Oficial american: China se pregateste pentru "un razboi scurt si incisiv" cu Japonia

de Narcis Anton     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 februarie 2014, 6:21 Actualitate | Internaţional

China
Foto: Agerpres
China intensifica pregatirea profesionala pentru un "razboi scurt si incisiv" cu scopul de a prelua controlul insulelor Senkaku de la Japonia, conform sefului serviciului american de informatii din Pacific, relateaza The Telegraph. Adresandu-se in cadrul unei conferinte organizate de Insitutul Naval din San Diego, California, capitanul James Fannell a declarat ca exercitiile recente din 2013 au fost pentru a pregati invazia asupra arhipelagului nelocuit pe care China il revendica ca fiind teritoriul sau suveran.

"Am ajuns la concluzia ca 'Armata Populara de Eliberare' a primit o noua sarcina si anume sa efectueze un razboi scurt si incisiv pentru a distruge fortele japoneze din Marea Chinei de Est, manevra care are ca scop confiscarea Insulelor Senkaku sau chiar a insulei Ryukyu", a declarat capitanul Fannell, seful serviciului american de informatii din Pacific.

Atat Japonia cat si SUA si-au exprimat ingrijorarea in ultimele 18 luni cu privire la intensificarea rapida a activitatii militare chineze (in special unitatile sale navale si aeriene) si a actiunilor sale provocatoare din Marea Chinei de Sud. Beijingul a trimis deja un portavion sa patruleze in Marea Chinei de Sud si a cumparat doua aeroglisoare din Ucraina. China a anuntat ulterior ca va dezvolta versiuni indigene ale aeroglisoarelor precum si o noua clasa de nave de mari dimensiuni folosite la debarcarea unui numar mare de trupe si echipament pe tarmuri.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

11282 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    cate portavioane? (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 7:37)

    Sakura [utilizator]

    "Beijingul a trimis deja un portavion..."

    O spuneţi de parcă ar avea nu ştiu câte portavioane, când nu ştiu să aibe mai mult de unul singur, şi acela făcut din resturi:

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-13290766-video-primul-portavion-chinei-construit-coca-fabricata-urss-intrat-functiune-ziua-care-taiwanul-intervenit-criza-chino-japoneza.htm
  • +6 (10 voturi)    
    China nu se dezminte (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 9:14)

    denvarel [utilizator]

    A cumparat 2 aeroglisoare ca sa le aiba drept model pentru dezvoltarea lor ulterioara.
    Natiunea copy-paste.
    Pe ei ii vrea Ponta parteneri. Logic, nu?
  • +6 (8 voturi)    
    " "blitzkrieg"- ul..... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 9:43)

    translativus [utilizator]

    .....chinezesc s-ar putea sa fie preludiul urmarorului mare "krieg".
    Reteta este cunoscuta din vremea ultimului mare "krieg" cand, Hitler a anexat Austria, apoi restul.

    Cred ca aceasta operatiune este o incercare pentru aliatii japoniei dar si o repetitie generala, in cazul in care se constata aceiasi slabiciune ca cea inainte de ww2.
  • +4 (6 voturi)    
    asta (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 10:51)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cu portavionul trimis de chinezi care patruleaza mi-a plcut cel mai mult. Cind ai surplus de populatie si vrei sa-l mai reduci e bun si asta, cu conditia sa aiba un chipaj cit mai numeros.
  • +1 (3 voturi)    
    prea multi ani de pace... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 10:54)

    qwerasdf [utilizator]

    Resursele se imputineaza pt unii... asa ca incep sa scarmane dupa orice betisor...
  • 0 (6 voturi)    
    Asta mai lipsea ! (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 11:23)

    Luke1 [utilizator]

    Sper sa nu inceapa al III-lea mondial ...

    Si celelalte doua au inceput de la niste chestii minore in fond ...
    • 0 (2 voturi)    
      a inceput de mult ... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 14:30)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

      se cheama 'criza financiara globala' ... nu cred ca or sa mai fie in curand razboaie in genul I si II ... nu e eficient , eventual 'razboaie' gen afganistan .. adica cu ratie 1000:1 .
  • +6 (6 voturi)    
    Expansiune imposibila (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 11:31)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pentru a-si revendica teritorii peste ape, China trebuie sa se impuna militar pese vecinii sai maritimi. In special Japonia si Filipine, aliati traditionali SUA.

    Separat fata de NATO, SUA mai are si alti aliati puternici, respectiv Coreea de Sud si Australia. Desi relatile ruso-chineze se dezvolta vetiginos, mai ales economic, totusi. Cele doua puteri nu sint suficient de puternice economic pentru a sustine un conflict prelungit. Plus ca ar fi penalizate economic imediat, din toate directiile.

    Situata e complicata pentru China. Mai ales ca reformele politice interne au intirziat mult, nu doar in China, dar si in Federatia Rusa.

    De aceea nu se poate produce expansiunea militara chineza. Orice aventura chineza peste mare ar fi o aventura costisitoare, in cel mai fericit caz. Urmata de umilinta internationala si regresul afacerilor.
  • +3 (3 voturi)    
    China (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 14:34)

    KostasP [utilizator]

    Ar ridica mingea la fileu pt americani daca incep un razboi. Americanii sint pregatiti pina-n dinti de ceva timp si asteapta. Iar Japonia se poate re-inarma in cel mult 2 ani.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu exista (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 15:56)

    Unu-2 [utilizator]

    Lumea nu a invatat ca nu exista "razboi scurt"? Termenii sint pur si simplu contradictorii. Toata razboiale sint prezentate publicului (/ muritorilor) ca "scurte", in final tine cit tine. Si WW1, WW2, Iraq, etc. au fost prezentate ca "scurte si incisive" si stim apoi ce a urmat. Cind aud de-astea ...