VIDEO Ministrul polonez de externe, catre unul dintre liderii opozitiei din Kiev: Daca nu sustineti acordul, veti fi toti morti

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 21 februarie 2014, 17:45 Actualitate | Internaţional

Ministrul polonez de externe, Radoslaw Sikorski, a fost filmat in timp ce ii spunea unui lider al miscarii de protest din Ucraina: "Daca nu sustineti acest (acord), veti avea legea martiala, veti avea armata. Veti fi toti morti", transmite ITV.

Dupa aceasta discutie, care a avut loc vineri, ministrii europeni de externe care se afla la Kiev au revenit la masa negocierilor.

Ulterior, a fost anuntat acordul opozitiei pentru semnarea acordului cu presedintele Viktor Ianukovici.






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

11571 vizualizari

  • -16 (28 voturi)    
    atunci (Vineri, 21 februarie 2014, 17:54)

    evoque [utilizator]

    cand am afirmat ca "liderii" opoztiei nu sunt ce par sau nu reprezinta ce vor a reprezenta, au venit repede niste postaci sa ma faca "spion rus" (nu am ce sa le cer pentru ca ei habar nu au ce este ucraina si scriu ca asa trebuie...), uite cum sunt avertizati si de altii mai priceputi in domeniu, deci mai studiati inainte sa comentati.
    • +19 (21 voturi)    
      ceva nu mi-e clar (Vineri, 21 februarie 2014, 18:49)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ori ai fi fost un excelent propagandist pe vremea lui nea nicu, ori n-ai înţeles nimic din ce-a zis polonezul. Ori amândouă.
      • +9 (11 voturi)    
        Vrei sa spui... (Vineri, 21 februarie 2014, 19:56)

        predel [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        ...ca nu stii ca evoque e un propagandist prorus?
      • +2 (2 voturi)    
        ce? (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 11:24)

        Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        E un excelent propagandist și acum, nu numai pe vremea lu' nea nicu.
  • -10 (24 voturi)    
    Aham (Vineri, 21 februarie 2014, 17:54)

    Nyk1 [utilizator]

    Deci dacă ucrainienii nu fac ce vrea mușchiu' UE și al bătrânului unchi Sam, se va aduce democrația cu forța, declanșând războiul civil după macheta axei Tunis - Cairo - Tripoli - Damasc.

    Să sperăm că au și ucrainienii un general al-Sissi care, în ultimul moment, să scoată țara din anarhie și de sub influențele externe nocive.
    • +6 (10 voturi)    
      Sper doar... (Vineri, 21 februarie 2014, 19:57)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...ca te afli in Egipt si te bucuri de beneficiile democratiei militare a lui sissi.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu sunt sigur, (Vineri, 21 februarie 2014, 20:03)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      dar parcă așa spuneau rușii, habsburgii și prusacii, prin 1795, în Dieta poloneză.
  • +12 (18 voturi)    
    Politica externa activa (Vineri, 21 februarie 2014, 18:03)

    aniod [utilizator]

    Iata ceea ce trebuie facut. Polonezii au ministrii competenti, nu stau in expectativa ca romanii, fricosi sa nu le fuga scaunul de sub fund si sa fie retrimisi acasa. Este drept ca si polonezii vorbesc cu usurinta rusa, dar un ministru de externe asta trebuie sa faca: sa inteleaga limbi straine si situatiile cand acestea trebuie folosite.

    Vrem sa avem un nume bun, noi ca romani? In primul rand ministrii trebuie sa fie alesi dupa calitatile lor reale, nu dupa abilitatea lor de a trage sfori in interesele de partid, sau sa fie pusi in frunte tocamia ca sa nu aiba alti incompetenti vreun termen de comparatie.
    • +9 (9 voturi)    
      Cred ca prefer... (Vineri, 21 februarie 2014, 19:58)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      ...ca titus cel mic sa taca.
    • +7 (9 voturi)    
      Citat din Wikipedia- Istoria Poloniei (Vineri, 21 februarie 2014, 22:27)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      „De atunci( 1795) și până în 1918 nu a mai existat un stat polonez independent. Polonezii s-au angajat intermitent în acțiuni de rezistență armată până în 1864. După eșecul ultimei revolte, poporul și-a conservat identitatea națională prin educație și printr-un program denumit „munca organică”, al cărui scop era acela de a moderniza economia și societatea.”
      Subliniez următoarele cuvinte:
      -poporul;
      - identitatea națională.
      - angajat;
      - educație;
      - muncă organică;
      -moderniza.
      Ca să vă parafrazez, asta trebuie făcut.
      Elitele, miniștrii, conducătorii sunt, de fapt, așa cum suntem noi.
      Cred că nici 1% dintre cei care comentăm, ajunși în funcția de ministru, n-am face altfel decât cei ce sunt sau au fost până acum în aceste funcții.
      Haideți să fim onești și să nu ne ascundem după deget.
      Cel mai bine ar fi să începem odată să ne reclădim. Dar să începem cu începutul, adică:
      1.muncă organică;
      2, educație;
      3.angajament;
      4.recăpătarea identității și demnității naționale a conștiinței că suntem un popor.
      Cine se prinde în horă?
      Să auzim și de bine.
  • +6 (10 voturi)    
    Au si polonezii (Vineri, 21 februarie 2014, 18:21)

    KostasP [utilizator]

    Infiltrati la greu prin guvernul lor.
    • +4 (10 voturi)    
      pai (Vineri, 21 februarie 2014, 18:42)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      pontacul lor, adica tusk, e prieten la catarama cu asasinul de opozanti putin, la ce sa te astepti din partea lui, intelegeri pe spinarea opozantilor. Sper sa-l coste la urmatoarele alegeri, ca polonezii nu sint romani.
    • +5 (9 voturi)    
      Se vand mai scump (Vineri, 21 februarie 2014, 18:52)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Intotdeauna polonezii s-au vandut mai scump decat romanii. Va aduceti aminte cand li s-a sters o datorie externa? Pe vremea Solidaritatii, Papei, asa pt ca erau simpatici?
  • -4 (10 voturi)    
    deja incepe opresorul 2 sa-si faca prezenta (Vineri, 21 februarie 2014, 19:13)

    jackalphonse [utilizator]

    bine ati venit urcainieni. pamantul va fi curatat de orice industrie detineti de proprii vostri politicieni corupti de cei europeni. oricum ar fi, o sa va fie mai binisor fara rusi.
    • +2 (4 voturi)    
      Scopul revolutiei (Vineri, 21 februarie 2014, 19:34)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Este tocmai sa-i dea jos pe acei politiceni.
      Am o singura observatie de facut, din informatii de la sursa:
      In Cernauti nu exista un bazar al chinezilor, asa cum exista in alte orase ale Rusiei. Evident, daca nu exista negustorul chinez, profitul il ia negustorul autohton, deci ucrainian. ( Sa ne aducem aminte de Vlad Tepes, care i-a omorat pe fiii negustorilor sasi, cai considera ca in Tara Romaneasca trebuie sa fie negustori romani)
      Negustorii ucrainieni (poate si romani printre ei) s-au unit si s-au opus intrarii negustorilor chinezi si formarii de China Town. Am pute alua si noi exemplu.
      Intre altele, in Cernauti este cea mai ieftina piata din Ucraina.
      • +1 (5 voturi)    
        ...piata ieftina ... (Vineri, 21 februarie 2014, 21:07)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        Piata ieftina inseamna cumparatori saraci, economie slaba, somaj ridicat, periferie economica, poate economie etatista "reglementata" ......
        • +2 (4 voturi)    
          Cafeaua (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 1:55)

          aniod [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          Cafeaua este mai ieftina in Germania decat in Romania. ( stiu, accizele).
          Nemtii nu sunt mai saraci decat romanii
          • +1 (1 vot)    
            si asta nu ti spune ceva>? (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 16:09)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui aniod

            revolutia nu este facuta sa dea jos politicienii corupti, ce numai pe aceia care nu sunt corupti de cine trebuie
    • +3 (7 voturi)    
      De ce nu te duci si tu? (Vineri, 21 februarie 2014, 20:01)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ...sa cumperi? Aaaah esti un asistat lipit?
      Nu-i nimic da-i lu' tonta un link cu comentariu si poate te plateste... Poate.
      • +2 (4 voturi)    
        lasa-l (Vineri, 21 februarie 2014, 21:08)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui predel

        ca asta roade ce-i areunca gidea, care la rindul lui stringe firimituri de pe jos dupa ce maninca varanul.
  • +3 (7 voturi)    
    veti fi toti morti (Vineri, 21 februarie 2014, 21:12)

    dragos234 [utilizator]

    A punctat f bine polonezul ce inseamna sa fii in umbra Ursului.