Angela Merkel, despre afirmatiile injurioase ale Victoriei Nuland la adresa UE: Absolut inacceptabil

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 februarie 2014, 13:23 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Agerpres/AP
Cancelarul german Angela Merkel a calificat vineri drept "absolut inacceptabile" afirmatiile injurioase facute de adjunctul secretarului american de stat Victoria Nuland in cadrul unei convorbiri telefonice cu ambasadorul SUA la Kiev, potrivit unui purtator de cuvant citat de AFP.

"Cancelarul apreciaza aceste afirmatii ca fiind absolut inacceptabile. Cancelarul vrea inca o data sa sublinieze (Catherine) Ashton (seful diplomatiei UE) face o munca excelenta", a precizat purtatorul adjunct de cuvant al guvernului, Christiane Wirtz, intrebat cum comenteaza afirmatiile prea putin diplomatice ale Victoriei Nuland.

"Uniunea Europeana va continua sa depuna eforturi cu cea mai mare intensitate pentru a calma situatia din Ucraina", a adaugat acest purtator de cuvant.

Victoria Nuland si-a prezentat joi scuze pentru afirmatiile legate de UE, prin vocea unui purtator de cuvant. Dar, intr-o conferinta de presa sutinuta vineri la Kiev, aceasta a refuzat orice comentariu, subliniind ca este vorba despre o "conversatie diplomatica privata" inregistrata de o maniera "impresionanta".
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7552 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Are dreptate Merkel. (Vineri, 7 februarie 2014, 13:31)

    Andradda [utilizator]

    Dar, pe de alta parte, cand tragi cu ochiul orin gaura cheii, cand asculti pe la usi sau cand "bagi urechea" in convorbirile private ale altora, risti sa afli "adevaruri dureroase"
    )))))
    • +13 (15 voturi)    
      pai, (Vineri, 7 februarie 2014, 13:56)

      cezy43 [anonim] i-a raspuns lui Andradda

      n-a trecut mult de cand se plangea ca americanii trag cu urechea la convorbirile 'mneaei...acu' ma intreb ce-o fi mai de blamat, fuck UE!, sau interceptarile?
      • +11 (21 voturi)    
        Nuland are dreptate. UE e prea moale! (Vineri, 7 februarie 2014, 14:24)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui cezy43

        Daca ii copiau pe americani si terminau cu birocratia asta uriasa din CE, eram cu totii mai bine acum! Pe de alta parte, UE s-a lasat incaleacata de Putin si camarila lui de oligarhi...
    • +7 (15 voturi)    
      E inacceptabil (Vineri, 7 februarie 2014, 14:53)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      ca si dezbinarea si lipsa de coeziune UE... o inteleg pe madam Nuland
  • +9 (17 voturi)    
    Hmmmm (Vineri, 7 februarie 2014, 13:31)

    Porcurorul General [utilizator]

    Abia astept sa vad si detaliile.

    1. Victoria Nuland vorbea la telefon cu ambasadorul SUA la Kiev. O convorbire telefonica implica de obicei doua persoane. Doamna Merkel momentan aplica dictonul "stau pe stalp ca un cioroi si ascult ce spuneti voi".

    2. Sa fie declaratiile inacceptabile dar ... adevarate?!?!?

    In fine, fireste, sunt doar fabulatii. Asteptam amanuntele.
  • +15 (25 voturi)    
    Bravo dna Nuland (Vineri, 7 februarie 2014, 14:00)

    deer [utilizator]

    Doamna Nuland are o atitudine foarte corecta din punctul meu de vedere. Fata de ce se intampla acum in tot estul Europei trebuie actionat ferm, nu vorbarie goala "a la UE".
    UE se gandeste atat de mult, incat uita sa mai si actioneze, de aia nu se rezolva nimic niciodata.
  • -15 (19 voturi)    
    hehe (Vineri, 7 februarie 2014, 14:26)

    Mazeta [utilizator]

    Așa se explică de ce Băsescu a început și el să gâjâie ceva împotriva UE, mai ales după ce a fost umilit la Berlin. Imitându-și stăpânul mai mare, crede că va fi mângâiat pe calviție.
  • +3 (13 voturi)    
    nu are dreptate Angela, (Vineri, 7 februarie 2014, 14:26)

    victor L [utilizator]

    din 2 motive:
    - de la nemti, care au fost mototoliti de 2 ori in secolul trecut de catre americani, nu te poti astepta decit la subiectivitate;
    - ioropenii, si nemtii in primul rind, vor ca fraierii de americani sa intervina peste tot in Ioropa (vezi jugoslavia), doar ca ei sa nu se murdareasca pe miini, si sa poata fi injurati americanii :P
    Bravo, Victoria Nuland; cred ca nici acum nu se stie la Departamentul de Stat ce numar trebuie pentru a suna Uniunea Europeana.
    • +5 (11 voturi)    
      Sa nu deviem de la subiect (Vineri, 7 februarie 2014, 14:59)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Merkel s-a referit la limbajul incalificabil folosit de doamna Nuland la adresa UE.
      Nu s-a pus deloc problema daca parerea doamnei Nuland este sau nu intemeiata sau indreptatita.
      Pe viitor va fi destul de jenant pt doamna Nuland sa mai stea la discutii, fata in fata, cu presedintii sau premierii UE, cand toti stiu cam care este parerea dansei despre UE si, implicit despre ei insisi.
      Pe de alta parte, ei stiu cu totii cum discuta ei insisi la telefon despre una/alta, atunci cand sunt convinsi ca nu-i asculta nimeni.
      Cred ca este vb doar de o situatie jenanta, nimic mai mult.
      Si s-ar s-ar putea ca doamna Nuland sa nu mai dea prin Europa, multa vreme de-acum inainte ))))
      • +2 (4 voturi)    
        ipocrizie (Vineri, 7 februarie 2014, 16:29)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        "Merkel s-a referit la limbajul incalificabil folosit de doamna Nuland la adresa UE.
        Nu s-a pus deloc problema daca parerea doamnei Nuland este sau nu intemeiata sau indreptatita"
        Adica noi ne purtam cum vrem, dar voi nu aveti voie sa va enervati, ci sa vorbiti frumos.
        Prea multa ipocrizie.
      • -1 (5 voturi)    
        aceasta d-na NULAND....... (Vineri, 7 februarie 2014, 17:27)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        intr-un timp relativ scurt, ma ref.la la alegerile prezidentiale ale USA,s-ar putea sa devina prima doamna a lumii, dupa maniera categorica cu care se misca prin toate cancelariile vest europene si nu numai.....
  • +5 (11 voturi)    
    dar atitudinea UE (Vineri, 7 februarie 2014, 14:35)

    sorin3 [utilizator]

    ignorarea problemelor din Ucraina(sau chiar Romania) doar pentr un metru cub de gaz in plus cum e?
    • -5 (5 voturi)    
      E VORMA DE MILIOANE DE METRII CUBI (Vineri, 7 februarie 2014, 18:01)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui sorin3

      Si de sute de milioane de euro! America este peste Oceanul Atlantic si nu are probleme cu gazul, Europa are! Iar relatiile excelente intre "tarul" Putin si cancelarul Germaniei, Angela Merkel sunt de notorietate! Americanii vor o implicare mai ferma a UE in "afacerea ucraineana" si in "conflictul inghetat" dintre Republica Moldova! Europenii trag de timp si asteapta sfarsitul iernii! Iar Victoria Nuland isi varsa naduful, injurand americaneste si nediplomatic intr-o convorbire telefonica nu indeajuns de bine securizata! Daca l-ar fi avut pe generalul(cu patru stele) Marius Opris la butoanele STS-ului lor, in mod sigur nu s-ar mai fi intamplat dandanaua, iar doamna Nuland nu ar mai fi trebuit sa faca mea culpa si sa-si ceara scuze public!
  • +5 (13 voturi)    
    Pe de altă parte... (Vineri, 7 februarie 2014, 14:44)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Situația e următoarea:
    La granițele UE, se duce un război pentru liberă exprimare. UE-ul nu sprijină deloc acest război, ba chiar, în mijlocul conflictului zice: vă descurcați singuri (în momentul în care au încetat negocierile cu Ucraina). În acest fel, au aruncat țara în brațele deschise ale Rusiei.
    În România, țară membră UE, parlamentul votează în faimoasa marți o serie de legi. UE-ul trimite o hârtie numită MCV.

    Americanii, pe de altă parte, fără nici o jenă sprijină deschis opoziția din Ucraina. În România, americanii o trimit pe aceeași doamnă să-l tragă de urechi pe Victor Viorel Ascuns.

    Vorba americanilor: When the shit hits the fan, some guys run and some will stay.
    Așa că doamnă Merkel, să nu o mai facem pe domnișoara în fața Rusiei, și nici nu veți mai primi "Fuck UE" de la americani.
  • +1 (9 voturi)    
    ))))) (Vineri, 7 februarie 2014, 15:03)

    Andradda [utilizator]

    Sa mai zica cineva ca politica nu e pt femei!
    )))))
    • 0 (4 voturi)    
      dar cine a zis? (Vineri, 7 februarie 2014, 16:32)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      la americani femeile detin posturi imporante in guvern si se descurca cu brio.
      Se cauta competenta, nu sexul; pentru ala este alt timp si loc :P
  • +4 (12 voturi)    
    Merkel ar trebui sa isi bage indignarea undeva (Vineri, 7 februarie 2014, 15:22)

    bogdan192 [utilizator]

    Si sa trimita pe cineva in Ucraina sa negocieze cu Americanii pentru a apara interesele UE in regiune.

    Nuland s-a suparat pe politrucii astia inepti si i-a injurat nu pentru ca s-au implicat prea mult in situatia exploziva din zona, ci pentru ca nu fac nimic.

    La fel ca in Iugoslavia, la fel ca in Siria sau Egipt, UE se dovedeste o adunatura de incompetenti. Care asteapta cu bratele incrucisate.

    Sunt complet opus unui eurosceptic, dar ce face Merkel acum e o prostie.
    • 0 (2 voturi)    
      Mda, asa... (Vineri, 7 februarie 2014, 21:33)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      ... iar prostia asta, tot mai merkelizata prin vot german in intreaga UE, o sa ne coste pe toti . Pe noi esticii de abia iesiti din comunism cel mai mult, iar pe ceilalti admiratori occidentali ai MARELUI URS SIBERIAN,doar interzicerea cinica in... spatiul Schenngen a prostilor inferiori si necivilizati.
      Asa ca bine a zis doamna NULAND.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Duminică, 9 februarie 2014, 18:00)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      Si cd misto e acum in fosta Iugoslavie(vezi Bosnia, zilele acestea) in Siria si Egipt, nu-i asa ? De-a dreptul feeric ...
  • +1 (9 voturi)    
    Jocul Duplicitar al Germaniei este binecunoscut (Vineri, 7 februarie 2014, 16:08)

    alex4321 [utilizator]

    Jocul Duplicitar al Germaniei este binecunoscut

    Nu mai departe de un an,doi ii Propunea premierului

    Leanca : Federalizarea Republicii Moldova

    Adica Transnistria aparuta in urma unui rapt teritorial

    facut prin razboi de Armata Rosie in anii 90

    sa devina Stat-in_Stat cu Moldova si nu parte e ei

    Asta desi Moldova e Stat recunoscut de ONU



    Nu mai departe de 3-4 ani Merkel urla pe la Bucuresti

    ca Bucuresti-ul sa recunoasca Republica Moldova

    inventata de Hitler si Stalin desi RFG nu a recunoscut

    niciodata RDG

    Legaturile astea ascunse Ruso-Germane se

    perpetueaza

    Deci Pentru cine mai are dubii:
    ======================
    UE = Merkel

    ==>
    Traduceti voi singuri mesajul corect al D-nei Nuland !
    • -2 (6 voturi)    
      Felicitari D-na Nuland ! (Vineri, 7 februarie 2014, 16:54)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Felicitari D-na Nuland !



      SUA incepe sa vina "pe-acasa"

      dupa ultimele actiuni pe Frontul de Est !
  • +1 (7 voturi)    
    Hai ca deja o luati razna! (Vineri, 7 februarie 2014, 16:55)

    Andradda [utilizator]

    Ce reactie ati asteptat de la Merkel?
    Sa iasa in public si sa faca glumite ca Ponta? Ca nu e "dracu chiar atat de negru"? Sau chiar sa declare ca Nuland are dreptate?
    Merkel si-a exprimat pozitia, corecta, fata de limbajul doamnei Nuland.
    Asta a fost tot.
    Acum unii dintre voi incercati sa o scuzati pe Nuland pt ca de fapt UE n-ar fi nici pe departe atat de buna precum se crede.
    Poate aveti dreptate in privinta UE, dar in niciun caz nu aveti dreptate daca apreciati si incurajati un astfel de limbaj, la un nivel atat de inalt.
    Nuland putea sa faca oricand o conferinta de presa in care sa faca UE cu ou si cu otet, sa faca praf intreaga Europa, dar sa foloseasca un limbaj demn si potrivit unui oficial de asemenea rang.
    Dupa logica (unora dintre voi) putem spune ca si Bunea Stancu a avut dreptate cand a zis ca i-ar trage doua picioare in gura acelei jurnaliste.
    Inca o data va spun.
    Va indepartati de la subiect!
    • -1 (7 voturi)    
      Te legi de un cuvant? (Vineri, 7 februarie 2014, 17:53)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Te legi de un cuvant?

      Dar de jocul duplicitar al Germaniei n-ai nimic de zis ?

      Vezi ca ti-am explicat mai sus ce face Germania cu Rusia prin Moldova
    • +2 (4 voturi)    
      era o discutie particulara.... (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 15:53)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      orice om are dreptul sa se exprime cum vrea, in fieful sau...........nu asta e problema, ci inertia UE in toate problemele majore, aici fiind vb. chiar de zona europeana......
      p.s, chiar tu te indepartezi de la subiect pomenind de derbedeul bunea stancu.
      • -1 (1 vot)    
        CHESTIA E! (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 19:56)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Ca "discutia particulara" a avut loc intre Victoria Nuland, adjunctul Secretarului de Stat John Kerry si ambasadorul SUA în Ucraina, Geoffrey Pyatt !
        Cine a interceptat convorbirea si de ce a facut-o publica ramane sa aflam(sau nu)!
        Consilierul vicepremierului Dmitri Rogozin, Dmitri Loskutov, a dezmintit orice implicare a Rusiei in interceptarea convorbirii telefonice a consilierului secretarului de stat american, Victoria Nuland cu ambasadorul SUA in Ucraina!
  • +5 (5 voturi)    
    A naibii politica asta! (Vineri, 7 februarie 2014, 17:29)

    Ioanas [utilizator]

    Nu mai poti sa vorbesti nici la telefon !:)
  • -1 (1 vot)    
    Ciudat! (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 4:59)

    Garett [utilizator]

    Ciudart cum a devenit subit madam Nuland "za madar and za fadar" pentru unii comentatori! Mai ales dintre cei care alminteri se dau de ceasul mortii sa demonstreze ce buna e UE, acum subit se chiunuie sa-si demonstreze afectiunea netarmurita fata de Mare Licurici. Interesant e ca nimeni nu se deranjeaza sa explice si de ce ar trebui UE sa se implice in Ucraina, ce ar avea de castigat in momentul actual din povestea asta! Domnilor, jumatate din Ucraina e de fapt fosta Polonie, fosta Cehoslovacie si ceva bucati din Romania! Un eventual razboi civil, urmat de o fragmentare a unui stat in fond artificial umflat, ar fi mai in avantajul UE decat o ipotetica si prea putin plauzibila varianta a unei Ucraine democratice! Americanii au facut gafe in politica externa pe banda rulanta, sunt pe cale sa mai faca una, europenii au invatat "Divide et Impera" acum doua mii de ani...
    • +1 (1 vot)    
      da, ar fi de dorit o dezmembrare... (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 17:40)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Garett

      a ucrainei, pt. ca e un stat artificial.,are in componenta sa teritorii, rusesti, poloneze, romanesti si slovace, acum ....important e pe ce carte joaca usa, ca de ue ne-am cam convins.
  • +2 (4 voturi)    
    Important ne e ca ne-a injurat, (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 9:04)

    xrogo [utilizator]

    important este ce-a discutat cu ambasadorul SUA la Kiev,ei doi puneau la cale noul guvern,asta este bun,ala nu este bun,oare tot asa se sfatuieste si cu ambasadorul de la Bucuresti si-i transmite numele viitorilor ministri si a premierului din Romanica?
  • +2 (4 voturi)    
    Eu cred (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 15:13)

    KostasP [utilizator]

    Ca Germania (prin merkel nascuta si crescuta in rdg) si Rusia au cazut de acord sa-si imparta din nou europa. Restul e doar spectacol pt naivi.
    • +1 (1 vot)    
      Corect: Dovada ce se-ntampla cu Moldova (Sâmbătă, 8 februarie 2014, 17:07)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Corect: Dovada ce se-ntampla cu Moldova noastra


      O "federalizeaza din nou" ca pe vremea lui Hitler si Stalin


      SPER CA SUA SA NU ACCEPTE ASA CEVA !