SUA ar putea invoca precedentul crizei din Kosovo pentru a interveni in Siria

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 august 2013, 18:36 Actualitate | Internaţional

Administratia Barack Obama s-ar putea inspira din modelul interventiei in criza din Kosovo pentru a lansa o operatiune militara in Siria fara un mandat ONU, afirma oficiali americani de rang inalt citati de The New York Times, transmite Mediafax.

"Consilierii prezidentiali americani pentru securitate analizeaza cazul interventiei NATO in criza din Kosovo ca posibil model pentru a operatiune in Siria fara mandat ONU", scrie ziarul The New York Times.

"In contextul in care Rusia probabil va exercita dreptul de veto in Consiliul de Securitate ONU pentru a bloca aprobarea unei interventii militare, presedintele SUA inca se gandeste daca sa treaca peste o decizie a Natiunilor Unite, avertizand ca, in acest caz, ar avea nevoie de o coalitie internationala solida si de argumente legale puternice", explica publicatia americana.

"Daca Statele Unite intervin si ataca o tara fara un mandat ONU si fara a putea fi prezentate dovezi clare, atunci vor aparea semne de intrebare privind legitimitatea interventiei din punctul de vedere al legislatiei internationale si oare vom avea o coalitie functionala?", a declarat Obama, vineri, la CNN, comentand presupusul atac chimic care ar fi avut loc pe 21 august la Damasc, pe care l-a catalogat drept o sursa de "grave preocupari".

O echipa de experti ONU se afla in Siria, dar regimul sirian trebuie sa aprobe o ancheta in cazul atacului, iar zona este sub controlul insurgentilor.

Kosovo reprezinta un precedent evident pentru Administratia Obama intrucat Serbia, la fel ca Siria, era acuzata de masacre, iar Moscova sustinea regimul de la Belgrad, asa cum il sustine si pe cel de la Damasc. In anul 1999, Administratia Bill Clinton s-a folosit de sustinerea din partea NATO si de argumentul protejarii civililor vulnerabili pentru a justifica raiduri aeriene impotriva armatei sarbe, timp de 78 de zile.

Opozitia siriana sustine ca fortele subordonate regimului Bashar Al-Assad au utilizat arme chimice in apropiere de Damasc, atacul soldandu-se, potrivit insurgentilor, cu peste 1.000 de morti. Armata siriana a dezmintit categoric utilizarea de arme chimice la periferia orasului Damasc. La randul sau, regimul Bashar al-Assad afirma ca fortele insurgente subordonate opozitiei au utilizat arme chimice la Damasc.

Iranul, principalul aliat regional al Siriei, a avertizat ca se opune ferm oricarei interventii militare straine.

Rusia, princialul aliat al Siriei pe scena internationala, a atribuit insurgentilor sirieni presupusul atac cu arme chimice care ar fi avut loc la Damasc pe 21 august, afirmand ca este un act de manipulare in scop propagandistic. "Opozitia siriana refuza sa ofere acces anchetatorilor la locul incidentului. Apar din ce in ce mai multe dovezi ca este vorba de un act criminal planuit cu mult inainte, un act provocator. Pe Internet, relatarile despre incident circulau cu cateva ore inainte de asa-numitul atac. Este o actiune premeditata", a reactionat Aleksandr Lukasevici, purtatorul de cuvant al Ministerului rus de Externe. "In contextul acestui nou val de propaganda antisiriana, credem ca apelurile unor capitale europene de a face presiuni asupra Consiliului de Securitate ONU si de utilizare a fortei sunt inaccceptabile", insista Ministerul rus de Externe.

Pentagonul deja a inceput mobilizarea fortelor in apropierea Siriei, secretarul american al Apararii, Chuck Hagel, sugerand ca se pregateste o eventuala interventie militara in aceasta tara.

Siria se confrunta, incepand din martie 2011, cu revolte reprimate violent si cu un conflict armat intre fortele insurgente ale opozitiei si serviciile de securitate subordonate regimului Bashar Al-Assad. Bilantul confruntarilor este, potrivit estimarilor ONU, de cel putin 100.000 de morti.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3790 vizualizari

  • -1 (29 voturi)    
    volens nolens (Sâmbătă, 24 august 2013, 18:57)

    Mazeta [utilizator]

    Încet-încet, SUA este împinsă de Israel în război. Că vrea sau că nu vrea.
    • +1 (1 vot)    
      Multi idioti aici, insa citesc ca tu ai fi CELEBRU (Sâmbătă, 24 august 2013, 22:09)

      warchild [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      serios, te plateste cineva pentru a posta tampenii?
    • 0 (12 voturi)    
      cu arme chimice sau fara Assadtrage in popor si (Duminică, 25 august 2013, 1:11)

      Genghiz-Han [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cand un conducator pune armata sa-si omoare proprii cetateni se numeste criminal in masa,un dictator care de 30 de ani este la conducere, conducere pe care a preluat-o de la tatal sau.

      Nu sunt fan USA dar din pacate in Siria trebuie intervenit , peste 1 milion de refugiati , este razboi civil , armata a distrus orase intregi!
      • +2 (2 voturi)    
        Cand... (Duminică, 25 august 2013, 12:18)

        Dacos [utilizator] i-a raspuns lui Genghiz-Han

        unii ca voi cred chiar tot ce se da pe sticla...nu-mi fac probleme in ceea ce priveste brainwashing-ul si omul de tip "nou". In cazul vostru, sper ca natura sa rezolve acest lucru. Cat mai repede posibil!
  • +10 (30 voturi)    
    criminalii rusi (Sâmbătă, 24 august 2013, 20:19)

    Ed___ [utilizator]

    Ruşii au drept de veto şi îl folosesc la susţinerea unui genocid în Siria de luni de zile.
    Mă mir că după decenii de influenţă sovietică, noi romanii mai credem in minciunile KGB despre americani si agenturili straini !!!

    Libia si-a crescut PIB ul cu 150% de la interventia Frantei si SUA. Au si ei coruptie acum dar o duc mult mai bine, liberi, fara genocid si mai prosperi.
    • -6 (28 voturi)    
      nici macar (Sâmbătă, 24 august 2013, 20:41)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      americanii nu mai cred in politica lor. Pune ochelarii de cal antirusia jos si spune unde sunt armele de distrugere in masa din iraq sau unde sunt teroristii din 11.09 sau unde este bin laden sau etc.
      Societatea americana vrea raspunsuri iar liderii lor autotransformati in jandarmii lumii merg inainte inflamand si inventand razboaie din care sug resurse pentru cei care controleaza economia.
      • +1 (1 vot)    
        lucrurile sunt atat de complexe (Duminică, 25 august 2013, 0:43)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui evoque

        incat este dificil sa mai explici mediocritatii - majoritatea populatiei.

        intelegi ?

        unde mai pui ca sunt tampiti cu televizorul...

        TERORISMUL EXISTA si lupta impotriva terorismului cu aceleasi arme de dinainte de 9/11 este total inegala.

        "Iti urez" sa FI AVUT O RUDA IN SIRIA MOARTA DE GAZELE CHIMICE ALE DICTATORULUI si apoi sa mai spui ca este o inventie ca "SUA sa invadeze Siria" !

        Siria nu are resurse si totusi uite ca la ONU sunt tari NORMALE care vor sa faca bine, dar mereu Rusia si China se opun (Siria / Korea de Nord) pentru ca sunt popoare conduse de idioti.

        Lasand la o parte interesele economice (care ne ghideaza pe toti, la o adica) nu poti sa nu iti dai seama ca SUA sunt totusi O FORTA A BINELUI.

        Pana si Germania critica pozitia Rusiei si Chinei !
        • -1 (1 vot)    
          eu pot (Duminică, 25 august 2013, 19:43)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          sa iti inteleg fetisurile legate de sua si/sau germania si sunt problema ta, insa:
          povestea cu terorismul este o inventie si orice inventie de acest gen pleaca de la un alt gen de conflict care este deformat ulterior.
          Nu am rude in siria insa am prieteni atat in siria cat si in iordania, iraq, egipt,etc. nimeni nu spune ca regimul siria est corect sau bun sau etc. insa este problema lor interna si pot sa o rezolve singuri. Plecand de la informatia ca siria na are resurse alueci usor pe panta manipularii de doi bani si faci uitat faptul ca siria are o mare problema cu israelul numita inaltimile golan. Sua nu reprezinta binele aceasta este imaginea holywoodiana, dupa al doilea razboi mondial sua a creat o multime de conflicte toate au doua caracteristici: interesul economic si protectia israelului. deci traiesti i iluzia indusa, acest fapt nu iti dadetul sa crezi ca as sustine pozitia rusiei sau chinei care se bat pentru acelasi rol pe care il joaca americanii. invatati sa cititi istoria reala si nu cea fabricata.
  • 0 (28 voturi)    
    sua ar invoca (Sâmbătă, 24 august 2013, 20:37)

    evoque [utilizator]

    orice numai sa intre in razboi, o dorinta a armatei si a finantistilor controlati de israel care stiu ca orice criza se termina bine cu un razboi.
    • -3 (11 voturi)    
      Doamne cati gandesc atat de gresit (Duminică, 25 august 2013, 0:48)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      in tara asta !!!!!!!

      avem mentalitatea atat de comunista ca nu reusim sa vedem realitatea !

      ca SUA sunt o tara capitalista in care interesele economice primeaza ! E NORMAL DOMNILOR !
      TREZITI-VA !!

      interesele economice le-au facut o tara asa de bogata, si cu capital sa investeasca in multe alte tari din lume !

      interesele economice ne ghideaza si pe noi, romanii !!!

      Daca nu exista SUA, nu exista planul Marshal si nu exista UE15 unde sa emigreze romanii rupti de saracia falimentului sovietic si comunist din URSS si Romania (si toate tarile est-europene) !

      Daca nu exista SUA nu mai existau celelalte mari puteri economice mondiale - Germania, Japonia, Marea Britanie, Italia --- toate cu economia la pamant dupa razboi !

      Economia libera este un lucru normal. Reveniti-va !

      Ce vreti ? Dominatia Rusiei in lume ???
      cu dictator care face crime peste crime si nu il poate nimeni trage la raspundere ??
      • +1 (3 voturi)    
        Cat... (Duminică, 25 august 2013, 12:19)

        Dacos [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        se mai plateste sa fii postac?
        • -1 (1 vot)    
          intreaba (Duminică, 25 august 2013, 19:43)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui Dacos

          in modrogan.
    • -1 (11 voturi)    
      explicatie (Duminică, 25 august 2013, 0:52)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      multi zic ca SUA au sprijinit talibanii impotriva URSS in Afganistan, apoi in Iran au tot sprijinit sahul, si in Iraq pe Saddam.

      Asa este... au gresit, dar SUA evolueaza !
      Dupa 9/11 ei nu mai sprijina nimic care nu este axat pe sistem democratic si liber.

      Nu e vina lor, a SUA, ca azi Vietnamul castigatoarea razboiului cu SUA - sunt extrem de saraci, si fabrici din China se muta in Vietnam ca sunt mai prost platiti decat chinezii !!!!!

      Nu e vina lor ca sunt bogati si romanii sunt saraci !

      Daca nu era SUA, noi Romania nu eram in NATO si deci cu siguranta nici in UE !
      Si aveam acelasi venituri NU CU BULGARIA ci cu Rep. Moldova !
      Adica rupti de saracie !

      Nu zic ca o ducem excelent (puteam sa fim ca Polonia care o duce foarte bine - dar ne-am furat caciula singuri - ca nu am privatizat tot precum polonezii - ca deh "nu ne vindem tara", "proprietatea este un moft" expresii iliesciene in care poporul roman a crezut, dar iliescu este agent KGB)
      dar este numai vina nostra a romanilor !
      • +1 (3 voturi)    
        Ai dreptate... (Duminică, 25 august 2013, 12:21)

        Dacos [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        nu e vina noastra ca Wall Street e in NY si nu pe Gabroveni. Ne-ar face un serviciu sa ne lase in pace. Si Rasaritul si Apusul. Si indivizii ca tine, cu simbrie!
        • 0 (0 voturi)    
          dar (Duminică, 25 august 2013, 18:57)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Dacos

          in ce esti platit, ma, de vocea rusiei, in ruble forte, sau in basamac nefiltrat?
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Duminică, 25 august 2013, 1:39)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Şi orice război se încheie cu o pace în care învingătorii fac regulile unui nou joc :)
  • -1 (11 voturi)    
    energuie (Duminică, 25 august 2013, 3:48)

    matei05 [utilizator]

    Batalie mare pe petrol
  • +6 (8 voturi)    
    sondaj Reuters (Duminică, 25 august 2013, 6:46)

    ampersand [utilizator]

    Americans strongly oppose U.S. intervention in Syria's civil war and believe Washington should stay out of the conflict even if reports that Syria's government used deadly chemicals to attack civilians are confirmed, a Reuters/Ipsos poll says.

    About 60 percent of Americans surveyed said the United States should not intervene in Syria's civil war, while just 9 percent thought President Barack Obama should act. [...]

    "The United States has become too much of the world's policeman and we have become involved in too many places that should be a United Nations realm, not ours," Kohls said in an interview. "I don't think we ought to" intervene in Syria.

    Kohls said the possibility of a chemical attack did not alter his belief that the United States should stay out of Syria, or any war for that matter.
  • 0 (4 voturi)    
    Razboi civil? (Duminică, 25 august 2013, 16:52)

    KostasP [utilizator]

    Ma intreb cat de naiv si dezinformat poti sa fi (practic o oaie) ca sa spui ca in siria este razboi civil.