Franta: Liderul partidului UMP se opune intrarii Romaniei si Bulgariei in spatiul Schengen

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 septembrie 2013, 21:36 Actualitate | Internaţional


Jean-Francois Cope, presedintele principalului partid de dreapta din Franta - UMP (de opozitie), a declarat ca Romania si Bulgaria nu pot intra in spatiul Schengen atat timp cat problema circulatiei romilor nu este rezolvata, o pozitie similara cu cea a lui Marine Le Pen, relateaza cotidianul L'Express, citat de Mediafax.

"O spun clar, nu putem accepta intrarea Romaniei si Bulgariei in spatiul Schengen atat timp cat problema circulatiei si instalarii romilor nu va fi rezolvata", a declarat liderul UMP in aplauzele numerosilor sai simpatizanti, la un miting organizat in Meyzieu (Rhone), unde UMP si-a prezentat candidatii pentru viitoarele alegeri municipale. "Vreau o Europa care sa revizuiasca tratatul Schengen de la un capat la altul", a adaugat Jean-Francois Cope.

Presedinta Frontului National, Marine Le Pen, s-a declarat alarmata, joi, de posibilele consecinte ale intrarii cu drepturi depline in Uniunea Europeana a Romaniei si Bulgariei, cerandu-i ministrului de Interne Manuel Valls "sa transmita" ca "Franta se opune acestui lucru". Ea a cerut organizarea "dizolvarii spatiului Schengen".

Joi dimineata, Manuel Valls s-a declarat "mai mult decat rezervat" in ceea ce priveste intrarea Romaniei si Bulgariei in spatiul Schengen. Acesta avertizase insa asupra riscului "stigmatizarii", dupa ce un membru al partidului de opozitie UMP (dreapta), Nathalie Kosciusko-Morizet, afirmase ca romii ii "hartuiesc" pe parizieni.

Membre UE din 2007, Romania si Bulgaria incearca sa intre in spatiul Schengen din 2011, dar state precum Olanda apreciaza ca trebuie sa faca mai multe progrese in lupta impotriva coruptiei. In cadrul unei vizite la Bucuresti, in iulie, premierul Jean-Marc Ayrault i-a reamintit omologului sau roman sustinerea Parisului pentru aderarea Romaniei la spatiul Schengen, exprimandu-si dorinta ca aceasta sa aiba loc "in doua etape".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1530 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Candva eram francofil... (Sâmbătă, 21 septembrie 2013, 21:53)

    Herodot [utilizator]

    ... intre timp m-am vindecat...
    • 0 (8 voturi)    
      sa fii sanatos e cel mai important (Duminică, 22 septembrie 2013, 1:49)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Daca facem o paralela care ar simplifica ce se intampla acum in Franta cu perceptia romanilor si politica promovata de UMP (partid de dreapta condus de un individ nascut dintr-un parinte, imigrant roman de orgine evreiasca), am putea sa ne gandim la zilele de glorie a lui Vadim Tudor care debita despre ungurii insetati de sange care vin sa fure Ardealul si sa il duca in pusta ungara :)
      E un circ electoral care nu are nici o legatura cu realitatea.
  • +5 (11 voturi)    
    yawn... (Duminică, 22 septembrie 2013, 0:44)

    cititoare [utilizator]

    Dar ei ce-au facut ca sa integreze romii? Nimic. I-au trimis cu un avion acasa si 200 de euro bani de buzunar...
    • +3 (9 voturi)    
      pai le-au platit si ei excursia de vara (Duminică, 22 septembrie 2013, 1:52)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      dupa care au revenit...este si unul din motivele pentru care Franta este supravegheata de Comisia Europeana -- practica pe scara larga stramutarea fortata a oamenilor din locul in care vor sa traiasca. II poti acuza pe tigani ca vor si ei un trai mai bun ca restul oamenilor?
    • 0 (10 voturi)    
      nu e treaba Franței să-i integreze (Duminică, 22 septembrie 2013, 1:54)

      c_bogdan [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      De ce ar trebui ca francezii să-i integreze pe țiganii cu cetățenie română? Foarte bine că i-au trimis înapoi.

      Problema este în România unde se cheltuie mult și fără rost pentru reintegrarea/calificarea/educarea/consilierea etc rromilor. S-a mai scris despre proiectele strategice POSDRU FSE dedicate etniei ... sunt o mână de ONGuri cărora li s-au alocat sute de milioane de euro în ultimii ani și doar ei știu cum i-au cheltuit pt că efectele nu se văd în societate.
      • +1 (5 voturi)    
        Este treaba Frantei! (Duminică, 22 septembrie 2013, 11:39)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui c_bogdan

        Atata timp cat tiganii sunt cetateni ai unui stat membru al Uniunii Europene sunt si CETATENI EUROPENI (ca sa va convingeti de asta cititi Tratatul care sta la baza crearii Uniunii Europene) iar in calitate de CETATENI EUROPENI au dreptul sa se stabileasca unde "vrea muschiul lor". Franta nu are nici un drept sa-i discrimineze! Daca fac fapte antisociale n-are decat sa-i pedepseasca in conformitate cu prevederile legislatiei franceze, dar in nici un caz nu are dreptul sa-i EXPULZEZE! Urcarea tiganilor - la gramada - in avioane si expulzarea lor in Romania nu difera cu nimic de expulzarea tiganilor "la Bug" in timpul guvernarii antonesciene!
        Rusine Franta! Arata-ne tu cum trebuie integrati tiganii.... si pe urma vom lua exemplu de la tine!
      • 0 (2 voturi)    
        Am gresit si ti-am dat un plus :) (Duminică, 22 septembrie 2013, 19:16)

        Saturn [utilizator] i-a raspuns lui c_bogdan

        Am gresit si ti-am dat un thumb up :)

        Deci libera circulatie se aplica pe criterii etnice? Si deci romanii sunt xenofobi???

        Si de ce ar avea Romania obligatia de a integra o etnie X, pentru ca primeste bani de la UE, care vrea sa se spele pe maini de acea etnie, sedentarizandu-i in Romania?
        • 0 (2 voturi)    
          prostii (Marţi, 24 septembrie 2013, 23:20)

          quetzal [utilizator] i-a raspuns lui Saturn

          citeste tu tratatele ca vorbesti ca sa te afli in treaba; libera circulatie e una, libera "instalare" intr-o alta tara a uniunii e altceva; poti circula liber dar nu poti ramane mai mult de 3 luni daca nu ai venituri, locuinta etc

          etnia X are pasaport romanesc, uite d'aia sa-i integreze romanii, e asa de greu de priceput?
          • 0 (0 voturi)    
            Mai draga :) (Marţi, 5 noiembrie 2013, 21:21)

            Saturn [utilizator] i-a raspuns lui quetzal

            Etnia X nu are prin definitie pasaport romanesc si se defineste prin caracterul migrator, in afara faptului ca este bine imprastiata prin toata Europa si refuza integrarea si asimilarea...
            Cat despre 'instalarea' despre care vorbesti, ea era posibila si inainte de 2007 / 2014, nu vad de ce pentru etnia X sau Y ea ar trebui (in mod reglementat :))) facuta imposibila sau dificila prin restrictionarea liberei circulatii.
            Deci: Daca Gigel de etnie XYZ sta mai mult de 3 luni, nu au decat sa aplice normele existente si sa il... deporteze (pardon, expulzeze?!), si tot asa, INDIFERENT de etnie si cetatenie.
  • +4 (6 voturi)    
    adevarul, (Duminică, 22 septembrie 2013, 2:54)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    stiut de toata lumea, dar nerecunoscut, este ca ''rromii'', adica tiganii, sint needucabili. Ce facem in aceasta conditie nu ppot sa spun, ca ma cenzureaza.
  • +3 (5 voturi)    
    Baietilor nu le-au iesit commisioanele (Duminică, 22 septembrie 2013, 8:10)

    aluzie [utilizator]

    Ca altfel nu prea vad de ce tziganii de pe meleaguri mioritice sunt mai periculosi decat cetatenii de culoare din Paris, care au incercat sa cucereasca cartiere intregi acum ceva ani. :-)