VIDEO ​UPDATE Fortele de ordine au incercat sa ia cu asalt piata Independentei din Kiev, dar au fost respinse de manifestanti. SUA isi exprima dezgustul. Kievul cere 20 mld euro pentru semnarea acordului de asociere cu UE

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 decembrie 2013, 11:31 Actualitate | Internaţional

Fortele de interventie ale politiei ucrainene au incercat sa ia cu asalt piata Independentei din Kiev, in zorii zilei de marti, dar au fost nevoite sa se retraga, dupa ce au fost blocate de un aflux de manifestanti, scrie AFP. Secretarul american de stat John Kerry si-a exprimat "dezgustul" fata de decizia autoritatilor din Ucraina.

Politistii inarmati cu scuturi si casti s-au urcat in masinile politiei si au parasit piata, potrivit corespondentului France Presse din capitala Ucrainei.



Statele Unite si-au exprimat "dezgustul" dupa interventia politiei impotriva manifestantilor pro-UE din Piata Independentei, a afirmat John Kerry.

Washington "isi exprima dezgustul in fata deciziei autoritatilor ucrainene de a raspunde la manifestantiile pasnice din piata Maidan din Kiev cu fortele de interventie ale politiei, buldozere si bastoane, in loc sa le respecte drepturile democratice si demnitatea umana", a subliniat Kerry. "Acest raspuns nu este nici acceptabil, nici bun pentru democratie", a adaugat acesta.

Guvernul spune ca a vrut sa curete strazile de zapada


Premierul Mykola Azarov, care prezida in acelasi timp un consiliu de ministri, a sustinut ca operatiunile politiei nu au vizat decat deblocarea "drumurilor publice inzapezite".

Acesta a sustinut ca intrarea Kievului in Uniunea Vamala propusa de Moscova nu este de actualitate, afirmand in schimb ca Ucraina este pregatita sa semneze un acord de asociere cu Uniunea Europeana daca i se acorda un ajutor de 20 de miliarde de euro in investitii.

In piata Independentei, dupa plecarea miilor de politisti, opozitia a strigat victorie.

"Aici se face destinul Ucrainei!", a spus, de pe scena instalata in piata, printre corturi si baricade, unul dintre liderii opozitiei, Arseni Iatseniuk.

"Puterii ii e frica de ucraineni", a spus si liderul partidului Udar, boxerul Vitali Klitschko.

In piata, manifestantii au fost vizitati de secretarul adjunct de stat al SUA Victoria Nuland, sosita la Kiev cu o zi in urma pentru o tentativa de mediere, dupa ce fusese la Moscova.

Marti, protestatarii au fost vizitati de sefa diplomatiei UE Catherine Ashton.

Politistii, care au reusit la inceput sa preia controlul asupra unei treimi a pietei, au fost blocati de un aflux de mii de manifestanti.

In ciuda ciocnirilor soldate cu raniti si de o parte si de alta, fortele de ordine au actionat de o maniera relativ calma, folosind scuturile pentru a impinge multimea.

11 manifestanti au fost arestati, potrivit opozitiei.

Politistii au fost nevoiti sa renunte si la preluarea controlului asupra Primariei

Un pic mai devreme, fortele de ordine au incerca sa prea controlul asupra primariei din Kiev, nu departe de piata Independentei, si in care opozitia si-a stabilit cartierul general de duminica.

Politia, care a recurs si la bastoane, a fost nevoita insa sa renunte, dupa ce a fost stropita cu un furtun de stingere a incendiilor, pe o temperatura de minus zece grade, si in fata unei multimi ostile.

Acest val de proteste a aparut dupa decizia puterii ucrainene, la finele lui noiembrie, de a renunta la semnarea acordului de asociere cu UE, negociat de mai multi ani, pentru a se orienta spre Rusia.

Moscova amenintase cu masuri de retorsiune si a promis miliarde de dolari Ucrainei, fosta republica sovietica cu 46 de milioane de locuitori, in profunda criza economica si financiara.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5199 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    bravo ukrainieni !!!!..... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 11:41)

    translativus [utilizator]

    .....va felicit pentru darzenia voastra in lupta pentru libertate.
    Sunteti un exemplu demn de urmat.
    • -9 (17 voturi)    
      taranilor din Pungesti (Miercuri, 11 decembrie 2013, 12:13)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      ai sa le transmiti ceva?
      • +4 (4 voturi)    
        poate ca nu sunteti atent.... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:43)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        ....dar am transmis mereu mesaje in sprijinul lor, chiar facand si analogia intre ukrainieni si pungesteni.

        Sunt de acord cu exploatarea resurselor dar in folosul nostru si fara a incalca dreptul locuitorilor din zonele respective la o viata normala.
    • +3 (3 voturi)    
      hei, americaaa! (Miercuri, 11 decembrie 2013, 14:19)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      dar dl. preşedinte barack obama nu se simte dezgustat şi de şueta pe care a întreţinut-o, în africa de sud, în compania premierului român victor ponta? sau poate că ambasada nu i-a prezentat lovitura de măciucă pe care subalternii plagiatorului au dat-o în parlament?! ba, încă, una cu repetiţie!
      uite aşa scade prestigiul americii, atunci când oamenii pricep interesele (de tip chevron, bechtel) care bat orice urmă de moralitate.
      • +4 (4 voturi)    
        nu stim..... (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:48)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

        ....cati pantofi in c..r a putut lua plagiatorul in cele 15 minute dar cu siguranta Obama, ca orice presedinte patriot, apara interesele tarii sale.

        Cotetarii nostrii nu stiu cum sa ne vanda mai repede !
  • +9 (9 voturi)    
    Piata Maidan? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 11:44)

    M. G. [utilizator]

    E pleonasm, maidan=piata in limba ucraineana. Piata Independentei ar fi fost corect.
    • +8 (8 voturi)    
      inseamna ca Dottore (Miercuri, 11 decembrie 2013, 12:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      se joaca cu Romania pe Maidanul Victoriei ?, e Victoria USLamului asupra bunul simt!!!
  • +14 (14 voturi)    
    asa va fi si la noi (Miercuri, 11 decembrie 2013, 11:51)

    un domn [utilizator]

    USLamul va pune bastonul de jandarm pe cei care vor indrazni sa le conteste autoritatea..ma intreb..oare toti cei 70 %, ma refer la votantii USLamului dorm linistiti ? le este bine ? sunt constienti ACUM pe cine au votat ?
    • +6 (6 voturi)    
      raspuns usor de gasit (Miercuri, 11 decembrie 2013, 12:13)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      da, dorm linistiti, ii doare in basca

      si nu, uslamul nu va fi nevoit sa puna bastonul pentru ca nimeni nu se va duce in piatza sa protesteze

      daca as sti ca exista macar o sansa la o mie sa se stranga 10 mii de oameni la victoriei la antipa, m-as duce si as sta acolo peste noapte

      vara 2012, toti prietenii mei au stat acasa, indignati dar doar din fotoliu, in timp ce eu eram in piatza si incercam sa adun cat mai multi oameni sa vina acolo cu noi. romanii, imi pare rau sa o spun, sunt mamaligari, singurii care nu sufera de apatie totala hipsteri dar tare imi miroase a rubla entuziasmul lor infantil
  • +13 (13 voturi)    
    din cate inteleg (Miercuri, 11 decembrie 2013, 11:52)

    georgeb [utilizator]

    Din cate inteleg interventia brutala a fost in cursul noptii. Vedeti si declaratia lui Catherine Ashton care inca se afla in Kiev.

    Azi noapte trupele berkut au reusit sa separe protestatarii din piata independentei de cei de la cladirea sindicatelor, si au incercat sa evacueze cladirea sindicatelor.

    Scenele de azi dimineata: in piata ramasesera aproximativ 250 de oameni; s-a incercat evacuarea primariei (consiliul), era prezenta masiva de berkut; undeva in jur de 6 au inceput sa vina mase de oameni, era cam 15000 in piata. Toate baricadele erau ridicate de politie. Trei autobuze de berkut au fost aduse la primarie si s-a incercat evacuarea, oamenii din cladire turnau apa pe autobuze, a fost o fumigena aruncata. Intre 9:30 si 10:00 toate trupele s-au repliat, s-au urcat in autobuze si au plecat.

    Oamenii au inceput sa reconstruiasca baricadele imediat. Piata s-a umplut deja, eu cred ca sunt 100.000 de oameni.
  • -5 (11 voturi)    
    IPOCRIZIE CLASICA DE TIP AMERICAN (Miercuri, 11 decembrie 2013, 12:32)

    T1beriu [utilizator]

    Isi mai aduc SUA aminte de reactia identica pe care a avut-o fata de protestatarii din New York din 2011?!

    http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-15732661
    • +9 (11 voturi)    
      Si concluzia care este ? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 12:51)

      Nego [anonim] i-a raspuns lui T1beriu

      Nu a spus nimeni ca binele vine din vest; dar de unde vine raul este evident...
      • -4 (10 voturi)    
        Concluzia (Miercuri, 11 decembrie 2013, 13:01)

        T1beriu [utilizator] i-a raspuns lui Nego

        Concluzia este SUA, China, Rusia, UE - aceeasi mizerie.
        • +6 (8 voturi)    
          bineinteles (Miercuri, 11 decembrie 2013, 13:24)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui T1beriu

          ca si in SUA si in UE executiile stil mafiot ale jurnalistilor incomozi puterii sunt la ordinea zilei

          esti complet pe langa, mult mai rau decat aia care spuneau asta vara ca PDL, USL aceeasi mizerie

          nu e deloc aceeasi mizerie. mizerie e peste tot, dar si natura si cantitatea de mizerie difera enorm intre SUA, UE si rusia, china (nu merita majuscule). la fel cum PDL, oricat de mizeri sunt azi (si au fost in mare masura mizeri si in vara, multi dintre ei) sunt incomparabil mai curati decat USL.

          din cauza unora ca tine cu ochelari de cal care vad totul in exact aceeasi nuanta de cacaniu lumea devine apatica.
        • +5 (5 voturi)    
          inseamna ca te duci in Cuba ? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 13:25)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui T1beriu

          Coreea de Nord ? eu unul chiar te rog sa incepi sa impachetezi !
        • +6 (6 voturi)    
          ca sa nu mai zic (Miercuri, 11 decembrie 2013, 13:27)

          georgeb [utilizator] i-a raspuns lui T1beriu

          - ca UE si SUA santajeaza tarile cu robinetul la gaze
          - UE, SUA, cer servilism orb, nu stat de drept functional
          - UE, SUA emit comunicate catre Chisinau unde spun "vedeti ce faceti, iarna e lunga, grea, nu se stie cum treceti peste ea"
          - UE, SUA ameninta fara perdea cu destabilizarea zonei din cauza unui aparat defensiv montat pe teritoriu rusesc

          curat murdar, nu?

          cat te plateste KGB-ul sa arunci cu laturi pe aici?
      • +4 (4 voturi)    
        concluzia (Miercuri, 11 decembrie 2013, 13:33)

        un anonim [utilizator] i-a raspuns lui Nego

        a fost profunda asta cu nu stim de unde vine binele dar stim de unde vine raul. ai un plus de la mine.
        spre sfarsitul razboiului, cand era clar cine va castiga, singura speranta pe care o mai aveau germanii era sa se predea americanilor ca sa nu-i invadeze rusii. stim ca sunt toti aceeasi mizerie, dar parca unii sunt mai murdari decat altii.
  • +3 (3 voturi)    
    A scazut milogeala? (Miercuri, 11 decembrie 2013, 14:53)

    JustinCase [utilizator]

    Ianukovici asta se crede la piata, sau cum? De la 160 mld a scazut pretentiile la 20? Vezi ca la chinezi e mai ieftin! Jalnic!
  • +2 (2 voturi)    
    politistii sunt platiti de ucrainieni, Presedintel (Miercuri, 11 decembrie 2013, 15:16)

    visio [utilizator]

    este platit de omul de rand; de asemenea, omul de rand trebuie sa fie foarte atent cand voteaza; de ce? pentru ca in acel moment isi stabileste viitorul...