SUA: Doi copii din Pennsylvania au interdictie pe viata de a vorbi despre extragerea gazelor de sist prin fracturare hidraulica

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 6 august 2013, 21:20 Actualitate | Internaţional

Doi copii din statul american Pennsylvania nu mai au dreptul de a vorbi, pentru tot restul vietii, despre extragerea gazelor de sist prin metoda fracturarii hidraulice (fracking), intedictia fiind parte a unei intelegeri intre parintii lor si unul dintre liderii de pe piata petrolului si a gazelor naturale, relateaza The Guardian.

Interdictia, care a starnit un val de indignare in randul activistilor pentru mediu dar si a  celor care militeaza pentru dreptul la libera exprimare, a fost impusa ca parte a unei intelegeri prin care familia Hallowich primeste 750.000 de dolari de la Range Resources Corp.

Intelegerea a fost incheiata in 2011, insa a fost facuta publica abia saptamana trecuta, ca urmare a unei cereri de desecretizare inaintate tribunalului de publicatia Pittsburg Post Gazette, care a scris pentru prima data de interdictia aplicata celor doi minori.

Potrivit interdictiei, fiul si fiica familiei Hallowich, in varsta de 10 si 7 ani la momentul incheierii intelegerii, nu au voie sa vorbeasca vreodata despre fracturare hidraulica sau despre Marcellus Shale, formatiunea de roci sedimentare din estul Americii de Nord, de unde Range Resources extrage gaze de sist.

Familia Hallowich  a acuzat companiile de petrol si gaze naturale de distrugerea fermei lor de circa 4 hectare din Mount Pleasant, Pennsylvania, si de faptul ca actiunile lor pun in pericol sanatatea celor doi copii. Proprietatea lor se invecina cu mai multe operatiuni industriale majore: patru puturi de extractie a gazelor de sist, statii de comprimare a gazelor si cu un iaz de decantare a deseurilor, despre care familia sustine ca le-ar fi contaminat resursele de apa si le-ar fi provocat usturimi la ochi, dureri in gat si migrene.

Potrivit publicatiei britanice, interdictiile aplicabile adultilor sunt obisnuite in intelegerile incheiata intre operatorii de petrol si gaze si rezidentii din Pennsylvania, inima exploatarilor de gaze de sist din SUA. Insa insistenta avocatului companiei de a extinde interdictia asupra copiilor l-a pus pana si pe judecator in dificultate dupa cum arata documentele tribunalului.

Interdictia, aplicata asupra intregii familii, a fost o conditie a incheierii intelegerii. Parintii spun ca au fost de acord cu termenii intelegerii pentru ca vor sa se mute intr-o casa noua, departe de campurile cu gaze, si sa-si creasca copiii intr-un mediu mai sigur.

In fata judecatorului, avocatul failiei Hallowich, Peter Villari, a aratat ca intelegerea constrange dreptul celor doi copii la libera exprimare si ca nu stie in ce masura pot fi constranse, printr-o astfel de procedura, drepturile unui minor prevazute in Primul Amendament al Constitutiei SUA. "Realitatea e precum scrie, (intelegerea - n.red.) ar putea fi folosita impotriva celor doi cand devin majori", a subliniat avocatul, precizand ca si-a avertizat clientii cu privire la aceasta problema.

Judecatorul a aratat ca instanta nu are un raspuns la aceasta chestiune si ca "e o intrebare pentru facultatea de drept".

Peter Villari a adaugat ca in cei 30 de ani de activate, niciodata nu a vazut o interdictie aplicata copiilor. La randul sau, avocatul companiei Range Resources, James Swetz, a reamintit ca parintii au acceptat interdictia, subliniind ca ea se aplica intregii familii."Pozitia noastra este ca se aplica intregii familii. Am pune-o in practica, cu siguranta", a declarat James Swetz.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

15446 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    Mi-e mila de politicienii romani. (Marţi, 6 august 2013, 21:43)

    AlinNeculai [utilizator]

    Americanii au alte optiuni, dar la noi cand le vor lua totul, abia atunci, prostimea va pune mana pe maciuci si va incepe sa crape capete de politicieni pe banda rulanta. Imi pare rau ca vor muri atat cetateni nevinovati cat si politicieni nevinovati.

    http://www.youtube.com/watch?v=XdOpn0F3-5o
    • -10 (20 voturi)    
      bas e primul. Si nici nu e nevinovat. (Marţi, 6 august 2013, 22:26)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

      De care prostime vorbesti? Ca eu stiam ca astia prosti da multi s-au dus la vot sa-si exprime opinia. Mai raman doar aia inteligenti, da putini, care nu se stie ce-au facut.
      • +12 (20 voturi)    
        nastase, ilici, plagiatorul si felix varanul (Marţi, 6 august 2013, 22:57)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

        nu iti sar in ochi ?!!
        • +1 (3 voturi)    
          fix (Miercuri, 7 august 2013, 9:38)

          strategy [utilizator] i-a raspuns lui rov

          Cum sa nu ii sara in ochi, daca toata ziua ii cu ei. Cand la unul, cand la altul ;)
  • +13 (25 voturi)    
    Spune multe, (Marţi, 6 august 2013, 21:51)

    cornel19 [utilizator]

    termeni acestei intelegeri. Ptr. mine ramane certitundine ca cel putin in anumite conditi pedologice, exploatarea de acest tip prejudiciaza grav mediu. Cam aceasta sugereaza intelegerea juridica.
    • +5 (5 voturi)    
      corect (Miercuri, 7 august 2013, 8:56)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui cornel19

      Probabil ca familia asta a adus dovezi incontestabile la tribunal din care sa rezulte ca tehnologia gazelor de sist polueaza grav. Altfel nu se poate explica intelegerea pentru o suma asa mare de bani. Invatamintele pentru noi ar trebui sa fie sa permitem exploatarea gazelor de sist doar la distante mari de asezarile uman si supraveghere foarte buna a mediului daca permitem asa ceva.
      • +2 (2 voturi)    
        distanţă? Care distanţă? (Miercuri, 7 august 2013, 18:10)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        Problema cu "distante mari de asezarile umane" este că în Europa nu există aşa ceva. Dinstanţele sunt mici, foarte mici. Dacă americanii exploatează pe suprafeţe desertificate imense, aproape nepopulate, şi tot au probleme, imaginează-ţi cum ar sta lucrurile în Europa. Şi chiar dacă găseşti un petec de pământ destul de îndepărtat de localităţi, nu uita de reţeaua hidrografică care va duce poluarea în localităţi. Altă problemă cu care în deşert nu te confrunţi.
  • -8 (22 voturi)    
    He he (Marţi, 6 august 2013, 21:51)

    Nyk1 [utilizator]

    Așteptăm comentariile care să caute justificări și scuze de partea Licuriciului, înfierând totodată cu mânie democratică Rusia și China.
    • +14 (16 voturi)    
      China?!? (Marţi, 6 august 2013, 22:37)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      China?!? Hahaha.... Ia mai citeşte un pic despre China şi gazele de şist :D
    • +17 (19 voturi)    
      diferente e ca (Marţi, 6 august 2013, 22:37)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...in USA abuzul asta (comis de o firma privata, si nu de stat) a iesit la iveala si se va face ceva in privinta sa.

      In China sau Rusia, gura opozantilor sau a protestatarilor e astupata cu pamant.
  • -5 (23 voturi)    
    Este absolut normal! (Marţi, 6 august 2013, 21:59)

    UpNext [utilizator]

    Interdictia legala pentru copii de a vorbi despre ceva atat de complicat este normala in SUA. Tot ceea ce face justitia americana este extraordinar, superb, fantastic si indiscutabil. Cine se opune sistemului trebuie indepartat, sters, eliminat. Se opune cineva?
    • +15 (17 voturi)    
      nu e chiar asa (Marţi, 6 august 2013, 23:15)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Care interdictie?
      Parintii au dat in judecata o companie, compania le-a facut o oferta sa-si retraga plingerea, au acceptat oferta, iar acum, se pune problema daca si copii fac parte din intelegere. Copii la rindul lor pot sa dea in judecata compania? Sau cu banii oferiti mai inainte copii nu ar mai avea drept sa depuna plingere. Cred ca este o chestia foarte discutabila.
      • -6 (10 voturi)    
        Eu zic sa-ti amintesti de povestea cu... (Marţi, 6 august 2013, 23:57)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        ...hainele cele noi ale imparatului si apoi sa mai spui despre copii.
  • +13 (17 voturi)    
    A crede in posibilitatea... (Marţi, 6 august 2013, 22:29)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...unei astfel de interdictii denota fie naivitate, fie increderea in rasturnarea valorilor democratiei.
    Avocatul companiei a descris politica firmei ce-l plateste. A pune amenintarea in practica implica, insa, un risc pe care putine institutii si l-ar dori asumat.
  • +9 (13 voturi)    
    Aiurea (Marţi, 6 august 2013, 22:58)

    Andradda [utilizator]

    Pai, mai nou, juristii internationali isi bat capul cu problema ridicata de avocatul acela kenian care vrea sa dea in judecata Israelul si Italia pt ca l-au ucis pe Iisus fara un proces corect.
    Asa ca, de ce nu si-ar bate capul si cu astfel de tampenii?
    Probabil ca este vorba de o obligatie a parintilor de a nu-si lasa copiii sa dea declaratii "oficiale" in mass-media, atata vreme cat copiii sunt minori si parintii sunt cei care semneaza in numele lor.
    Dar nu cred ca poate exista vreo clauza care sa-i interzica un oarecare drept unei persoane, pe tot restul vietii, din moment ce acea clauza a fost pusa la cale si semnata de parinti, pe vremea cand persoana avea 7 sau 10 ani.
    O aberatie .
  • +3 (17 voturi)    
    money for free (Marţi, 6 august 2013, 23:14)

    DKoy [utilizator]

    "parte a unei intelegeri prin care familia Hallowich primeste 750.000 de dolari de la Range Resources Corp" - Daca nu luau banii puteau vorbi tot ce le trecea prin cap, asa ca nu va mai indignati de justitia americana , au semnat si au luat banii si se muta in California unde guvernatoeul Brown le da food stamps, le plateste babysitter si parte din chire si nu mai trebuie sa lucreze niciodata asa cum viseaza multi rumani mai ales pensionarii si fostii avtivisti.
    • +1 (9 voturi)    
      Pensionarii viseaza sa nu mai lucreze? (Marţi, 6 august 2013, 23:51)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui DKoy

      Nu crezi ca este un truism?
  • +13 (25 voturi)    
    trei sferturi de milion??? (Marţi, 6 august 2013, 23:52)

    Codruta N [utilizator]

    Adica firma aia e dispusa sa dea unei SINGURE familii aproape un milion de dolarei, NUMAI ca sa taca??

    Pai e CLAR ca firma aia POLUEAZA - si inca, la greu!!