Papa Francisc spune ca si ateii pot fi buni: Faceti bine si vom gasi un punct de intalnire

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 23 mai 2013, 12:53 Actualitate | Internaţional


Papa Francisc
Foto: catholica.ro
Ateii ar trebui vazuti ca oameni buni daca fac bine, a spus Papa Francisc I intr-o predica, indemnand ca oamenii de toate religiile si de nicio religie sa coopereze, relateaza The Guardian.

Liderul celor 1,2 miliarde de catolicia facut aceste afirmatii in timpul predicii de la slujba de dimineata din resedinta sa, care are loc zilnic si pentru care Papa nu isi pregateste in prealabil un discurs.

El a spus povestea unui catolic care a intrebat un preot daca ateii au fost mantuiti de Iisus. "Chiar si ei, cu totii. Toti avem datoria de a face bine. Faceti fapte bune, si vom gasi un punct de intalnire", a spus Papa ca replica la comentariul ipotetic "Dar eu nu cred, eu sunt ateu".

Atitudinea Papei Francisc este in contrast cu cea a predecesorului sau, Benedict al XVI-lea, care a provocat plangeri din partea unor persoane de alte credinte spunand ca sunt vazuti drept credinciosi de clasa a doua.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5572 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Papa asta spune o multime de adevaruri! (Joi, 23 mai 2013, 13:10)

    predel [utilizator]

    Oare nu se teme ca o sa-l excomunice BOR-ul sau celelalte biserici surori mai din est?
    Te pomenesti ca si-a dat seama ca e o prostie sa-si pastreze ostilitatea celor care au suficienta minte ca sa-si construiasca propriul sistem de valori.
    • +9 (15 voturi)    
      mama ei de istorie... (Joi, 23 mai 2013, 13:28)

      DarthBunny [utilizator] i-a raspuns lui predel

      Biserica ortodoxa l-a excomunicat pe Papa in 1054( si invers). De aici marea schisma. E ca si cum ai concedia pe cineva dupa l-ai concediat deja.
      • +5 (7 voturi)    
        hei (Joi, 23 mai 2013, 16:28)

        veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui DarthBunny

        predel era ironic! sublinia habotnicia bor-ului si absenta totala a bor-ul in intentia si in actiunea de a face "fapte bune" cum spune papa!

        sunt ateu, dar papa asta imi place!
      • -6 (8 voturi)    
        bravo! (Joi, 23 mai 2013, 16:46)

        Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui DarthBunny

        Asteptam in curand mesaje cum ca si dracii sunt buni, cu conditia sa faca fapte bune (fiecare sa-si defineasca ce inseamna fapte bune, dupa propriile standarde).

        O dovada in plus ca biserica catolica nu mai are nimic in comun cu crestinismul. Bine, asta se stie de 1000 de ani, de la schisma, dar doar de curand s-au dat pe fatza.
      • +4 (4 voturi)    
        Of, niciodata nu mi-a placut istoria... (Joi, 23 mai 2013, 18:57)

        predel [utilizator] i-a raspuns lui DarthBunny

        Ceea ce nu inseamna ca evenimente precum marea schisma mi-ar fi complet straine... Cred insa ca Daniel, CEO-ul BOR-ului, ar putea sa-l mai excomunice o data... si inca o data... pana il face sa se lase de ecumenisme de astea ca biserica nu e pentru oameni! Ma rog, nu pentru enoriasi...
  • +1 (5 voturi)    
    ateii (Joi, 23 mai 2013, 14:12)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Probabil ar fi benefic pt stimatul Papa sa verifice cati din cei 1.2 miiarde mai sunt catolici sau cati mai cred in povesti..
  • -4 (8 voturi)    
    Si cum definesti binele? (Joi, 23 mai 2013, 14:26)

    BEDE [utilizator]

    Pt un om care crede in Dumnezeu, "bine" este ceea ce vrea Dumnezeu, iar ceea ce nu se cuprinde in ceea ce vrea Dumnezeu nu este bine, ba poate chiar este rau...
    Dar pt un ateu? Cum se defineste "binele" pt un ateu? Este "bine" ceea ce-i face lui placere? Sau este "bine" ceea ce-i asigura aprobarea mai multor oameni?
    Si, totusi, chiar si cei mai mari criminali au ideea ca se cuvine ca un om sa faca ceea ce este "bine". Oare nu este aceasta, impreuna cu conceptul de dreptate, ceva care indica faptul ca Dumnezeu chiar exista? Si nu arata aceasta ca si cei mai inteligenti atei au o mare lacuna in logica lor?
    Si acest papa ce sustine de fapt? Ceea ce spune chiar seamana a minciuna politic-corecta. Cum nu mai merg a fi strigate minciunile cu infailibilitatea si nu mai merge sa fie arsi pe rug "ereticii", atunci incercam altele... Orice, numai sa aiba mai multi sustinatori organizatia numita Biserica Catolica...
    • +5 (9 voturi)    
      cu tot respectul (Joi, 23 mai 2013, 15:29)

      mihaimc [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      acei oameni care "nu stiu ce e bine" au incropit renasterea si revolutia industriala.. fara astea doua, matale scriai inca pe pietre.
      • -2 (6 voturi)    
        Cu tot respectul (Joi, 23 mai 2013, 17:24)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui mihaimc

        Eu nu stiu nici un renascentist sau initiator al revolutiei industriale ateu. Biblia din cate stiu eu n-a fost scrisa pe pietre.
      • -2 (2 voturi)    
        Stii de fapt ce este ateismul? (Vineri, 24 mai 2013, 16:09)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui mihaimc

        Este credinta ca postul de Dumnezeu este vacant...
        Ori, daca e vacant, inseamna ca poti sa te lupti pentru a-l ocupa.
        Nu spunea Nietzsche ceva de genul asta?
  • -3 (9 voturi)    
    isi mai dau si ei seama... (Joi, 23 mai 2013, 14:36)

    ala_ [utilizator]

    ateii sunt cu mult in fata si tot asteapta, doar ca religiosii se prind mai greu...
  • +2 (6 voturi)    
    The Guardian (Joi, 23 mai 2013, 16:01)

    Setalcott [utilizator]

    Papa nu a spus nicidecum ca ateii pot fi buni, pentru ca Biserica nu a zis niciodata altfel. A zis ca ateii pot fi mantuiti, ceea ce nu e acelasi lucru. Dar asa e cand te iei dupa Guardian, mai ales in chestiuni de religie. Mai mult, Guardin a numit aceste afirmatii "in marked departure from Benedict's line". Eu nu stiu ca Benedict sa fi avut o alta linie. Orice jurnalist poate sa se informeze asupra liniei oficiale a Bisericii catolice, care nu se schimba de la un papa la altul.
    Papa a dat acolo raspunsul scurt la o poveste lunga. Doctrina catolica este ca credinta si faptele bune sunt necesare pentru mantuire. Cei fara credinta se pot mantui doar daca se afla in starea de ignorantia invincibilis, adica ori nu au auzit evanghelia, ori au auzit-o, dar cu toata bunavointa lor, cauze independente de vointa lor ii impiedica sa o accepte.
    • 0 (2 voturi)    
      Putem califica stiinta asta negativa... (Joi, 23 mai 2013, 19:01)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      ... asta cu molecule si neutroni care spune ca treaba aia cu imaculata si imaculanta conceptie e un non-sens; asadar putem sa spunem ca asta e o cauza independenta de vointa mea?
      • 0 (2 voturi)    
        Un da calificat (Joi, 23 mai 2013, 23:08)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui predel

        Raspunsul meu scurt este da, putem (ceea ce nu inseamna ca si este).
        Raspunsul lung este ca indoctrinarea din scoli cu scientism si metafizica materialista se poate constitui intr-un factor independent care impiedica examinarea obiectiva a argumentelor. O dovada ca asta e situatia ta e ca nici macar nu cunosti doctrina bisericii pe care vrei sa o combati. Cand spui imaculata conceptie vrei sa te referi la nasterea din fecioara. Prima se refera la nasterea Mariei din Ioachim si Ana, care a fost perfect naturala, a doua se refera la nasterea lui Isus din Maria si Duhul Sfant.
        Asa stand lucrurile, stabilirea situatiei de ignorantia invincibilis este practic imposibil de realizat, chiar si de catre subiect. De aceea Biserica spune "credinta este necesara pentru mantuire." Dar, in cuvintele lui Isus, si camila poate trece prin urechile acului.
  • 0 (2 voturi)    
    si eu cred ca unii crestini sunt buni (Joi, 23 mai 2013, 19:06)

    Francisc 1 [utilizator]

    dar nu pot sa nu amintesc de Steven Weinberg, laureat nobel in fizica, ce zicea ca pentru ca oameni buni sa faca fapte rele este nevoie de religie altfel oamenii buni ar face fapte bune si cei rai fapte rele
    • 0 (2 voturi)    
      pana una alta (Joi, 23 mai 2013, 19:26)

      Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      A luat cumva premiul nobel pentru demonstratia inexistentei lui Dumnezeu ? Daca nu, atunci parerile lui filosofice, credintele sau superstitiile lui nu au nicio valoare.

      Premiul nobel nu te face infailibil nici in domeniul respectiv, nu atat mai putin in domenii despre nu ai habar.

      E un exemplul celebru de prin anii 80-90, 'Long Term Capital Management', cand actionarii au luat premiul nobel pt modelele matematice de tranzactionare automata, dupa care firma a dat faliment.