Oficial din serviciile de securitate siriene: Utilizarea armelor chimice ar fi o sinucidere politica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 22 august 2013, 16:22 Actualitate | Internaţional

Utilizarea armelor chimice in prima zi de lucru a expertilor ONU in Siria ar reprezenta "o sinucidere politica, a afirmat joi un oficial de rang inalt din cadrul serviciilor de securitate siriene, citat de AFP. "Ieri (miercuri), a fost prima zi de lucru a misiunii ONU, iar utilizarea armelor chimice in acest moment ar reprezinta o sinucidere politica", a afirmat aceasta sursa. "Toti analistii afirma ca nu este in interesul nostru sa folosim arme chimice in circumstantele actuale, cand comisia se afla aici (in Siria)", a adaugat oficialul sirian, potrivit Mediafax.

Opozitia siriana a afirmat miercuri ca regimul a ucis ca fortele subordonate regimului Bashar Al-Assad au ucis 1.300 de persoane intr-un atac cu arme chimice in apropiere de Damasc. Armata siriana a dezmintit categoric acest fapt.

"Prin aceste acuzatii, vor sa submineze activitatea expertilor si sa destabilizeze situatia", a subliniat acest oficial sirian.

O echipa de experti ai ONU se afla incepand de duminica in Siria, cu scopul de a afla daca au fost folosite arme chimice la Khan al-Assal (in apropiere de Alep), Ataybe (in apropiere de Damasc) si la Homs (centrul Siriei).

ONU a anuntat miercuri ca seful acestei echipe, suedezul Ake Sellstrom, a initiat negocieri cu Guvernul sirian pentru a putea face investigatii referioare la incidentul de miercuri.

"Armata isi continua operatiunile pentru a pune capat terorismului si noi nu avem nevoia de a folosi acest tip de arme. Ei (opozantii) incearca sa umbreasca succesul armatei prin minciunile lor", a adaugat oficialul din domeniul securitatii.























694 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Pai ce ati vrea sa spuna? E ridicol. (Joi, 22 august 2013, 16:54)

    A.Corneliu [utilizator]

    Masacrul din Damasc este treaba murdara a regimului lui Assad si a nimanui altuia.
    Acest regim are stocuri imense de arme chimice si mijloace adecvate de aducere la tinta, in timp ce rebelii nu.
    Rusii ii acopera pe sirieni in legatura cu aceasta crima, datorita interesului strategic major pe care-l au in Siria.
    Exista vreo explicatie logica pentru faptul ca sirienii ii impiedica pe expertii ONU sa verifice proaspatul atac chimic din Damasc, invocand misiunea lor anterioara, verificarea altor atacuri, vechi de luni de zile, ale caror urme sunt deja oricum imposibil de gasit? Nu e oare aceasta pozitie pur si simplu o ofensa adusa inteligentei elementare?
    • +1 (7 voturi)    
      ofensa adusa inteligentei elementare? (Joi, 22 august 2013, 17:23)

      utug [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Only a fool can believe it ... but some people believe it or pretend to believe ...

      The question is whether the Syrian government is as silly as to use chemical weapons the very moment UN chemical weapon experts arrive. Only a fool can believe it.
      Each time, 24 hours before UN experts are due to arrive, militants put on Syrian army uniforms and start attacking civilians somewhere. They shout threats at civilians in front of cameras and later post the footage on the Internet. It’s a very naïve trick, but some people believe it or pretend to believe.

      Chemical weapons use in Damascus: 'only a fool can believe it' - expert
      http://voiceofrussia.com/2013_08_21/Chemical-weapons-use-in-Damascus-only-a-fool-can-believe-it-expert-5491/
      • +2 (6 voturi)    
        Dear Utug, (Joi, 22 august 2013, 19:33)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui utug

        Voice of Russia is the least convincing thing that can quote.
        Russia supplies a military, economic and diplomatic umbrella, so as Assad's dictatorship regime feel free to do whatever he wants with impunity.
        I have the feeling that you haven't read what I wrote.

        Btw, you can't wrote in your romanian native language???
  • +1 (9 voturi)    
    Hai lasa-ma (Joi, 22 august 2013, 17:16)

    KostasP [utilizator]

    Deci nu este vina teroristilor infiltrati de catre sauditi si qatarezi cu ajutor logistic cia si mossad. Este assad, bata-l vina. Tz,tz,tz.
    • -5 (7 voturi)    
      Costica... (Joi, 22 august 2013, 17:27)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      ...zau ca vorbesti aiurea. Nu te poti contrazice cu faptele!
      • 0 (6 voturi)    
        Cornele, (Joi, 22 august 2013, 19:12)

        Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        zi zau cu limba scoasa si te credem :)
        Iti scriam acum ceva vreme despre cum incerci sa manipulezi, sa speli pe creier romanasi nevinovati, dar poate suficient de naivi ca sa te creada in legatura cu situatia din Palestina, dar vad ca nu te opresti nici in ruptul capului. O faci din placere sau din reala convingere sau e ordin de serviciu?? :)
        • -1 (5 voturi)    
          Amice cu Money... (Joi, 22 august 2013, 20:38)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

          ...am pur si simplu mai multe informatii decat tine. Punct.
  • -1 (5 voturi)    
    Se pare (Joi, 22 august 2013, 18:29)

    KostasP [utilizator]