Ucraina: Inca o statuie a lui Lenin a fost daramata si distrusa. Autoritatile vorbesc despre un 'val de vandalism'

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 18:56 Actualitate | Internaţional

O statuie a liderului revolutionar rus Vladimir Lenin a fost daramata in sudul Ucrainei, a anuntat sambata politia regionala, informeaza RIA Novosti. Autoritatile descriu incidentul drept un nou exemplu de vandalism, parte a unui val de astfel de atacuri asupra monumentelor care il reprezinta pe fostul lider sovietic.

Statuia a fost daramata vineri noapte de persoane necunoscute si s-a rupt in doua bucati in mometul prabusirii, a precizat politia din orasul Ivanovo - Andreyevo, din sudul regiunii Odesa, precizand ca autoritatile au fost informate de "infractiune" de catre un membru al consiliului local.

Potrivit legislatiei ucrainiene, deteriorarea sau distrugerea monumentelor istorice sau culturale se pedepseste cu inchisoare de la doi la cinci ani.

Mai multe statui ale lui Lenin din intreaga tara au fost vandalizate de la inceputul lunii decembrie, pe fondul protestelor impotriva deciziei guvernului de a respinge un acord de liber schimb cu Uniunea Europeana optand, in schimb, pentru o apropiere de Rusia.

Una dintre primele si cele mai notabile astfel de acte au avut loc in capitala tarii, Kiev, pe  8 decembrie, cand o statuie reper a fondatorului Uniunii Sovietice a fost daramata si decapitata de manifestantii pro- europeni, actul fiind o respingere simbolica a influentei ruse. O alta statuie a liderului sovietic a fost distrusa cateva ore mai tarziu in orasul sudic Kotovsk.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2782 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    ucrainienii le darama (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 20:33)

    thebblack [utilizator]

    noi amai avem un pic si incepem sa le construim...
    • -12 (16 voturi)    
      CHIAR CREZI ASTA?! (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 23:36)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui thebblack

      Pe ce te bazezi?! Ai dovezi, ai informatii certe si nu sti cum sa procedezi?! Da un telefon la 112, chiar daca nu mai ai minute sau nu ti-ai platit factura! Daca datele si faptele prezentate de tine sunt credibile ti se va face legatura cu cea mai apropiata sectie de politie, posibil si cu SRI-ul! In mod sigur cu spitalul sau sectia de psihiatrie cea mai apropiata, unde ti se va scoate din cap, cu grija, bolsevicii care se pregatesc sa reconstriasca statuile lui Lenin in Romania!
      • +2 (2 voturi)    
        :) (Duminică, 5 ianuarie 2014, 10:24)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

        ma bazez pe rezultatele ultimelor alegeri.

        cand alegi comunisti, securisti, penali si repetenti in parlament si la guvern, mai devreme sau mai tarziu statuile incep sa rasara. vrei exemple? cuba, coreea de nord, china, intregul bloc sovietic, adica inclusiv romania. si cine uita istoria...
        • 0 (0 voturi)    
          tu pe cine ai ales in parlament?! (Luni, 6 ianuarie 2014, 11:42)

          GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui thebblack

          Ca nu am vazut nici un "sfant" pe lista parlamentarilor?! Sau poate ca ai stat acasa ca orice cetatean patriot bine intentionat! Democratia moderna este "reprezentativa" si "participativa" si viceversa! Nu poti sa te lamentezi daca "faci politica" de pe marginea santului!
          • 0 (0 voturi)    
            gheneon de nesansa (Luni, 6 ianuarie 2014, 20:47)

            thebblack [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

            cred ca sunt unul din putinii romani care nu a rata nici o alegere din alea la care am avut dreptul sa particip..adica de vreo 15 ani incoace am fost prezemt la fiecare scrutin. bine, scot din cauza maimutareala aia din vara lu 2012.

            daca nu gasesti sfantul ales de mine se datoreaza insa numai faptului ca pe listele alea nu era nici un sfant. asa ca a trebuit sa aleg si eu tot un drac. dar aparent dracii alesi de mine tot vor sa darame statui, in timp ce dracii alesi de altii tot tind sa le ridice.
            • 0 (0 voturi)    
              Okay! (Luni, 6 ianuarie 2014, 22:25)

              GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui thebblack

              Nu te intreb cu cine ai votat, pentru ca e exclusiv traba ta, dar vreau sa-ti spun ca la "maimutareala din vara lui 2012" au participat 8,5 milioane de cetateni romani cu drept de vot din RO si din diaspora si ca 7,4 milioane au votat "DA" pentru demiterea presedintelui! Iar rezultatele oficiale ale ultimului recensamant au dovedit indubitabil ca 8,5 milioane sunt cu peste 300 de mii mai mult decat 50%+1 prevazuti de vechea lege a referendumului! Imi permit sa-ti dau acest sfat pentru ca am dublul varstei tale + 1! Si am o nepoata de 45 de zile! Si timp de 40 de ani am citit, invatat si scris despre istorie si i-am invatat si pe alti! SI ULTIMA:
              Politicienii nu sunt prietenii, dar nici dusmanii nostri! Politicienii sunt "angajatii" nostrii pe care trebuie sa-i supraveghem permanent si sa-i schimbam cat mai des! In politica nu exista prieteni sau dusmani pana la moarte! In politica sunt amici si adversari politici, conjuncturali si temporari si ...viceversa!Faptul ca cel de langa tine nu gadeste si nu "vede" lucrurile ca tine, nu trebuie sa-l transforme in dusmanul tau de moarte! Daca prin absurd toti oamenii ar gandi si ar face la fel ar fi extrem de plictisitor si periculos! " Nu sunt de acord cu parerea ta, dar ma voi lupta sa ti-o poti exprima!" Aceasta este esenta democratiei intelese, asumate si aplicate! ATAT! Despre Lenin si statuile lui te rog sa citesti cele doua postari la stirea HotNews! Iti doresc numai bine si s-auzim numai de bine!
              • 0 (0 voturi)    
                :) (Marţi, 7 ianuarie 2014, 0:41)

                thebblack [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

                la maimutareala din vara lui 2012 au votat 8.5 milioane de oameni. insuficient conform legilor si statisticilor valabile la momentul respectiv. faptul ca ulterior s-a modificat legea (oare de ce?) si s-a facut o noua statistica nu inseamna nimic in acest caz.

                in ce priveste lectiile de istorie, desi nu le-as fi putut pune in cuvinte asa de bine, le stiam. oricum le-am citit cu placere. totusi sunt in continuare de parare ca statuile respective nu trebuie sa existe. respectivul, si toti ceilalti ca el, nu trebuie uitati, dar in mod sigur nu trebuie ridicati pe piedestale.
    • +3 (9 voturi)    
      .... (Duminică, 5 ianuarie 2014, 0:34)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      mai mult ca excelent comentariu, mai mult nu spun ca nu e bine sa fii apreciat de unul ca mine.
  • +11 (15 voturi)    
    "REVOLUTIONARUL" LENIN?! (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 21:12)

    GRANDFATHER [anonim]

    "O statuie a liderului revolutionar rus Vladimir Lenin a fost daramata in sudul Ucrainei,..." ! Poate ati vrut sa spuneti "agentul german V.I. Lenin"! „Revolutionarul" Lenin a declansat „revolutia bolsevica din Rusia" la ordinul si cu sprijinul serviciilor secrete germane!
    Recrutarea emigrantului politic marxist(rezident in Elvetia) V. I. Lenin de cãtre colonelul Walter Nicolai Seful Serviciilor secrete germane este documentata istoric! Serviciile secrete germane l-au sprijinit pe Lenin să ajungă din Elveţia în Rusia tranzitând teritoriul unor state unde nu avea voie să intre.
    Efectele acţiunii secrete de sprijinire a lui Lenin au fost extrem de favorabile Germaniei. După preluarea puterii, bolşevicii au acceptat tratatul de pace de la Brest-Litovsk, prin care se făceau concesii teritoriale majore Germaniei. Aşadar, Lenin, adus la putere de serviciile secrete germane, a plătit nemţilor serviciile făcute cu teritoriile rusilor!
    Utilitatea lui Lenin pentru Germania a fost activă şi după r ăzboi. Germania şi-a putut reface industria de armament pe teritoriul sovietic cu complicitatea lui Lenin şi împotriva prevederilor tratatului de pace. El a acţionat în rolul său de agent, devenind astfel complice şi la cele ce au urmat în curgerea istoriei. După tratatul de la Rapallo(1922), Rusia şi Germania, izolate de restul lumii, se vor sprijini reciproc în vederea refacerii potenţialului militar şi a perfecţionării activitatii serviciilor secrete!
    Ar trebui sa ne aducem aminte si de relatiile cordiale intre Rusia "tatucului Stalin" si Germania lui Hitler! Aceste relatii s-au concretizat prin semnarea la 23 august 1939 a celebrului "Pact Ribbentrop-Molotov" prin care Germania nazista si Rusia bolsevica isi imparteau zonele de interes si influienta in Europa! Romanii au un motiv aparte care ii impiedica sa uite consecintele acestui pact!
  • +22 (24 voturi)    
    Nota 10 ! (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 22:43)

    Vlad-I [utilizator]

    este anormal ca intr-o tra ca Ucraina unde milioane de oameni au murt ucisi de catre Lenin , inca sa existe statui cu acest monstru.
  • +13 (15 voturi)    
    Statuile lui Lenin (Sâmbătă, 4 ianuarie 2014, 22:55)

    OmulNou [utilizator]

    Statuile lui Lenin cu siguranta nu sunt monumente, sunt dovada ca de-a lungul istoriei s-au facut greseli colosale care au dus la inrobirea a milioane si milioane de oameni.
  • -2 (2 voturi)    
    Vandali care nu știu istorie (Duminică, 5 ianuarie 2014, 12:31)

    Nyk1 [utilizator]

    Spre deosebire de Stalin, Lenin a fost un lider bine intenționat. Ar fi mai bine ca ucrainienii să învețe de la vecinii unguri, care nu și-au dărâmat istoria, ci au mutat toate statuile comuniste într-un parc.

    Văd însă că Ucraina dorește neapărat să repete traiectoria României, devenind dintr-o țară independentă energetic și financiar (dar subdezvoltată), o piață de desfacere pentru produsele inferioare ale UE și un teritoriu bananier din care Marele Licurici poate extrage resurse naturale la preț de nimic.
    • 0 (0 voturi)    
      lasa-ne t og ! (Duminică, 5 ianuarie 2014, 23:12)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Adica dupa logica a, in loc sa fii piata de desfacere UE , mai ine sa fii santajat de Moscova. Ce a casgat ucraina in 100 de ani de rusificare ? ca vad ca stii istorie !

      Chestia cu piata nu-i o conspiratie UE, mai bine spus este o problema si o incapacitate interna, vezi legumele turcesti, noi cu fonduri UE la dispozitie si subventii, nu facem fata turcilor care nu le au si trebuie sa le transporte 5-7 sute de km. d-zeu da, dar nu baga in sac !
    • 0 (0 voturi)    
      trei criminali bine intentionati ! (Luni, 6 ianuarie 2014, 8:52)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Nyk1

      1. Troţki, intelectualul care „a preferat întotdeauna cărţile şi ideile, naturii şi indivizilor”, nu avea nicio remuşcare în a ordona moartea tuturor celor care se insubordonau directivelor sale. Frica trebuia răspândită cât mai mult, iar ameninţarea cu represalii se înscria în această logică monstruoasă şi delirantă. Inventatorul „revoluţiei permanente” şi al Armatei Roşii, Leon Troţki este obsedat de perspectiva victoriei marxismului. O lume întreagă sub cizma bolşevică, visa cu aroganţă acest „strălucit” intelectual al începutului de secol al XX-lea.
      2. Iosif Djugaşvili zis Stalin a fost, pentru câteva decenii, cel mai mare gânditor, cel mai mare om politic, cel mai mare militar, cel mai mare scriitor, cel mai mare istoric, cel mai mare savant al Uniunii Sovietice. Stalin era, în vremurile sale, asemenea unui demiurg care sfida orice predestinare şi orice adevăr. Stalin era Adevărul în Uniunea Sovietică, tot el era şi Legea. De la colectivizarea forţată, la industrializare, de la procesele de la Moscova la cel de-al Doilea Război Mondial, Stalin a făcut cam tot ce i-a trecut prin minte.
      3. Cel care a trasat liniile principale ale sistemului comunist, desăvârşit în timpul lui Stalin, a fost Vladimir Ilici Lenin. În 1917 Lenin pune mâna pe putere în Rusia ţaristă şi dă frâu liber terorii şi exceselor ridicate la rang de virtute. Sub pretextul eliberării de „subjugul” burghez, muncitorimea acţionează discreţionar şi în dispreţul oricărei morale sau legi naturale.
      Torţionarii comunişti au masacrat şi exterminat clase întregi în numele „muncitorimii”. În realitate, aceşti trei indivizi nu au avut nimic de-a face cu clasa muncitoare.
      Lenin declara că scopul insurecţiei este cucerirea puterii; după aceea, vom vedea ce putem face! Programul Revoluţiei din Octombrie a fost extrem de simplu, cu atât mai mult cu cât acesta nici nu prea a existat.
  • +1 (1 vot)    
    Vai (Duminică, 5 ianuarie 2014, 22:33)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Autoritatile se plang... Mama lor de "golani", trebuie " educati", vezi minerii de la noi.