Siria: 355 de pacienti cu "simptome neurotoxice" decedati, 3.600 persoane tratate (Medici fara Frontiere)

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 august 2013, 19:19 Actualitate | Internaţional

Circa 355 de pacienti "prezentand simptome neurotoxice" au murit in Siria in spitale sustinute de organizatia internationala Medici fara Frontiere, unde aproape 3.600 de persoane sunt tratate incepand din 21 august, a anuntat sambata ONG-ul intr-un comunicat, citat de AFP.

"Trei spitale situate in provincia Damasc si sustinute de Medici fara Frontiere au primit, in mai putin de trei ore in dimineata de miercuri 21 august, in jur de 3.600 de pacienti prezentand simptome neurotoxice. 355 dintre acestia au murit", a precizat organizatia.

ONG-ul este astfel prima sursa independenta care confirma utilizarea armelor chimice in regiunea Damasc, actiune denuntata de mai multe zile de opozitia siriana, care acuza regimul ca a desfasurat un atac de mare amploare.

Opozitia a vorbit de peste 1.000 de morti, dar un ONG sirian a contabilizat 170 de morti, fara a putea confirma o folosire de arme chimice.
























2225 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Sarin rusesc... (Sâmbătă, 24 august 2013, 19:27)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    nu cred eu ca rebelii au asa o tehnologie...
    Cu siguranta Assad a primit gaze toxice de la luptă de la sovietici sau tehnologie ca să și le facă singur.
    Hafez nu Bashar că ăluia îi era frică în anii 70 să nu ajungă Dayan cu tancul la Damasc.
    • -2 (14 voturi)    
      Ieri erau 1300 morti acum 355 sau 170! (Sâmbătă, 24 august 2013, 21:01)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

      Rebelii se joaca cu cifrele. Pina ieri ziarele occidentale anuntau 1300 morti in urma atacului cu gaze toxice. Acum sunt doar 355 dupa unii si 170 dupa altii neputindu-se confirma daca persoanele respective au murit ca urmare a unui atac chimic sau din alte cauze.

      Credibilitatea rebelilor = zero.
      • +2 (4 voturi)    
        cititi cu atentie!! (Sâmbătă, 24 august 2013, 22:51)

        V44 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Cititi, va rog, cu atentie: 355 DINTRE ACESTIA.
        Probabil o mare parte din ceilalti 1300 nu a mai ajuns la spital.

        Oricum, pt interesati, originalul: http://www.msf.org/article/syria-thousands-suffering-neurotoxic-symptoms-treated-hospitals-supported-msf
    • +1 (3 voturi)    
      vă înşelaţi.... (Sâmbătă, 24 august 2013, 22:25)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

      SUA e prezentă în Siria oferind neoficial suport logistic FSA de vre-un an... Siria e noul Afganistan unde se testează noile "jucării" militare...
      FSA are pe youtube un canal "kubtanaljabalful" unde se şi prezintă "realizările"...
    • +6 (6 voturi)    
      crede si cerceteaza (Sâmbătă, 24 august 2013, 22:39)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

      http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/uns-carla-del-ponte-says-there-is-evidence-rebels-may-have-used-sarin-in-syria-8604920.html
      • +2 (2 voturi)    
        nu credeam sa te aprob vreodata (Duminică, 25 august 2013, 15:55)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Dar de data asta ai dreptate.
        Teroristii(opozitia islamista) a fost deja banuita de folosirea armelor chimice fara a declansa nici-o psihoza internationala si eu dau 90% sanse ca chestia asta sa fie tot opera lor. Oricum islamistii s-a specializat in facaturi din astea si stiu ca razboiul se castiga in mass media si sentimentele occidentale nu pe teren.
    • +2 (6 voturi)    
      gazati sau impuscati?Conteaza?Assad e un criminal (Duminică, 25 august 2013, 1:48)

      Genghiz-Han [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

      si da ordine armatei sa ucida civilii, nu cred ca are importanta ce fel de arme se folosesc .
  • 0 (12 voturi)    
    Nu cred o iota din articolul asta (Sâmbătă, 24 august 2013, 20:57)

    AlinNeculai [utilizator]

    .