Liderul administratiei de la Tiraspol: Chisinaul are scopul de a preda puterea sa Bruxelles-ului sau, posibil, Bucurestiului

de Narcis Anton     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 5:12 Actualitate | Internaţional

Evgheni Sevciuk
Foto: Reuters
Liderul administratiei de la Tiraspol Evgheni Sevciuk a apreciat joi ca prioritatile politicii externe a Chisinaului constau in "predarea puterii, intr-o forma sau alta, Bruxelles-ului sau, posibil, chiar Bucurestiului", potrivit informatiilor publicate de site-ului transnistrean President.gospmr.ru si preluate de Mediafax.

Sevciuk a subliniat ca relatiile Tiraspolului cu Chisinaul sunt in continuare tensionate.

"Republica Moldova in permanenta pune accent pe prioritatile politicii sale externe, care constau in predarea puterii, intr-o forma sau alta, Bruxelles-ului sau, posibil, chiar Bucurestiului", a afirmat liderul separatist, intr-un interviu pentru postul rus de radio City-FM, citat de President.gospmr.ru.

"Astazi (joi), Curtea Constitutionala a Republicii Moldova a stabilit ca limba romana este limba oficiala. O limba similara (cu cea moldoveneasca). De asemenea, ei au foarte multi consilieri politici din Romania. Au loc procese integrationiste. Noi, bineinteles, nu suntem impotriva ca acest lucru sa se intample, insa am vrea ca Republica Moldova sa ia in considerare interesele locuitorilor din regiunea transnistreana", a adaugat Sevciuk.

Curtea Constitutionala de la Chisinau a stabilit joi ca limba oficiala a Republicii Moldova este "limba romana, nu limba moldoveneasca in baza grafiei latine", conferind statut de norma constitutionala Declaratiei de Independenta a tarii, adoptata in august 1991.

Ulterior, seful Comisiei pentru Afaceri Externe din cadrul Parlamentului rus, Aleksei Puskov, a afirmat joi ca decizia Chisinaului de a recunoaste limba romana drept limba oficiala a Republicii Moldova reprezinta "inca un pas spre despartirea definitiva de Transnistria".

Sevciuk a apreciat, de asemenea, ca acordul de asociere cu Uniunea Europeana, semnat de Republica Moldova, ar putea fi folosit pentru a exercita asupra Transnistriei presiuni economice, "in scopul de a obtine concesii in domeniul politic".

El a reiterat ca Transnistia doreste o integrare cu Rusia.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2792 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    ce va intereseaza pe voi ce vor sa faca (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 8:38)

    Inna100 [utilizator]

    Moldovenii? Este dreptul lor legitim, pentru ca tara le apartine. Voi sunteti niste descendenti de venetici implantati acolo. Asa ca nu ar fi rau sa va cautati radacinile si legitimitatea muuuult mai la est
  • +8 (8 voturi)    
    Asemanare ? (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 9:55)

    Sati [utilizator]

    Privirea liderului transnistrean aduce cu cea a lui Sova.
    • +5 (5 voturi)    
      Exact! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 17:25)

      napadarjan [utilizator] i-a raspuns lui Sati

      Acest lucru l-am observat și eu.
  • 0 (0 voturi)    
    Mare "deranj" (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 10:21)

    sipu [utilizator]

    Cand isi pune ceva in cap "qorul" rezolva problema ,acum urmeaza pinochio (pinochio se lupta sa il dea jos,el nu stie ca "qorul" o sa fie mult mai periculos cand no mai fi presedinte)
  • +5 (5 voturi)    
    pasol na turbinka, vidma! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 10:25)

    Gheorghescu [utilizator]

    Ca si cum Transnistria nu ar fi despartita in fapt de Republica Moldova!
    Ia mai da-i ... cu santajul lor de doua copeici! N-au avut niciodata de gand sa integreze Transnistria in Republica Moldova. Acolo e capul de pod stalinisto-sovietico-rus in Basarabia si in Europa si asa va ramane.
    Au fost comunistii lui Voronin la putere in R. Moldova si slugi rusilor. S-a schimbat ceva cu Transnistria?
    Sa presupunem ca acuma, in momentul asta, R. Moldova renunta la integrarea europeana si decide si anunta integrarea pana in prasele in Uniunea Euro-Asiatica, adica in URSS. Se schimba ceva in Transnistria? Chiar crede cineva?
    Republica Moldova trebuie sa-si vada de drumul ei si de interesele ei si sa lase trecutul sovietic cu tot cu Transnistria si cu Rossia in urma.
  • +7 (7 voturi)    
    oricum mai bine pentru Moldova (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 12:05)

    ..13 [utilizator]

    De o fi ca puterea Moldovei sa fie la Bruxelles sau la Bucuresti este oricum mai bine pentru aceasta tara decat cu Rusia.

    Si de altfel sunt convins ca Moldova isi doreste sa fie cu adevarat independenta asa ca...

    Asta nu inseamna ca nu vede tot prostul ca dialectul molovenesc nu este altceva decat o forma putin arhaica a limbii romane.
  • +7 (7 voturi)    
    Prea mica? (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 12:50)

    Daniels22026 [utilizator]

    Moldova isi vede de treaba. Brusc Transnistria descopera ca nu mai este dorita de Moldova. Nici macar nu i-a intrebat nimeni de sanatate cind Moldova a ales drumul European. Iar Rusia NU I-a integrat in federatie.

    Sint si ei oameni. Au avut demult referendum, dar Rusia nu i-a integrat nici pina azi. Desi ei si-au dorit mult sa fie integrati in federatie. Acum se scarpina in cap. Ce-i de facut? Ce se va alege de ei? Nu cumva Moldova si Romania au planuit sa-i omoare incet, prin nepasare? Alo, Moscova se aude? Oamenii astia au nevoie de un raspuns. Nu va trebuie Transnistria? E prea mica? Costa mult sa-i sustineti economic?
    • +2 (2 voturi)    
      Dimpotriva (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 19:14)

      AliB [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      In actualul context politic Transnitria va fi foarte dorita de Moscova. Pentru ca Moscova trebuie sa-si aseze un toc de cizma pe unde n-ar trebui sa fie - Kaliningrad e un exemplu, Svalbard e alt exemplu, care da fiori, mie cel putin. Pentru cei nefamiliarizati - Rusia sustine un orasel minier plus consulat intr-un arhipelag care apartine Regatului Norvegiei, in baza unui acord din anii '20-'30 parca. Asa ca nu va faceti iluzii, Rusia nu da niciodata drumul prazii dupa ce si-a infipt coltii.
  • +7 (7 voturi)    
    Si ce e rau in asta, degeneratule?! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 13:42)

    John M. [utilizator]

    Nu vezi ca chelesti la 30 de ani? Ce te framanta?!

    Mic functionar de tara ai ajuns sa decizi tu soarta Poporului Roman?!

    Noi nu vrem ca Basarabia sa vrea sa se intoarca la Patria Mama de buna voie, ca sunteti niste paduchi ca Iliescu, Nastase si Ponta care nu vreti asta.

    Basarabia este Romania pentru ca asa a fost din vecii vecilor si rusii au gasit acolo niste rahati ca tine care au facut-o pasalic.

    Noi o s-o luam inapoi ca e tara noastra, si niciun nenorocit jalnic ca tine n-o sa impiedice asta.
    • +5 (5 voturi)    
      bravo.....bine i-ai zis.... (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 15:12)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      ce-l intereseaza pe el un venetic, daca basarabia revine la tara din care face parte dintotdeuna.......

      rusnacii astea , de cand au ajuns la m. neagra pe la 1800 .,mereu au vrut sa ne beleasca tara,vrand sa ne slavoneasca cu forta,eee ...uite ca nu tine.
  • +7 (7 voturi)    
    Parca ar fi frate cu Sova... (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 14:28)

    dadan [utilizator]

    la fel de inteligent si la fel de lipsit de constiinta
    • +2 (2 voturi)    
      Exact! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 17:30)

      napadarjan [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Și la fel de bolșevic. Unul mic, mic...
  • +1 (1 vot)    
    Moldova-Transnistria-Rusia si retur! (Sâmbătă, 7 decembrie 2013, 21:24)

    GRANDFATHER [anonim]

    La 21 octombrie2013 s-au împlinit 16 ani de la semnare acordului moldo-rus de retragere a trupelor Federaţiei Ruse din Republica Moldova.Cu acest prilej, acum o săptămână, preşedintele interimar Mihai Ghimpul a făcut o declaraţie prin care a cerut retragerea imediată, ordonată şi completă a trupelor străine din Republica Moldova.
    Ministerul Afacerilor Externe al Rusiei a dat de înţeles că nu are de gând să-şi retragă trupele militare din Transnistria, deoarece, în caz contrar, va rămâne riscul izbucnirii unui nou conflict armat în această regiune, scrie agenţia Interfax.
    Liderul transnistrean Igor Smirnov a catalogat drept neproductivă o eventuală dezbatere a integrităţii teritoriale a Moldovei, citat de RIA Novosti.
    „Credem că ridicarea acestei chestiuni acum este un demers contraproductiv”, a spus Smirnov, în cadul unei întâlniri cu ambasadorul SUA în Moldova, William Moser. În acelaşi timp, el a asigurat ca partea transnitreană este dispusă la negocieri de reglementare a situaţiei de pe Nistru.