VIDEO UPDATE Un autocar inmatriculat in Romania s-a prabusit intr-o prapastie din Muntenegru. 19 romani au murit, 4 se afla in stare critica

de Red. stiri     HotNews.ro
Duminică, 23 iunie 2013, 22:48 Actualitate | Esenţial

Imagine de la locul accidentului din Muntenegru
Foto: Agerpres/AP
Un autocar inmatriculat in Romania s-a prabusit, duminica dupa-amiaza, (ora 18.00, ora Romaniei) intr-o prapastie de 30-40 de metri din Muntenegru, la aproximativ 30 de km. de capitala Muntenegrului, Podgorica, a anuntat Rasko Konjevic, ministrul muntenegrean de interne. In autocar erau  47 de persoane, cetateni romani, intre care un minor, a spus Marius Usturoi, directorul Maree Travel, agentia de turism care a organizat circuitul in care plecasera sambata turistii.

La iesirea dintr-un tunel, soferul autocarului a pierdut controlul volanului, a rupt un gard de protectie si a cazut in gol.

Presa locala scrie ca peste 100 de persoane s-au strans la spitalul unde sunt internati ranitii pentru a dona sange.

UPDATE 18.00 Guvernul pregateste masuri pentru familiile victimelor din Muntenegru si ia in calcul doliu national - surse

UPDATE 17.10 Ministrul Titus Corlatean a sosit luni dupa-amiaza la Podgorica, unde a fost primit de presedintele Republicii Muntenegru, Filip Vujanovic, si va vizita ranitii din accidentul de autocar care sunt internati in spital

Potrivit MAE, citat de Agerpres, presedintele Muntenegru a exprimat condoleante in numele poporului sau pentru tragedia suferita de cetatenii romani pe teritoriul tarii sale. De asemenea, a exprimat intreaga solidaritate si a reiterat sprijinul deplin al autoritatilor din Republica Muntenegru pentru ca, in cooperare cu autoritatile romane, sa fie identificate cele mai adecvate forme de gestionare a situatiei.

La randul sau, ministrul Afacerilor Externe a multumit pentru implicarea autoritatilor muntenegrene si cooperarea pe care acestea le-au acordat autoritatilor romane aflate la fata locului, pana la acest moment. De asemenea, a exprimat recunostinta pentru generozitatea cetatenilor muntenegreni care au oferit ajutor direct la fata locului sau donand sange cetatenilor romani raniti in accident.

Dupa primirea la presedintele muntenegrean, ministrul Titus Corlatean, impreuna cu secretarul de stat din cadrul Ministerului Sanatatii, dr. Raed Arafat, se va deplasa la spitalul din Podgorica pentru a vizita cetatenii romani raniti. Potrvit MAE, ministrul roman de externe va coordona actiunile in desfasurare, care sa duca la finalizarea, cu sprijinul autoritatilor muntenegrene, cat mai repede cu putinta, a tuturor procedurilor care sa faca posibila reintoarcerea acasa a supravietuitorilor acestui tragic eveniment, precum si repatrierea trupurilor neinsufletite.

UPDATE 16.25 Primarul din Pitesti: 17 dintre victimele accidentului din Muntenegru sunt din judetul Arges

UPDATE 13.30 Premierul Victor Ponta conduce Celula de criza convocata la MAE urmare a accidentului din Muntenegru, iar la ora 18.00 va avea loc o sedinta a acesteia, informeaza Ministerul de Externe.

UPDATE 11.45
Guvernul va face verificari la firma de transport implicata in accidentul din Muntenegru. Firma de transport afirma ca soferii aveau experienta de cel putin 10 ani, fara niciun incident

UPDATE 11.40 Bilantul mortilor a ajuns la 19, iar alte patru sunt in stare critica, relateaza site-ul postului B92, potrivit Mediafax.


Alti 27 de pasageri au suferit rani moderate. Un copil muntenegrean care a fost martor la accident a fost ranit usor.

Autoritatile din Muntenegru au confirmat ca toate victimele din autocar sunt cetateni romani.

UPDATE 10.45 Ministrul roman de Externe, Titus Corlatean, si-a anulat participarea la reuniunile CAE si CAG din Luxemburg, urmand sa plece la Podgorita pentru a coordona la fata locului activitatile echipei operative din Romania, in cooperare cu autoritatile locale, pentru asistenta victimelor accidentului.

UPDATE 07:15 Un avion cu medici romani, intre care secretarul de stat in Ministerul Sanatatii Raed Arafat, a ajuns in urma cu un sfert de ora in Muntenegru. Acestia vor evalua situatia victimelor, a anuntat luni dimineata ministrul Apararii, Mircea Dusa, la televiziunile de stiri.

UPDATE 06:30 In momentrul in care s-a petrecut tragedia, soferul conducea prea repede, a declarat pentru ziarul Vijesti din Podgorica, Carmen Dorobet din Bucuresti, internata la sectia de ortopedie din centrul clinic din capitala muntenegreana, scrie Agerpres.

UPDATE 04:30 Ministerul roman de Externe anunta ca numarul persoanelor decedate a crescut la 18. Sapte dintre cei 29 de raniti aflati in spital sunt in stare grava.

UPDATE 00:30: Potrivit secretarului de stat in Ministerul Sanatatii, Raed Arafat, 17 romani au murit si alti 30 au fost raniti, dintre care 8 se afla la terapie intensiva. Marius Usturoi, directorul Maree Travel, agentia de turism care a organizat circuitul, a precizat ca in autocar se aflau 47 de persoane, cetateni romani, intre care un minor, transmite Mediafax.

UPDATE 00:05: Celula de criza a Ministerului Afacerilor Externe a fost convocata duminica seara, ca urmare a tragicului accident survenit in Muntenegru, informeaza diplomatia de la Bucuresti. "La fata locului va fi trimisa o echipa consulara mobila din Centrala MAE, pentru a sprijini Ambasada Romaniei in Muntenegru, in demersurile de acordare a asistentei consulare adecvate la fata locului", precizeaza sursa citata. Ambasadorul Romaniei la Podgorita se afla la spitalul in care au fost internati pasagerii raniti in accident, pentru evaluarea situatiei. Autoritatile locale s-au implicat la cel mai inalt nivel pentru acordarea sprijinului necesar, adauga MAE.

UPDATE 23:44: Ministrul Apararii Nationale, Mircea Dusa, a autorizat duminica seara un zbor catre Muntenegru cu o aeronava Spartan. "O aeronava Spartan este pregatita sa decoleze spre Muntenegru pentru a-i aduce in tara pe romanii implicati in accident, in cazul in care va fi nevoie'', a declarat pentru Agerpres, ministrul Mircea Dusa. El a precizat ca decizia a fost luata si ca urmare a discutiei pe care secretarul de stat in Ministerul Sanatatii Raed Arafat a avut-o cu autoritatile din Muntenegru.

UPDATE 22:50: Potrivit Ministerului Afacerilor Externe, printre victimele accidentului se afla si romani. 

"Din primele cercetari, printre victimele accidentului se afla si cetateni romani", arata Ministerul Afacerilor Externe. Ambasada Romaniei la Podgorita a fost informata cu privire la tragicul accident rutier care a avut loc in Muntenegru, potrivit Agerpres. 

O echipa consulara s-a deplasat la locul accidentului, precizeaza sursa citata. Ambasadorul Romaniei se afla deja la spitalul la care sunt internati o parte dintre cetatenii romani. Reprezentantii misiunii diplomatice se afla in permanenta legatura cu autoritatile locale si sunt pregatiti sa ofere asistenta si protectie consulara.   

Ministrul muntenegrean a afirmat ca autocarul era inmatriculat in Romania, si nu in Ucraina asa cum anuntase politia mai devreme. 

"Intr-un accident deosebit de grav, 13 persoane au murit, iar 32 au fost ranite. Viata a sapte persoane este in pericol", a declarat Rasko Konjevic. Deminitarul a adaugat ca mai multe echipe de prim-ajutor au venit sa scoata pasagerii, dar nu a precizat cetatenia victimelor accidentului. 

Podul de pe care s-a prabusit autocarul in Muntenegru
Foto: Agerpres/AP
Accidentul s-a produs la Grlo, pe o sosea montana, la circa 30 de kilometri nord de capitala Podgorita. Ranitii au fost transportati la spitale din capitala Muntenegrului "Majoritatea persoanelor ranite au suferit leziuni grave. Printre acestea se afla si un copil", a declarat un medic de la un spital din Podgorita, la postul national de televiziune RTGC.

Muntenegru este o tara cunoscuta cu soselele ei periculoase si prapastiile adanci. In anul 2004, intr-o tragedie similara si-au pierdut viata 12 copii bulgari dupa ce autocarul lor s-a prabusit de 15 metri inaltime in raul Lim din Muntenegru. In total, au fost salvate 38 persoane dintre cele aflate la bord datorita, in primul rand, localnicilor care au reusit sa scoata multi copii din apele raului, scrie Agerpres.



Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

Adevaratul vampir care suge sange si ucide peste 10.000 de oameni in fiecare an. Cazul misterios inregistrat in Romania

Oamenii de stiinta americani au descoperit ca un gandac aparent inofensiv este in realitate un adevarat vampir care suge sange si e responsabil de moartea a mii de oameni anual. Gandacul Triatoma Dimiata aduce un pic cu ochiul-domnului de la noi, insa nu e deloc o gaza inofensiva.








23355 vizualizari
  • -1 (27 voturi)    
    In anii 1950/1960 in Ro., (Duminică, 23 iunie 2013, 23:45)

    19cornel [utilizator]

    deci pe vremea ONT Carpati, adevarat ca nu se compara cu fluxul actual de turisti, se punea la dispozitiea autobuzelor straine, soferi autohtoni, buni cunoscatori ai traseului cu multa experienta. Cred ca era vorba de clauze contractuale. Acum vreo doi/trei ani am vazut un autocar etajat in Nehoiu, in stationare, pe DN 10, venit de la Brasov, atat soferi cat si turisti erau evident traumatizati.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu este rau ce spuneti (Luni, 24 iunie 2013, 13:47)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui 19cornel

      Dar pe de alta parte, daca soferul respecta drumul, atunci drumul nu o sa il fure
      • +4 (6 voturi)    
        Ce incerc sa spun, (Luni, 24 iunie 2013, 14:33)

        19cornel [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        ca raportat la conditile actuale, se poate MULT, MAI MULT, ptr. reducerea accidentelor rutiere. Aceasta o spune un om care conduce de imediat 50 de ani. Pe vremuri militia copia pcr, in datul din gura si amenzi, dupa 1989, identic, pcr fiind inlocuit de asa zisele partide politice. Dar este evident ca lipsa de responsabilitate este generala si totala. Ptr. obtinerea permisului de profesionist, pana undeva in 1980, trebuia ca 3 luni, de AJUTOR DE SOFER. Dupa obtinerea permisului, UN AN lucra numai pe basculanta, in regim de santier, si numai dupa aceia pe camion cu regim general. Dupa 3 ani, fara accidente si incidente, inclusiv tehnice, putea obtine permisul de D. Sa nu mai vorbim de examinarile medicale serioase anuale si cele PSIHOLOGICE. Desigur ca unele din cele enumerate, nu se mai pot realiza. Ramane insa constatarea ca in afara mizeriei de drumuri rutiere, care copiaza drumurile carutelor trase de cai si boi, de acum 200-300 de ani, serios nu se actioneaza. Vreau sa mai spun ca undeva la cca. 3 milioane de Km. de condus, nu am avut, foarte probabil si ajutat de Dumnezeu, nici un accident serios, si nici macar unul minor din culpa, dar am platit zeci de amenzi ptr. depasirea vit. legale, adevarat nu cu mult peste limita legala.
        • +3 (7 voturi)    
          Foarte bine spus (Luni, 24 iunie 2013, 15:37)

          Businessman [utilizator] i-a raspuns lui 19cornel

          Mai adauga si lipsa totala de safety thinking la romani care e oricum mana in mana cu responsabilitatea. Orice strain ai intreba, care a fost pe la noi, o sa iti spuna ca se conduce ca la balamuc pe drumurile noastre.
          Autoritatile bubuie cu amenzi si atat, politaii fac burta mare din spagi, stau ca paduchii pe strazi cu radarele si atat.
          In alte tari dupa cateva amenzi pt viteza iti iei cursuri de "Driving safe", sunt campanii TV impotriva alcoolului la volan si a vitezomanilor, etc....la noi vezi politicieni de 2 lei toata ziua sau analfabete in fuste scurte prezentate drept dive si...atat, din pacate pt cei care mor pe strazi.
  • -8 (22 voturi)    
    vinovatii sa plateasca ! (Luni, 24 iunie 2013, 0:07)

    nicusoru [utilizator]

    d-zeu sa-i ierte pe victimele decedate !
    acei oameni platiti ca asemenea lucururi ,,sa nu se intimple '' autoritati de stat , arr,rar si isctr sa
    plateasca ! masuri imediate si drastice in aceste institutii in care unii cred ca se poate face ori si ce
    pentru spaga . masina ia itp si clasificarea pe spaga de la rar , atestatele si licentele la arr se
    dau tot pe spaga ,controalele isctr-ului ,,se rezova "
    tot pe spaga .si atunci te miri ca au loc asemenea
    masacre rutiere !? sa plateasca vinovatii !!
    • +39 (41 voturi)    
      Calmeaza-te! (Luni, 24 iunie 2013, 0:15)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui nicusoru

      Inca nici nu sti motivul pentru care autocarul a intrat in prapastie.
      Te pun si pe un Rolls Royce si daca nu sti sa conduci pe serpentine tot o sa te prabusesti.
      Toata lumea stie soferie dar putini conduc ca lumea.
    • +11 (25 voturi)    
      Ce treaba are? (Luni, 24 iunie 2013, 0:30)

      absro [utilizator] i-a raspuns lui nicusoru

      Ce treaba au autoritatile de stat enumerate cu soferii care conduc ca idiotii in alta tara? Aproape sigur accidentul s-a produs ori pentru ca era soferul obosit, ori pentru ca a condus aiurea (viteza, neatentie etc).
      • -5 (5 voturi)    
        pe serpentine (Luni, 24 iunie 2013, 8:26)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui absro

        cu viteza ?
        cred ca sunt alte cauze, dar nu viteza.
      • +10 (12 voturi)    
        Nu vreau sa-mi amintesc... (Luni, 24 iunie 2013, 11:55)

        Ordo Teutonicus [utilizator] i-a raspuns lui absro

        ... cum acum cativa ani eram intr-un autocar romanesc in Grecia, iar soferul nostru, smecher de dambovita, baga scuteristii greci in santuri si facea depasiri in curbe fara vizibilitate. L-am rugat noi, pasagerii, sa o lase mai moale.
        • +3 (3 voturi)    
          de acord (Luni, 24 iunie 2013, 13:49)

          absro [utilizator] i-a raspuns lui Ordo Teutonicus

          Am fost si eu cu autocarul, tot in Grecia. Nu conduceau atat de prost cum zici, dar nici nemaipomenit. Dar aici nu au treaba autoritatile de care pomenea nicusoru.
          • 0 (0 voturi)    
            Exact! (Marţi, 25 iunie 2013, 13:14)

            Ordo Teutonicus [utilizator] i-a raspuns lui absro

            La opinia ta despre sofer, tocmai am dat exemplu din experienta proprie. Crede-ma, absro, soferul cu care am mers eu conducea chiar cum zic, pe un drum ingust, circulat, plin de curbe, pe Thassos.
  • 0 (20 voturi)    
    Si uite-asa (Luni, 24 iunie 2013, 6:28)

    Kepler [utilizator]

    sint tot mai putini romani in Romania!
    Nu numai emigratia puternica dar si nenumaratele accidente grave...
  • +9 (11 voturi)    
    soferiee de romania (Luni, 24 iunie 2013, 7:29)

    monser [utilizator]

    Este o tragedie ce sa intamplat cu oamenii aia
    care erau in vacanta si au murit.Pun pariu ca sunt cel putin doua cauze principale ale accidentului fie oboseala la volan, fie viteza excesiva ( ca in Romania).Ramane de vazut ce spune tahometrul, caci soferi profesionisti romani nu prea
    respecta odihna, acestia fiind pusi intentionat de patroni sa faca multe curse sa ii imbogateasca cu orice pret.Eu cred ca daca se dovedeste lipsa odihnei la sofer.atunci firma respectiva ar trebui radiata de la registrul comertului, Iar patronii inchisi pe viata si pusi sa plateasca toate prejudiciile daca se poate zice de asa ceva.Oare cati morti pe sosele sa mai fie ca statul sa inteleaga ca legea rutiera nu este aplicata de politie care da carnetele ffff usor si le ia ffff greu (doar daca nu dai spaga).Parerea mea esta ca, doar prin legi dure, amenzi de ordinul sutelor de milioane pentru viteza si bautura, oboseala,si confiscarea definitiva a masinii si carnetului de sofer , romanii se vor civiliza.Altfel in continuare accidentele rutiere vor atenta la siguranta statului si vor imputina populatia.
    • +2 (8 voturi)    
      parerile........ (Luni, 24 iunie 2013, 14:13)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui monser

      De pareri nu ducem lipsa, suntem romani si le stim pe toate, nu ? Firma de transport a trimis doi soferi, asta nu spune nimic ? Daca era unul puteam sa presupunem ca accidentul s-a petrecut din cauza oboselii.
  • +1 (5 voturi)    
    Cati ani avea soferul autocarului !? (Luni, 24 iunie 2013, 8:38)

    nicusoru [utilizator]

    Conducerea preventiva ,starea tehnica a vehiculului ,respectarea timpilor de conducere .Nu va spune nimic aceste lucruri !?
  • +2 (4 voturi)    
    Sefii de la RAR,ARR si ISCTR ,afara ! (Luni, 24 iunie 2013, 8:44)

    nicusoru [utilizator]

    Mortii sunt intotdeauna de vina !? Dar sefii de la RAR ,ARR si ISCTR ,ce pazesc pentru ce sunt platiti .Nu sunt de ei de vina ci mortii .D-zeu sa-i ierte !
  • +10 (16 voturi)    
    Circ (Luni, 24 iunie 2013, 10:32)

    abcde [utilizator]

    In Romania moare un om la fiecare 4 ore si alti 3 sunt grav raniti in urma accidentelor rutiere. Dar se pare ca nu prea intereseaza multa lume. In loc sa combatem fenomenul mortilor de pe soselele noastre, trimitem ministru la un accidentul din Muntenegru.
  • +8 (22 voturi)    
    Corlatean la locul accidentului? (Luni, 24 iunie 2013, 10:32)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Aflu acum ca ministrul de externe Corlatean a parasit intlnirea cu ceilalti ministrii de externe din UE si a plecat de acolo direct spre locul accidentulu, "ca sa ajute".
    Cred ca e caz unic in istorie, cred ca celorlalti ministrii nu le-a venit a crede, dar populismul uslasilor nu are limite. La locul accidentului se afla deja secretarul de stat Arafat. Ce va face in plus ministrul Corlatean? Poate il va intreba vreun reporter cu ce a ajutat el personal.
    • +7 (13 voturi)    
      Nu stiu ce sa zic (Luni, 24 iunie 2013, 12:35)

      petrol_head [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Totusi este vorba de 19 romani morti...cred ca deja este nevoie de prezenta unui oficial de rang inalt, iar faptul ca accidentul s-a petrecut intr-o tara straina justifica si mai mult prezenta ministrului.
      Hai sa nu mai tot dam cu pietre in orice fac oficialii romani, fie ei din USL, PDL sau mai stiu eu ce culoare politica. La fel de bine, daca ramanea la acea intalnire de ministri, v-ati fi luat de Corlatean ca de ce nu merge in Muntenegru!
      Daca se face ceva, de ce se face, daca nu se face de ce nu se face! Gandirea tipica de Gica Contra.
    • -2 (12 voturi)    
      lasa ca... (Luni, 24 iunie 2013, 12:36)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      si boc facea la fel... dadea cate o coasa sau o lopata ...
      inafara de asta sunt total de acord... nu am inteles niciodata ce cauta politicienii la astfel de evenimente... nu dealta da inafara de "reclama" nu te duci pentru altceva. din cate stiu nu e nici un ministru la ora actuala fost medic, pompier sau politist...
    • +1 (1 vot)    
      atitudine absolut corecta (Luni, 24 iunie 2013, 17:51)

      iosis [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Ba deloc. Anul trecut, 22 de copii belgieni au murit intr-un accident similar in Elvetia. Toate oficialitatile s-au implicat, inclusiv regele care a lasat totul deoparte ca sa-si arate sprijinul fata de familiile greu incercate. La inmormantare au participat, de asemenea, toti, de la rege in jos.
    • 0 (2 voturi)    
      Corlatean era la fotbal... (Luni, 24 iunie 2013, 18:43)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      ...la miuta..Ce intanlire cu Ministrii din UE...!!!!
  • +5 (7 voturi)    
    ..... (Luni, 24 iunie 2013, 10:47)

    a4 [utilizator]

    soferul a luat carnetul la Pitesti?

    ..o moarte avem cu totii!
    • +1 (1 vot)    
      .... (Luni, 24 iunie 2013, 17:56)

      a4 [utilizator] i-a raspuns lui a4

      17 victime din judetul Arges??

      sigur soferul nu si-a luat permisul la Pitesti?
  • +7 (9 voturi)    
    Lista (Luni, 24 iunie 2013, 12:48)

    HP [utilizator]

    La adresa respectiva nu exista nicio lista, doar cateva informatii despre accident.
  • +1 (7 voturi)    
    Am eu ce am cu USL (Luni, 24 iunie 2013, 13:46)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Dar in cazul acesta trebuie sa le recunosc meritele, au reactionat cum trebuie...

    Sincere condoleante familiilor! :(
    • +1 (5 voturi)    
      da, (Luni, 24 iunie 2013, 16:37)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      au reactionat cum trebuie, asa e. Dar prea tarziu.
      Prima zi au stat degeaba, abia cand si-au dat seama de potentialul mediatic au sarit ca arsi...

      Condoleante.
  • -3 (5 voturi)    
    doar soferii sunt de vina? (Luni, 24 iunie 2013, 14:52)

    Arkan [utilizator]

    Care conduce in Romania, stie de lipsa infrastructurii. Probabil si acolo e la fel. E una din cauze, nu neg factorul uman, dar altceva e cand si drumul te ajuta.
    La noi e durere cu DN2, dar nu exista nici un plan de largire drumului sau de a construii o autostrada.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu, nu infrastructura, ci structura omului. (Luni, 24 iunie 2013, 17:56)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui Arkan

      nu infrastructura e de vină. (și nici măcar la noi nu e de vină infrastructura). adică plângem că nu e șoseaua lată, să o ardem ca la tecuci? problema șoferului român nu e atât lipsa de cunoștințe în ale șoferiei, cât atitudinea lui, caracterizată printr-o nerăbdare cronică! șoferul român nu stă la roșu; nu stă la barieră; nu stă în coloană și, implicit, nici nu păstrează distanța dintre mașini. șoferul român depășește, înjurând, orice și ori pe cine, chiar dacă după 100 de metri virează la dreapta / stânga, sau oprește pe loc, punând avariile. niciunde în vecini (la sârbi, muntenegreni, unguri, croați ș.a) nu se circulă așa de rău ca la noi, nici pe departe! nu mai vorbesc de vest, că n-are sens nici o comparație.
  • +1 (1 vot)    
    soferii sunt si ei vinovati... (Luni, 24 iunie 2013, 17:47)

    ing.Orca [utilizator]

    ... dar cei mai vinovati sunt reprezentantii autoritatilor rutiere din romania si cei care permit ca o firma in insolventa (ca si gregory tur proprietara autocarului implicat in accident) sa presteze servicii de transport persoane pe relatii externe.
  • 0 (2 voturi)    
    Dumnezeu sa-i ierte... (Luni, 24 iunie 2013, 18:45)

    Costin1968 [utilizator]

    ...ajunge atat !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Trist (Marţi, 25 iunie 2013, 10:13)

    CalinC. [utilizator]

    Din pacate am vazut de atatea ori soferi, care sunt sau se considera profesionisti, incalcand orice regula rutiera sau cel putin de bun simt.

    Vineri am avut un drum scurt, limitare in tunel la 100km/h, la aceasta viteza sunt depasit de autocar (inmnatriculat in Croatia). Din cate stiu ar trebui limitate la 100Km/h (sau poate ma insel).

    Sambata, calatoresc din nou, limitare la 60km/h, drum ingustat la doua benzi, din care banda a doua foarte ingusta, sunt depasit (eu aveam 60km/h) de autocare (inmatriculat in Romania).

    Doar doua exemple din cele cateva zeci pe care le vad pe saptamana. Avem o viata asa de scurta, dar suntem tot timpul grabiti.

    Nu stiu care a fost cauza accidentului in acest caz, nu sunt nici expert, dar am citit ca soferul a pierdut controlul volanului. Care pot sa fie cauzele (in opinia mea):
    -neadaptarea vitezei la conditiile de drum
    -oboseala excesiva
    -cauze tehnice

    Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei morti, sa le dea sanatate celor raniti si se aline sufletele familiilor. Pentru ca altceva, sincer nu cred ca se va concretiza in vreo masura care sa reduca numarul acestor tip de accidente.