Politia ucraineana sustine ca locuitorii din Kiev sunt hartuiti de protestatarii din Piata Independentei

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 1 ianuarie 2014, 22:11 Actualitate | Internaţional

Politia din Kiev a informat miercuri ca a primit mai multe plangeri din partea locuitorilor care s-au declarat deranjati de protestatarii anti-guvern adunati de mai mult de o luna in Piata Independentei din centrul capitalei ucrainiene, transmite RIA Novosti. In jur de 200.000 de manifestanti au petrecut noaptea dintre ani in  Maidan Nezalezhnosti (Piata Independentei) din Kiev, devenita simbol al miscarii EuroMaidan.

Protestatarii au ridicat baricade si au montat corturi in piata din centrul capitalei ucrainiene dupa ce guvernul a decis in luna noiembrie sa renunte la Acordul de asociere la Uniunea Europeana, preferand o apropierea de Rusia.

Protestele  au fost in general pasnice, cu exceptia unor confruntari cu fortele de ordine, insa politia sustine ca locuitorii se plang ca nu se pot misca liber prin piata si strazile adiacente.

"Doar in ultima zi, administratia districtului Shenchenko a inregistrat 17 cazuri de comportamente ilegale in randul participantilor la protest", a anuntat politia intr-un comunicat de presa.

Desi destul de multi ucrainieni continua sa iasa in strada, suficient de multi cat sa ocupe piata centrala din Kiev si strazile adiacente, numarul lor a fost mai scazute in decembrie.

In noptea dintre ani insa, la apelul opozitiei, in piata s-au aduinat circa 200.000 de oameni, transmite AFP.























1558 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    In buna traditie comunista ... (Miercuri, 1 ianuarie 2014, 22:24)

    Herodot [utilizator]

    Un grup de tovarasi infiereaza cu manie proletara ... bla, bla ... bla, bla...
    • +2 (2 voturi)    
      Pai si alde Victoras (Joi, 2 ianuarie 2014, 21:11)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      sustinea ca la Cluj au huiduit popii...
  • +8 (10 voturi)    
    Sa-i cheme pe minerii nostrii (Miercuri, 1 ianuarie 2014, 23:46)

    tavyy [utilizator]

    Eu ii sfatuiesc pe politistii ucrainieni sa-i dea un telefon tovarasului iliescu ca sa-i puna in legatura cu minerii nostrii.
    Astia pe langa faptul ca-s specializati in debarasare sunt specializti si-n plantare de panselute. Si totul GRATIS...
  • +8 (10 voturi)    
    Se cunoaste modelul (Joi, 2 ianuarie 2014, 8:53)

    mircea_cjn [utilizator]

    Da, "oamenii de bine " sunt deranjati. Probabil asteapta sa vina si ceva mineri din bazinul Dombas, sa aplaude cand ii ciomagesc pe protestatari. Reteta clasica. Si Ianucovici va iesi sa multumeasca fortelor sanatoase.
  • +7 (7 voturi)    
    Buna dimineata! (Joi, 2 ianuarie 2014, 9:09)

    hot news [utilizator]

    La Multi ANI!

    Ianukovici se trezeste cam greu din somn, cu 24 de ani in urma Ilici al nostru a fost infint mai prompt in a-i face pe protestatatri "golani" si a declara ca s-au primit plingeri de la locuitorii din zona, oameni de bine ce sunt deranjati de proteste!
    Abia dupa doua luni?
    te pomensti ca mai trece un an pina cind se hotaraste si ruznakul sa cheme minerii ca sa faca ordine si sa planteze flori!
  • +6 (8 voturi)    
    E clar ! (Joi, 2 ianuarie 2014, 11:28)

    adrian88000 [utilizator]

    Presedintele Ucrainei pregareste terenul in vederea chemarii minerilor. Au si ei in Donbas , destui mineri .
  • +4 (4 voturi)    
    sa cheme minerii ! (Joi, 2 ianuarie 2014, 17:50)

    Vlad-I [utilizator]

    Se impune chemarea fortelor proletare si curatirea Kievului de "golani".