UPDATE Acordul de asociere al Ucrainei cu UE a fost ingropat. Kievul a suspendat demersul pentru a asigura securitatea nationala si pentru a relansa relatiile economice cu Rusia

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 noiembrie 2013, 15:29 Actualitate | Internaţional

UPDATE Uniunea Europeana si-a exprimat dezamagirea dupa incetarea acordului de asociere cu Ucraina. "Aceasta este o dezamagire nu numai pentru UE, dar cred ca si pentru poporul ucrainean. Noi credem ca viitorul Ucrainei este intr-o relatie stransa cu Uniunea Europeana", a declarat reprezentantul UE pentru Afaceri Externe, Catherine Ashton.

Acordul de asociere propus Ucrainei de Uniunea Europeana a fost ingropat joi, la o saptamana inainte de semnarea sa prevazuta a avea loc la Vilnius, dupa ce Kievul a renuntat, pentru a "relansa relatiile economice cu Rusia", scrie AFP.

"Acordul de la Vilnius nu va fi semnat (...) Misiunea noastra se incheie", a declarat agentiei poloneze de presa PAP fostul presedinte polonez Aleksandr Kwasniewski, emisar european aflat in capitala ucraineana alaturi de fostul sef al Parlamentului European Pat Cox, intr-o ultima tentativa de a debloca situatia.

Un pic mai devreme, premierul ucrainean Mykola Azarov semnase un decret care ordona "suspendarea procesului de pregatire a acordului de asociere intre Ucraina si UE".

Aceasta decizie neasteptata a Kievului, un esec pentru UE si un succes al diplomatiei ruse, a fost adoptata pentru a "asigura securitatea nationala, pentru a relansa relatiile economice cu Rusia si pentru a pregati piata interna pentru relatii de la egal la egal cu UE", isi justificase decizia Azarov, care in ziua precedenta avusese o intalnire tête-à-tête cu omologul sau rus Dmitri Medvedev.

De asemenea, Ucraina propune Moscovei si Bruxellesului crearea unei comisii tripartite asupra Comertului si "relansarea dialogului activ cu Rusia si alti membri ai Uniunii Vamale" conduse de rusi.

Acest decret vine dupa ce Parlamentul ucrainean a respins joi toate proiectele de lege care permit transferul in strainatate, pentru ingrijiri medicale, al opozantei Iulia Timoshenko, cerute de Uniunea Europeana inaintea semnarii unui acord de asociere.

Simultan cu acest anunt, presedintele ucrainean Viktor Ianukovici a asigurat, la Viena, ca tara sa va continua sa lucreze pentru integrarea europeana, in ciuda suspendarii pregatirii acordului de asociere.

Ucraina "va continua sa lucreze pe aceasta cale, calea integrarii in UE", a spus acesta, aflat intr-o vizita oficiala in Austria.

"Desigur, exista dificultati pe acest drum", a recunoscut seful statului, intr-o conferinta de presa dupa o discutie cu omologul sau austriac, Heinz Fischer.

"Avem nevoie sa examinam aceste probleme pentru a vedea daca pot fi rezolvate sau evitate", a adaugat el.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6562 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    .... (Joi, 21 noiembrie 2013, 15:40)

    CristiRu [utilizator]

    Era prea frumos sa se fi intamplat!!! Sper ca ucrainenii vor realiza mai tarziu gafa pe care au facut-o . As dori ca cat mai multe tari din estul europei sa fie in aceasta UE ...de dragul mentalitatilor dar imi doresc la fel de mult sa fie si MENTAL, COMPORTAMENTAL .....Rusia a castigat o batalie ....in detrimentul democratiei...!!!
    • +3 (7 voturi)    
      Ce tot plangeti atat, este decizia ei! (Vineri, 22 noiembrie 2013, 9:30)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui CristiRu

      Chiar nu inteleg ce va tot framantati atat pentru o decizie pe care un Stat suveran si independent, a luat-o?

      Aaaa ca va pare rau ca UE a pierdut ocazia sa se mareasca, sau ca a pierdut ocazia sa isi sporeasca pozitia geo-strategia ... asta e altceva!

      Nu uitati tutusi ca UE, are la baza asocierea pe principii in primul rand ... atentie...:
      1: Culturale
      2: Sociale
      3: Parteneriate Strategice
      4. Economice etc

      Intrarea in aceasta uniune NU trebuie sa se faca ca o aderare la un Imperiu MORAL, fata de ramanerea sub influenta unui Imperiu IMORAL!

      Aderarea la UE, se face ca aderarea la o Biserica,
      unde nu te duce nimeni cu forta,
      nu ai rivalitati,
      unde fratii se ajuta intre ei,
      unde se respecta principii politice morale (Iulia)
      si cel mai important - unde fratii se apara de pagani!


      Valorile UE sunt cele care ne vor tine uniti!



      Europa canta impreuna Oda Bucuriei !
      • +8 (8 voturi)    
        "O decizie pe care un stat suveran si independent (Vineri, 22 noiembrie 2013, 10:10)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        ... a luat-o" ... cu cutitul la gat... Decizia asta nu a fost a Ucrainei ci a celui care tinea cutitul la gatul ei ...
        • +2 (4 voturi)    
          cel mai bine pentru Ucraina (Vineri, 22 noiembrie 2013, 10:58)

          nellino [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

          Ar fi sa isi mute tara departe de Rusia.
          Asa nu vor mai avea nici un cutit la gat.

          Daca nu vor sa se mute si sa scape de rusi este doar decizia lor.

          PS: Un stat suveran si independent inseamna ca ia cele mai bune decizii pentru populatia sa in contextul politicii externe, a situarii geografice, a nevoilor financiare si a resurselor. Cand stai prost la toate capitolele nu prea ai loc de intors. Rusii nu le-au pus cutitul la gat, ca nu sunt barbari. Doar le-au aratat colectia de fierastraie.
        • -3 (5 voturi)    
          Si ce propui, nu a murit nimeni! (Vineri, 22 noiembrie 2013, 11:01)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

          Se poate reveni asupra deciziei, asa diplomatic!
          • 0 (0 voturi)    
            A murit, bineinteles ca a murit ... (Vineri, 22 noiembrie 2013, 16:09)

            Herodot [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

            ... speranta a 30 de milioane de oameni de a trai in lumea civilizata...
            • +1 (1 vot)    
              Ucraina poate fi curtata, periodic ! (Marţi, 26 noiembrie 2013, 13:33)

              pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

              Nu inteleg dece atata graba?

              Voi chiar credeti ca intrarea in UE este o schimbare imediata a mentalitatilor comunisto-bolsevice?

              *Asa au crezut romanii dupa revolutie, si abia dupa 25 de ani afla cine sunt calaii comunisti care umpleau in numele partidului gropi comune imense!
              *Au crezut ca o sa traiasca intr-o tara moderna... chiar si acum Mafia Functionara fura banii de drumuri!
              *Au crezut ca vor fi condusi de cei mai destepti romani, si PM este un copiator dovedit!
              * Romania, membru UE a avut parte de o lovitura de stat Constitutionala !

              Totusi, nu confundati asocierea la UE cu un fel de ''Castigare a Democratiei''!

              Diavolul, se ascunde in oameni!
      • +1 (1 vot)    
        si cand te gandesti (Vineri, 22 noiembrie 2013, 14:26)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        ca Timosenco e lasata sa moara in puscarie pentru ca cica a slujit intereselor rusesti ...
        isn't it ironic?
  • +15 (17 voturi)    
    poate acum .. (Joi, 21 noiembrie 2013, 15:52)

    cbogdan [utilizator]

    Poate acum Uniunea Europeana va intelege cu cine se "harjoneste": aceeasi Rusie cu interese imperiale, gata sa utilizeze orice mijloace pentru a-si atinge scopurile. Daca UE nu va folosi aceleasi metode ca Rusia va contabiliza esecuri diplomatice nenumarate.
    • +8 (10 voturi)    
      UE (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:32)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      Deja a pierdut batalia sau "harjoana". UE merge pe gaz rusesc. Putin are pe masa butonul de la caloriferul din biroul lui Merkel.
    • +14 (16 voturi)    
      Contabilitate (Joi, 21 noiembrie 2013, 16:52)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

      Daca UE nu va iesi din starea de letargie va contabiliza mult mai mult decit "esecuri diplomatice".
      Desi in Ucraina mai mult de jumatate din populatie vrea in UE regimul mafiot sprijinit de rusi face contrariul. Rings a bell?
  • 0 (10 voturi)    
    Cainele moare de drum lung... (Joi, 21 noiembrie 2013, 17:27)

    KostasP [utilizator]

    Nu le mai plangeti atat de mila altora ca nici noi nu suntem mult mai breji. Ucraina nu a fost si nu este o tara. A fost (si din punctul de vedere al rusiei) inca este o republica sovietica. Republica sovietica, care detine teritoriu romanesc. Teritoriu romanesc care nu este revendicat de romania din motive necunoscute de mine.
    • +9 (11 voturi)    
      O posibila explicatie (Joi, 21 noiembrie 2013, 17:55)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Ar putea fi aceea ca de la rusi nu mai revendici nimic. Oricum, chiar daca ai revendica, tot degeaba.

      Cica Obama, Hollande si Putin se intalnesc la o conferinta. Fiecare admira ceasurile de buzunar ale celorlalti. Mandru, Obama il scoate de la mana si arata dedicatia "de la George W. Bush pentru Barack Obama". Sarkozy face la fel si dedicatia e "de la Nicolas pentru Francois". Putin scoate si el ceasul si pe el e scris "de la N. Kretzulescu pentru M. Kogalniceanu". Cred ca aceasta gluma explica tot.
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Vineri, 22 noiembrie 2013, 12:22)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      ti le zic eu motivele: a semnat in '97 constantinescu tratat de frontiera cu ucraina. probabil erai mai mic atunci.
  • -1 (9 voturi)    
    Ucraina (Joi, 21 noiembrie 2013, 19:29)

    vandervaal [utilizator]

    este teritoriul de origine al Rusiei clasice (Rusia kieveana). Daca ati consulta pentru cateva minute istoria Rusiei, ati constata ca Ucraina si Rusia au fost, istoric, o entitate de secole. Limba este foarte apropiata, religia identica, scrierea kirilica. Cam cum suntem noi cu moldovenii de peste Prut.
    Ucraina de vest este partial catolica, cea de est integral ortodoxa, pe rit rusesc.
    Ganditi-va cum ar fi ca Transilvania sa ceara cu insistenta independenta, doar ca sa obtina rapid accesul in Schengen, argumentand ca sunt greco-catolici, reformati (ungurii) si protestanti (sasii) si ca nu mai vor sa fie impreuna cu bizantinii ortodocsi si balcanici din Valahia si Moldova. Doar ganditi!
    • -1 (3 voturi)    
      uite ca ma gandesc (Vineri, 22 noiembrie 2013, 1:08)

      razvanus [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      Basarabia (Republica Moldova) este pamant romanesc si 50% din oamenii de acolo vor cu RUSIA. Romania vrea cu UE, NATO, SUA. Si poporul romanesc este impartit.
    • +5 (5 voturi)    
      Si eu ma gandesc ... (Vineri, 22 noiembrie 2013, 8:14)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      ... si primul lucru care imi vine in minte este ca asa cum rusii au furat, la 1812, denumirea Basarabiei istorice (teritoriu care a apartinut initial de Tara Romaneasca) si au extins-o asupra intregului teritoriu cuprins intre Prut si Nistru... tot asa au furat si denumirea RUTENIEI Kievene (aceasta este traducerea corecta a "Rusiei kievene" - in ucraineana Rusi inseamna Rutenia) rebotezandu-si "teritoriul de origine" clasica - numit anterior MOSCOVIA...
      Si as mai constata ca Ucraina si POLONIA au fost vreo 300 de ani o entitate, pana cand Bogdan Hmielitzki a facut tampenia pe care dorea sa o faca si Dimitrie Cantemir si anume... a inchinat tara rusilor! Norocul nostru a fost ca turcii au reusit sa-i infranga pe rusi la Stanilesti, in 1711...
      In concluzie, comparatiile tale cu moldovenii de peste Prut si cu Transilvania "independenta" - sunt neavenite!
    • 0 (0 voturi)    
      Ucrainienii sunt Slavi dar nu sunt Rusi (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 17:27)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui vandervaal

      Ucrainienii sunt Slavi dar nu sunt Rusi

      Deci comparatia ta cu Transilvania si Basarabia e jenanta si lipsita de adevar stiintific...

      Noi, transilvanenii suntem romani la fel si Basarabenii.

      Comparatia ta ar trebui facuta daca Romanii ar vrea sa se Uneasca cu Italienii intr-o federatia sau uniune vamala ca Popoare Latine...

      Cam asta este si legatura etnica intre ucrainieni si rusi.
      .
      Faptul ca au facut parte din Rusia Tarista si URSS nu-nseamna ca Ucrainienii sunt Rusi

      Majoritatea Ucrainienilor doresc sa fie o tara independenta si nu iubesc ocupatia Moscovei de sute de ani...asta daca n-ai aflat-o inca, ar fi bine sa-i intrebi direct pe ei....

      Faptul ca nu doresc nici in UE, foarte bine, e libertatea lor de alegere si trebuie respectata.
  • -1 (5 voturi)    
    mai bine (Vineri, 22 noiembrie 2013, 8:09)

    Landser [utilizator]

    Ce dracu sa caute ucraina in ue?
    Oricum ue s a fript cu romania si bulgaria , astia mai lipseau acu!Barbarii din est!
  • 0 (2 voturi)    
    ue incepe sa o ia ... (Vineri, 22 noiembrie 2013, 11:29)

    adrian8 [utilizator]

    din toate directile ... sua , rusia , china ..etc ...

    pacat .
  • +1 (3 voturi)    
    Tot raul spre bine (Vineri, 22 noiembrie 2013, 11:30)

    Lupulsas [utilizator]

    Eu ma bucur, ca UE nu se leaga la cap cu inca o japitza shi capushe. Lasa sa se pupe in bot cu Putin, ca sunt de-un leat.
  • +2 (2 voturi)    
    exemplu si invataminte (Vineri, 22 noiembrie 2013, 12:54)

    arthur_l [utilizator]

    deci chestia cu ucraina este cel mai bun exemplu cum un stat este de fapt sub influenta marilor puteri si cum de fapt independenta si alte chesti deastea sunt egal cu zero.

    romania are mare noroc ca se afla in ue si nato, pentru ca altfel de mult era faramitata. bineinteles ca pretul pe care il plateste romania este mare (cumpararea fregatelor de la uk, cumpararea de avioane, cheltuilei cu sustinerea armatelor in aganistan si irak, cheltuieli cu bazele militare si aeroporturile nato), dar pe de alta parte romania daca ar sti sa negocieze ar castiga foarte mult si economic si poate triplu. sa nu uitam ca de la irakieni trebuie recuperati 2 miliarde de dolari sau macar in petrol recuperati pentru instalatiile de forare facute de romani.

    si da trebuie sa sustinem intrarea romaniei in schengen, si ridicare a vizelro pentru toti moldiovenii inclusv pentru moldovenii din transnistrea.

    trebuie sa negociem pentru transnistria.

    in fine politica globala e egal cu zero, daca in tara in 2013 avem spitalele cum le avem, cand in tara avem in 2013 scoli cu toaletele in curte si fara apa curenta, cand avem caini vagabonyi, si mii de copii ai strazii.

    prima data trebuie rezolvata sanatatea si invatamantul si copii abandonati, iar apoi putem sa cumparam avioane second de 500 de milioane de euro si altele.

    de ce nu se fac cantine ale saracilor, si cantine la scoli pentru elevi in loc sa se dea alimente familiilor??? la mine in oras sunt familii care vand faina si uleiul primit de la primarie ceea ce este total ilegal.

    in fine... nu ma pricep... dar degeaba un primar are la primarie masina de 15.000 de euro cand in localitatea loi sunt copii cersetori, degeaba episcopul x are masina de 10.000 de euro cand in fata bisericii sunt copii cersetori.

    eu sutin cantina sau oricum o masa calda pe zi pentru fiecare copil din romania. daca ai invatamnt si copii sanatosi apoi vom avea de toate in tara asta. totul va veni de la sine.
  • 0 (0 voturi)    
    Unii au decis ca nu vor ...treaba lor (Sâmbătă, 23 noiembrie 2013, 17:20)

    alex1234 [utilizator]

    1. Ucrainienii au decis ca nu vor in UE...treaba lor
    Poate peste 10 ani se vor razgandi. Poate Nu.
    Treaba lor.

    2. "UE-ul" ii vrea cu forta in UE?
    Atunci de ce isi exprima regretul si le spune "ca au gresit"?
    Nu e libertatea fiecarui popor de a se asocia liber cu cine vrea?

    3. Mai bine ar protesta "UE-ul" contra trupelor rusesti din Transnistria.

    Pentru Iulia Timoshenko UE a insistat pana la penibil,
    in timp ce pentru altceva de 1 milion de ori mai grav , cum e stationarea trupelor rusesti pe teritoriu unei tari membra ONU fara acordul acesteia : UE e
    "mucles": Tace nu zice nimic, din contra Germania si Franta incheie la greu tratatate comerciale cu Rusia..

    Problema majora, in mijlocul europei, pe care "UE-ul" se face ca nici nu o vede....
    Mai mult li s-ar parea "Ok" si o federalizare a Republicii
    Moldova si aparitia unei entitati rusesti - in Moldova lui Stefan cel Mare., zona in care Rusia a facut doar jaf si cotropire si nu are nici un drept istoric.

    Si asa cum tace "UE-ul" fata de Rusia in problema Transnistriei, tot asa tace Romania fata de UE "tot in problema Transnistriei" , ca nu "cumva sa supere Bruxellu" ....

    Si cica "suntem membrii cu drepturi depline in UE" , nu?

    De-aia stam la coada la Schengen, ne scuipa toti in cap prin presa Occidentala si avem cele mai mici salarii si pensii din UE,,,,de-aia "tacem rusinati sa nu se supere Bruxellu" cand vine vorba de o bucata din trupul tarii nostru sfartecate de Stalin cu acordul lui Hitler.

    Si cica "suntem membrii cu drepturi depline in UE" , nu?