VIDEO Kiev: Protestatarii s-au adunat din nou in Piata Independentei. Vlad Filat, Mihail Saakasvili si reprezentanti ai popularilor europeni au tinut discursuri in fata multimii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 12:44 Actualitate | Internaţional

Sambata a fost o noua zi de proteste in Piata Independentei din Kiev - simbolul "revolutiei portocalii" de acum un deceniu. Fostul premier moldovean Vlad Filat si fostul presedinte georgian Mihail Saakasvili se afla la Kiev la invitatia presedintelui partidului ucrainean de opozitie UDAR, Vitali Kliciko, si au tinut discursuri in fata manifestantilor la mitingul de sambata.

De asemenea, doi deputati ai grupului liberalilor reformatori din Republica Moldova, Vadim Vacarciuc si Vadim Cojocaru, se afla de vineri seara la Kiev pentru a participa la manifestatiile organizate de opozitia din Ucraina.


Live streaming video by Ustream

Sustinatorii integrarii europene a Ucrainei organizeaza, la indemnul opozitiei ucrainene, mitinguri de protest in Piata Independentei din Kiev incepand din 21 noiembrie. Oamenii au iesit in strada nemultumitti de decizia autoritatilor de suspendare a procedurilor de semnare a acordului de asociere cu Uniunea Europeana.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3815 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Kliciko, viitorul presedinte! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 13:02)

    LiviuIordache [utilizator]

    Toti neavenitii "geopolitici" isi dau cu parerea despre "boxerul" Vitali Kliciko, vorbind cumva condescendent ca despre un bataus, cu oarecare notorietate. Nimic mai superficial, pentru ca dincolo de a fi un mare campion, detinator al titlului suprem, alaturi de fratele sau avind toate centurile la categoria suprema din boxul profesionist, Vitali este un intelectual de marca, doctor cu o teza despre sponsorizarea in sport. Tatal celor doi campioni, regretatul Volodimir, decedat in urma unui cancer, dupa ce a fost comandantul formatiunii care a limitat urmarile tragediei de la Cernobil, a fost general de aviatie (nu politruc sau securist, ca alte personaje din zona), ilustrat si in diplomatie, atasat militar in Germania, unde fiii au si invatat limba tarii in care isi fac cariera de pugilisti. In fine, cu vreo 2 luni in urma, Vitali, presedintele partidului parlamentar (dupa mai putin un an de la infiintare) a avut un interviu in direct la CNN absolut remarcabil. Este cu adevarat o figura, un lider, dar noi ne-am obisnuit sa folosim clisee!
  • -5 (9 voturi)    
    Hoitniuz se face ca nu stie (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 13:17)

    Un cititor [utilizator]

    Ce se intimpla acum la Pungesti. Slugi ,deh!
  • +4 (4 voturi)    
    Comunistilor (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 13:23)

    John M. [utilizator]

    nu le pasa de discursuri.

    Le pasa numai de vocea ciomagului. Asa au luat ei puterea si asa o vor detine pana cand strada va face la fel.
  • +8 (8 voturi)    
    Ukraina.... (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 13:44)

    translativus [utilizator]

    ....este prea importanta pentru imperiul rus ca sa fie lasata libera.
    Daca miscarea de orientare spre Vest va deveni majoritara, probabil ca se va incerca o impartire teritoriala a acestei tari de catre rusi, in care E si SE, in special Krimea, vor forma un nou stat "prin vointa populara" si va ramane in sfera de influenta ruseasca.
    Giorgia este precedentul iar fostul presedinte georgian Mihail Saakasvili, stie cel mai bine despre ce este vorba.

    Daca UE va adopta politica strutului in privinta ukrainei, atunci va avea o mare problema la frontiera de E dar avand ca exemlu balba precedenta, abandonul proiectului Nabuco, piticii politicieni europeni ar fi in stare de inca un rateu.
    Caldurica din PE si manariile "cu folos", sunt mai importante decat proiectul unei UE puternice.
    • +3 (3 voturi)    
      Cu Nabucco isi vor reveni! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 18:49)

      LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Felicitari! Directorul pentru energie al Comisiei europene a anuntat ca toate acordurile Rusiei pentru South Stream incalca reglementarile UE, asa ca ar cam trebui sa se revine rapid la Nabucco. Eu cred ca se va reveni. Cit priveste imperiul rus, daca Gazpromul are o pauza de incasari de o saptamina incep probleme mari, mai ales ca securistii gen Abramovici (guvernator al unei provincii pe care nu a vazut-o decit in poze, sta la Londra), adica kaghebistii de tip nou ar putea sa nu mai percuteze. Ce fac, un lagar cu Hodorovski si ceilalti?
      • +2 (2 voturi)    
        SE pare ca...... (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 19:38)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

        ....UE reactioneaza precum cainele lui Pavlov, doar cand se aprinde becul. Nu au viziune si nici nu pot anticipa evenimentele.

        Ma intreb ce ar mai fi facut UE in cazul in care criza ukrainiana ar fi izbucnit, dupa terminarea si darea in folosinta a conductei South Stream ?

        Politicienii din PE sunt chiar prosti sau mai sunt si corupti ?
        Si intr-un caz si in celalalt, este demonstrata ineficienta si lipsa de profesionalism a celor care se vantura pe culoarele PE, CE...etc, dandu-si aere de mari gorile in dud.
        Partea proasta este ca fraierii, pe langa ca habar nu au, nu invata si nici macar nu asculta pe cei care stiu cat de cat care este realitatea.
      • +1 (1 vot)    
        Liviu, iti prezint Realitatea! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 19:53)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

        Fii bine crescut si spune "Incantat de cunostinta!"

        Realitatea e ca Nabucco nu are nicio treaba cu South Stream. Nabucco a pierdut in favoarea Tanap. Si contrar diverselor opinii, UE (in intregul ei) nu avea o favorita intre cele 2 (Nabucco si Tanap) si nici nu are nimic de pierdut ca se va realiza Tanap si nu Nabucco. Gazele tot pe piata UE ajung, tot consumatorii europeni le vor consuma.
        • -1 (1 vot)    
          Cap ai, minte ce-ti mai trebuie! (Duminică, 8 decembrie 2013, 12:28)

          LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

          Uite ca nu voi fi bine crescut si voi spune ca gindesti cu degetele, alea cu care postezi fara sa pricepi nimic! In esenta, intre South Stream si Nabucco este vorba de a alege intre gazul rusesc si cel din zona Marii Caspice, Azerbaidjan, in primul rind! Nu pe unde trece conducta este miza principala, ci de unde vine gazul! Prin South Stream trece gaz rusesc, alternativa la Ucraina, face parte, asadar, si din pachetul de santaj al Rusiei la Ianukovici (ai obosit? ti s-au blocat sinapsele?), iar prin Nabucco, care este in intregime pe un traseu cu tari UE (alt avantaj) trece gaz nerusesc, se reduce dependenta de Gazprom, pe de o parte, si aduce venituri UE, prin tarile strabatute. Tanap, o varianta cu gaz azer, avea un traseu prin Turcia, care, cum se stie, este tara ne-UE, aflata, in plus intr-o ofensiva musulmana care frizeaza ridicolul, pe alocuri (o echipa de fotbal a fost sanctionata ieri pentru ca l-a comemorat pe Ataturk, reformatorul!). Un desen nu-ti fac, ca esti obisnuit cu alea cu orasul Salaj, asa ca te confuzezi de tot!
          • 0 (0 voturi)    
            Omule, (Marţi, 10 decembrie 2013, 18:57)

            cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

            ca sa se revina la Nabucco nu trebuie sa pice South Stream, ele nu au nicio legatura una cu alta. Ar trebui sa pice Tanap ca sa se revina la Nabucco.

            Si apropo, vezi ca de zeci de ani s-a trecut la scrierea cu "î" din "a".
  • -3 (5 voturi)    
    Nedumerire (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 13:51)

    Nyk1 [utilizator]

    Oare în ce limbă își vor rosti discursurile?
  • +3 (3 voturi)    
    Generalul Iarna! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 16:48)

    hotnewsfil [utilizator]

    Putin, catre consilierii lui militari : 'Lasati-i sa vorbeasca pana li se raceste gura; contati si pe 'Generalul Iarna!'.
  • +1 (1 vot)    
    Rusia (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 20:57)

    unnecunoscut [utilizator]

    Sunt curios care va fi reacția Rusiei. Ultima dată când era sa piardă Ucraina au murit 8 milioane de oameni