Germania va deveni prima tara europeana care introduce "al treilea sex" pe certificatele de nastere

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 19 august 2013, 12:30 Actualitate | Internaţional

Germania va deveni, in noiembrie, prima tara din Europa care introduce pe certificatele de nastere o a treia optiune pentru sexul copilului, cel "nedeterminat", relateaza Spiegel Online.

Parintii vor avea astfel trei casute in care sa bifeze: masculin, feminin si casuta goala, incepand cu 1 noiembrie.

Schimbarea in legislatie le permite astfel parintilor sa isi lase copiii nascuti cu caracteristici din ambele sexe sa isi aleaga singuri genul mai tarziu in viata, sau sa ramana in afara acestei clasificari pentru restul vietii.

Germania este prima tara europeana care ia aceasta decizie, Spiegel comentand faptul ca Uniunea Europeana, care incearca sa coordoneze eforturile anti-discriminare in randul statelor membre, a ramas in urma in aceasta chestiune.

Ziarul Suddeutsche Zeitung din Munchen considera aceasta schimbare o "revolutie legislativa". Nu este inca stabilit cum va influenta aceasta schimbare alte documente personale, precum pasaport. Exista propunerea ca a treia optiune in acest caz sa fie litera "X".

Legea a trecut in luna mai, insa abia acum a fost facuta publica, la sase saptamani dupa ce Australia a devenit prima tara din lume care a introdus astfel de schimbari legislative. In Australia, pe toate doecumentele de identificare cetatenii pot alege o a treia categorie. 

In afara de Germania, Finlanda este singura tara membru UE care a facut progrese semnificative in acest sens, insa nu exista deocamdata o legislatie.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

12428 vizualizari

  • +7 (19 voturi)    
    Alegere??? (Luni, 19 august 2013, 12:37)

    BEDE [utilizator]

    Deci, de regula, d.p.d.v. biologic, sexul este masculin sau feminin. Exista doar cazuri extrem de rare de hremafroditi, despre care practic nu se poate spune ca sunt nici barbat, nici femeie.
    Nu ar fi oare o monstruozitate ca actele de indentitate sa inregistreze ceea ce ar vrea omul in loc sa inregistreze realitatea bologica?
    Urmatorul pas ar fi ca prenumele sa ramana in alb, urmand ca, atunci cand va ajunge la o varsta matura, persoana sa aleaga ce prenume va avea. Asaceva ar fi macar o masura care nu ar contraveni cu nimic unei realitati fizice...
  • +8 (24 voturi)    
    Sexul biologic (Luni, 19 august 2013, 13:06)

    Statul Necoplanar si Irational [utilizator]

    Vom avea certificate de nastere cu doua tipuri de sex: biologic (stabilit in urma testelor ADN) si declarat.

    Sexul declarat poate fi orice, inclusiv un numar aleator (natural, intreg, rational, real, complex sau de orice natura) iar cel biologic va fi scris astfel:

    Ion Ion
    52% barbat; 14% femeie; 32% alte animale; 2% planta angiosperma dicotiledonata. Astfel in urma unei operatii efectuata in Germania Ion Ion va putea renunta la partile sale femeiesti sau, de ce nu, la frunze.

    Sunt curios cand ne vom putea alege pe acte inaltimea si mai ales greutatea. Nu de alta dar eu am cu vreo 6 kile in plus si vreau sa le dau jos, macar in acte sa arat bine.
    • +1 (1 vot)    
      foarte inspirat. am ras copios (Miercuri, 21 august 2013, 14:31)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Statul Necoplanar si Irational

      desi este de plans. subscriu opiniei dumneavoastra. nu ar mai fi nimic de spus.
  • +8 (22 voturi)    
    Progres? (Luni, 19 august 2013, 13:12)

    nano2k [utilizator]

    Asta e progres?
    Cand te nasti ori ai una ori ai alta.
    Vrei la maturitate sa iti schimbi una cu alta (o nebunie in opinia mea), te priveste, iti schimbi atunci buletinul.

    Lumea se strica de cap.
  • +3 (21 voturi)    
    idioti... (Luni, 19 august 2013, 13:42)

    lucyan [utilizator]

    lasa la latitudinea copiilor sa-si stabileadca sexul, mai tarziu, in functie de preferinte...
    ca in bancurile cu prosti, oare incotro ne indreptam? sa fie adevarat ca singuri provocam apocalipsa?
  • +7 (21 voturi)    
    ... (Luni, 19 august 2013, 14:15)

    rocknum [utilizator]

    am trait s-o aud si pe asta... una dintre cele mai mari ineptii...

    a innebunit lumea
  • +7 (21 voturi)    
    WTF ?!?!?! (Luni, 19 august 2013, 14:17)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    Parca si vad hal de conversatie intre matusica (super) enervanta si prichindelul nepotel: - Dragutza, ce esti tu ? Fetita sau baietel ? - Nu stiu matusica :|. La care matusica... - Pai uitat-te in chilotei, dragul mami. Ai doar doua varinate, dahhhh !!! A treia nu exista ;).
    • +2 (12 voturi)    
      Indulgenta (Luni, 19 august 2013, 14:40)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Skipper_The_Pinguin

      Cu indulgenta ar putea fi si a 3-a posibilitate, in fctie de dr. Ciomu :)

      Totusi, ajungem sa ne debilizam se pare... si tocmai nemtii cei cu rasa ariana... apropo, nu putem lasa in alb si rasa? Sa alegem dupa nastere ce vrem sa fim: albi / negri / galbejiti sau orice amestecatura?
  • +5 (13 voturi)    
    hahahaha (Luni, 19 august 2013, 15:11)

    un dac [utilizator]

    oare nu mai au probleme nemtii deloc si se plictisesc?

    propun ca si pe certificatele de deces sa nu mai scrie "decedat"...sa fie cateva casute: "mort de-a binelea", "reincarnat", "plutind prin univers" etc.
    Lasand gluma la o parte, mai degraba e discriminare sa-i zici unui budist ca e decedat, decat sa-i spui unui baiat ca e...baiat:-)

    Prin urmare, orice masa de idioti poate pune presiune pe un grup ("apriorisch" plin de idioti) politic, acesta simtindu-se obligat sa propuna o lege care sa sustina aberatiile acelui grup.

    chestia asta lasa un drum liber catre o problema cu adevarat spinoasa: mai botezam copiii? sau ii lasam sa-si aleaga religia cand inteleg cu ce se mananca?
  • +1 (11 voturi)    
    viitoarele bancuri sinistre (Luni, 19 august 2013, 16:02)

    the [utilizator]

    - Puisor, pe cine iubesti tu mai mult, pe màmica, sau pe màmica ?


    - Puisor, tu esti fetità, sau bàietel ?
    - Incà nu m-am hotàrat !
  • +2 (12 voturi)    
    DE LA SIGMUND FREUD INCOACE (Luni, 19 august 2013, 16:34)

    father nicky [utilizator]

    S-a dovedit ca germanicii astia au avut(si au!) grave probleme si dileme in ceea ce priveste autodefinirea sexuala! Asa ca pana la urma au optat pentru varianta trisexuala:
    1. - sexul biologic pe care il constati uitandu-te in chiloti(sau oglinda);
    2. - sexul psihologic pecare il "alegi" dupa o profunda introspectie si alegi varianta care ti se pare cea mai convenabila(dupa caz, moment si scop);
    3. - sexul cerebral, care este determinat de prezenta sau absenta unei anume enzime din creierul tau, situatie in care desi esti un mascul viril de o suta de kile, tu sa te vezi ca o suava si plina de nuri cadana sau dimpotriva, femeie fiind cu forme apetisante si mult sex-appeal te vezi ca fiind un Adonis, Barba Albastra si Casanova la un loc!
    Intortochiate sunt caile Domnului...Freud!
    • -1 (5 voturi)    
      da (Marţi, 20 august 2013, 1:43)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

      tu nu ai dilemele astea decit teoretic, practic esti doar un postac varanic, indiferentde sexul pe care ti-l alegi.
      • 0 (2 voturi)    
        NU AI SIMTUL UMORULUI BEC?! (Marţi, 20 august 2013, 12:30)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Am facut o gluma, un mini-pamflet pe stirea "shok" a oficializarii trisexualitatii in Germania! Cum ai constatat ca sunt un "postac varanic"?!
        Esti incrancenat si nu poti sa iesi din "logica"(?!) razboiului romano-roman?! Cateva "sedinte" de psihianaliza in stil "ala Sigmund Freud" ar putea sa te ajute sa-ti revi in fire! Relaxeazate si vezi si partile bune ale acestei vieti!
  • 0 (12 voturi)    
    Guvernare (Luni, 19 august 2013, 16:50)

    Setalcott [utilizator]

    Si acesti politicieni mai indraznesc sa se numasca Christlich Demokratische Union?
  • 0 (10 voturi)    
    ... (Luni, 19 august 2013, 17:16)

    rocknum [utilizator]

    nu-mi vine sa cred ca exista oameni care pot da minusuri... practic sunt de acord cu asa ceva...
    bolnavi mintal...
  • -2 (8 voturi)    
    :) (Luni, 19 august 2013, 22:19)

    Constantin89 [utilizator]

    nu au tradus astia bine articolul

    este pentru copiii hermafroditi bagata legislatia, care nu au un organ sexual definit.
    despre asta e vorba...nu despre aiurelile traduse gresit de hotnews.
  • -1 (3 voturi)    
    la comentarii nu vad decat minti inchise (Marţi, 20 august 2013, 9:28)

    conscab [utilizator]

    Toate comentariile pe care le-am citit pana acum dau dovada de o mentalitate deosebit de ingusta. Este atat de frapanta stirea pentru multi dintre romani incat tot ce pot scoate din mintea lor este produsul unei educatii foarte restranse, unei expuneri limitate la istoria umanitatii de pana acum. Rezultatul unor minti simple, naive, care, daca sunt provocate cu ceva NOU, prima reactie este batjocura, nu examinarea, discutia civilizata si incercarea de a exprima o idee care chiar sa contribuie util prin "comentariul" facut.
    • 0 (2 voturi)    
      TE ROG SA NE DAI UN EXEMPLU (Marţi, 20 august 2013, 12:56)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui conscab

      Posteaza tu un comentariu aplicat, coerent si la obiect pe aceasta stire si pe acest site! Hai, nu fi timid, iti promitem sa nu radem! Si poate ne lamuresti cum poate fi o mentalitate "deosebit de ingusta"?! Mentalitatea are grade se comparatie inteligentule?! Deci, dupa mintea ta romanii au o educatie foarte restransa(?!) din cauza unei expuneri limitate la istoria umanitatii?!Nu stiam, dar am aflat de la tine, ca problema definirii sexualitatii este o noutate absoluta, "noutate" la care romanii cu o mentalitate deosebit de ingusta au reactionat cu umor, adica inadecvat dupa capul tau!
      Un discurs plin de pretiozitati intortochiate si cautat elocvente, care dovedeste ca suferi un sindrom de narcisism, ceea ce inseamna - ca tot santem la tema - ca te admiri atat de mult ca te-ai indragostit de imaginea din oglinda! Nu e chiar grav, dar poate deveni in timp! Ai grija!
    • +2 (2 voturi)    
      hahaha (Marţi, 20 august 2013, 17:18)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui conscab

      hai sa te provoc eu pe tine cu ceva NOU.
      sa vedem cum reactionezi tu, care inteleg ca esti cosmopolit.
      Aer curat, flora si fauna, lipsa multor boli "moderne", lipsa "sinuciderilor", lipsa stresului...

      Ce simplu e sa te dai destept crezand ca tot ce este nou inseamna progres. As spune ca dimpotriva. Chiar si medicina s-a dezvoltat in mare parte ca sa repare bolile pe care tot aceeasi dezvoltare le-a creat. Avem masini si super avioane ca sa vedem mai multe locuri din care intelegem din ce in ce mai putin.
      Si tot asa. Ai vazut vreodata cat de clara este lumina la iesirea dintr-un tunel? La fel de "ingusta" este si mentalitatea unora, adica are baze solide stanga-dreapta:-)