A murit Hiroo Onoda, ultimul soldat japonez care a refuzat sa se predea la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 17 ianuarie 2014, 18:39 Actualitate | Internaţional

Hiroo Onoda, ultimul soldat japonez care a refuzat sa se predea la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial, ramas inca in viata, a murit la varsta de 91 de ani, relateaza BBC. Hiroo Onoda a petrecut 29 de ani ascuns in jungla dupa ce razboiul a luat sfarsit, deoarece nu a crezut ca acesta s-a terminat. El a trait ascuns in jungla dintr-o insula filipineza pana in anul 1974, cand a fost convins de fostul sau comandant sa revina in Japonia. La intoarcerea in tara sa, Hiroo Onoda a fost intampinat ca un erou.

Hiroo Onoda a murit linistit, la varsta de 91 de ani, in locuinta sa din Tokyo, dupa ce timp de aproape 30 de ani dupa capitularea Japoniei in cel ce-al doilea razboi mondial, Onoda, ofiter de informatii specializat in tehnici de gherila, a trait ascuns in jungla filipineza. El primise in 1944 ordinul de a nu se preda niciodata pana la sosirea intaririlor. In tot acest timp, soldatul japonez s-a hranit cu nuci de cocos.

Capitularea Japoniei din august 1945 a pus capat luptelor celui de-al doilea razboi mondial. Pe 10 august 1945, dupa invadarea Manciuriei de catre Uniunea Sovietica si bombardamentele atomice de la Hiroshima si Nagasaki, liderii japonezi au decis in timpul unei conferinte imperiale sa accepte in principiu termenii capitularii neconditionate asa cum fusesera ei stabiliti de Aliati prin asa numita "declaratie de la Potsdam". Au trebuit insa sa mai treaca insa cateva zile cu lupte in spatele usilor inchise, inclusiv cu o tentativa de lovitura de stat, pana cand imparatul Hirohito s-a adresat natiunii prin intermediul radioului, anuntand pe 15 august acceptarea conditiilor impuse de Aliati. In discursul sau, imparatul punea accentul pe rolul bombardamentelor atomice in luarea deciziei sale. O copie a discursului de pe 17 august destinata fortelor armate japoneze nu mentiona bombardamentele nucleare, dar punea accentul pe invazia sovietica. In prezent exista o controversa cu privire la motivele din spatele deciziei japoneze de capitulare.

Pe 28 august, a inceput ocupatia Japoniei. Pe 2 septembrie, guvernul japonez a semnat actele capitularii, care au pus in mod oficial capat celui de-al doilea razboi mondial. In ciuda capitularii de pe 2 septembrie, au mai existat cateva unitati japoneze izolate care au refuzat sa se predea, iar un numar de soldati japonezi rataciti au continuat lupta si nu s-au predat luni sau chiar ani de zile, aminteste Wikipedia.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5719 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    si asta nu ar fi tot (Vineri, 17 ianuarie 2014, 19:28)

    Europiu [utilizator]

    Dar, daca memoria nu ma insala, starea de razboi intre Japonia si URSS (respectiv Rusia) inca exista. Adica au un armistitiu, nu tratat de pace (ca de altfel si SUA cu Germania).
  • -4 (10 voturi)    
    DA........ (Vineri, 17 ianuarie 2014, 20:49)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Nationalismul japonez avea nevoie de asa ceva ca sa isi oblojeasca orgoliul facut praf (radioactiv.....) Altfel ar fi de tot risul.....adica el era ofiter de informatii? si nu a aflat in 29 de ani ca au pierdut razboiul?!?!?! si soa hranit cu nuci de cocos? Poate tinea o zi doua, apoi......nuca de cocos si mai ales laptele au un foarte pronuntat effect purgativ. Poate de aia nici nu a apucat sa afle ca a pierdut razboiul...
    Asta apropos de cit de politizata e istoria. Indiferent de perioada la care ne referim
  • +2 (2 voturi)    
    banzaiiiii (Vineri, 17 ianuarie 2014, 20:55)

    grongobar [utilizator]

    banzaiiiii !!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Asta m-a vexat si pe mine, ca (Vineri, 17 ianuarie 2014, 20:58)

    UnOarecare [utilizator]

    "In tot acest timp, soldatul japonez s-a hranit cu nuci de cocos."
    Nu va zgarie pe inteligenta asemenea afirmatie in asemenea context?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 21:36)

    utug [utilizator]

    Imperial Japan's last 'holdout' soldier dies
    Hiroo Onoda, Soldier Who Hid in Jungle for Decades, Dies at 91

    http://en-maktoob.news.yahoo.com/imperial-japan-39-last-39-holdout-39-soldier-103215971.html
    http://mattstodayinhistory.blogspot.ro/2007/01/last-japanese-holdout-on-guam-january.html
    http://en.wikipedia.org/wiki/Teruo_Nakamura

    http://www.nytimes.com/2014/01/18/world/asia/hiroo-onoda-imperial-japanese-army-officer-dies-at-91.html?WT.mc_id=AD-D-E-OTBWRLD-0114&WT.mc_ev=click&WT.mc_c=__CAMP_UID__&bicmp=AD&bicmlukp=WT.mc_id&bicmst=1388552400000&bicmet=1420088400000&_r=0

    Most Japanese soldier surrendered when US troops landed on Lubang in February 1945, though hundreds remained missing for years after the war.
    But Onoda refused to give up, despite at least four searches during which family members appealed to him over loudspeakers and flights dropped leaflets urging him to surrender.
    He told ABC in 2010 that the leaflets were filled with mistakes "so I judged it was a plot by the Americans."
  • 0 (0 voturi)    
    Pai nu a vrut ..... (Vineri, 17 ianuarie 2014, 23:01)

    conul [anonim]

    .....sa se predea sau nu a stiut ca s-a terminat razboiul ? Eu cred ca articolul are un mesaj subliminal : dieta cu nuci de cocos prelungeste viata :-)))
  • 0 (0 voturi)    
    Uite cum stau lucrurile (Vineri, 17 ianuarie 2014, 23:24)

    Intermezzo [utilizator]

    P
  • +3 (7 voturi)    
    Uite cum stau lucrurile (Vineri, 17 ianuarie 2014, 23:56)

    Intermezzo [utilizator]

    Pentru a-l judeca corect pe Onoda trebuie citita cartea lui ,, Nu capitulez ! Razboiul meu de 30 de ani " . De hranit se hraneau si cu banane , cu un fruct numit nanka , cu orez si cu carne de vaca . Vaci impuscau trei pe an , deci una le ajungea patru luni . O taiau in bucatele , o prajeau ca s-o usuce si o afumau . Dintr-o vaca iesau 250 de portii . Faceau raiduri de aprovizionare pe la casele localnicilor , capturau biscuiti , zahar , chiar si cafea . Ce i-a tinut in viata si in lupta pe Onoda si ceilalti ? 1. Credinta ca va veni o zi in care va fi nevoie de temeinicele lor cunostinte in teren pentru a aplica inamicului o lovitura DEVASTATOARE . 2. Convingerea ca armata din care fac parte nu poate pierde un razboi . 3. Sentimentul ca ar fi fost absolut RUSINOS pentru un ofiter de informatii sa fie tras pe sfoara printr-o intoxicare precum ca razboiul s-ar fi terminat . 4. Un simt al disciplinei si onoarei militare mai greu de inteles de catre persoane crescute si educate pe malurile Dimbovitei .
    Dumnezeu sa-l odihneasca si sa-i ierte pacatele facute la vremuri de restriste !
  • 0 (2 voturi)    
    Romania, numarul 1 la umor! (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 2:11)

    un dac [utilizator]

    Oare cand cititi despre seppuku, kamikaze sau chiar banalele demisii de onoare din Japonia nu va dati seama ca nu avem cum sa intelegem cultura lor? Gata, i-am prins cu nucile de cocos si cu imposibilitatea ca un ofiter de informatii sa nu fie informat. Mama ce tari suntem...
    • +3 (5 voturi)    
      Mai degraba ar fi timpul sa inteleaga ei... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2014, 10:09)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      cum au ajuns conditiile geografico-economico-sociale sa le impuna pas cu pas civilizatia pe care au construit-o. Viata lor nu e de loc relaxata. In nici un fel. Nu prea e viata. Iar flacaul era un exaltat care refulase complet in razboiul lui personal. Pot sa inteleg ca nu a avut acces la informatie un an, hai sa zicem doi. dar 29 de ani!!! Timp in care jefuiau tarani, deci veneau in legatura cu lumea. Nu erau pe o insula pustie. Oricit ar incerca sa prezinte asta ca fiind "un samurai", onoare, bushido, toata intimplarea are mai degraba un aer psihiatric... Mai ales vrajeala cu "a venit comandantul lui" e varza. In caz de razboi comandantul lui ar fi fost mai expus si mai usor de folosit intr-o manipulare de catre dusman in comparatie cu rudele lui! Tipul era dus. Modul asocial cu interactii umane fragile si putine, faptul ca de mici erau dresati sa devina supusii perfecti pentru care fericirea suprema era sa isi dea viata pt Mikado ii tara. Iar apropos de seppuku si kamikadze.... in Europa tendintele suicidale se trateaza. Si azi sint sclavi. Nu ai putea sa traiesti si sa muncesti asa cum o fac ei. Restul sint povesti romantic