Dmitri Medvedev: Occidentul se comporta in anumite regiuni ca un elefant intr-un magazin de portelanuri

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 4 august 2013, 14:32 Actualitate | Internaţional

Premierul rus Dmitri Medvedev a criticat ingerinta Occidentului in afacerile interne ale anumitor regiuni, in special in Orientul Mijlociu, afirmand ca tarile occidentale se comporta ca "un elefant intr-un magazin de portelanuri". "Partenerii nostri occidentali se comporta adesea ca un elefant intr-un magazin de portelanuri. Intervin, distrug totul in interior si apoi nu stiu ce sa faca."

"Sunt uneori stupefiat de analistii lor si de lipsa de coerenta a proiectelor lor", a subliniat seful guvernului de la Moscova intr-un interviu pentru canalul de televiziune Russia Today si citat duminica de RIA Novosti, potrivit Agerpres.

"Primavara araba, ce a adus in bine? Libertate? Partial. In majoritatea tarilor, /au avut loc drept consecinta/ confruntari sangeroase, schimbari de regim si tulburari permanente", a continuat Dmitri Medvedev, adaugand ca adesea Occidentul impinge popoare intregi catre un punct de unde nu mai exista intoarcere.

Sub pretextul luptei pentru interese nationale si pentru drepturile omului, a mai declarat premierul rus, "ei /occidentalii/ au procedat la un amestec flagrant in afacerile interne ale mai multor tari si au adus la putere regimuri politice favorabile pentru interesele lor".

Premierul Medvedev a vorbit in continuare in acelasi interviu despre situatia actuala din Irak, Libia si Siria. "Irakul este in pragul tensiunilor. Zeci de persoane isi pierd viata in fiecare zi(...) Libia distrusa de acest razboi ramane pana azi fragmentata, fara a mai vorbi de soarta oribila a lui Gaddafi /fostul lider Muammar al-Gaddafi,, n.red/ . (...) Siria este, de asemenea, in pragul unui conflict armat. Aceasta tara este ravasita de un razboi civil, ceea ce este lamentabil", a afirmat Dmitri Medvedev.

Insistand asupra situatiei din Siria, premierul rus a atras atentia ca ingerinta straina in afacerile acestei tari risca sa aduca inca un stat in stare de instabilitate permanenta.























2372 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    bla bla bla... (Duminică, 4 august 2013, 14:37)

    thebblack [utilizator]

    ce contributie a avut occidentul in siria?

    mai mult, daca vrem totusi sa comparam libia, irak si siria, situatia mai buna este totusi in irak si libia unde occidentul a intervenit decat siria unde rusia se opune in continuare oricarei interventii.

    gargara ruseasca de cea mai abjecta speta.
    • 0 (8 voturi)    
      bla ? (Duminică, 4 august 2013, 17:32)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Situatie buna in Irak ? E razboi civil pe baza religioasa. Citeste doar pe CNN despre Irak.

      Rusii au dreptate. Interesele economice au cauzat razboaie peste tot si acum e haos.

      Zi-mi o singura tara care in urma interventiei americane a devenit democratie functionala si prospera. Una !
      • +2 (6 voturi)    
        analiza pe text, bat-o vina (Duminică, 4 august 2013, 21:01)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui HP

        am zis "mai buna", nu "buna".

        in irak si libia se bombardeza idiotii cu mnezou mamii lor in cap. si ar face-o oricum.
        in siria este razboi civil PE LANGA problemele cauzate de drept credinciosi.

        deci da, daca mi-ai pune un pistol la cap si m-ai pune sa aleg intre irak si siria, as alege irak.

        ah, si da, ai dreptate cand zici ca interesele economice sunt la baza... dar nu uita sa precizezi ca cel putin jumatate din aceste interese economice le apartin fix... rusilor.
      • +1 (3 voturi)    
        raspuns (Luni, 5 august 2013, 0:43)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Germania federala, corea de sud, Japonia.

        In cazul Rusiei chiar nu exista nici un caz fricit.

        Declaratia lui Dmitri Medvedev este populista, spusa pt. mintile publicului simplist, care nu stie cu ce se mananca o tranzitie.

        Cand cand au aparut razmelite in lumea araba, eu om normal deja stiam ca au mari sperante dar tulburarile vor tine 10-20 de ani pana ce societatea se reaseaza. Vezi cazul Ro. cu revolutia din 89, iar, societatil arabe sunt mult mai belicoase in prezent decat erau romanii in 90. Chiar credeti ca Dmitri Medvedev nu stie abc-ul tranzitiilor ?

        aici este tranzitia spaniola
        https://www.youtube.com/watch?v=-cbynn4k930
  • +15 (15 voturi)    
    Mai sint si alti elefanti (Duminică, 4 august 2013, 14:53)

    JG [utilizator]

    Stiu si eu citiva elefanti, ce au trecut prin tinuturile noastre pe la 1711 (lupta de la Stanilesti), pe la 1812 (anexarea unei parti din Moldova), 1878 (Sudul Basarabiei), 1940 (urmare a unui oarecare pact), 1944 ... 1990 ...
    PS. E un fel de paiul din ochii altora si BIRNA din ochii ţarului.
    • +4 (4 voturi)    
      o (Duminică, 4 august 2013, 18:42)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui JG

      mica observatie, erau ursi nu elefanti. Ursi care s-au comportat ca intr-un depozit de miere.
  • +14 (16 voturi)    
    :) (Duminică, 4 august 2013, 15:10)

    Trojan.H [utilizator]

    Asta in timp ce Rusia, o stim cu totii, e o caprioara cu botul catifelat si ochii umezi.
    • +5 (5 voturi)    
      ei nu distrug (Duminică, 4 august 2013, 17:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      e cara tot la ei acasa.
      de la ceasuri de mana, la trenuri cu petrol si minereuri, la fabrici intregi.
      ba, si muzee.
  • +10 (12 voturi)    
    Mda (Duminică, 4 august 2013, 15:43)

    tudor74 [utilizator]

    Cand tancurile rusesti au intrat in Praga in 50 au fost foarte gratioase !
    • +4 (8 voturi)    
      20-21 august 1968 (Duminică, 4 august 2013, 20:45)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      In noaptea de 20 spre 21 august 1968 trupele Tratatului de Varsovia au invadat Cehoslovacia pentru a impune un regim obedient Moscovei si care sa garanteze mentinerea comunismului ortodox la Praga. Conducerea de partid si de stat din Romania a luat imediat pozitie fata de interventia condusa de sovietici, care a pus capat „Primaverii de la Praga”. Pentru ca acest gest politic sa aiba o greutate si mai mare a fost convocata o mare adunare populara in Piata Palatului din Bucuresti pentru 21 august 1968. A fost unul dintre putinele momente in care a existat o unitate de vederi intre regimul comunist si popor, iar Nicolae Ceausescu a devenit foarte popular, fapt pe care l-a exploatat pentru a-si impune politica dictatoriala in interiorul tarii.
  • -9 (13 voturi)    
    Se inversează rolurile din trecut (Duminică, 4 august 2013, 15:48)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu pot să nu observ că lumea este întoarsă pe dos, China și Rusia reprezintă mai nou voci ale rațiunii într-o lume aproape complet dominată de interese amerloce.

    România este mereu de partea forțelor haosului: a fost alături de Moscova înainte de 1989 și cu Washington tocmai de când a început America să se transforme în acel „Imperiu al Răului”, cum a fost URSS în timpul lui Reagan.
    • +6 (6 voturi)    
      China si Rusia vocile ratiuni??? (Duminică, 4 august 2013, 19:51)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Asta e gluma zilei, de ceva timp n-am mai ras. A fost o gluma, nu?
    • +1 (1 vot)    
      vocea ratiunii??? (Luni, 5 august 2013, 11:27)

      zapada reloaded [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Mama rusie , vocea ratiunii? Aoleu, ce-am ajuns.

      Se spune ca somnul unei natiuni naste monstri- unii pe aici confirma regula.
  • +7 (13 voturi)    
    Cine vorbeste! (Duminică, 4 august 2013, 16:39)

    sile231 [utilizator]

    Astia nu sunt in stare sa iasa din mentalitatea sovietica. Si vor avea probleme. Mari.
    • +1 (3 voturi)    
      LE AU DEJA (Duminică, 4 august 2013, 17:13)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui sile231

      Dar tot in "buna traditie sovietica" le ignora.
  • +1 (3 voturi)    
    господин Медведев говорит (Duminică, 4 august 2013, 17:30)

    father nicky [utilizator]

    <<Sub pretextul luptei pentru interese nationale si pentru drepturile omului, a mai declarat premierul rus, "ei /occidentalii/ au procedat la un amestec flagrant in afacerile interne ale mai multor tari si au adus la putere regimuri politice favorabile pentru interesele lor".>>
    Sunt tentat sa-i dau dreptate domnului prim-ministru Medvedev, dar nu vad care-i problema?! "Occidentalii" fac asta de la Renastere incoace si sunt sigur ca domnul Medvedev stie ca exista un moment de cotitura in istoria Rusiei - domnia tarului Petru I Romanov "cel Mare", care a domnit intre 1682 si 1725, perioada in care, prin vointa acestui tar vizionar, Rusia a trecut printr-un intens si sustinut proces de "occidentalizare", care a scos-o din negurile evului mediu si a facut din ea o mare putere a epocii moderne! OCCIDENTUL a incurajat si sprijinit actiunile si reformele tarului Petru I, sevindu-si de fapt si in fapt propriile interese! In cadrul politicii de "balance of power", Occidentul a sprijinit Rusia sa devina o forta economica si militara, capabila sa se opuna expansiunii Imperiului Otaman! Si uite asa a aparut in aceasta parte de Europa "problema orientala", care a constituit si pentru istoria romanilor fundalul si contextul creierii si consolidarii statului national, unitar si independent roman! Civilizatia europeana este - ne place sau nu - o civilizatie occidentala! Impactul ei asupra spatiului dintre Oceanul Alantic si Muntii Urali(si nu numai), a fost, este si va fii definitoriu pentru evolutia umanitatii! Si domnul Medvedev stie asta!
  • -1 (9 voturi)    
    in ce lume traim? (Duminică, 4 august 2013, 18:41)

    antitot [utilizator]

    Rusia si China dau lectii de moralitate pe buna dreptate.
    Occidentul a ajuns sursa raului pe glob la ora actuala.
    Si cand te gandesti ca sunt unii pe la noi care ,ca orbii, care cred in aceasta mizerie politica numita lumea occidentala.
    • -2 (8 voturi)    
      Trist dar adevărat (Duminică, 4 august 2013, 21:19)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Problema e că mulți dintre comentatorii de pe HN nu pot să accepte faptul că Occidentul copilăriei lor, când SUA chiar își dădea silința să respecte drepturile și libertățile fiecăruia, a încetat să mai existe de ceva timp.

      Acum nu mai avem de ales între libertate și dictatură, ci între mai multe dictaturi. În multe privințe, actuala SUA e chiar mai rea decât Rusia sau China.
    • +1 (1 vot)    
      de ce nu pleci (Luni, 5 august 2013, 11:29)

      zapada reloaded [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      la Mama Rusia?
      Poate teasteapta cu bratele deschise si ne faci si pe noi fericiti.
      Ce spui? Ma ofer sa-ti sponsorizez o parte din bilet- doar dus.
  • 0 (6 voturi)    
    Declaratie semnificativa. (Duminică, 4 august 2013, 19:51)

    Azra [utilizator]

    Declaratia lui D.Medvedev intervine doar la cateva zile dupa decizia anuntata de SUA de a-si inchide vreo 25 de ambasade, majoritatea din tari arabe (Orientul Mijlociu) sub pretextul pericolului terorismului - in realitate, slabiciune politico-militara indusa de actuala criza financiar economica, plecata chiar din SUA!. Aceasta retragere diplomatica seamana foarte bine cu decizia guvernului Britanic, de la sfarsitul anilor '50, de a se replia si a-si retrage trupele " la Est de Suez" ,diminuandu-si apoi considerabil prezenta militara in Asia si Orientul Mijlociu.Ce a urmat se stie foarte bine. Sferele britanice de influienta in aceste zone au fost preluate rapid de SUA, in ascensiune politica si militara dupa cel de al doilea razboi mondial, la care s-a alaturat ulterior si fosta URSS(pentru Orientul Mijlociu).Declaratiile lui D.Medvedev denota foarte clar intentia Rusiei, care a ramas totusi o mare putere militara, dispunand si de resurse naturale imense, de a nu lasa neocupata zona strategica importanta pe care o lasa libera SUA in Orientul Mijlociu. 'Graba' cu care a fost facuta aceasta declaratie de premierul rus a fost,totodata si un avertisment dat Beijingului, menit sa arate clar ca aceasta regiune, limitrofa geografic Rusiei, trebuie sa revina in mod normal in sfera de influienta a Rusiei-si nu a Chinei.Vom asista probabil si la declaratii similare din partea Chinei, dar evolutia care se va contura in final va fi probabil identica celei care a urmat deciziei britanice de retragere "la Est de Suez", dar cu alti actori acum -in principal Rusia si China- iat tensiunile intre acestea nu vor lipsi.Orientul Mijlociu se afla din nou intr-un punct de rascruce, sub raportul redistribuirii sferelor de influienta ale marilor puteri in aceasta zona,cu consecinte care nu pot fi inca prevazute.Lucrurile se vor complica si mai mult, date fiind situatiile interne contradictorii de criza si conflicte deschise ramase in Siria, Irak, Yemen, Libia si celelalte "primaveri" .
  • +1 (1 vot)    
    In fapt (Luni, 5 august 2013, 1:35)

    KostasP [utilizator]

    "retragerea" statelor unite din orientul mijlociu este o retragere falsa. Guverne pro-vest exista deja in afghanistan, irak si mai nou egipt (prin preluarea puterii de catre armata). In siria razboiul indus de vest continua prin proxi iar sfarsitul este imprevizibil. Iran este singurul stat din zona ramas inca neatins dar este cu siguranta in colimator.