VIDEO SUA: Zeci de mii de maidanezi pe strazile orasului Detroit, aproape pustiu din cauza crizei

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 august 2013, 19:10 Actualitate | Internaţional

Zeci de mii de caini fara stapan au aparut pe strazile si in casele abandonate din orasul american Detroit, amenintand oamenii ramasi in aceasta zona, relateaza Bloomberg, citeaza Mediafax.

Spre exemplu, aproximativ 20 de caini maidanezi au fost gasiti recent intr-o casa abandonata din Detroit, un oras cu 700.000 de locuitori, care, la un moment dat, avea 1,8 milioane de locuitori. Un agent al Directiei pentru animale a Politiei din Detroit isi aminteste ca a gasit animalele in subsolul cladirii, unde se acumulase apa pentru ca hotii furasera parti din conducte. "Cainii aveau o petrecere la piscina", glumeste agentul de politie.

Orasul Detroit, fost centru al industriei auto din SUA, a devenit un pol al saraciei din cauza crizei economice, iar numerosi locuitori s-au mutat in alte zone. Au ramas multi caini fara stapan, care ataca oameni, pisici si sunt adunati in adaposturi temporare, 70% dintre ei fiind eutanasiati.

Numarul maidanezilor din oras este estimat la 50.000, afirma Harry Ward, seful Departamentului pentru controlul si protectia animalelor.

Numarul enorm al maidanezilor semnaleaza o criza umanitara, atrage atentia Amanda Arrington, reprezentanta organizatiei nonguvernamentale Humane Society of the United States, cu sediul in Washington, DC. "Situatia din Detroit este aproape postapocaliptica, nu mai exista companii, sunt doar oameni care stau in case si caini pe strazi. Suferinta animalelor are legatura directa cu suferinta oamenilor", explica Arrington.
























8794 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 21 august 2013, 19:48)

    qwezczx [utilizator]

    Animals lovers!

    Probabil inainte de criza daca as fi dat un sut unui caine infundam inchisoarea lejer!
    • +8 (8 voturi)    
      Da! (Miercuri, 21 august 2013, 22:31)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui qwezczx

      Pentruca dadeai un sut unui animal cu stapan.
      Caini vagabonzi nu gaseai inainte de criza.
  • +25 (25 voturi)    
    concluzia (Miercuri, 21 august 2013, 20:08)

    ampersand [utilizator]

    Bucureştiul, care-i un oraş înfloritor, are tot atâţia maidanezi cât abandonatul Detroit.
    • +9 (15 voturi)    
      "infloritor" dar mizerabil, mai ales din cauza (Miercuri, 21 august 2013, 22:03)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ca e un wc pentru ciini!
    • +11 (13 voturi)    
      Greşeşti (Miercuri, 21 august 2013, 22:15)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      "Numarul maidanezilor din oras este estimat la 50.000, afirma Harry Ward, seful Departamentului pentru controlul si protectia animalelor."

      În Bucureşti se estimează că sunt 74.000 de maidanezi.
    • +9 (11 voturi)    
      gresit (Miercuri, 21 august 2013, 22:47)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      are mult mai multi. Diferenta e ca Bucurestiul e populat, iar maidanezii nu sunt nici stransi de pe strazi nici eutanasiati daca nu sunt adoptati. Vezi in articol "70% dintre acestia fiind eutanasiati".
  • +18 (18 voturi)    
    Cu Organon in minte, logica nu minte (Miercuri, 21 august 2013, 20:18)

    ipolitic [utilizator]

    Numărul maidanezilor din Detroit este estimat la 50.000.
    Situatia din Detroit este aproape post-apocaliptica.
    Numarul maidanezilor din București este estimat la 50.000.
    Situatia din București este aproape post-oprescu.
    • +10 (12 voturi)    
      nu vine in graba epoca post-Oprescu (Miercuri, 21 august 2013, 21:30)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Nu exista in graba "epoca post-Oprescu". Pe voi, bucurestenii, numai doua forte pot sa va scape de Oprescu. Una e varsta biologica a lui Oprescu. Pana la urma va muri de batraneste. Cea de-a doua forta este DNA-ul, dar nu am auzit de ceva anchete legat de Oprescu.
      Voi bucurestenii suferiti de sindromul "primar for ever". Cunosc foarte bine acest sindrom, l-am experimentat pe propria piele, in alt oras. Pana cand a batut DNA la usa primariei si dupa o vreme, primarul si-a mutat domiciliul in puscarie. Abia atunci am vazut o mica parte din smecheriile ce le-a facut pe banii nostri mister primarul si abia pe urma am inceput sa invatam ca exista viata si dupa primarul ala.
      P.S. ar mai fi o sansa teoretic, sa scapati de Oprescu. Sa candideze la presedentie sau la o alta functie nationala importanta. Dar nu va castiga niciodata la nivel national, fiindca pur si simplu omul asta vorbeste exact ca un "baiat de baiat" de la coltul blocului, "smecher de smecher", numai bun sa joace in videoclipuri BUG Mafia. Ori, asta irita o mare parte din restul tarii.
      • +7 (7 voturi)    
        adica (Joi, 22 august 2013, 0:33)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        sa fie prosti destui in tzara, sa'l voteze la cotrocesti ~
        ceea ce ar fi suta la suta romaneste.

        a copilarit cu serghei mizil.
    • +1 (3 voturi)    
      genial (Miercuri, 21 august 2013, 22:03)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      mi-a placut postarea!
  • +10 (22 voturi)    
    Nu este pustiu din cauza crizei... (Miercuri, 21 august 2013, 20:27)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ci din cauza coruptei si prostei administratii intrate pe mana populatiei de culoare din Detroit.

    marea realizare a acestei administratii locale a fost falimentarea orasului care era candva simbolul puternicei industrii automotive americane.

    Sigur ca si sindicatele din Detroit poarta o buna parte din "meritul" acestei realizari...
    • -3 (13 voturi)    
      Sigur ... (Miercuri, 21 august 2013, 20:50)

      AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Zeci de ani n-au fost prosti, s-au prostit brusc, acum, fara nici o legatura cu criza. Detroit este un icon pentru criza de resurse si colapsul care ne paste pe toti!
    • +20 (22 voturi)    
      si nu e doar atat (Miercuri, 21 august 2013, 21:23)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Mai e un aspect, mai rar mentionat. Detroit are 82% din populatie negri. Asta din principiu nu ar fi nimic rau. Dar, din toata populatia Detroitului, 48% sunt analfabeti! A-nal-fa-beti! Jumatate.
      Sa te nasti intr-o mare metropola din Statele Unite, sa ai parte de educatia primara, gimanziala si liceala gratis, si - repet - sa traiesti intr-o metropola din una din cele mai bogate tari din lume - si sa ajungi la varsta matura si sa nu fi invatat nici macar sa citesti si sa scrii, apoi asta nu are absolut nici o scuza!
      In anul 1950 Detroitul avea 82% din populatie albi si era cel mai bogat oras american! Acum are fix 82% din populatie negri si este un oras distrus.
      Si inca ceva: industria auto este in imposibilitatea de a crea locuri de munca in Detroit: pur si simplu nu exista minima competenta necesara printre oamenii de acolo. Nici nu-i de mirare, daca jumatate nici macar sa citeasca nu-s in stare.
      Tot ce am spus mai sus am citit in ultimile saptamani pe Reuters. Si am reprodus exact, nu am inflorit cu nimic. Si nimeni nu poate acuza Reuters ca ar fi o agentie de stiri rasista.
      Imi pare rau, dar legat de Detroit, totul e legat de rasa! E un esec colosal al rasei negre.
      Cat despre criza, eu din cate stiu - si stiu corect - in ultimii 2-3 industria americana auto si-a revenit destul de binisor. Ford oricum nu a avut nevoie nici macar de un dolar de la guvernul american, ei au trecut cu bine prin criza, iar GM si-a revenit. Nici despre Chrysler n-am auzit vesti negative. Asa ca mai slabiti-ma cu criza.
      Chiar daca ma repet, pentru mine asta este hilar: in 2013, 48% din populatia unui mare oras american sa fie analfabeta! Eu nu stiu daca in Niger, Zair, Somalia si celelalte tari din Africa neagra, de unde provin stramosii celor 82% din negri din Detroit, nu stiu daca in acele tari analfabetismul atinge o astfel de rata colosala. E socant! E fara speranta!
      • -8 (8 voturi)    
        Sigur ... (Miercuri, 21 august 2013, 22:52)

        AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        Deci in 1950 erau aproape 2 milioane, iar acum sunt 700000 de locuitori. Acum nu inteleg ce sustii ca era orasul super prosper, avea super oportunitati de dezvoltare, viitorul era roz, avea desfacere la masinoaie care consuma 78l/100km, dar din cauza ca negrii erau needucati n-au mai stiut sa faca masini si a dat faliment! Foarte probabil cei 500.000 de negri de acum reprezinta un numar egal cu cei din anul 1950, doar ca atunci albii erau si ei in oras pentru ca era rost de castig. Acum nu mai este rost de castig pentru ca epuizarea resurselor le-a inchis orasul.
        • +2 (4 voturi)    
          desigur (Joi, 22 august 2013, 9:48)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

          cum le stii mata pe toate bibicule...

          hai s'o luam marunt: ford are sucursale in ioropa, in Anglia si Germania inca de foarte demult. acestea produc masini mici, cu motoare mici.
          gmc are opel, inca din anii 30, dinainte de hitler. depsre opel, stii.
          iar Chrysler, a avut o cooperare foarte stransa cu Mitsubishi, la care avea participare si la capitalul social.
          Mitsubishi nu face masini mari.
          deci, daca ar fi vrut, ar fi putut produce si pentru americani masini tot ada de ...grozave pe cat erau cele dind sucursalele euro si nipone.
          numai ca, pretzel benzinei, la sfarsitul aniloro 80, cand inflorea Detroit, era, in texas, sub un dolar pe gallon. adica vreu 30 de centi litrul,
          in nyc era in jur de un dolar.

          cat de analfabetism, este correct.
          in urma us census, din 1990, numarul analfabetiloro era estimate cam la 20 mil. adica aproape de zece procente, la populatia de atunci.
          multi, este adevarat, erau analfabeti tehnici, adica noi veniti din lumea a treia, care, chiar de stiau sa citeasca, nu puteau iin engleza.

          orasul era prosper, erau joburi cu salarii bune, dar administratia orasului folosea banii din impozite aiurea. hranea pe cei cateva sute de mii de analfabeti, care sedeau cu mana intinsa.
          asa cum se intampla si prin alte orsase cu administratie democrata, din nord.
      • +1 (3 voturi)    
        Animal RESPONSIBLY lovers (Joi, 22 august 2013, 0:10)

        Clop [utilizator] i-a raspuns lui Crup

        In Romania politia animalelor este la inceput.

        Administratiile locale incearca fara succes sa reglementeze situatii greu de comentat pro, favorabil, salutar, de catre orice observator sau cititor de presa.

        Ciparea per companion nu cred ca sa intampla realmente a la carte, iar abandonurile sunt in continuare floare la ureche.
  • +6 (8 voturi)    
    sa nu intelegeti gresit (Joi, 22 august 2013, 0:48)

    nash pandelica [utilizator]

    decaderea detroitului incepuse inainte de criza.
    si s'a datorat proastei administrari a orasului.
    taxe mari, pomeni date de primarii de culoare, salarii in industria auto, mari, fixate de sindicate.
    producatorii s'au mutat spre sud, si in mexic.
    in statele din sud, si sud vest, sindicatele nu sunt puternice, taxele sunt mai mici.
    administratiile locale din sud au fost interesate sa incurajeze companiile auto sa'si mute productia.

    detroit trece prin ce'a trecut si saint louis, si alte orase americane.
    si nyc a fost la un pas de faliment, pe timpul lui Dinkins, cand multe businessuri s'au mutat sud.
    ex. in nyc sunt trei randuri de taxe//federale, statale si ale orasului. ma refer la impozitul individual pe venit, nu pe proprietati.
    fara wall street si business districtului , ny ar fi intrat de mult in faliment.
    Giuliani si acum Bloomberg au stiut sa tina orasul pe linia de plutire.