Serghei Lavrov: Moscova avertizeaza SUA cu privire la orice amestec in Ucraina

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 16:14 Actualitate | Internaţional

Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES
Moscova a avertizat SUA fata de orice ingerinta in evenimentele care au loc in Ucraina, a declarat ministrul rus de externe Serghei Lavrov, intr-un interviu acordat canalului de televiziune Vesti-24, citeaza Agerpres.

Ministrul rus a indicat ca a discutat despre situatia din Ucraina cu secretarul de stat american John Kerry, in timpul recentei conferinte de pace asupra Siriei "Geneva-2" de la Montreux, in Elvetia.

"I-am atras atentia lui John Kerry ca este foarte important acum sa nu se intervina in proces si sa fie evitate orice declaratii care ar putea inflama si mai mult situatia (din Ucraina). Sper ca m-a auzit", a spus Lavrov, indicand ca a abordat tema violentelor de la Kiev in discutii separate cu sefa diplomatiei europene, Catherine Ashton, si cu omologul sau italian Emma Bonino.

"Am simtit o constientizare mult mai mare a pericolului reprezentat de flirtul cu opozitia numai de dragul de a-i acorda sprijin impotriva actualei puteri ucrainene, fata de acum o luna cand totul a inceput in piata" la Kiev, a mai spus Lavrov, remarcand ca a observat un interes viu si constant din partea occidentalilor de a ajuta la calmarea situatiei din Ucraina. "Dar aceasta o pot face numai ucrainenii insisi", a punctat el.

"Este foarte important ca din exterior sa nu se auda apeluri, pe care opozitia, in special activistii radicali, sa le perceapa ca pe o incurajare si sa actioneze de parca ar avea avizul comunitatii internationale", a mai spus ministrul rus de externe. Observatorii internationali au remarcat o radicalizare a miscarii de contestare din Ucraina, care s-a extins de la Kiev catre regiunile din vestul tarii.






Citeste pe Stirile ProTV

Descoperire uimitoare despre unul dintre cei mai cunoscuti faraoni egipteni: "A fost rezultatul unui incest"

O "autopsie virtuala" realizata asupra ramasitelor faraonului egiptean Tutankhamon a aratat ca parintii sai au fost frate si sora si ca, din cauza incestului, el s-a nascut cu o deformatie la picior si avea solduri feminine.








5483 vizualizari
  • +33 (35 voturi)    
    marsh, politrucule (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 16:23)

    calinp [utilizator]

    "SUA sa nu se amestece" = lasati Ucraina pe mana Moscovei, cam asa s-ar traduce. Dar Moscova de ce se amesteca, daca nu va e cu banat?
    • +10 (10 voturi)    
      simplu, (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 16:53)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui calinp

      s-ar putea sa fie moneda de schimb pentru Siria....caci altfel adio port la Mediterana...
    • +19 (19 voturi)    
      daca aceasta pozitie...... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 18:44)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui calinp

      .....a lui Lavrov inseamna o reala deschidere pentru a da dreptul statelor de a-si rezolva singure problemele interne, atunci si omologul roman Corlatean, ar trebui sa avertizeze Rusia "fata de orice ingerinta in evenimentele care au loc in" rep. Moldova si sa isi retraga trupele din Transnistria.

      Atunci sa il vedem pe Lavrov !
      • +3 (3 voturi)    
        corlatean (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 23:39)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        n'are oole lui larvov :))j

        mda, vom vedea cum se poarta occidentalii la soci.
        e de urmarit.
  • +23 (25 voturi)    
    Mafioti (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 16:32)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce tupeu!!!! Moscova intra cu cizmele peste orice tara din zona de influenta. Moscova ar intra cu cizmele peste toata lumea daca ar putea.

    Mafiotii tarani de la Moscova isi declama cu nerusinare principiile lor violente, legea junglei, legea strazii si a pumnului.

    Dar mafiotii vor fi pedepsiti de propriul popor. Ceea ce se intimpla azi in Ucraina, se va repeta in Rusia, In Bielorusia si in tot spatiul sovietic.

    NATO trebuie sa fie permanent pregatita sa preia in paza si aparare obiectivele nucleare din spatiul sovietic.
  • +21 (21 voturi)    
    daca nu as sti... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 16:37)

    Lucky1 [utilizator]

    ..ce-i poate pielea Rusiei, i-as da dreptate lui Lavrov.
    Dar, daca o luam din directie opusa, daca nu isi baga Rusia coada in Ucraina, se semna acordul de aderare cu UE si nu ar mai fi fost astfel de demonstratii.
    Asa ca santajul, presiunea ruseasca impotriva aderarii Ucrainei la UE in particular, si in general impotriva libertatii Ucrainei de a-si alege singura soarta, justifica pe deplin puterile occidentale sa ia apararea unui popor tradat pana si de conducatorii sai.
  • +14 (14 voturi)    
    Prea tarziu (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 17:01)

    adi_b_razzor [utilizator]

    McCain, Engel si inca multi altii au dat deja declaratii impotriva lui Yanukovich et. Co, iar VP Biden chiar l-a sunat. Rusii sunt suprati ca timpul cat au vb la telefon cei doi, firul telefonului rosu non-stop direct cu Moscova s-a intrerupt, cateva minute... Marsh ma de aici!
    • +1 (1 vot)    
      era wikileaks (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 20:36)

      Ciribanstula [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      Care a pus un sistem de inregistrare!

      :)
  • +12 (12 voturi)    
    AEGIS (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 17:04)

    CTGOnline [utilizator]

    Mai e un pic si o sa se plimbe pe lac doua fregate cu AEGIS pe ele. Asta e problema tovarase? Trebuie transata problema pana atunci?
  • +15 (15 voturi)    
    "Lasati-ne sa ne batem joc de Ucraina" (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 17:11)

    Businessman [utilizator]

    Asta cere bolshevicul asta, cifrat, bineinteles.
  • +19 (19 voturi)    
    Jos imperialismul rusesc (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 17:45)

    verdeata [utilizator]

    atat
  • +18 (18 voturi)    
    In ciuda (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 17:52)

    Kepler [utilizator]

    unor progrese militare limitate, decaderea Rusiei este evidenta.
    Ca economie doar vinde resurse naturale energetice si nimic mai mult. Se aseamana din ce in ce mai mult cu imperiul tarist in ultimii sai ani. Este doar o zona extinsa a planetei care ramine tot mai in urma.
    • +1 (1 vot)    
      Progresele lor militare (Duminică, 26 ianuarie 2014, 18:25)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      nu sint limitate. Problema este cui si cîtor iti vinzi marfa.
      Degeaba faci avioane de generatia a V-a daca le vinzi doar propriilor forte militare.
      Pe de alta parte nu-mi pare de loc rau.
  • +6 (6 voturi)    
    Derbedeii planetei (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 19:10)

    Trojan.H [utilizator]

    Reactia lui Obama e previzibila, se va ascunde dupa fustele nevesti-sii si isi va cere iertare in genunchi pentru ca a indraznit sa-i deranjeze.
    Iar UE a fugit in padure si s-a ascuns cu capul in nisip.
    Sarantocii aia de rusi joaca la cacealma si vad ca le merge. Cu o populatie cit a Frantei si a Germaniei (140 mil), cu citeva tancuri si citeva amarite de rachete reusesc sa faca armata cu toata planeta, doar prin tupeu.
    Asta in timp ce SUA si UE, cu o populatie de peste 800 de milioane, cu bogatii si tehnologie la ani lumina departare, fac kk in pantaloni.
    • +1 (1 vot)    
      Sunt de acord cu tine. (Duminică, 26 ianuarie 2014, 0:05)

      Un_Oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Ucraina ve trece de partea UE sau Siria va fi "democratizata", una din doua, dar rachetele alea, aia-i problema ...
  • +9 (9 voturi)    
    obraznicie!!! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 20:15)

    asada [utilizator]

    sa ne spuna acest mare gainat care este amestecul Rusiei in Uraina si peste tot in lume!!!! borfasi!!!!1
  • +1 (3 voturi)    
    Istoria, batuta in cuie! (Duminică, 26 ianuarie 2014, 6:38)

    hotnewsfil [utilizator]

    Lavrov are perfecta, legitima dreptate. SUA trebue sa respecte de-a pururi, pactul Ribentrop - Molotov, prin care Ucraina, Moldova si tot ce mai era prin zona, apartin URSS, adica inimii acesteia - Rusia.
    Problema de ordin srict sentimental.
  • +2 (2 voturi)    
    haha (Duminică, 26 ianuarie 2014, 10:12)

    Alex S [utilizator]

    ei le dau bani special ca sa nu intre in UE si vor ca astia sa nu se amestece. ce oameni...
  • +3 (3 voturi)    
    Despre comportamentul rusilor... (Duminică, 26 ianuarie 2014, 14:26)

    Mirobo [utilizator]

    ...remarcat in concedii unde din nefericire a trebuit sa suportam comportamentul badaranesc rusofon.
    Impresia pe care PROBABIL ca o au este ca ei sunt o putere mondiala ( au dreptate partial) si ca ceilalti TREBUIE sa le suporte grosolaniile. Imi aduc aminte de ce imi povestea bunica ca a trebuit sa indure in timpul ocupatiei sovietice. Istoria se repeta.
  • +3 (3 voturi)    
    Si reciproca e valabila, domnule Lavrov ? (Duminică, 26 ianuarie 2014, 17:09)

    adrian88000 [utilizator]

    Washingtonul ar trebui sa averizeze Moscova cu privire la orica amestecin Ucraina . Corect ?