Amenintarea de atentate: 25 de ambasade ale SUA, inchise duminica din ratiuni de securitate. / Departamentul de Stat a emis si o avertizare de calatorie la nivel global: Al-Qaida continua sa pregateasca atentate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 august 2013, 13:37 Actualitate | Internaţional

Departamentul de Stat al SUA a emis o avertizare de calatorie la nivel global, valabila pana la sfarsitul lunii august, pe fondul temerilor privind un complot al retelei teroriste Al-Qaida, cetatenii americani fiind indemnati sa dea dovada de vigilenta in timpul deplasarilor externe, anunta Mediafax. De asemenea, Departamentul de Stat american a anuntat ca, din ratiuni de securitate, 25 dintre ambasadele si consulatele sale vor fi inchise duminica, prima zi de lucru a saptamanii in numeroase tari musulmane, existand posibilitatea ca activitatea unora sa fie suspendata pentru mai mult timp.

  • Avertizare de calatorie la nivel global si ambasade inchise

Potrivit ziarului The New York Times, serviciile de spionaj americane au interceptat comunicatii intre lideri ai retelei Al-Qaida. Washingtonul precizeaza ca avertizarea de calatorie expira pe 31 august, recomandandu-le cetatenilor americani sa fie vigilenti in strainatate.

"Informatiile curente sugereaza ca reteaua Al-Qaida si organizatiile afiliate continua sa pregateasca atacuri teroriste, atat in Orientul Mijlociu, cat si in alte zone", precizeaza Departamentul de Stat.

Statele Unite au anuntat vineri inchiderea, duminica, a 25 de ambasade si consulate din Orientul Mijlociu, din cauza unor amenintari specifice. Printre misiunile diplomatice americane vizate de aceasta masura se numara cele din: Algeria, Yemen, Arabia Saudita, Bangladesh, Kuwait, Israel, Turcia, Egipt, Afganistan, Irak, Sudan si Libia.

In consecinta, si Londra a comunicat ca ambasada britanica din Yemen va fi inchisa duminica, din ratiuni de precautie. De asemenea, ambasada Germaniei din Yemen va fi inchisa duminica si luni.


  • Obama a ordonat luarea "tuturor masurilor necesare"

Presedintele american Barack Obama a ordonat echipei sale de securitate nationala sa ia "toate masurile necesare pentru a-i proteja pe americani" dupa aparitia unor amenintari de atentate din partea organizatiei teroriste Al-Qaida, a anuntat vineri un oficial de la Casa Alba, transmite AFP.

Conform acestui responsabil care a vorbit sub acoperirea anonimatului, presedintele "este tinut la curent de evolutia unei amenintari potentiale (de atentate) care se deruleaza in peninsula Arabia".


  • Complotul Al-Qaida depistat de SUA vizeaza obiective ale tarilor occidentale

Complotul terorist organizat de reteaua Al-Qaida, pe fondul caruia SUA au inchis ambasade si au emis o avertizare globala de calatorie, vizeaza "obiective occidentale", afirma, intr-un interviu acordat postului american ABC News, generalul Martin Dempsey, seful Statului Major al armatei americane.

"Exista informatii despre o amenintare semnificativa, iar noi am reactionat. Tinta exacta nu este cunoscuta, dar intentia este clara. Ideea este atacarea obiectivelor occidentale, nu doar a celor americane", a explicat Dempsey, precizand ca amenintarea este "mai specifica" decat cele anterioare.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1612 vizualizari

  • -8 (16 voturi)    
    asa si? (Sâmbătă, 3 august 2013, 14:01)

    antitot [utilizator]

    Ce ne intereseaza pe noi de America????
    Au semanat razboi culeg ce au semanat.
    • +8 (8 voturi)    
      bravos..... (Sâmbătă, 3 august 2013, 14:44)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      ....cu astfel de aliati, USA nu mai are nevoie de inamici !

      Se pare ca unii au in sange intorsul armelor, sau poate ca sunt doar niste bieti nostalgici comunisti.
      bleat !
    • +2 (2 voturi)    
      ba pe mine ma intereseaza (Duminică, 4 august 2013, 8:37)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      sa nu uitam ca este vorba si de securitatea noastra nationala !
      doc is bitchiing in miami !

      nu vrem sa'i fie afectata odihna, de la care depinde binele tzarisoarei !

      précis ca o'banana e inteles cu base, sa'i strice concedu' bine meritat.
      base a vrut sa'l incurce cu csatu', astia vor sa dea stare de urgenta in America...

      este um complot !

      ps. intre timp s'a anuntat ca si alte guverne i'au masuri pe la ambasadele lor.
      se pare ca au aflat ceva de la....snowden. :)
  • -9 (13 voturi)    
    oh, well (Sâmbătă, 3 august 2013, 14:23)

    Soljenitin [utilizator]

    Paranoia.
  • -2 (8 voturi)    
    Mă bazez pe NSA (Sâmbătă, 3 august 2013, 15:31)

    Nyk1 [utilizator]

    La ce capacități de spionaj au, nu-mi fac nicio problemă. Vor opri orice atentat, așa cum l-au oprit și pe cel din Boston. Bonus: Obama și cei din tabăra lui politică vor ști cine sunt oponenții lor politici și pot trimite fiscul la niște controale „aleatorii”.
    • +1 (1 vot)    
      la cat de tzinta e america (Duminică, 4 august 2013, 12:32)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ala din boston a fost un mizilic.
      sa stii mata ca agenturili lor, chiar lucreaza, si lucra bine.
      hehehe, cate au fost oprite inaninte de ...bum !

      daca am fi noi o tzinta, chiar si de 20 de ori mai mica, ce'a fost in Bulgaria ar fi floare la ureche.

      vorba marxistului, Doamne fereste !
  • -5 (9 voturi)    
    Excesiv!!! Atentatele teroriste posibile nu justif (Sâmbătă, 3 august 2013, 15:34)

    Azra [utilizator]

    ARABIA SAUDITA- copilul minune al SUA in Orientul Mijlociu, KUWEITUL, ISRAELUL- ce rusine pentru un stat care de ani de zile supravietuieste prin stipendiile de securitate de miliarde de dolari/anual pe care le primeste de la SUA; TURCIA- pilonul de securitate de decenii al SUA in Orientul Mijlociu; EGIPTUL, recucerit prin atatea eforturi de diplomatia americana si acum abandonat; Irakul-un loc inca periculos pentru o ambasada dar pentru care SUA au purtat doua razboaie in ultimii 20 de ani, cu pretul a zeci de mii de vieti americane si ale aliatilor!! Toata aceasta repliere diplomatica, in special din Orientul Mijlociu reflecta exclusiv slabiciunea, ezitarile si in special escul politicii SUA in aceasta zona, care este abandonata din sfera intereselor strategice primordiale ale SUA. Cu siguranta, terorismul international-daca acesta exista- va intelege imediat mesajul si va actiona mult mai hotarat decat pana acum. Vom vedea ce se va intampla in aceasta zona-vacum.Oricum, importanta ei strategico-economica mondiala va antrena -pe principiul vaselor comunicante - si o intensificare imediata a prezentei Chinei si Rusiei in acest "no man's land" abandonat de SUA. Este un foarte prost semnal si o mare gresala politica si strategico-militara,dar care reflecta actuala forta , sau mai bine zis, slabiciune pe plan international a marii super-puteri care a fost odinioara SUA. Criza financiar-economica pe care bancile americane au creat-o in lume, incepand din 2007-2008, in deplina libertate si cu totala toleranta din partea administratiei americane, s-a intors in cele di urma impotriva intereselor fundamentale ale SUA, cu consecintele actuale: replierea si retragerea SUA din zone de interes strategic fundamental pentru ele. Este un adevar universal recunoscut: atunci cand parasesti o piata pe care ai dominat-o, va fi extrem de greu-daca nu imposibil sa o recuceresti again.Iar in actuala conjunctura internationala, pentru SUA acest lucru va fi imposibil! What is next?
  • 0 (0 voturi)    
    Aveti grija antidot si calinp (Sâmbătă, 3 august 2013, 15:54)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Seful vostru are inca treaba ca nu a terminat ce a promis in legatura cu licuriciul. Aveti grija cum vorbiti de licurici.
  • 0 (0 voturi)    
    NUMAI DUMINICA?! (Duminică, 4 august 2013, 12:03)

    father nicky [utilizator]

    Deci teroristii astia practica terorismul ca un hobby, numai in weekend?! Unde sunt teroristii de altadata! Tinerii din ziua de astazi s-au dedulcit la cele lumesti si nu mai au chef sa ajunga la virginele din rai ca celebrul "Achmed the Dead Terrorist"!