
      nu te inseli. amindoi iau pozitia ghiocel (Vineri, 28 februarie 2014, 13:09)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      de fapt asta e coloana lor ne..vertebrala
  • +35 (43 voturi)    
    Hahaha (Vineri, 28 februarie 2014, 10:50)

    fane_grija [utilizator]

    Asta nu o stiam.
    In schimb o stiam pe asta: https://www.youtube.com/watch?v=g76venlIl5I

    Pai ce comparatie sa fie intre Basescu si piticii din politica romaneasca ce se screm de 8 ani sa-l doboare?
    • +23 (29 voturi)    
      multumesc (Vineri, 28 februarie 2014, 13:28)

      TenziCarbone [anonim] i-a raspuns lui fane_grija

      am cautat pe you tube,stiam povestea,dar ,,,
      vorba lui Caragiale!"s-o vezi natur"!
      Acum in zilele astea,prestatia lui Basescu este si mai notabila!
  • +27 (35 voturi)    
    daca asa e (Vineri, 28 februarie 2014, 10:51)

    Xorxe [utilizator]

    Bravo lui!
  • -22 (36 voturi)    
    Hmmm (Vineri, 28 februarie 2014, 10:54)

    MRSmrs [utilizator]

    Ooooooo, deci basescu este un erou.:))
    • +32 (40 voturi)    
      Mult mai aproape de a fi "erou" (Vineri, 28 februarie 2014, 13:04)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      .. decat au sa fie vreodata Poanta si Antenescu.
    • -17 (19 voturi)    
      este (Vineri, 28 februarie 2014, 14:38)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      erOOOOOOOuuu!...ca la faina ! cu multe OOO!!!
      • +7 (11 voturi)    
        cu (Vineri, 28 februarie 2014, 21:26)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui sabo

        multe ooo, cam tot atitea cite are bombonel la ferma lui, unde stringi tu gainatul in fiecare dimineata.
        • -5 (7 voturi)    
          Hmmm (Sâmbătă, 1 martie 2014, 1:16)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Bravo ba ''cultule''!:))
          Cand o sa inveti si tu sa scrii romaneste?!
          • +5 (7 voturi)    
            Probabil ca atunci... (Sâmbătă, 1 martie 2014, 4:42)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

            ..cand tu o sa inveti sa gandesti..

            Sa nu uitam de paranteze.. punctulete, paranteze.. gradi.. tovarasa educatoare.. hoti pe care-i votezi si-i stimezi, paranteze.. punctulete.. hmmmm-uri... multa logica (in visele tale probabil).. si iarasi paranteze.. etc
    • +9 (11 voturi)    
      Eroii puscariabililor (Vineri, 28 februarie 2014, 19:17)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      sunt altii.
  • +48 (56 voturi)    
    Frumos (Vineri, 28 februarie 2014, 10:58)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Daca nu avem grija in iarna, o sa plangem toti dupa Basescu. Oricum, cu greu vom gasi alt presedinte ca el. Respect!
    • +8 (10 voturi)    
      pai nu o sa plangem toti! (Vineri, 28 februarie 2014, 23:16)

      Tiger1 [utilizator] i-a raspuns lui Marius Ogrean

      Sunt atatia care abia asteapta sa scape de el!Daca nu crezi, da pe antene, realitatea, vezi ce declara guvernantii , in frunte cu victor viorel....
      O sa-l planga majoritatea ( dupa ce or sa-si dea seama si votacii ), dar gasca psd-pc si cozile de topor imprastiate prin celelate partide vor jubila.
      Dar, poate, justitia totusi - sprijinita de Europa - o sa-si faca datoria in continuare, si se va reface guvernul de '' cinstit '' la Rahova.
      Si poate o mai mai avansam si noi ca tara!
  • +38 (44 voturi)    
    Traine, we will miss you! (Vineri, 28 februarie 2014, 11:00)

    liberal adevarat [utilizator]

    Un asa predinte imi doresc!
  • +38 (44 voturi)    
    Excelent! (Vineri, 28 februarie 2014, 11:16)

    neagoe [utilizator]

    In sfarsit un roman care se opune raspicat si la obiect Marilor Puteri. Si nu a facut-o pentru a proteja mafia us(l)d-ista.

    Si nici macar nu facut-o publica pentru a fi apreciat de Haznaua 3.
  • +35 (41 voturi)    
    aaaaaa... (Vineri, 28 februarie 2014, 11:25)

    Luc2012 [utilizator]

    deci basescu e de vina.
    Lasand gluma la o parte nu ziceau Ponta si Antonescu ca Romania nu conteaza in Europa cand e reprezentata de Basescu si ca el, Basescu, este pres in fata lor??
  • -19 (25 voturi)    
    nu cred (Vineri, 28 februarie 2014, 11:28)

    victor L [utilizator]

    ca nu se stia acest episod, dar ma intreb dece a fost "redescoperit" acum? trebuie sa aiba un schepsis :P
    • +24 (28 voturi)    
      Ce schepsis? Doar au spus-o nemtii... (Vineri, 28 februarie 2014, 13:06)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Sa nu uitam ca si pe rusi i-a luat in tarbaca, pe buna dreptate. Uite ce fac ciolovecii acum.
      • -8 (14 voturi)    
        nu am inteles, (Vineri, 28 februarie 2014, 13:58)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        nici tu si nici altii, ce am spus, dar imi asum exprimarea criptica.
        Nu il criticam pe pirat, ci ma intrebam dece se re_aduce aminte acest episod.
        • +1 (7 voturi)    
          nu ai inteles, (Vineri, 28 februarie 2014, 14:35)

          victor L [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          corectez ;)
        • +10 (14 voturi)    
          Pt. ca... (Vineri, 28 februarie 2014, 16:37)

          Unu-2 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          Pt. ca acum a fost publicata cartea in Germania, clar? Iar de asta vorbesc nemtii.
  • +28 (34 voturi)    
    ARE NEVOIE ! (Vineri, 28 februarie 2014, 11:53)

    SRA [utilizator]

    Dece intrati in nimicuri ? Traian BASESCU este singurul Presedinte a ROMANIEI care doreste MODERNIZARE si BUNA STAREA in tara !

    Cei care au FRICA de Trai BASESCU va avea FRICA si Traian BASESCU tot timpul in viata ROMANILOR.

    ROMANIA are nevoie de cât mai multi Traian BASESCU !!!
  • -19 (35 voturi)    
    huh (Vineri, 28 februarie 2014, 11:58)

    Mazeta [utilizator]

    Deci despre asta era vorba pe la summituri, despre salvarea băncilor germane şi franceze?
  • -27 (37 voturi)    
    Sunt rezervat, (Vineri, 28 februarie 2014, 12:00)

    cornel19 [utilizator]

    privind autenticitatea acestei informati. ,,Ciudatenia,, ei rezida si din intervalul mare de timp de la producerea incidentului. Greu de crezut ca ,,sursele,, au fost rezervate in livrarea acestei stiri, si nu vad care puteau fi impedimentele pentru presedentie, daca acestea se produceau in un interval rezonabil de timp.
    • -2 (6 voturi)    
      Hmmm (Sâmbătă, 1 martie 2014, 1:20)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui cornel19

      Tu te indoiesti de basescu stapanul tuturor portocaleor mafiote?
      Pai atunci ia minusuri cat se poate!:))
      Te visezi in democratie?
      Aici este voie doar sa slavesti pe =tatucu''=, daca nu... esti un neavenit.
      • 0 (2 voturi)    
        Este in ordine. (Sâmbătă, 1 martie 2014, 1:39)

        cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Multumesc pentru atentie. Nord Corea este prezenta, nu imi fac iluzi. Am depasit ,,varsta,, critica, in care atentia etichetata ca pozitiva, putea fi combustibil.
        • +2 (6 voturi)    
          Este in ordine. (Sâmbătă, 1 martie 2014, 4:55)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui cornel19

          A fi ignorant, este in olrdine. Poti doar sa citesti mai atent, este in ordine. A aparut o carte in Germania, scrisa de .. niste unii cu privire la "culisele" acestor "intalniri" de-a lungul timpului.

          Acum a aparut cartea care precizeaza acest .. amanunt. Fireste, cei care au scris sunt basisti. Fireste, preluarea acestei "stiri" tocmai acum", cand a fost mentionata in cartea respectica care a aparut tocmai acum, este doar un fapt ce ne demonstreaza ca securitatea basista lucreaza zi si noapte spre nelinistea papagalilor si a alesilor acestora (hotii si mincinosii).

          Dar cum spui matale: este in ordine. Ignoranta si prostia merg mana in mana.. Hence si "ajutorul" prietenesc. fratesc, dat de hmmmmm....La tine e vorba de ignoranta, daca nu te-ai prins.
      • +2 (4 voturi)    
        Aici este vorba de realitate, de fapte.. (Sâmbătă, 1 martie 2014, 4:50)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        .. nu de slavit. La slavit te pricepi cel mai bine tu, cand il inalti in "ceruri" pe Prea Mincinosul V.V. Poanta.
  • +40 (46 voturi)    
    ... (Vineri, 28 februarie 2014, 12:39)

    dragos234 [utilizator]

    Iata deci substratul supararii lui Sarkozy. Si ce se spunea la noi ca Basescu e "ignorat" de cei puternici.
    Iata ca, de fapt, Base avea tupeul sa se opuna celor puternici.
    Si e de inteles. Bancile grecesti erau prezente masiv in Romania si cine dadea in Grecia, dadea in Romania.
  • +41 (47 voturi)    
    Si ce mai urlau postacii...! (Vineri, 28 februarie 2014, 12:46)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Basescu ne face de ras ! Basescu e ignorat de marii lideri europeni !

    Cand, de fapt, crea un precedent ca nici Romania sa nu fie sanctionata cu retragerea dreptului de vot in cazul in care am fi ajuns in situatia Greciei, ipoteza care s-a vehiculat la un moment dat...

    De unde se vede ca avem un presedinte care nu se sperie si nu se emotioneaza asa usor in situatii delicate (ca bietul Antonescu - interimarul - la intalnirea cu niste simpli functionari de la FMI).

    Dupa 10 ani, mai-mai ca as zice ca si-a facut temele de fiecare data si nu a spus sau facut nimic "la plesneala", cel putin in politica externa...
    • +2 (6 voturi)    
      pai incercausa-l ignore (Vineri, 28 februarie 2014, 23:03)

      Tiger1 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ca nu le statea in genunchi si avea tupeul de a exprima o opinie proprie!Erau de preferat uslasii cu ''vocabule'' catifelate si calde.
      Dar uslasii nu au capacitatea de a exprima o opinie proprie.Ei reproduc doar ce spun latrinele.
      Ca si cu tambalaul cand a declarat Base ca ne trebuie si meseriasi ( chiar daca tinichigii, ospatari, etc )
      Acum toti si-au dat seama ca avea dreptate.Toata lumea are o diploma , dar nimeni nu stie o meserie....
      N-ai cu cine, ba, n-ai cu cine!
  • +18 (22 voturi)    
    carcotasii.. (Vineri, 28 februarie 2014, 13:16)

    cris80 [utilizator]

    Cei care se intreaba de ce acum... e simplu, acum a fost publicata cartea. Era normal sa tina ascunse detaliile picante tocmai ca sa faca publicitate cartii la momentul aparitiei. Si sigur ca e reala, sunt niste oameni respectati cu o cariera in spate care nu mint cu chestii usor de contracarat.

    Cat despre Basescu el apara Romania care ar fi putut ajunge in situatia Greciei si bine a facut. Potispune multe de el dar ca politica externa a fost stabil, constant, ferm, cu principii si teluri clare (vezi Moldova) si apreciat extern pt asta.
  • +23 (27 voturi)    
    Nicolas Sarkozy o MIZERIE (Vineri, 28 februarie 2014, 13:16)

    Blue_James [utilizator]

    Nicolas Sarkozy a esuat in tot!!!Lipsit de discernamant, impulsiv si vulgar, piticul a sfarsit prin a deveni penibil!
  • -12 (14 voturi)    
    small fish vs big fish (Vineri, 28 februarie 2014, 14:00)

    EXEs [utilizator]

    Fiecare a avut dreptate din punctul lui de vedere.
    Basescu a vazut lucrurile mult mai limitat; a vrut sa-i ajute pe greci pt. a ajuta investitiile grecesti din ro.
    Sarkozy a avut dreptate pt. ca ar fi dat un semnal de ordine si unitate tuturor tarilor de trantori, lenesi si hoti care profita de pe urma UE si mai ales a Germaniei.
    Basescu a dovedit neloialitate fata de stapanul care l-a ajutat si la protejat. Bad dog!
    Calitatea morala a lui Sarkozy lasa evident de dorit, dar totusi individul a asigurat un echilibru in UE intre DE si UK. In clipa asta Hollande este incapabil sa mai asigure acest echilibru si ca rezultat Merkel e nevoita sa discute direct cu inamicii de moarte pt. a nu rupe UE.
    • +4 (6 voturi)    
      Stapanul? (Vineri, 28 februarie 2014, 23:05)

      Tiger1 [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Hello, trezeste-te!
      Investitiile grecesti?Pe logica asta nu crezi ca ar fi dorit mai degraba sa ajute investitiile franceze/germane?
      Greu cu logica!Mai ales cand nu o ai!
  • +22 (26 voturi)    
    Da, respect! (Vineri, 28 februarie 2014, 14:27)

    triciupa [utilizator]

    Episodul asta ar trebui cunoscut de catre toti naivii care au crezut minciunile lui voiculescu despre "Basescu, sclavul occidentului".
    Si inca ceva, merita sa vedeti asta:
    https://www.youtube.com/watch?v=g76venlIl5I
    Nu dureaza mult, doar un minut dar e un minut MARE. Modul in care l-a executat pe rusnacul tupeist cu singura replica inspirata si curajoasa m-a facut sa ma simt bine ca roman.
  • -4 (10 voturi)    
    Pai, d-le Presedinte (Vineri, 28 februarie 2014, 20:15)

    rutger [utilizator]

    alde fratujii si nemtii au bagat banu'greu in greci ca sa aiba vacante de vis si dumneata le zici de DNA si alte alea ! Nu-i frumos sa calci pe bombeu piticii care se cred mari si tari ! Bag'sama ca Frau Merkel a pus botu' si s-a luptat cu pucistii din 2012 pentru suvita matale! Asa-i cu matelotii astia care stiu sa conduca ! Sa traiti bine !
  • 0 (0 voturi)    
    Paragalo... (Duminică, 2 martie 2014, 21:20)

    Costin1968 [utilizator]

    Sarkozy dispare...Grecia ramane...