Franta: Autoritatile au dezmembrat una dintre cele mai mari tabere de tigani, asociatiile denunta o operatiune de o foarte mare brutalitate

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 noiembrie 2013, 17:53 Actualitate | Internaţional

Politia franceza a evecuat miercuri, la Saint-Ouen, in suburbiile pariziene, una dintre cele mai mari tabere de tigani din Franta, in care traiau in ultimele saptamani circa 800 de oameni, dintre care zeci de copii, scrie AFP.

Evacuarea acestei tabere, situata pe un teren in vecinatatea uneia dintre centralele care incalzesc Parisul, s-a derulat fara niciun incident, potrivit prefecturii.

Expulzarea vine dupa decizia justitiei din 2 octombrie, la cererea Retele cailor ferate din Franta (RFF) si a SNCF, proprietarii parcelelor ocupate.

Tabara ilegala a aparut dupa o serie de expulzari din suburbiile pariziene, la inceputul verii, iar constructiile ilegale blocasera o cale ferata.

"Nu stiu unde o sa ma duc", spune o mama de 22 de ani, Cassandra Punca, care traia cu cei patru copii, cu varste cuprinse intre 5 luni si 12 ani, in aceasta tabara de trei luni. "Nu avem bani, am venit in Franta pentru a putea sa mancam", povesteste femeia, originara din Bucuresti.

Dintre sutele de persoane evacuate pe o temperatura de circa 7 grade, autoritatile au oferit la mai putin de zece adapost in noaptea de miercuri spre joi.

Asociatia Vocea romilor a denuntat "o operatiune de o foarte mare brutalitate", care arunca "pe strazi sute de oameni, in pragul iernii".

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1699 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    stai asa... (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 17:59)

    Laurentiu78 [utilizator]

    22 de ani, 4 copii, cel mai mare 12 ani?! Si se plange de bani?!...Sa se planga de creier!
  • +11 (11 voturi)    
    Politia franceza (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 18:59)

    Kepler [utilizator]

    isi face datoria!
  • +12 (12 voturi)    
    francezii afiseaza hotararile judecatoresti (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 19:02)

    V. Val [utilizator]

    In cazul taberelor de tigani hotararea se afiseaza in mai multe puncte, la vedere, chiar la intrarea in tabara. Cei din respectiva tabara ar fi trebuit sa stie ca risca sa fie evacuati in fiecare zi, incepand cu 3 octombrie.
    Evacuarea pare brutala in sensul ca se aplica implacabil hotararea judecatoreasca, dar acele plazzuri cum le numesc locuitorii lor, sunt pline de sobolani si reprezinta focare de posibile infectii, in plus sunt ilegale. Cu ce sunt vinovati localnicii sa suporte focare de infectie, incivilitati si nu o data furturi ?
  • +10 (10 voturi)    
    vai (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 19:22)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ce mila mi-e de bietii rromii, cum a fost ei brutalizati de politistii cei razijdi, si imi place cum s-a indignat asociatiili antirazizde, care nu se lasa cu una, cu doua.
    Faptul ca o tiganca de 22 de ani are deja patru copii si probabil va mai naste inca vreo patru pina la 30 de ani, nu indigneaza pe nimeni.
  • +7 (7 voturi)    
    In Canada s-a rezolvat simplu si sec (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 19:37)

    Wanheda [utilizator]

    problema native-ilor, de comun acord cu sefii de trib. Rezervatii.....si un venit minim garantat. La noi nu-s straini de venitul minim, mai trebuie creata doar o zona undeva in camp, Tigania sa se numeasca si gata. Care vrea sa iasa sa circule DA, daca isi face casa sau inchiriaza si are un loc de munca in afara Tiganiei DA, daca vrea sa faca scoala, gratuit DA.
    Sa aiba autonomie si legile lor in interior si sa lase in pace restul lumii care vezi doamne ii discrimineaza. Ei is aia care nu se integreaza, dati-le tara lor si gata.
    • -2 (6 voturi)    
      Nu stiu unde traiesti (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 20:04)

      vandervaal [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      dar problema crearii unui tinut al tiganilor este activa in UE. iar propunerea este.....in Romania!! Da, se "coace" ideea organizarii unui tinut tiganesc, care sa includa cca. 3 milioane de tigani din Europa, pe teritoriul Romaniei, undeva in zona de sud. Mie, traitor in Romania, nu-mi convine de loc aceasta optiune, mai ales ca este vorba de un teritoriul de mai multe mii de km2, pe teren agricol fertil. Tie-ti convine?
      De fapt, tiganii fiind nomazi, trebuie sa le fie "respectata" aceasta traditie multiseculara. Deci, sa fie lasati sa se plimbe si sa se aseze peste tot in lume, urmand a fi civilizati cu forta si integrati sau, daca nu se conformeaza...."indepartati" intr-un mod "eficient".
      • +10 (10 voturi)    
        Pai tot ii haituiesti de o mie de ani (Miercuri, 27 noiembrie 2013, 20:34)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

        La vremuri grele, actionat pe masura trebuie. Daca-i lasi sa se plimbe isi fac de cap peste tot pe unde ajung. Pleci in concediu si te trezesti cu casa sparta.
        De ce crezi ca nu se elimina vizele pt Canada si SUA? Pentru ca marea majoritate care ar veni ar da cu jula. Deja le-au dat liber la cehi, again, au mai avut si s-a umplut de negri. Adio masina descuiata, adio casa descuiata, adios sa mai lasi ceva neincuiat in jurul casei.
        • 0 (0 voturi)    
          A propos de descuiat (Joi, 28 noiembrie 2013, 8:16)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          Exista cartiere in unele orase din USA unde e bine sa lasi usa descuiata si 20 USD pe masa, ca aceia care vor sa fure ceva sa ia banii si sa plece relativ multumiti. Ca, daca nu gasesc nimic, atunci dau peste cap si sparg totul si fac paguba de mai bine de 200 USD...
  • 0 (0 voturi)