Iranul a trimis nave de razboi in Oceanul Atlantic, catre granitele maritime ale SUA

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 februarie 2014, 18:39 Actualitate | Internaţional

Comandamentul marinei iraniene a anuntat sambata ca a trimis nave de razboi catre granitele maritime ale SUA, potrivit agentiei iraniene Fars, citate de Agerpres.

"Navele marinei iraniene si-au inceput deja drumul in Oceanul Atlantic trecand prin largul Africii de Sud. Flota iraniana se apropie de granita maritima a SUA si aceasta manevra constitue un mesaj", a indicat comandantul fortelor navale iraniene in Marea Caspica, amiralul Rezaei Haddad, citat de Fars.

Relatiile dintre SUA si Iran sunt in continuare tensionate in pofida intelegerii intervenite intre cele doua tari in cadrul negocierilor dintre Teheran si marile puteri in dosarul nuclear iranian.

Comandamentul marinei iraniene a anuntat anterior, in mai multe randuri, ca intentioneaza sa trimita nave de razboi in Oceanul Atlantic, ca raspuns la prezenta masiva a marinei americane in Golful Persic. Baza Flotei a V-a americane se afla in Bahrein si, in ultimii doi ani, americanii au desfasurat exercitii de anvergura in aceasta regiune, mai scrie agentia Fars, potrivit RIA Novosti.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5716 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    amuzant (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 18:46)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    chiar vor sa ramana fara flota?
    • +16 (18 voturi)    
      Probabil ca... (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 19:29)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      ...in urmatoarele ore, Iranul va da un anunt oficial ca " din cauza timpului nefavorabil, atacul asupra marinei USA va avea loc in sala si se va efectua pe un simulator" (Biletele se pot cumpara la tutungeria din colt).
    • +2 (4 voturi)    
      salam cu biscuti (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 20:35)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      de fapt e destul de trist as zice.. :)
    • 0 (0 voturi)    
      Trebuie sa se grabeasca (Duminică, 9 februarie 2014, 6:08)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      ...sa nu ajunga nord coreienii inaintea lor, ca si acolo se anunta zilnic apropierea marii victorii impotriva americanilor.
  • +12 (18 voturi)    
    E reala stirea? (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 18:52)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu. Nu se poate. Nici macar regimul Iranian nu face asa ceva. Oceanul Atlantic e foarte lung, foarte lat, si foarte adinc. Nu cred ca se incumeta iranienii sa-l traverseze.

    Va inchipuiti cite provizii le-ar trebui pe drum?! Dupa acest mesaj rautacios, nu mi se pare normal nici un apel la mila americanilor. Nu-i normal ca iranienii sa fie cautati prin ocean. pentru salvare. De foame, de sete sau alte nenorociri.
    • +3 (5 voturi)    
      ATLANTIC? (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 19:26)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Prin Oceanul Indian s-au teleportat? Cred ca FARS a facut o farsa, iar AGERPRES (care numai agera nu e!) a inghtit galusca.
    • +12 (14 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 20:16)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      mai fain o sa fie cand vom auzi ca de fapt au cerut azil politic in SUA :))
  • +10 (14 voturi)    
    Cand te mananca si nu stii (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 19:05)

    Armadilo [utilizator]

    Cam asa fac unii cand ii mananca si nu stiu cum sa se scarpine....

    Cred ca nu va ma dura mult pana o vor primi pe coaja ca la carte, ma refer la Iran.
  • +2 (8 voturi)    
    SUA abia astepta (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 19:23)

    BobMuller [utilizator]

    ceva de genul asta. Iranul va fi in curand un stat SUA...
  • -12 (20 voturi)    
    DA (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 19:59)

    abrahamlincoln [utilizator]

    prieteni, habar nu aveti ce vulnerabila este granita SUA dinspre oceane. sa nu va imaginati ca coasta este pazita ca in filmele SF. urmariti si documentati-va de pe siteuri oficiale cat de MINIMA este paza de coasta al SUA, sunt zone de coasta unde paza este asigurata de 6 agenti de la paza de coasta. Imaginea si propaganda SUA este una, iar realitatea este alta.
    PS: IRAN nu trebuie subestimat !
    • +9 (11 voturi)    
      prietene (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 21:46)

      graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui abrahamlincoln

      o tara nu se mai apara postand mii de soldati de-a lungul granitei ca pe vremea invaziilor barbare; poate doar coreea de nord mai procedeaza in felul asta.
      iar singurul pericol pentru americani in cazul de fata e sa nu reuseasca sa ajunga in timp sa-i salveze pe iranieni cand li se vor scufunda barcile in mijlocul oceanului.
    • +7 (9 voturi)    
      Misiune imposibila (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 22:26)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui abrahamlincoln

      Ce sa pazeasca prietene? In stinga e Pacificul iar in dreapta e Atlanticul. Iar cel mai periculos este Oceanul Arctic. Pe-acolo se pindesc direct SUA si Rusia.

      Iar flota iraniana nu va iesi NICIODATA din Marea Arabiei. Chiar si o singura iesire in Oceanul Indian, e o provocare logistica extraordinara pentru flota militara a Iranului. D-apoi sa sustii o flota permanent departe de tarmul propriu? Dar sa sustii flota iraniana in Atlantic?! Misiunea este imposibila.
  • +10 (12 voturi)    
    parere (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 20:14)

    Arl [utilizator]

    De fapt, echipajele abia asteapta a ajunga acolo si sa ceara azil politic....
  • +10 (12 voturi)    
    sa vezi (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 20:30)

    skyradio [utilizator]

    Exercitii navale!!!! US nu prea mai aveau tinte reale prin poligoane!
  • +10 (12 voturi)    
    mareata flota iraniana (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 21:28)

    BillytheGreat [utilizator]

    Nu mai pot americanii de armada iraniana, pfff
  • +8 (10 voturi)    
    Inca nu e clar (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 21:57)

    Andradda [utilizator]

    Iranul a trimis doar doua nave sau pe toate trei?
  • +6 (8 voturi)    
    vor avea o surpriza (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 22:25)

    catelu [utilizator]

    Iranienii vor fi surprinsi sa vada cat de costisitor este sa mentii o prezenta semnificativa la 10,000km de casa, mai ales in lipsa unor baze logistice de aprovizionare.
    Dupa cateva luni si cateva zeci/sute de milioane de dolari aruncate,se vor intoarce acasa si le vor explica iranienilor ce au realizat.
    Asta in cazul fericit in care nu se gandeste cineva sa profite de reducerea temporara a capacitatii de aparare antiaeriana.
  • +3 (3 voturi)    
    ciudata manevra (Duminică, 9 februarie 2014, 0:41)

    clarice [utilizator]

    Or fi dotat rusii navele alea cu ceva rachete nucleare altfel nu vad rostul unei asemenea deplasari.
    Poate incepe balamucul sa se termine odata cu suprematia chinezo,ruso si alte tari iubitoare de dictaturi.
  • +2 (2 voturi)    
    asemanare (Duminică, 9 februarie 2014, 15:31)

    asada [utilizator]

    A mai fost unul ce se numea Gadafi si care dupa ce imbraca o uniforma militara si se inbarca intr-o salupa ,trecea maiestos prin fata flotei americane (stationata in apele internationale in dreptul coastelor libiene) in fluieraturile marinarilor .Pe urma se intorcea la Tripoli in uralele multimii ce il intimpina ca pe un erou !!!! Vai mama lor !!!!!!!