IMAGINI IMPRESIONANTE Ucraina, miting gigantic: sute de mii de manifestanti au cerut demisia presedintelui Ianukovici in centrul Kievului. Manifestantii au darimat si decapitat o statuie a lui Lenin, punand in loc afis cu mesajul 'Ianukovici, tu esti urmatorul'

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 8 decembrie 2013, 12:08 Actualitate | Internaţional

Statuia lui Lenin, doborata si distrusa cu barosul de protestatari
Foto: Agerpres/AP
Sute de mii de manifestanti anti-Putere au ocupat centrul Kievului duminica in cel mai mare miting inregistrat dupa ce presedintele Victor Ianukovici a refuzat in ultimul moment sa semneze un acord cu UE, indreptindu-se in schimb spre un acord cu Rusia. Manifestantii au cerut demisia lui Ianukovici, acuzat ca vinde tara Moscovei. Acestia au daramat si au decapitat o statuie a lui Lenin din Kiev iar pe postamentul unde fusese amplasata statuia de granit au lipit un afis cu mesajul "Ianukovici, tu esti urmatorul!". Agentiile de presa si ziarele occidentale scriu ca presiunea pusa pe presedintele Ianukovici este uriasa, iar miscarile politice ale acestuia sint extrem de limitate.

Vezi IMAGINI VIDEO impresionante filmate de corespondentul Radio Europa Libera din varful monumentului care marcheaza Piata Independentei din Kiev cu sutele de mii de oameni adunati la mitingul de duminica:



  • Cele mai importante momente ale mitingului de duminica:
----------------------------------

Ora 21.01: Mii de protestatari intentioneaza sa ramana peste noapte in Piata Independetei, in timp ce cateva sute de activisti stau de paza in diferite puncte ale perimetrului ocupat de manifestanti, scrie KievPost. Acestia sustin ca vor sa protejeze actiunea de asa numitii agitatori.

"Ziua de astazi a trecut aproape fara nicio provocare, cativa oameni beti, insa vom pazi atent piata peste noapte, a declarat Mykhailo Zhmurkevych, un student originar din vestul Ucrainei.

Acesta a precizat ca a fost organizat "un grup de supraveghere" de circa 800 de persoane care sa stea de paza pentru a preveni eventuale atacuri precum cel din 30 noiembrie cand politia a recurs la forta pentru a dispersa multimea din piata.

Atmosfera generala este una festiva, unii protestatari fiind vazuti dansand si cantand.

Ora 18.18: Manifestantii au darimat si au decapitat o statuie a lui Lenin din Kiev. Potrivit Reuters, acestia au lipit pe postamentul unde fusese amplasata statuia de granit un afis cu mesajul "Ianukovici, tu esti urmatorul!"




Ora 18.14: Presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, a purtat duminica o conversatie telefonica cu presedintele ucrainean Viktor Ianukovich, ocazie cu care a reiterat ca este necesara gasirea unei solutii politice la tensiunile actuale, prin dialog cu opozitia si cu societatea civila, se arata intr-un comunicat de presa postat pe site-ul Uniunii Europene.

Proteste in Ucraina
Foto: Agerpres/AP
Presedintele CE a reamintit ca libertatile civile trebuie respectate si ca autoritatile trebuie sa actioneze cu cat mai multa retinere. Barroso l-a anuntat, totodata, pe lideruld ucrainean ca sefa diplomatiei europene, Catherine Ashton, va merge la Kiev saptamana viitoare pentru a sprijini eforturile pentru gasirea unei iesiri din aceasta criza politica.

Ora 16.55: Potrivit estimarilor facute de jurnalistii AFP prezenti la fata locului, in centrul Kievului protesteaza intre 250.000 si 300.000 de persoane. Acestia au ocupat Maidan Nezalezhnosti (Piata Independentei) si strazile adiacente. Manifestantii poarta drapele ucrainiene si steagul UE si scandeaza "Demisia!"

Ora 16.24: Serviciile Speciale ucrainiene anunta ca au deschis o ancheta pentru tentativa de "preluare a puterii" de catre "anumiti oameni politici", informeaza AFP. Ancheta are drept subiect "acte ilegale vizand preluarea puterii", a declarat pentrua gentia de presa un purtator de cuvant al Serviciului de Securitate, Lada Safonovoa.

Ora 15.52: Doua laturi ale cladirii Guvernului au fost blocate de protestatari. Acesti au amplasat o baricada la o intrare secundara in cladire in timp ce intrarea principala era deja blocata cu bucati din garduri de metal, cu lemn si alte materiale.

Ora 15.19: Potrivit datelor anuntate de Ministerul de Interne din Ucraina, la ora 14:00 in centrul Kievului se aflau circa 50.000 de persoane, la fata locului fiind trimisi 5.000 de politisti. Partidul de opozitie Batkivshchina, al Iuliei Timoshenko, sustine ca numarul real al manifestantilor se apropie de 1 milion de persoane, in timp ce posturile de stiri anunta peste 100.000 de oameni, potrivit Kyiv Post.

Ora 14.49: Cateva mii de protestatari au ridicat corturi pentru a bloca intrarea in cladirea cabinetului de ministri, scrie Kyiv Post.

Ora 14.18: Fostul premier ucrainean Iulia Timosenko, aflata in inchisoare, le-a transmis manifestantilor din Piata Independentei un mesaj prin intermediul fiicei sale, cerand plecarea "imediata" a presedintelui ucrainean Viktor Ianukovici.

Ora 12.47: Cateva mii de ucraineni participa la un miting alternativ, pro-Iuscenko, intr-un parc central din Kiev, transmite Kyiv Post

Ora 12.35: Manifestatii anti-Putere au loc si in alte orase mari din Ucraina, potrivit ziarului The Kyiv Post: Yalta, Odesa, Harkov si Beregovo

Ora 12.30: In Piata Independentei din Kiev s-au strins deja 200.000 de manifestanti care cer demisia presedintelui Victor Ianukovici, transmite AFP

----------------------------------
Context:

Tensiunea in rindul manifestantilor a crescut in ultimele zile, dupa ce Ianukovici - care a refuzat in ultimul moment semnarea unui acord cu UE - a negociat in conditii netransparente un acord cu presedintele rus Vladimir Putin.

La manifestatia de simbata din Kiev au participat Mihail Saakasvili - ex-presedintele Georgiei, un cunoscut opozant al Rusiei in regiune, precum si Vlad Filat, fostul premier al Republicii Moldova.

Corespondentul RFI Romania la Kiev, Laurentiu Colintineanu, relateaza ca manifestantii anti-Ianukovici se pregatesc de o miscare protestatara de durata, spre deosebire de 2004, cind protestul impotriva fraudarii alegerilor a avut un succes imediat.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

16800 vizualizari

  • -22 (36 voturi)    
    Solutia de compromis (Duminică, 8 decembrie 2013, 12:32)

    vandervaal [utilizator]

    in evolutiile politice din Ucraina ar putea fi separarea amiabila a acestei tari in doua entitati (relativ) independente: cea centru-vestica, integrata in UE si cea centru-estica afiliata Fed. Ruse. Teophyle, pe contributors.ro face o excelenta evaluare geopolitica a Ucrainei, sugerand o astfel de solutie. In fond procesul de "iugoslavizare" inceput in anii '90 trebuie sa continue, conform programelor elaborate in anii '87-'90. Din pacate, sunt riscuri ca acest proces sa se extinda curand si asupra Romaniei, cu privire la Transilvania/Banat, mai ales in urma declaratiilor integrationist-unioniste ale presedintelui in exercitiu. Avand in vedere cele ce se intampla acum, stim ca integritatea Romaniei este decisa din exterior. Sigur, sper sa ma insel!
    • -11 (25 voturi)    
      Romania cu doua viteze (Duminică, 8 decembrie 2013, 12:54)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      Daca o parte a Romaniei doreste sa inghete integrarea europeana a tarii, atunci regionalizarea trebuie aplicata rapid. Asta va permite regiunilor sa se dezvolte cit de repede vor fiecare.

      Nu stiu de ce va este asa teama de regionalizare. Eliminam tensiunile dintre noi. Unii romani vor sa strabata istoria mai incet. De ce sa le impunem cu graba o viziune diferita? Ramine armata tarii, ramine unitatea culturala, ramine Romania. Iar cei care pot sa alerge cu principii sanatoase catre modernitate, vor atrage treptat atentia intregii natiuni. Asa e normal si civilizat.

      Nu este necesar sa ne impunem ideile unii altora. De aceea este binevenita regionalizarea. Si asta nu afecteaza unitatea culturala a tarii si securitatea romanilor. Dimpotriva. Vom fi mai puternici daca ii lasam sa se dezvolte rapid pe romanii puternici.
      • -11 (19 voturi)    
        Problema nu este regionalizarea (Duminică, 8 decembrie 2013, 13:51)

        vandervaal [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        de care, sincer, nu numai ca nu-mi este teama, ci o consider naturala, in sensul istoriei si al evolutiilor specifice comunitatilor respective. Ceea ce vreau sa spun, fara nicio placere, este cresterea diferentialului economic, social si cultural intre provinciile istroice ale Romaniei actuale. Clar, Transilvania/Banat reprezinta o entitate din ce in ce mai distincta in ceea ce priveste performanta economica (investitii straine, mai ales), raportata la, de exemplu, Moldova si sudul Romaniei. Sa fim sinceri, entuziasmul Marii Uniri a functionat in anii 1900-1920, la fel ca si cel privind Germania federala, Cehoslovacia, Iugoslavia, si, mai ales, Uniunea Sovietica (!!!), TOATE create in urma Primului Razboi Mondial, in 1918. Acum, tendinta este SEPARATIONISMUL economic in INTEGRATIONISMUL politic. Acesta este sensul dialectic al regionalizarii/guvernarismului/provincializarii/voievodationismului din viitoarea structura a UE.
        • +19 (21 voturi)    
          problema este ca au votat si ei ca boii (Luni, 9 decembrie 2013, 0:06)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

          si acum se chinuie sa-i dea jos...
        • +3 (15 voturi)    
          Mdeah... (Luni, 9 decembrie 2013, 0:42)

          Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

          Stimatu meu Vandervaal, uite ce se-ntampla, iau drept exemplu sudu Romaniei, recte Bucureshtiu: intr-o firma ca Vodafone, de exemplu, 40-45% din venituri vin NUMAI din Bucuresti. Ramane la latitudinea ta sa apreciezi in ce masura o firma banatzeana, de exemplu, care fabrica 10000 de motoare electrice pentru masini de spalat/luna, poate fi comparata cu Vodafone/Orange. Sa-ti zic un secret: daca maine o hipnoza indusa de iama-n bucureshteni, nu zic in tot sudu Rumaniei, si astia nu se mai trezesc, ardelenilor/banatzenilor le trebuie, zic io, cel putzin 5 ani sa sape pana ies afara din "marasm"...
          Vandervaale, si inca una, sa le-o spui apropiatiilor tai, ca ie mishtoaca faza: acest drum/entuziasm al unirii nu a inceput cu Viteazu nenica, Viteazu nu a fost decat o veriga a lantzului... Iureshu a inceput cu Vitalian, dupe care Caloianu i-a luat mau lu Badouin de Flandra. Ce sa zic... Pe vremea aia neamurile unora dintre ashtia care astazi propovaduiesc separatzionismu faceau dush cand ploua afara... Asemenea lipsuri nu te ajuta deloc sa patrunzi nici chiar cele mai simple concepte, cum ar fi cel "a fi impreuna". Cu tot respectu...
          • -10 (20 voturi)    
            nu ma innebuni! (Luni, 9 decembrie 2013, 2:17)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

            baga la capatana: DIRECTIA MARI CONTRIBUABILI din MF! lasati fiecare firma cu cifra de afaceri peste 15 mil Euro sa plateasca impozit acolo undeproduce, nu musai la Bukale! fir-ati ai dracului de nesimtiti, ati adunat toate firele puterii acolo si acuma va dati competitivi? nu regionalizare vrem, ci independenta, ruperea Ardealului si Banatului de voi.
            • +5 (5 voturi)    
              povesti vanatoresti (Luni, 9 decembrie 2013, 10:20)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              Ai ramas un pic in urma amice. Europa intreaga incearca sa elimine barierele economice si sa creeze o uniune pe toate planurile mai putin cultura si limba, iar tu vrei separatism? Pe cine ar ajuta? Uita-te mai atent la ce se intampla in tara. In Transilvania si Banat, la fel ca peste tot, populatia a votat USL. La cat e evaziunea fiscala, 2/3 din impozite nu ajung oricum la Bucuresti. Avem mere stricate peste tot... daca n-ar fi Bucuresti capitala s-ar strange toti hotii si cersetorii la Alba Iulia...
            • -1 (3 voturi)    
              Sigur... (Luni, 9 decembrie 2013, 10:30)

              Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              De acord cu tine pana la ultima litera. In ceea ce priveshte ruperea Ardealului si Banatului: ai grija ce-ti doreshti, ca s-ar putea sa ti se-ntample, Bine?
            • +4 (4 voturi)    
              .... (Luni, 9 decembrie 2013, 10:59)

              un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              cei ai tu cu bucurestiul tinere?
              hai si te muta la bucuresti si plateste cele mai mari impozite din tara.
              Hai si plateste chirie de la minim 250 euro in sus pe luna + facturi.
              Si eu platesc impozite ca sa iti asfalteze tie localitatea care nu produce nimic.
              Uite.... daca Oltenia se separe de Romania.... crezi ca Fordul o sa ramana sa produca masini ford acolo pentru olteni si sa plateasca taxe vamale ca sa aduca masini la Bucuresti la showroom?
              Problema ta este ca esti un pomanagiu care asteapta sa vina banul la tine. Vrei bani? ASteapta ca poate vine mosul acuma....sau du-te la munca unde crezi ca e ai bine si nu mai astepta sa vina granitele (formale si asa in UE) peste si dupa tine.
              Unii mai harnici au plecat deja in Italia, Spania sau unde au crezut mai bine de cuviinta.... Tu poti sa astepti sa se uneasca Banatul si Ardealul cu Spania sau Italia ca sa vina ei peste tine sa iti dea de munca...
              Crezi ca daca o sa se dezmembreze Romania o sa iti fie mai bine? Cine te-a facut sa crezi asta vrea doar ca tu sa ii platesti impozite la alta capitala, si nimic mai mult.
              Daca crezi ca la capitale e lapte si miere...hai la Bucuresti. Ba nu. Iti recomand locuri mai prospere... Londra, Viena, Berlin.... Monaco este o adevarata splendoare ...asa am auzit!
              Du-te acolo si te angajeaza!
        • +5 (5 voturi)    
          .... (Luni, 9 decembrie 2013, 10:49)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

          mai copii... voi va luati banii din aceeasi sursa si va compeltati unu e altul...vorbind la plural in numele cui?
          Vorbiti de viitoare structura a UE in acelasi context cu separationismul. Asta nu face nici un sens.
          Nici un stat nu a beneficiat din separationism si dezmembrare. Doar pote statul vecin al unui stat care se dezmembreaza.
          Mentionezi Unirea si 1918, tremura mana pe taste cand auzi de Trianon, nu?
          Dar sa revenim la viitoarea structura a UE de care mentionezi. Tu si colegii tai postaci nu intelegeti (si nici nu vreti. voi militati in dezinteresul Ro si al romanilor, si in intereseul unor state vecine....ofof...) ca in cadrul UE este ridicol sa vorbim de separationism! Romania acum este unita cu Franta si cu Germania cu Bulgaria si Ungaria deopotriva.
          Granitele sunt formale si pur administrative. Diferenta intre romani bulgari si unguri de exemplu este ca fiecare plateste impozite la alti politicieni (hoti cu totii mai mult sau mai putin deopotriva).
          URSS, SUA sunt sau au fost puternie prin unitate! De asta acum UE si Federatia Rusa concureaza acum (pe cai diplomatice, pasnice si democratice).
          Cum ar fi ca 2 state din SUA sa aib dispute teritoriale si un stat sa militeze pentru dezmembrarea statului vecini. Asta faci tu si cei ca tine, dar voi sunteti minoritari chiar si la voi acasa, ceea ce va face sa fiti niste indivizi izolati, tristi si ridicoli.
          Vrei asa mult dezmembrarea Romaniei? Te intreb de ce? Daca esti britanic (de exemplu ca sa insinuez nimic) si iti place Transilvania poti sa iti iei o propietate acolo unde iti e tie mai drag si sa traiesti fericit, vecin de exemplu cu Charles al Marii Britanice.
          Dar tu nu faci sustinere cauzei propii, tu faci sustinerea unor grupari politice ostile Romaniei si locuitorilor acestei tari.
          Oamenilor ca tine ar trebui sa le fie rusine pentru ostilitatea (mascata) adusa vecinilor (de bloc de judet sau de comunitate europeana).
          Citeste-mi randurile si gandeste pentru tine nu pentru cei ce te pun sa scrii aici.
    • +15 (23 voturi)    
      Romania este foarte omogena (Duminică, 8 decembrie 2013, 14:03)

      Troller [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      Romania este foarte omogena si cu individualitate prea puternica ca sa se divida.
      • -3 (19 voturi)    
        suntem diferiti (Duminică, 8 decembrie 2013, 17:14)

        andanda [utilizator] i-a raspuns lui Troller

        Ma surprinde votul negativ dat comentariilor pertinente si sustinerea unor comentarii paralele cu realitatea...omogena,individualitate?Romania nu este deloc omogena,nu ne potrivim intre noi ,degeaba suntem o singura natiune,ne comportam de cele mai multe ori ca si cum suntem fortati sa fim impreuna...atata ura intre oamenii aceluiasi popor mai rar am intalnit si asta pentru ca suntem foarte diferiti
        mental,cultural ,chiar fizic .Niciodata nu ne vom comporta uniti pentru ca nu suntem la fel si nu avem aceleasi valori.Sudul are influente turcesti,nordul rusesti ,centrul si vestul,nemtesti si unguresti,totul pe un fond latin,se inteleg aceste natiuni intre ele ? Totul pleaca de la origini,ale noastre se bat cap in cap .
        • +13 (17 voturi)    
          da, suntem diferiti (Duminică, 8 decembrie 2013, 23:21)

          Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui andanda

          Da, suntem diferiti, fiindca suntem oameni diferiti, cu propriile idei.
          Dar Romania este o tara mult mai omogena decat tari precum SUA, China, Rusia, Marea Britanie, etc. Majoritatea cetatenilor din tarile alea isi dau seama ca exista suficiente avantaje sa ramana uniti.
          Inainte de toate, suntem oameni si trebuie sa ne respectam unii pe altii.
          Unitatea noastra si spiritul romanesc au fost afectate de comunism. Pe timpul lui Ceausescu, cuvantul patriotism a devenit ceva negativ, sinonim cu manifestatiile PCR si cultul personalitatii. Iar dupa revolutie, ascultam prea mult stirile despre cum (foarte putini) cetateni romani incalca legile prin occident, desi continuam sa votam pe aia care isi fac propriile legi sa acumuleze averi din banii statului.
          La unii le e frica sa rosteasca cuvantul unire ca nu cumva sa-i supere pe unii straini, ca trebuie sa stam plecati si sa nu intram precum "elefantul in magazinul de portelanuri". Cum sa ne respecte altii daca ne e frica sa recunoastem chiar noi adevarul? Cand vine vorba de o curte de justitie a UE, unii politicieni romani se opun vehement. De ce continuam sa votam acei politicieni?
          O Romanie in 2 viteze ar conveni intereselor Rusiei, Ungariei si altor state. La ultimele alegeri, USL nu a fost votat doar in Moldova si sudul Romaniei. O Romanie unita (cu autostrazi spre Moldova si sudul tarii) ar fi o Romania puternica care ar ajuta si vestul tarii.
          Faptul ca romanii nu par prea uniti intre ei e un efect al unor conditii istorice. Romanii se unesc intre ei cand percep un pericol din exterior (spre exemplu ca atunci cand un nebun ca Voronin injura Romania). Romanii se simt mandri cand adevarul este recunoscut oficial in Moldova de est ca acolo se vorbeste romaneste. Si romanii sunt mandri de ei cand realizeaza ceva bun pentru lume.
          • +16 (16 voturi)    
            cred ca suntem sapati din interior mai ales (Duminică, 8 decembrie 2013, 23:43)

            rov [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian77

            De ce nu se aplica asupra tiganilor legile tarii, de ce sunt tolerati de au ajuns sa ne reprezinte ca natie?
            De ce poporul asta nu are minte si voteaza nenorocitii de securisti si comunisti de 23 de ani?
            Probabil incepem sa ne gasim din ce in ce mai greu locul printre "semenii" nostri, unii vor lege si civilizatie, altii nepotism, baronism, feudalism. Rezulatul e previzibil
          • -4 (8 voturi)    
            ... (Luni, 9 decembrie 2013, 0:34)

            andanda [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian77

            Eu nu m-am legat de politica,tocmai aici e problema.Daca era legat de politica era mai usor,nu? M-am legat strict de origini,sange,gene ... suntem foarte diferiti in functie de regiunile din care provenim...eu imi spun acum parerea mea ,din ce am observat.Nu imi place politica,nu discut despre ea.Incerc sa gandesc cat mai simplu ,la origine ,si nu cred ca vom reusi vreodata sa fim uniti, nu avem identitate pentru ca nu ne simtim legati unul de celalalt si asta nu ca am fost dezbinati, spalati pe creier, etc...ci pur si simplu ,poate nu avem chiar atat de multe in comun.Dupa cum spuneam,parem un popor fortat.Exemplele de state precum SUA, China, Rusia, Marea Britanie nu se compara cu situatia noastra pentru ca ele fie s-au cladit pe principiul diversitatii ,fie au avut o identitate clara ,veche ,inradacinata ce nu poate fi destramata de "noi veniti",fie sunt uniti prin frica.Elvetia ,spre exemplu,3 limbi, 3 personalitati diferite si puternice ,mix intre italieni, francezi ,germani ,dar se inteleg pentru ca au ales sa isi faca din acea regiune o casa,au acest lucru in comun,se apara unii pe altii pentru ca sunt in aceeasi situatie,sunt constienti ca ce fac ,isi fac lor.Noi nu simtim asa ceva , e de ajuns sa intri pe orice forum,site de stiri, pag de youtube,intre studenti,discutii,marginalizari,romanii ajung sa se certe ,sunt printre singurii care fac asa ceva,au ajuns sa duca insultele la rang de arta.Cum te poti astepta atunci ca aceste persoane sa lupte atat pentru binele lui si in acelasi timp pentru al meu , al tau ,pentru a putea fi un popor puternic?
            • +3 (5 voturi)    
              si in alte parte se cearta unii pe forumuri (Luni, 9 decembrie 2013, 9:33)

              Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui andanda

              Si in alte locuri se cearta oamenii pe forumuri si diverse website-uri. Se pare ca e mai usor sa te certi pe Internet, sa arunci cuvinte in stanga si dreapta fara sa ai in fata niste oameni.
              Spre exemplu SUA in ziua de azi pare o societate foarte divizata si politizata. Inghetarea guvernului, certurile din congres si senat sunt doar cateva exemple. Asta nu inseamna ca automat majoritatea populatiei cere o divizare, o federatie in 2 trepte. Si chiar exista si anumite criterii geografice: centrul voteaza in general republicani si cei de pe coasta voteaza democrati.
              Faptul ca romanii se cearta pe forumuri nu inseamna mare lucru si nu ne face mai diferiti decat altii.
              Iar ca sunt uscaturi intr-o padure, ca unii jignesc fara sa gandeasca, nu inseamna mare lucru.
              In primul rand pe noi ne unesc limba si obiceiurile. Cei care locuiesc in strainatate pot sa confirme tendinta sa se mentina comunitati romanesti. Apoi ne unesc amintirile, istoria si chiar simplul fapt ca ne-am nascut in aceeasi tara. Nu suntem la fel de uniti ca evreii, dar nici nu suntem dezbinati precum cetateni din alte parti (Irlanda de Nord, India, etc).
              Apropos, am dat un plus la comentariul scris de ananda chiar daca nu sunt de acord cu ideile de acolo. De acord ca nu suntem suficienti de uniti, dar asta se poate rezolva cu timpul. Suntem o tara prea mica ca sa ne pierdem in certuri inutile.
              A fost un Mihai Viteazu care a unit pe romani in urma cu 400 de ani. Chiar daca unirea aia n-a tinut, a contat ideea ca se poate... Apoi au fost si altii gen Alexandru Ioan Cuza sau romani simpli care fie au trecut Prutul sau Carpatii si au murit pentru Romania.
              Vorbesti de origini si gene? Pe baza de gene se pare ca suntem o populatie destul de omogena, urmasi ai vechilor traci. Chiar si bulgarii sunt foarte apropiati de noi - dovada ca desi au fost migratori care si-au impus limba, suntem urmasi ai celor care au trait pe aici mii de ani in urma.
        • -1 (1 vot)    
          Ne putem folosi de diferente (Luni, 9 decembrie 2013, 8:59)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui andanda

          fiindca vorbim aceiasi limba, si chiar diferentele astea ne dezvaluie ce rol trebuie sa jucam in Europa. Un bun exemplu pentru noi sunt elvetienii care sunt o natiune si nici macar n-au limba proprie.
        • +1 (1 vot)    
          Incurci .. (Marţi, 10 decembrie 2013, 14:16)

          Troller [utilizator] i-a raspuns lui andanda

          Confunzi clasele sociale cu ariile geografice.
    • +24 (24 voturi)    
      mai mic > mai mare (Duminică, 8 decembrie 2013, 15:09)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      Zici tu ca acest proces risca sa se extinda "mai ales in urma declaratiilor integrationist-unioniste ale presedintelui in exercitiu". Inteleg ca Romania va fi mai mica pentru ca Basescu o vrea mai mare. Atunci sa o cerem mai mica ca sa ni se faca mai mare?
      • +18 (20 voturi)    
        degeaba incercati...... (Duminică, 8 decembrie 2013, 16:13)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        ....sa patrundeti logica de lemn a tradatorilor de tara. Ei nu au logica ci doar scopul dezmembrarii invelit cu grije in falfaieli pseudo-intelectuale.

        Se zbat de ceva vreme sa ne dezbine iremediabil dar spre disperarea lor, nu le reuseste.
        Acum au prins momentul cu "regionalizarea" si na ca i-a luat gura pe dinainte si s-au dat de gol.
        Din pacate pentru noi, avem o serie de "alesi" care daca nu sunt ei insisi tradatori, prin marsevia "regionalizarii" a la USL, ii ajuta masiv pe acestia.

        Probabil ca va veni iarasi vremea sa punem mana pe ciomag.
    • +4 (12 voturi)    
      te inseli pontacule........... (Duminică, 8 decembrie 2013, 17:22)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      in ceea ce priveste romania , nu mai baga fitile, sunt destule cele ale eco-anarhistilor.....promotorii dezordinii.
    • +3 (5 voturi)    
      Ti-a cerut cineva parerea vamdervaal?! (Luni, 9 decembrie 2013, 0:55)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui vandervaal

      Sau crezi ca ucrainenii nu sunt in stare sa-si rezolve singuri problemele interne si au nevoie de "priceputi" ca tine! De la proclamarea independentei si pana acum s-au descurcat destul de bine si cred ca au capacitatea sa rezolve si Problema" actuala! Ai putintica rabdare stimabile!
    • +5 (7 voturi)    
      daca Romania se va separa in mai multe provincii.. (Luni, 9 decembrie 2013, 2:25)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      ...asta va fi rezultatul politicii usliste ai carei parlamentari nu au alta preocupare decat ce sa mai fure, si cat mai mult in buzunarele proprii.
      Cine ar vrea sa stea intr-o astfel de tara unde puterea a fost arestata de un grup mafiot???
      Nici macar nu ai avea ce sa reprosezi Ardealului si Banatului, Transilvaniei ca vor separarea de banda de hoti de buzunar ai asa zisului-parlament din Bucuresti...
  • -5 (19 voturi)    
    Co o scanteie mica se poate aprinde un foc mare (Duminică, 8 decembrie 2013, 12:45)

    Un cititor [utilizator]

    D. Ponta ar trebui sa ia aminte si sa renunte la mita de la Chevron inainte ca toata gasca de tradatori sa fie pusa pe fuga
  • +16 (18 voturi)    
    admir rusii si spiritul rus (Duminică, 8 decembrie 2013, 12:54)

    rov [utilizator]

    Dar cred ca actuala conducere KGB-isto mafiota va sfarsii prin a da lovitura finala propriului popor.
    Se stie cum bolsevicii au distrus elita ruseasca la inceputul secolului (1917), acum dezastru ar putea fi mai mare, rusi emigrand in loc sa dezvolte cu inteligenta lor imensul teritoriu ce se va dezmembra usor usor...
    Atentie romani la vot.... si nu mai votati mafioti!!!!
  • +13 (15 voturi)    
    Cred ca schimbarea ar contamina si Rusia (Duminică, 8 decembrie 2013, 12:56)

    rov [utilizator]

    si nu ar fi rau....
    • +8 (8 voturi)    
      da.... (Duminică, 8 decembrie 2013, 16:21)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ....ar fi un imbold si pentru amaratii de rand din Rusia care ca si noi, traiesc intr-o tara super-bogata dar sunt saraci lipiti.
  • +4 (8 voturi)    
    generalizezi cazul Republicii Moldova? (Duminică, 8 decembrie 2013, 13:26)

    Radu_Luci [utilizator]

    nu e tocmai imposibil: http://ro.wikipedia.org/wiki/Fișier:Ruslangsup.PNG
    Transnistria s-a autoproclamat stat, cu ajutorul soldaților ruși care ”mențin pacea” aici. ceva asemănător e și în Crimeea, singura regiune autonomă din Ucraina, unde staționează flota rusă din Marea Neagră. și, la fel ca în R. Moldova, populația rusofonă e majoritară în vestul Ucrainei. totuși nicio provincie ucraineană nu și-a declarat independența, iar limbile rusă și ucraineană (atât scrise cât și vorbite) sunt foarte asemănătoare și ușor de înțeles între membrii celor două nații.
    • +5 (5 voturi)    
      in estul Ucrainei (Duminică, 8 decembrie 2013, 23:24)

      Ciprian77 [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

      Ai vrut sa spui ca sunt multi rusi in estul Ucrainei, dar e o greseala mica. In rest, sunt cu totul de acord.
      Vom vedea ce o sa se intample in Ucraina - s-ar putea sa fie o scanteie care sa ia foc in tot teritoriul fostului URSS.
      • +2 (4 voturi)    
        Atenţie (Luni, 9 decembrie 2013, 1:24)

        Civic [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian77

        Mare atenţie la ce se va întâmpla cu Belarus, Georgia şi Transnistria, posibilă o revoltă puternică în regiune. După cum văd protestele vor continua până Ianukovici nu va semna acordul cu UE şi atunci şi alţi vor prinde curaj. Transnistria posibil o uniune cu Ucraina, iar Belarus să scape în mod brutal de Lukaşenko. Rusia nu poate face nimic în faţa mulţimilor. Putin va accepta pentru a-şi păstra scaunul destul de tulburat.
  • +5 (9 voturi)    
    Suprematia tzarului Putin! (Duminică, 8 decembrie 2013, 13:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    Putin, catre consilierii lui militari : 'Lasati-i sa vorbeasca pana li se raceste gura; contati si pe 'Generalul Iarna!'.
  • +19 (19 voturi)    
    asta imi aminteste de mitingul din 1990 (Duminică, 8 decembrie 2013, 14:20)

    Un cititor [utilizator]

    cind un milion de oameni au cerut demisia lui Iliescu. Iar acesta a raspuns: "un milion de oameni nu inseamna toata Romania". Deci , dupa mintea lui, ar fi trebuit ca toti romanii sa vina la miting sa-i ceara demisia.
    • -2 (4 voturi)    
      evident! (Luni, 9 decembrie 2013, 2:22)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      1/20 de cetateni nu sunt reprezentativi! parerea electoratului se vede la urne, nu pe strada si nici pe net.
  • -5 (21 voturi)    
    Ucraina versus Romania (Duminică, 8 decembrie 2013, 14:41)

    Mericut [utilizator]

    Sunt întodeauna uimit de "genialele comentarii", aceasta fiindcă nu le văd puse în practică.
    Dacă tot regionalizaţi Ucraina şi o comparaţi cu scumpa noastră ţărişoară, o să vă enervez "o ţâră".
    Nu cred că limba este elemntul principal al unirii. Mai curând cultura/educaţia/valorile considerate importante pot să unească. Născut, crescut şi trăind într-o societate multietnică, în care nici cel puţin ţiganii nu sunt dispreţuiţi, mă întreb ce mă leagă de sudul care de 95 de ani nu a făcut altceva decât să introducă supremaţia şperţului?
    Câţi cunoaşteţi totalitatea punctelor/condiţiilor din declaraţia de unire de la 1918? A doua zi după ce aceasta a fost semnată punctele care nu au convenit sudiştilor au fost încălcate şi continuă să fie încălcate şi astăzi. Aşa că trecerea la vest a Banatului, Crişanei, Marsmureşului, Szatmar Nemetz, Ardealuilui nu mi se pare o aberaţie ci o firească separaţie între culturi incompatibile!
    • +7 (11 voturi)    
      Ce vorbesti ? (Duminică, 8 decembrie 2013, 15:35)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Mericut

      Ce vorbesti ?

      Proclamatia de la Alba Iulia este
      100% pusa in aplicare azi

      De cate generatii esti tu in Ardeal daca nici atat lucru nu stii? De 1? ca nu pari a fi neaos de-acolo.

      ///

      Afla daca nu stii ca minoritatea maghiara are cele mai mari drepturi din UE ca minoritate etnica


      1. au instructie la toate nivelele in limba lor de la clasa I pana la universitati (si asta pe banii statului roman) + universitatile lor private cate vor muschii lor...
      - exact ce s-a promis la Alba Iulia

      2. au dreptul la limba lor si la avocatii lor in justitie unde pot vorbi si se apara in limba lor.
      - exact ce s-a promis la Alba Iulia

      3. au adminsitratia locala a lor acolo unde sunt majoritari si sunt bine reprezentati acolo unde sunt minoritari
      - exact ce s-a promis la Alba Iulia

      4. au reprezentare in parlamentul romaniei proportional cu numarul lor
      - exact ce s-a promis la Alba Iulia

      5. au ziare reviste carti cate vor in limba lor multe sprijinite de la buget si organizatii culturale etnice ale lor cate vor
      - exact ce s-a promis la Alba Iulia

      6. au libertate religioasa deplina Averile si functionarea cultelor lor sunt protejate de statul roman
      - exact ce s-a promis la Alba Iulia

      7. au dreptul de a se asocia etnic in orice fel de organizatii etnice
      - exact ce s-a promis la Alba Iulia

      8. au dreptul la libera initiativa economica si de a face orice afacere doresc
      - exact ce s-a promis la Alba Iulia

      9. Nu sunt discriminati cu nimic (li se garanteaza prin Constituitia acest Lucru) - dimpotriva sunt ajutati pozitiv de Stat in toate domeniile de mai sus
      - exact ce s-a promis la Alba Iulia

      Atunci Ce nu le place unora dintre ei atunci?
      Nu le place ca traiesc intr-o tara care se cheama Romania si in teritoriile careia au navalit la 898.

      Cum poate sa zica unul ca tine ca nu s-a respectat ce li s-a promis?

      Ce-i mai jenant pentru ei e ca nu recunosc Unirea desi cer sa se aplice hotararile ei.

      -editat de HotNews.ro
      • +1 (3 voturi)    
        Punctul III al Declaratiei de la Alba Iulia (Luni, 9 decembrie 2013, 5:32)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

        II. Adunarea Națională rezervă teritoriilor sus indicate autonomie provizorie până la întrunirea Constituantei aleasă pe baza votului universal.
        III. În legătură cu aceasta, ca principii fundamentale la alcătuirea noului Stat Român, Adunarea Națională proclamă următoarele:

        Deplină libertate națională pentru toate popoarele conlocuitoare.
        Fiecare popor

        se va instrui,

        administra

        și judeca în limba sa proprie

        prin indivizi din sânul său

        și fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare și la guvernarea țării

        în proporție cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc.


        Egală îndreptățire și deplină libertate autonomă confesională pentru toate confesiunile din Stat.

        Înfăptuirea desăvârșită a unui regim curat democratic pe toate tărâmurile vieții publice. Votul obștesc, direct, egal, secret, pe comune, în mod proporțional, pentru ambele sexe, în vârstă
        de 21 de ani la reprezentarea în comune, județe ori parlament.

        Desăvârșită libertate de presă, asociere și întrunire, libera propagandă a tuturor gândurilor omenești.

        Reforma agrară radicală. Se va face conscrierea tuturor proprietăților, în special a proprietăților mari. În baza acestei conscrieri, desființând fidei-comisele și în temeiul dreptului de a micșora după trebuință latifundiile, i se va face posibil țăranului să-și creeze o proprietate (arător, pășune, pădure) cel puțin atât cât să poată munci el și familia lui. Principiul conducător al acestei politici agrare e pe de o parte promovarea nivelării sociale, pe de altă parte, potențarea producțiunii.

        Muncitorimei industriale i se asigură aceleași drepturi și avantagii, care sunt legiferate în cele mai avansate state industriale din Apus."

        Comparati vpoi insasi cu ce drepturi au maghiarii azi in Romania
        (aveti lista mai sus cu drepturile lor)
        si spuneti tare daca Declaratia de la Alba Iulia e Respectata sau Nu.

        Ca sa nu mai vorbim ca Maghiarii n-au respectat mai nimic inainte de 1918, legat de Drepturile Roma
    • +2 (2 voturi)    
      se vede (Luni, 9 decembrie 2013, 9:13)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Mericut

      ca esti roman!! se vede bine!
  • -6 (22 voturi)    
    "In Ucraina e meetingul Bun, La Pungesti cel Rau" (Duminică, 8 decembrie 2013, 14:44)

    alex4321 [utilizator]

    "In Ucraina e meetingul "Bun", La Pungesti, la Rosia la Bucuresti si la Cluj sunt Meetingurile "Rele"

    V-ati prins de propaganda de doi bani a Plagiatorului si a Basistului etc...?

    Taranii si Tinerii Nostrii sunt niste Blestemati De Eco-Anarhisti cum ii califica recitand din terminologia de la instructajul yankeu, fara sa inteleaga ce zice, Maior: la noi avem ",eco-anarhisti platiti de Soros si de Putin " care "ocupa ilegal drumurile"

    In schimb cei din Ucraina sunt "flacara violet a celei mai pure democratii "

    Cei din Ucraina Sunt laudati 24 din 24 pe televiziunile manipulatoriste de la noi si de aiurea

    In timp ce taranii si tinerii nostrii sunt trecuti sub tacere

    cand nu sunt injurati ca derbedei .

    Cat despre bataia mancata de bietii nostri tarani din

    Pungesti de la jandarmi nu se zice NIci PSST.

    Ministrii de externe German si catelusul lui Olandez (ala care ne refuza pe noi in Schengen, latrand periodic in public la adresa Romaniei cand ii zice 'aport' stapanul neamt)
    se plimbau "mandrii nevoie mare" printre manifestantii de la Kiev ("care incalcau ordinea publica ocupand carosabilul" ca sa-l citez pe Ponta Plagiatorul) ,

    in timp ce pe la Atena, Madrid, Roma, Sofia sau

    Lisabona unde meetingurile saraciei si ale disperarii

    se tin lant de mai bine de trei ani, chiar in inima UE-ului

    (nu aiurea) , datorita politicii lor smechere si

    iresponsabile nici macar femeia lor de servici nu a fost

    trimisa printre manifestanti...

    C-asa-i In democratia UE , nu?

    :"Unele Meetinguri Sunt BUNE" si "LEGALE"

    altele

    "RELE si ILEGALE"

    Mai ales astea de la noi sunt 100% "Rele si Ilegale" pentru ca nu ne lasam jefuiti si otraviti si de aceea suntem niste "eco-anarhisti nesimiti care ocupa Ilegal carosabilul"
    • +7 (13 voturi)    
      Care ti-e doleanta? (Duminică, 8 decembrie 2013, 17:27)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Simplifica putin. Ce ti-ai dori mai mult? Ca si cei din Pungesti sa fie considerati buni revolutionari, sau ca ucrainienii sa fie busculati?
      • -7 (13 voturi)    
        Daca tu atat ai inteles din ce-am scris (Duminică, 8 decembrie 2013, 18:05)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Daca tu atat ai inteles din ce-am scris

        e trist foarte trist...

        Inseamna ca nu-ntelegi nimic din ce se-ntampla in jurul tau.
        • +8 (10 voturi)    
          Geopolitica (Duminică, 8 decembrie 2013, 19:57)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

          Cetatene alex4321 dumneata ai probabil niste cunostinte vaste de geopolitica, iar acestea iti permit sa faci analogii cat mai nastrusnice.
          Tocmai pentru ca nu dispun de impresionanta dumitale imaginatie te rugasem sa simplifici putin. Ai pomenit si de kiev si de pungesti si de atena, madrid, roma, sofia si lisabona si de nemti si de ecoteroristi si de olandezi si de saraci si de bogati si de rosia montana si de cluj si de bucuresti si de presa, si de femeia de serviciu si de ponta si de basescu.
          Ciudat este ca nu ai zis nimic de Adi Mutu, nici de Bilderberg, nici de turnurile gemene, nici de Osama bin laden.
          Pana la urma Neil Armstrong a pus piciorul pe luna sau nu?
          • 0 (2 voturi)    
            Aceştia au ochi ca să vadă, dar nu văd; au urechi (Luni, 9 decembrie 2013, 5:25)

            alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

            "Aceştia au ochi ca să vadă, dar nu văd; au urechi ca să audă, dar nu aud. "

            La ce ti-a mai folosit ca ai mai mers la scoala?

            Daca ai dificultati majore de a intelege ce-i in jurul tau?

            Si o mai si arati in public.

            Intrebari simple pentru tine:
            --------------------------------------
            1. De ce meetingul de la Kiev nu-i declarat de Ponta ilegal si condamnat atat timp cat cetatenii "blocheaza caile de accxess si carosabilul" ca sa-l citez pe Plagiator , si char cladirile guvernamentale?
            2. De ce ministrul de externe German n-a vizitat niciodate manifestantii din Atena sau Madrid sau Sofia ... care nu numai ca erai cetateni UE dar manifesteaza de 2-3 ani neintrerupt ?

            Iata intrebari simple pe care daca le-ai intelege ti s-ar deschide mintea.
            Dar un suficient ca tine n-are nevoie nici de intrebari nici de raspunsuri.
            El le ia "din afara" si le repeta in public cum ai facut tu mai sus.

            Exact ca in poezie:
            "Ei nu ma opresc ma lasa pot trece
            Ei spun ca nimic nu se poate petrece.
            Ce bine . Nimic nu se poate petrece. "
    • +9 (11 voturi)    
      da (Duminică, 8 decembrie 2013, 18:14)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      matale esti alex1234, 4321, dar tot elucubrezi, delirezi, etc, la fel. Altfel, incearca sa fumezi ceva de mai buna calitate.
      • +4 (4 voturi)    
        cred ca este acelas "alex"... (Luni, 9 decembrie 2013, 2:54)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        indiferent cum il iei, din fata sau din spate...Daca omului ii plac ambele ipostaze?!

        Cred ca l-am vazut prima data comentand contra gazelor de sist sub alex1234.

        Pare ca uraste frack dar ii cam place crack...
    • +8 (12 voturi)    
      Ucraina vs Pungesti (Duminică, 8 decembrie 2013, 20:40)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      In Ucraina protestele sunt impotriva Rusiei si pro-Europa iar la Pungesti este fix invers. Clar?
      • -1 (5 voturi)    
        Taranii de la Pungesti sunt "pro-rusi" (Luni, 9 decembrie 2013, 5:42)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Taranii de la Pungesti sunt "pro-rusi"

        De-aia au murit bunicii lor la Stalingrad si aiurea

        ca sa poti spune tu azi liber aberatii contra lor si sa-i poti jigni

        Macar stii cati Romani au murit atunci ?

        Peste 500.000 de mii majoritatea luptand contra Rusilor.


        In caz de ceva, tu o sa fugi primul din tara mancand pamantul ..

        .asa ca mai incet cu "anti-rusismul" tau de mucava

        pe scari pe care nu-l ai.....nu te-am auzit vreodata sa sustii unirea Basarabiei cu Romania.



        Taranii din Pungesti lupta pentru pamantul lor (sa nu fie otravit)

        la fel cum au luptat mosii si stramosii lor pentru palma lor de pamant.

        Cat va dau astia pe zi sa spuneti aberatiile "cu rusii" despre Taranii din Pungesti?
    • +8 (8 voturi)    
      Pune mana la munca... (Duminică, 8 decembrie 2013, 21:01)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      ...Politica, explica la Pungesti ce inseamna votul cu Sticla de ulei si punga de zahar...veche si noua metoda comunista...!!!!
      • -3 (3 voturi)    
        De parca tu ai votat mai bine (Luni, 9 decembrie 2013, 5:43)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

        De parca tu ai votat mai bine

        MRU si Basescu au aceeasi politica ca Plagiatorul si Antonescu

        : gaze de sist la greu si aur cu cianuri : toate date pe gratis ...

        Si-atunci ? macar taranii de-acolo au luat o sticla de ulei

        tu esti mai jenant ca ei ca te-au prostit pe gratis .
    • -1 (3 voturi)    
      hotaraste-te! (Luni, 9 decembrie 2013, 2:24)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      uslasii sunt slugile rusilor sau ale americanilor? data fiind situatia internationala, n-au cum fi slugile ameblor puteri deodata!
  • +18 (20 voturi)    
    oare (Duminică, 8 decembrie 2013, 17:37)

    Adrian1 [utilizator]

    oare e doar un vis frumos sa fie si la noi sute de mii pe strazi cerand demisia lui Ponta? eu sper ca nu!
    • -7 (7 voturi)    
      ei, si tu! (Luni, 9 decembrie 2013, 2:26)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      am avut manifestanti cu miile cerand demisia lui Basexu! pacat ca si-a bagat Occidentul coada, ca acuma aveam un presedinte serios si pro-roman, nu pro-american sau pro-rus
      • +2 (2 voturi)    
        ..... (Luni, 9 decembrie 2013, 11:25)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        draga sparc....iti amintesc ca la ultimile alegeri prezidentiale candidatul patidului PSD a avut in campania electorala vizita de interes personal la Moscova....
        ai uitat asta nu?
        aropo de pro-rus /pro-...ce vrei tu....
        Faptul ca avem guvern de stanga pe mine ma ingrijoreaza... in contextul asta
      • +1 (1 vot)    
        presedinte pro roman??? (Luni, 9 decembrie 2013, 19:23)

        sascha [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        si care ar fi fost ala ma rog? cacarau sau geonel presedintele pt. o zi??

        Mai ...voi va auziti??
    • +1 (3 voturi)    
      Ponta e foarte alunecos... (Luni, 9 decembrie 2013, 8:32)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

      Sta cu ochii pe sondaje pentru alegerile de anul viitor. Hotararile importante si neplacute le face el, dar sunt servite publicului de oamenii din subordine. El, personal, nu-si asuma nimic. S-ar putea sa vizeze Cotrocenii unde nu e atata de lucru ca la guvern, dar unde are toate sforile in mana.
  • -6 (8 voturi)    
    CONSTAT CU SURPRINDERE! (Luni, 9 decembrie 2013, 1:15)

    GRANDFATHER [anonim]

    La acest inceput de secol XXI ca vechea zicere: "Romanul s-a nascut poet!" este desuieta si depasita si ar putea fi inlocuita fara nici o problema cu o zicere noua: "Romanul s-a nascut politolog!" Si daca nu sunteti convinsi, cititi toate postarile (pseodo)stiintifice si (semi)docte de mai sus! GAUDEAMUS IGITUR! VIVAT CACADEMIA! VIVAT IMPOSTORES!
    • +1 (1 vot)    
      Asa e... (Luni, 9 decembrie 2013, 8:37)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      Dar daca am gandi toti la fel, viata ar fi foarte plicticoasa. Ca atunci cand banii ar creste in pom...
  • +7 (7 voturi)    
    Bai romani (Luni, 9 decembrie 2013, 2:27)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Cum era cu dragostea si ospitalitatea romana. ??? Iata ca saracii vecinii nostri sunt in prag de zboi civil, iar noi, deh - tot base vs. pontacii, pungestii, ardealul vs. sudishtii etc.
    • +3 (3 voturi)    
      asa e (Luni, 9 decembrie 2013, 10:33)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      nici eu nu puteam sa zic mai bine.
      romanul da like si share la poze inspriationale sau contra guvern, in loc sa iasa in strada, cand e nemultumit de spitale, de invatamant,de salarii, de pensii, etc.