UPDATE Criza din Ucraina: Acord al UE pentru retragerea vizelor si inghetarea averilor celor care au mainile "patate de sange"

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2014, 19:21 Actualitate | Internaţional

 documente
(20 Feb 2014) PDF, 88KB
Ministrii Afacerilor Externe din Uniunea Europeana au cazut joi de acord pentru retragerea vizelor si inghetarea averilor persoanelor ale caror maini "sunt patate de sange", a anuntat joi sefa diplomatiei italiene, Emma Bonino, la capatul unei reuniuni de criza care a avut loc la Bruxelles, potrivit AFP.

"Am luat decizia, in stransa coordonare cu cei trei ministri care negociaza la Kiev, sa procedam foarte rapid, in urmatoarele ore, pentru a priva de vize si a ingheta averilor celor care sunt patati de sange", a spus Bonino, in momentul in care a parasit reuniunea.

"Responsabilitatea violentelor revine regimului dar nu putem ignora ca exista grupari extremiste si de infiltrati. Ii vizam pe toti cei care sunt atinsi de sange",  a subliniat acesta. Pentru moment, nicio lista cu nume nu a fost stabilita, au explicat insa surse diplomatice.

Emma Bonino a pledat, pe de alta parte, pentru un "dialog critic" cu Rusia.

Europenii au cazut de acord pentru relaxarea regimului de vize pentru "persoanele ranite si disidenti", iar UE este pregatita sa ofere asistenta medicala si umanitara in Ucraina, a adaugat Bonino.

Ministrii europeni ai Afacerilor Externe s-au reunit de urgenta la Bruxelles pentru a examina situatia din Ucraina unde violentele s-au soldat, potrivit opozitiei, cu cel putin 60 de morti.

Romania a fost reprezentata la reuniunea de la Bruxelles de ministrul afacerilor Externe, Titus Corlatean.

"Pentru Romania, stabilitatea Ucrainei, unde traieste o comunitate istorica importanta de romani, este esentiala. Efectele perpetuarii instabilitatii la granitele Romaniei si ale unui stat partener al UE, Republica Moldova, aflat intr-un moment crucial al parcursului sau european, constituie un risc de securitate major", a subliniat, in interventia sa, ministrul Corlatean, citat intr-un comunicat al MAE.

Acesta a sustinut "necesitatea unui demers coordonat al UE cu SUA si institutiile financiare internationale in vederea sprijinirii redresarii economice a Ucrainei", potrivit sursei citate.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

11256 vizualizari

  • -6 (22 voturi)    
    Cum ii vor recunoaste? (Joi, 20 februarie 2014, 19:26)

    aniod [utilizator]

    sunt pete care nu ies la spalat? La fel ca la securistii care au fost trimisi din Romania dupa Revolutie in lumea larga sa ne faca de rusine, in anii '90?
    UE=Niste cretini lipsiti de putere de decizie!
    • -12 (20 voturi)    
      Inghetari de averi ca in Libia si Siria (Joi, 20 februarie 2014, 20:14)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Vad ca toata UE si America este de partea "protestatarilor" din Ucraina desi nu se stie bine cine sunt acestia si ce fel de regim doresc sa instaureze in tara.

      Dupa un scenariu bine realizat ca in Siria si Libia apara zi de zi declariatii de condamnare a lui Ianukovici, sunt anuntate masuri de inghetare a averilor si cite si mai cite inventii menite sa forteze instaurarea in Ucraina a unui regim marioneta pro vest.

      A mai fost un pro american, Iuscenko, adus la putere tot prin miscari de strada si care s-a dovedit o catastrofa. Ucrainienii au experienta cu presedinte aservit SUA. Este greu de crezut ca vor sa repete asemenea experiment.

      Ce se intimpla la Kiev nu sunt evenimente naturale care au sprijinul majoritatii cetatenilor ci inscenari puse la punct in birourile serviciilor speciale americane.
      • +3 (3 voturi)    
        ete na (Vineri, 21 februarie 2014, 10:38)

        Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        "Ucrainienii au experienta cu presedinte aservit SUA"
        Da, și noi avem experiență cu postacii aserviți PSD-ului și, prin extensie, lui Putin.
      • +1 (1 vot)    
        Adevărul se marchează cu minus. (Vineri, 21 februarie 2014, 19:43)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Numai că Iușcenko n-a fost aservit. A fost slab.
    • +5 (9 voturi)    
      Intervenția (Joi, 20 februarie 2014, 20:23)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      UE e salutară.
      • -1 (3 voturi)    
        Putin - vinovatul NR 1 (Joi, 20 februarie 2014, 23:11)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        -----------------------------------
  • +21 (25 voturi)    
    aha (Joi, 20 februarie 2014, 19:29)

    Soljenitin [utilizator]

    Ianukovici, primul. Apoi, restul de viermi de la conducerea Ucrainei.
  • +20 (34 voturi)    
    Bucuresteni (Joi, 20 februarie 2014, 19:31)

    aniod [utilizator]

    In Kiev mor si romani, nu numai ucrainieni. Trebuie sa iesim in strada in fata Ambasadei Ucrainei sa demonstram pentru incetarea luptelor. Simplu. Macar atat.
    • +7 (15 voturi)    
      Aceasta (Joi, 20 februarie 2014, 19:44)

      cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      este solidaritate, nu bla, bla, bla, pe sticla tv.
    • -1 (9 voturi)    
      maine ? (Joi, 20 februarie 2014, 20:09)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      ce ziceti ? Nu vedeti ca toti au lucruri (desene animate) mai bune de facut ?!
    • -3 (9 voturi)    
      Ce romani? (Joi, 20 februarie 2014, 20:42)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Hai ca o dam in aberatii...ar trebui sa mai si anim inainte a scriem...
  • -19 (29 voturi)    
    interesant (Joi, 20 februarie 2014, 19:35)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    ..si cine va decide ale cui maini "sunt patate de sange"?
    • +6 (16 voturi)    
      Se stie perfect cine si ce (Joi, 20 februarie 2014, 19:42)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Tu crezi ca toata planeta traieste cu Antena 3?
      • +1 (7 voturi)    
        antena 3 (Joi, 20 februarie 2014, 21:46)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Nu ma uit la posturile tv romanesti ( as putea pe net) ,dar stiu ca antena nu are o reputatie tocmai buna.
        Vroiam sa spun ca nu vad legatura ...
        • 0 (2 voturi)    
          bazil (Vineri, 21 februarie 2014, 9:47)

          omnormal [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

          Nu gasesti o explicatie logica pt multimea de minusuri? Nici eu nu am inteles, initial.
          Remarca ta era pertinenta.
          Continutul primului reply este o explicatie. Probabil ca cei de la antene au folosit aceeasi sintagma si toata lumea a presupus ca esti "unul de-al celorlalti".
          Mergand mai departe cu logica, pentru a face asemenea presupuneri, trebuie sa te uiti la respectivele programe....
          Revenind la subiect, consider ca discutiile contradictorii sunt un mod excelent de a progresa. Cu conditia sa il asculti pe interlocutor. Si inca o mare conditie: Subiectul discutat sa se incadreze in limitele bunului simt, moralitatii si respectarii legilor.
          In programele unor televiziuni de pe la noi, mai e putin si se dicuta prin ce metode sa-l omoare pe 'dusman'. Au trecut de mult marea conditie si se pare ca statul nu are nici o metoda se autoaparare
          • 0 (0 voturi)    
            am inteles :) (Vineri, 21 februarie 2014, 15:06)

            Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui omnormal

            Cred ca ar trebui atent urmarite imixtiunile externe ,orice tara care se scutura de comunism este privita ca o noua vaca de muls.
            Lovit de paranoia cotidiana oscilez intre a banui ca este mana lui Putin incercand sa testeze reactia UE/NATO ( in vederea a ce? ) sau mai rau , diversiune a "cuiva" pentru a abate atentia publica de la un viitor eveniment de amploare mult mai mare.
            Intre timp oamenii sunt impuscati...
    • +8 (12 voturi)    
      n-ai inteles (Joi, 20 februarie 2014, 20:00)

      kelye [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Cine crezi ca are conturi in strainatate? Politistul de rand?

      Actiunea nu e indreptata impotriva simplilor executanti de ordine (blamabili si ei pana la urma) ci la toti cei din conducerea politica.
      Pe ei ii doare rau o asemenea masure deoarece, probabil, toti au 'investitii' in EU sau conturi prin Elvetia.
    • -1 (13 voturi)    
      ... (Joi, 20 februarie 2014, 20:22)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      tu, ma.
      • 0 (4 voturi)    
        scurt si concis! excelent! (Vineri, 21 februarie 2014, 10:23)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        maine poate incerci cuvinte de trei litere.
        stii sa numeri pna la trei, nu-i asa?
        • 0 (0 voturi)    
          da (Vineri, 21 februarie 2014, 14:35)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          ma.
    • +1 (1 vot)    
      structura responsabilitatilor in stat (Vineri, 21 februarie 2014, 11:04)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      "voluntarii"lui putin si putin, evident nu.
  • -3 (13 voturi)    
    aceasta este..... (Joi, 20 februarie 2014, 19:40)

    translativus [utilizator]

    ....reactia UE la evenimentele din Ukraina ?

    In cazul acesta subscriu afirmatiilor unei doamne emisar amrican.

    Asta este amorteala sistemului parlamentar, puturos, parsiv si anacronic.
    Bine ca nu suntem atacati (inca) de nimeni pentru ca, asa cum scrie in Biblie, Babilonul va cadea intr-o singura zi.
  • +2 (10 voturi)    
    Boicot (Joi, 20 februarie 2014, 19:53)

    vasile-roaita [utilizator]

    Trebuie boicotati la singe de USA si UE. Nexam import nexam export. Sa se descurce cu rusii.
    • -2 (2 voturi)    
      este cea mai proasta masura (Vineri, 21 februarie 2014, 10:07)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui vasile-roaita

      daca fac asa, chiar ca ii voi arunca in zona de influenta a Rusiei ,,salvatoare". Daca UE si SUA blocheaza comertul exterior al Ucrainei si instituie embargoul, Rusia va sari imediat cu cele 12 mld USD si cu alte ajutoare pt Ucraina, ca un salvator de ultima instanta.
  • +1 (5 voturi)    
    O masura justa (Joi, 20 februarie 2014, 20:02)

    Porcurorul General [utilizator]

    Si cam greu aplicabila.
  • +10 (18 voturi)    
    da (Joi, 20 februarie 2014, 20:26)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    asasinul cu miinile patate de singele multor opozanti, putin pe numele lui, crede ca va muri linistit in patul lui, ca mentorul sau stalin. S-ar putea sa se insele.
    Ue si USA , asa slabe cum le crede putin, nu vor mai tolera genul de politica hitlerista pe care o duce asta, nu prea au de ales.
  • +10 (14 voturi)    
    cel mai trist (Joi, 20 februarie 2014, 20:29)

    kelye [utilizator]

    Ca o nota secundara ...

    Foarte trist si pentru Romania ... sa ai un guvern de incompetenti si hoti in astfel de momente istorice ...
    Titus Corlatean poate 'a fost prezent' nu ca 'ne-a reprezentat'.
    M-as mira sa fi scos vreun cuvant...
    • +3 (3 voturi)    
      eh, a fost și el acolo (Vineri, 21 februarie 2014, 10:45)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui kelye

      Îți dai seama ce moment penibil pentru oricine ar reprezenta România... un stat membru NATO dar cu majoritate pro-rusă în parlament.
  • +11 (15 voturi)    
    tot mai bine... (Joi, 20 februarie 2014, 20:42)

    corvus coraX [utilizator]

    ...mai târziu decât niciodată. Dar pe criminalul ăla de Ianukovici când au de gând să-l scuipe între ochi?!