Bradley Manning, sursa Wikileaks, dupa ce a fost condamnat la 35 de ani de inchisoare, cere tratament hormonal: Sunt Chelsea, sunt o femeie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 22 august 2013, 15:43 Actualitate | Internaţional

Bradley Manning, imbracat ca alter ego-ul sau feminin Breanna
Foto: Agerpres/AP
Bradley Manning, condamnat miercuri la 35 de ani de inchisoare pentru faptul ca a furnizat Wikileaks mii de documente secrete, vrea sa isi schimbe sexul si sa preia numele de Chelsea, scrie AFP.

"Incepand de acum, pentru aceasta noua faza a vietii mele, vreau ca toata lumea sa stie cine sunt cu adevarat. Sunt Chelsea Manning, sunt o femeie", anunta tanarul soldat in varsta de 25 de ani, intr-un text citit la televiziunea NBC in prezenta avocatului sau David Coombs.

"Avand in vedere felul in care ma simt de cand sunt copil, vreau sa incep un tratament hormonal cat mai curand posibil. Mi-ar placea ca incepand de azi sa fiu numit cu noul meu prenume si sa fie utilizat prenumele feminin pentru a se vorbi de mine", a adaugat fostul analist militar.

Potrivit avocatului sau, Bradley Manning a asteptat sfarsitul procesului pentru a face acest anunt deoarece nu dorea ca acest subiect sa perturbe dezbaterile.

Tulburarile de identitate sexuala ale soldatului fusesera invocat de avocatul David Coombs in timpul procesului care s-a incheiat miercuri.

Manning urmeaza sa fie inchis la Fort Leavenworth, in Kansas, o inchisoare care nu furnizeaza in prezent tratamentul hormonal solicitat de tanar.

"Sper ca Fort Leavenworth sa faca ceea ce trebuie pentru ca el sa aiba acces la acest tratament, daca nu voi face ce imi sta in putere pentru a fi obligati", a spus David Coombs.

Acesta a precizat ca nu stie daca Bradley Manning, pe langa tratamentul hormonal, doreste si o operatie de schimbare de sex.

La capatul unui proces care a durat aproape trei luni, Bradley Manning a fost condamnat miercuri la 35 de ani de inchisoare pentru faptul ca a trimis WikiLeaks mii de documente, una dintre cele mai importante scurgeri de informatii confidentiale din istoria Statele Unite.

Avocatul sau are intentia de a-i cere gratierea presedintelui Brack Obama. Daca nu o obtine, soldatul ar putea beneficia de o eliberare conditionata dupa ce efectueaza o treime din pedeapsa.























4522 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    fara relevanta (Joi, 22 august 2013, 16:08)

    FFF T [utilizator]

    Manning, Bradley sau Chelsea, a facut deja istorie prin wikileaks. A furnizat dovezi despre atrocitatile si faradelegile comise de americani.
    Orientarea lui/ei sexuala n-are nici o relevanta. E cancan.

    Relevant este ca administratia Obama (premiul Nobel pentru Pace, yeah right!) l-a bagat pentru 35 de ani la puscarie, in timp ce alti militari care au comis cu adevarat fapte abominabile - torturi, retinerea de nevinvati - au primit 10-15 ani.
  • -4 (26 voturi)    
    shit! (Joi, 22 august 2013, 16:12)

    Crup [utilizator]

    Ca sa ii parafrazez pe americani, shit! Baiatul asta e dus rau cu pluta. Intai, fura ca in codru secrete miliatare, fara sa realizeze cu adevarat ce magarie face! Acum, se crede femeie!
    In armata americana nu exista psihologi? Si daca exista, ce pazezsc acolo? :))))
  • -8 (30 voturi)    
    un tradator de tara (Joi, 22 august 2013, 16:15)

    Ed___ [utilizator]

    un militar practic, mai ales cu informatii secrete, se apuca si le face publice si apoi sa creada ca este normal !!!??!

    un tradator de tara, a incalcat o sumedenie de legi, si acum isi mai da si arama pe fata ca o sa devina femeie... (tratamentul hormonal pentru corp, urmeaza si taierea penisului)
    • -2 (4 voturi)    
      Vezi matale, ... (Joi, 22 august 2013, 19:28)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      ... o chestie diferita intre armata SUA si armatele din blocul ex-sovietic e ca la ei esti obligat sa respecti ordinele doar daca acestea sunt legale, iar daca mirosi ceva ilegal, esti obligat sa semnalezi cheestia celor in masura sa ia masuri. Cum politicienii americani ai momentului au uitat de constitutie - Patriot Act e orice doar constitutional nu - omu' s-a gandit sa faca cunoscute publicului american porcariile facute de armata americana in afara SUA. Chestie care s-ar putea argumenta ca e pe undeva indreptatita, chiar daca nu musai complet legala, sau cel putin nereglementata specific de legislatia din SUA. Mie cel putin nu mi se pare tradare sa scoti rahatul la suprafata. Mai degraba mi se pare tradare sa-l acoperi in loc sa incerci sa-l cureti.
  • +2 (16 voturi)    
    asigurare (Joi, 22 august 2013, 16:34)

    mbasa [utilizator]

    Ce-aveti si voi acum cu omul?
    Stiind ca viata buna afara n-are ce sa mai astepte de ce n-ar incerca sa-si asigure un... harem in inchisoare?! Adica sa fie mutat la femei!
    Cam riscant insa cu declaratiile, poate ca de la ele, de la o vreme o sa vrea inapoi la... barbati!
    Deh!
  • -9 (13 voturi)    
    LGBT (Joi, 22 august 2013, 16:37)

    Mazeta [utilizator]

    Ieri englezii au reținut ilegal prietenul gay unui ziarist gay. azi americanii condamnă un transsexual, amândoi implicați în deconspirarea voyeurismului NSA Discriminare!
  • +4 (20 voturi)    
    bulleshit mainstream media (Joi, 22 august 2013, 16:53)

    sisif.sisif [utilizator]

    e cea mai dezonorabila incercare a mainstream media de a pune in umbra adevaruatul subiect, continut in documentele facute publice, punand accentul pe viata privata a unui om care si-a pierdut libertatea pentru prostimea care acum probabil crede ca e un dezaxat si nu trebuie sa se increada in ce a avut el de spus.

    well done, cia. pupa poala, presa. tot inainte cu afacerile si minciunile, guvern american!
  • +2 (12 voturi)    
    Motiv de ingrijorare ? (Joi, 22 august 2013, 17:06)

    munuc [utilizator]

    Pentagonul are probleme in selectia personalului cu acces la informatii sensibile. Bradley Manning, Edward Snowden si cati or mai fi... dau motive de ingrijorare pentru toata lumea. Persoanele labile psihic n-ar trebui sa poata trece testele. Se mai fac teste ? "Salvatorii" ar trebui sa ramana la Greenpeace, Amnesty International ... nu in US Army. Am zis!
    • -2 (10 voturi)    
      Psihologie... (Joi, 22 august 2013, 17:11)

      dragos_k [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      Da? Ia sa stai si tu un an jumate' in conditiile de detentie a lu' Manning (izolare totala, etc.). S-ar putea sa ajungi sa te crezi si tu femeie. Iar motivele de ingrijorare cred ca sunt cu totul altele. Mult mai grave.
      • +3 (11 voturi)    
        Hm (Joi, 22 august 2013, 17:19)

        munuc [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

        Nu ma intereseaza orientarile... Eu zic ca nu-l impusca din motive umanitare. E imposibil sa aprobi faptele unor tradatori care au fost bine platiti pentru job-ul lor si care au jurat "sa-si tina gura". E plina istoria de nenorociri triste produse de astfel de dilii. N-ai vrea s-o patesti pentru ca unul de-al tau, "din comandament" se joaca de-a salvarea omenirii!
        • 0 (6 voturi)    
          Ia zi matale, ... (Joi, 22 august 2013, 19:38)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui munuc

          ... nemtii care au spionat pentru aliati in al doilea razboi mondial au fost tradatori de tara? Sau adevaratul tradator de tara era Hitler si acolitii lui?

          Cel putin in planul politicii economice, pe moment SUA duce o politica abjecta, bazata pe forta militara si activitati subversive duse de serviciile lor secrete. Politica interna a dus la grave incalcari ale libertatii individuale in ultimii ani - in nici un alt stat pretins democratic nu poti fi arestat si incarcerat pe durata nedeterminata fara vreo motivare, sau fara aprobarea unui judecator, iar Guantanamo n-ar fi fost posibil in nici un alt stat din lumea occidentala. Cine sunt tradatorii? Cei care promoveaza politica complet nedemocratica a SUA, inceputa de administratia Bush Jr. si cel putin nedemontata de administratia Obama, sau cei care incearca sa o demaste?
      • -1 (7 voturi)    
        ai uitat sa iti iei pastilele (Joi, 22 august 2013, 17:20)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

        ce treaba are detentia cu memoria? era o intrebare retorica...
        • +1 (5 voturi)    
          Dac-ai sti ... (Joi, 22 august 2013, 19:39)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui visio

          ... cat de fragil si manipulabil e creierul uman, si ce ti se poate intampla in puscarie, nu mai puneai intrebarea nici macar retoric.
      • +1 (7 voturi)    
        SUB COMUNISTI ZECI DE MII DE ROMANI (Joi, 22 august 2013, 19:46)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui dragos_k

        au stat in detentii infinit mai oribile decit individul asta si nu s-au "transformat" in nimic altceva decit in ei insisi (cei ramasi in viata, ceilalti au devenit ingerasi).

        Pe de alta parte sesizez o mobilizare formidabila a antiamericanilor si la comentarii si la voturi.

        SCIRBOS !
    • -3 (5 voturi)    
      Cre' ca Pentagonul are alte probleme (Joi, 22 august 2013, 19:32)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      Anume, selectia personalului functioneaza, doar ca oamenii sunt pusi sa faca chestii pe care n-ar trebui sa le faca, ci pentru care la o adica daca le-ar face din proprie initiativa ar trebui sa fie condamnati. Normal ca unii dintre angajatii Pentagonului la un moment dat nu mai suporta conflictul dintre propriile convingeri morale si munca pe care tre' s-o faca, asa ca dau pe dinafara.
  • 0 (6 voturi)    
    bine (Vineri, 23 august 2013, 1:05)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca acum e fetita, multi colegi de jail se vor bucura la auzul acestei vesti. Cind trada era un barbat serios, adevarat, cu ''idealuri si principii'', acum e fetita, orice ar fi, barbat, femeie, tot fara coloana vertebrala este.