VIDEO Tensiunile din Egipt pun in pericol crestinii: Valul recent de atacuri asupra bisericilor, cel mai violent din ultimii ani

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 21 august 2013, 12:34 Actualitate | Internaţional

Crestinii copti din Egipt, care reprezinta circa 10% din cei 85 milioane de locuitori, au coexistat de secole cu majoritatea musulmanilor suniti. Periodic au avut loc scene violente, in special in sudul sarac, insa atacurile asupra proprietatilor si bisericilor crestine din ultima saptamana au fost cele mai grave din ultimii ani, scrie Reuters.

Doar in provincia Minya au fost atacate 20 de bisericii, iar multe dintre acestea au fost arse complet. In intreaga tara, diferite grupari au ucis mai multi crestini si au distrus magazine, case, scoli si manastiri.

Principala cauza a acestor violente a reprezentat-o interventia violenta a politiei de miercurea trecuta din Cairo, cand au dispersat doua proteste ale Fratilor Musulmani, care cereau repunerea in functie a presedintelui Mohamed Morsi.

Folosind lunetisti si vehicule blindate, politia a ucis sute de protestatari. O parte dintre suporterii Fratiei au incadrat aceasta varsare de sange intr-un razboi impotriva Islamului, la care contribuie crestinii.

Fratia Musulmana a declarat ca nu a avut nimic de-a face cu atacurile asupra crestinilor si a acuzat armata ca ii foloseste in mod cinic pentru a justifica astfel de interventii si mai sangeroase.

O parte dintre liderii crestinilor (majoritatea ortodocsi, dar si catolici si protestanti) s-au alaturat armatei in ceea ce numesc razboi impotriva terorismului.

Crestinii copti evoca memoria insurgentei islamiste din anii 1990, in care au murit sute de oameni, in special in sudul Egiptului unde se afla cea mai mare  numar de crestini copti si unde au avut loc cele mai multe miscari militante islamiste.

Un jurnalist egiptean a declarat pentru Reuters, referindu-se la atacurile asupra bisericilor crestine, ca "devine ceva asemanator unui razboi".

Dupa inlaturarea lui Hosni Mubarak in primavara lui 2011, mai multi clerici musulmani au aparut la televiziuni si au ridiculizat deschis crestinii.

Papa Tawadros II al crestinilor copti a sustinut deschis inlaturarea de la putere a lui Morsi.

In provincia Minya (270 km sud de Cairo) nu este intotdeauna foarte clar cine organizeaza atacurile, insa cei mai multi descriu grupuri mici de islamisti, urmate de unele mai mari, inclusiv suporteri ai lui Morsi si infractori care profita de haos. Pentru a deosebi magazinele crestine de cele musulmane, atacatorii le-au marcat cu spray cu X-uri rosii si negre.











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cursurile care le-ar fi putut salva viata celor 4 eroi SMURD. Autoritatile nu s-au gandit insa ca si ei trebuie antrenati

Cursurile dureaza trei zile si se pot face in doua centre din Constanta. Insa autoritatile nu au luat in calcul faptul ca si salvatorii trebuie antrenati.








2247 vizualizari
  • +4 (8 voturi)    
    In sfarsit scrieti si despre crestini (Miercuri, 21 august 2013, 12:51)

    Adrian C. [utilizator]

    Pana acum numai despre musulmani in sus si in jos. SUA a facut o greseala cand l-a inlaturat pe Mubarak.

    Dupa cum vad eu lucrurile armata din Egipt apara crestinismul. Este ceva rau? Daca nu e rau, atunci de ce este condamnata de catre presa occidentala?
    • 0 (4 voturi)    
      Mai cerceteaza (Miercuri, 21 august 2013, 14:19)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      Mai cerceteaza.

      Armata egipteana nu apara crestini, isi apara propriile interese. De cand a cazut Mubarak a pierdut multe dintre avantaje, acum a incercat sa le castige din nou, chiar cu pretul unui razboi civil.

      Crestinii din Egipt au avut intotdeauna probleme cu islamicii. Era si este foarte dificil pentur crestinii din Egipt sa isi gaseasca locuri de munca bine platite. Majoritatea celor care se ocupa de strangerea gunoiului din Cairo sunt crestini, pentru ca nu au voie sa acceada la locuri platite mai bine.

      Acum islamistii se razbuna pe crestini, desi armata nu are nimic de aparat la crestini, armata are intamplator acelasi inamic ca si crestini din Egipt.

      Acum iese in evidenta ce vor de fapt islamistii din Egipt si nu numai. Pentru ei nu conteaza bunastarea tarii, pentru ei conteaza doar sa aiba un motiv de scandal permanent. Morsi putea fain si bine sa ramana presedinte daca nu forta lucrurile in directia islamului cu orice pret. El nu a vrut sa fie un presedinte pentru toti egiptenii, el a vrut doar pentru musulmani.
      • +1 (1 vot)    
        Armata nu apara, dar este aliatul crestinilor (Miercuri, 21 august 2013, 14:31)

        Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        Avand acelasi inamic si luptand impreuna impotriva lui se cheama alianta. Deci crestinii sunt aliati cu armata. E o diferenta fata de ce am scris initial, dar una minora.
      • +2 (2 voturi)    
        asa este.. (Miercuri, 21 august 2013, 14:32)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        Pe armata egipteana (care e f puternica dealtfel) o doare la bascheti de soarta crestinilor...dar intamplarea face ca si crestinii sa aiba acelasi dusman: adica fratia musulmana...
        In plus patriarhul crestinilor copti din Egipt a sustinut public actuala conducere a Egiptului...
      • 0 (2 voturi)    
        armata si grupuri platite ataca crestinii apoi dau (Joi, 22 august 2013, 0:51)

        Genghiz-Han [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        vina pe muslumani. Nu au existat probleme intre crestini si musulmani pana acum de mii de ani, acum se incearca distrugerea Egiptului si aducerea haosului.

        O biserica aparata de musulmani sau musulmani care isi faceau rugaciunea aparati de crestini sunt lucruri obisnuite in Egipt, rog Hotnews sa nu mai dea stiri preluate din USA.

        http://www.christianpost.com/news/viral-photo-shows-muslims-protecting-church-in-egypt-as-congregants-attend-mass-amid-threat-of-attack-102592/

        Dupa cum observati linkul este de pe un site crestin !!!
        Lin
  • +5 (5 voturi)    
    Islamul---PRIMITIVISM (Miercuri, 21 august 2013, 12:52)

    Blue_James [utilizator]

    majoritatea musulmanilor sunt semianalfabeti, violenti si indoctrinati!!!!In Egipt ca si in in Siria este deja RAZBOI CIVIL, nu trebuie folositi termeni blanzi si nici ascuns adevarul!!!!La peste 5,000 de morti si 100,000 de ranitzi...este razboi in toata regula!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 august 2013, 12:54)

    capitan [utilizator]

    Siria şi Egiptul sunt leagăne ale creştinismului tradiţional, iar ambele sunt supuse unor grele încercări venite din partea musulmanilor.
    • 0 (4 voturi)    
      da, asa este (Miercuri, 21 august 2013, 14:29)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui capitan

      Egiptul a devenit musulman destul de repede, prin anul 700, cand pelerinii musulmani au ajuns in Egipt, propovaduind credinta in Allah. Toti locuitori Egiptului erau crestini de rit bizantin, si se pare ca biserica bizantina facea destul de mutle abuzuri acolo, din moment ce credinciosii au trecut la mahomedanism fara sa fie nevoie de mare varsare de sange (pt cine nu stie, musulmanii intai te intrebau: vrei sa fii musulman de bunavoie? Daca da, foarte bine. Daca nu, te convingeau cu sabia).
      In Siria cred ca a fost mai greu, s-au batut bine cu bizantinii pana sa converteasca populatia locala.
      • +4 (4 voturi)    
        Putin altfel... (Miercuri, 21 august 2013, 17:01)

        Pavel2013 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        In Egipt nu au ajuns pelerini.A fost o invazie militara araba care a ocupat Africa de Nord.Trecerea la islam nu s-a facut din cauza bizantinilor ci din cauza represaliilor invadatorilor musulmani.Singurii care au fost nonviolenti la propovaduirea islamului au fost turcii.Ei ofereau 2 conitii :musulman nu platesti taxe,crestin platesti taxe.De aceea singurii care au ales islamul au fost albanezii.O natie de curve...sincer spus.
      • +1 (1 vot)    
        Nu prea ai dreptate. (Miercuri, 21 august 2013, 19:33)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Asa cum zice cineva mai sus, islamul a fost introdus in Egipt in jurul anilor 700 DC odata cu invazia triburilor arabe, vechii egipteni fiind la acel moment in majoritate crestini de rit bizantin. Arabii majoritari in Egipt nu au nici o legatura cu locuitorii Egiptului antic in schimb coptii sunt urmasii vechilor egipteni (sunt amestecati si cu greci, Alexandria fiind intemeiata de catre acestia), deci nici macar nu sunt arabi, acesta fiind inca un motiv pe langa cel religios sa fie persecutati.
        In legatura cu sprijinul armatei fata de crestini, imi amintesc o scena din timpul scandalului cu gripa porcina cand in Egipt, sub autoritatea inca a lui Mubarac, au fost omorati intr-un mod barbar toti porcii pe care ii crescusera familiile crestine, multe astfel de familii foarte sarace ramanand poate fara unica sursa de hrana pe care o avusesera. Bine, putem zice ca la fel a facut si UE fata de noi cand ne-a obligat sa lichidam marea majoritate a crescatoriilor de porci, insa acestia au facut-o din interese strict economice, pentru a-si extinde piata lor de desfacere, oferindu-ne cam acelasi tip de protectie pe care Armata egipteana o ofera crestinilor, adica zero absolut..