VIDEO China: Un barbat a construit fara nicio aprobare un varf de munte cu piscina, pe acoperisul unei cladiri de 26 de etaje

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 13 august 2013, 16:58 Actualitate | Internaţional

Constructie ilegala in China
Foto: Captura YouTube
Autoritatile chineze cauta un barbat care si-a adus la disperare vecinii, dupa ce a construit o vila uriasa din piatra, cu piscina si vegetatie naturala, pe acoperisul unui bloc de 26 de etaje, fara sa aiba autorizatie, relateaza Sky News.

Fostul medic militar Zhang Biqing, ajuns celebru dupa ce a inventat un tratament cu acupunctura, a inceput constructia la acest proiect in urma cu 6 ani. In ciuda anilor de plangeri la adresa sa, el a reusit sa il termine.

Potrivit locatarilor, constructia a provocat scurgeri si daune la structura apartamentelor de la etajele superioare.

In plus, vecinii de la cladirea de vizavi se plang ca este foarte luminoasa noaptea.

Localnicii cred ca Zhang a dat mita pentru a isi putea construi vila. Oficialii i-au dat 15 zile la dispozitie sa evacueze, insa barbatul nu mai este de gasit. De catre autoritati, pentru ca presa locala l-a gasit. El a declarat ca pastreaza vila, unde vin oameni celebri si canta.

"Eu locuiesc aici, astfel ca nu ma ingrijoreaza plangerile", a spus el.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

11431 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    parca e la TV Erevan (Marţi, 13 august 2013, 17:05)

    dandra [utilizator]

    vila? mai degraba pestera:)
    normal ca a fugit, daca il prind, il asteapta pedeapsa cu moartea.
    • +7 (7 voturi)    
      aiurea (Marţi, 13 august 2013, 21:18)

      endymion [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Ce pedeapsa cu moartea? Ti-a scapat probabil faptul ca omul nu se ascunde, "presa locala l-a gasit", doar autoritatie se fac ca nu dau de el. E un tip care a dat mita si a fost lasat in pace o perioada, iar acum autoritatile nu stiu cum sa rezolve situatia in asa fel incat sa il deranjeze cat mai putin. De fapt singurul motiv pentru care fac ceva e faptul ca poza cu cladirea a ajuns pe retelele de socializare si au inceput sa protesteze tot mai multi oameni, ceea ce partidului nu-i place.
  • +5 (5 voturi)    
    nesimtirea suprema! (Marţi, 13 august 2013, 17:21)

    Crup [utilizator]

    Ei vedeti? Asta se numeste cu adevarat nesimtirea suprema! Nici nu sunt foarte sigur ca stirea e reala sau e doar o gluma....
    • +5 (5 voturi)    
      LoL (Marţi, 13 august 2013, 18:39)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Cred totusi ca e gluma, altfel s-ar fi dat in articol macar numele orasului!
  • -5 (5 voturi)    
    Probabil (Marţi, 13 august 2013, 17:24)

    Gipsi [utilizator]

    Probabil e roman sau are in familie ceva romani.
  • +5 (7 voturi)    
    Se poate si in Romania (Marţi, 13 august 2013, 17:34)

    Alex S [utilizator]

    Asa ceva se poate si in Romania. Romanii cred ca pot face orice, fara sa le pese daca ii afecteaza cu ceva si pe altii...
    • -1 (1 vot)    
      nu (Marţi, 13 august 2013, 23:00)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Asa ceva nu se poate in Romania! Chiar asa ceva sigur nu se poate!
  • +2 (8 voturi)    
    Invitatie ! (Marţi, 13 august 2013, 18:34)

    NicolaeA [utilizator]

    Eu chiar as fi bucuros sa vina la Bucuresti (scuzati excesul de abuz) si sa faca un munte si o vila pe Casa Poporului (adica a alesilor poporului) ! Oprescu va face un tunel in muntele chinezului, pe acolo trecand autostrada suspendata ! Ce frumos va fi !
    • +1 (1 vot)    
      autostrada lui Oprescu (Marţi, 13 august 2013, 23:01)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Care autostrada a lui Oprescu tot cu banii chinezilor vrea s-o faca! ;) Ironic, nu? :)))
  • +5 (5 voturi)    
    stiu (Marţi, 13 august 2013, 19:47)

    Ar3s [utilizator]

    ce lipseste din imagine! O cascada.
  • +3 (3 voturi)    
    Solutia (Marţi, 13 august 2013, 20:42)

    skolko [utilizator]

    sa-i taie apa, apoi sa-i taie si liftul ... parca asa suna o reclama neaosa romaneasca ...
  • +3 (3 voturi)    
    totusi... (Marţi, 13 august 2013, 23:54)

    eek [utilizator]

    ... lasand la o parte tampenia facuta fara cap de omul asta, poate fi totusi o lectie pentru arhitecti.