VIDEO Explozie la o fabrica de ingrasaminte din Texas. Bilant contradictoriu, zeci de raniti confirmati

de A. Ciordas, A. Neagu     HotNews.ro
Joi, 18 aprilie 2013, 6:55 Actualitate | Internaţional


Explozie in Waco Texas
Foto: Captura YouTube
Mai multe persoane au fost ranite in urma unei explozii la o fabrica de ingrasaminte de langa Waco, Texas. Incidentul s-a produs la 8 p.m, ora locala. Autoritatile au declarat ca explozia a distrus numeroase cladiri, inclusiv un azil de batrani, conform Reuters.

Purtatorul de cuvant al Departamentului pentru Siguranta Publica din Texas a declarat ca explozia a cauzat, cel mai probabil, "sute de victime" si a distrus multe case.

------------------------
UPDATE 10.55: Numarul de decedati e inca necunoscut. Presa locala si oficialii au dat de inteles ca ar fi vorba de cativa morti, dupa ce initial aparusera informatii - neconfirmate ulterior - despre zeci de morti.

------------------------




Azilul de batrani si majoritatea caselor din centrul orasului au fost evacuate. Aproximativ 60-80 de case au fost distruse.

Peste 100 de persoane ranite in urma exploziei au fost duse la Hillcrest Baptist Medical Center din Waco, a declarat David Argueta, vicepresedintele spitalului.

Guvernatorul Rick Perry a emis o declaratie care arata ca biroul sau a "mobilizat resursele statului pentru a ajuta autoritatile locale".



"Cel putin sase elicoptere vor merge in ajutorul celor raniti. Alti pacienti vor fi transportati de catre ambulanta",a declarat Glenn Robinson, directorul Hillcrest Hospital, conform CNN.

Robinson a declarat pentru CNN ca spitalul a primit pacienti cu leziuni ortopedice, dar si pacienti care se confrunta cu pierderi grave de sange.

Locul exploziei din Waco Texas
Foto: Google Earth
Momentan nu exista nicio declaratie oficiala cu privire la cauza exploziei.

Tommy Muska, primarul orasului West, a declarat in cadrul unei conferinte ca momentan nu stie cate persoane au murit si cate au fost ranite in urma exploziei, informeaza postul local KWTX.

Orasul West are o populatie de aproximativ 2800 de locuitori.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5798 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    incredibil (Joi, 18 aprilie 2013, 8:07)

    ..13 [utilizator]

    Cine are interesul de a starni panica si suferinta?

    Nu cred ca s-a rasturnat oala cu nebuni in USA, asa dintr-o data...Nu cred in conspiratii. Acum nu am o explicatie logica nici la ceea ce s-a intamplat in Boston nici legat de incidentul din Texas.

    Evenimente ca acesta nu se intampla in fiecare zi - este nevoie de o coalitie internationala impotriva terorismului.

    Daca se dovedeste ca cei care au actionat impotriva cetatenilor si implicit asupra USA au fost coordonati atunci acestia si cei din spatele lor sa fie aspru condamnati.

    Nu admit ca simpli cetateni sa fie sub semnul fricii, terorii sau al panicii.
    • +8 (8 voturi)    
      Cazuri si cazuri (Joi, 18 aprilie 2013, 8:45)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      De accidentele de la BP ce sa zici?
      Exista atentate teroriste, dar exista si accidente de munca. As inclina sa cred ca explozia asta a fost mai probabil un accident de munca decat un atentat. Si cred ca probabil e pt ca s-au admis niste oarece abateri de la ceea ce ar fi procesul tehnologic sigur pt ca sa se reduca cheltuielile. Nu s-a vazut asaceva de N ori? Si nu numai in fabrici ci si in transporturi.
    • +6 (6 voturi)    
      Nu e ceva iesit din comun. (Joi, 18 aprilie 2013, 10:00)

      Andrei18 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Sansele sa fie vb de un atentat sunt sub 1%.
      La producerea ingrasamintelor chimice se folosesc substante explozibile.
      • +2 (2 voturi)    
        De fapt, a propos de ingrasaminte (Joi, 18 aprilie 2013, 11:09)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Andrei18

        Sunt ingrasaminte fosfatice si azotoase.
        Dintre cele azotoase este si celebrul deja azotat de amoniu.
        Mai ales substantele cu gruparea NO3 au caracteristica de a exploda in anumite conditii, de temperaturi si/sau presiuni mai mari sau mai putin mari...
        Printre substantele cu traditionala grupare NO3 se afla acidul picric (in UK folosit odinioara la explozivul numit lyddite, iar in Franta la cel numit melinita, care a fost si protagonistul dezastrului de la Halifax din 1915) si TNT-ul (cel mai stabil si mai sigur de utilizat exploziv).
        Deci, azotati inseamna risc de explozie, si daca se aplica oarece "scurtaturi" in procesul tehnologic, dezastrul e gata.
      • -1 (1 vot)    
        Da' de unde! (Joi, 18 aprilie 2013, 11:15)

        schimbu3 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei18

        prea multe coincidente, maine se implinesc 20 de ani de la asaltul FBI-ului contra fermei sectei Davidienilor in aceeasi localitate, soldat cu 86 de morti, e o explozie ''aniversara''
  • -21 (21 voturi)    
    Uraaaaa.... (Joi, 18 aprilie 2013, 8:34)

    Lanista [utilizator]

    .... nu pot decat sa ma bucur de necazul lor. Sa simta si ei puterea suferintei. La cat mai multe atentate. Asteptam cu nerabdare 4 iulie :)
    • +8 (10 voturi)    
      complexat (Joi, 18 aprilie 2013, 9:10)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui Lanista

      cata frustrare si invidie pe capul unora. te simti chiar atat de inferior ca sa doresti moartea unor oameni doar pentru ca sunt mai destepti ca tine?
    • +7 (9 voturi)    
      si sa fie si prietenii si rudele tale (Joi, 18 aprilie 2013, 9:18)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Lanista

      in zona exploziei...
      Sau ei traiesc de regula in cealalta parte de lume si/sau nici nu circula in lumea libera si civilizata.
      Ori poate stati intr-o grota .....
    • +7 (9 voturi)    
      Sa vezi vcum o sa simti si tu.. (Joi, 18 aprilie 2013, 9:56)

      Andrei18 [utilizator] i-a raspuns lui Lanista

      .. puterea suferintei in buzunarul tau deja sarac. Datorita efectelor pe bursa.
    • +10 (10 voturi)    
      mah! (Joi, 18 aprilie 2013, 10:03)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui Lanista

      sa-ti fie rusine!
    • +4 (4 voturi)    
      numarul imbecililor nu scade (Joi, 18 aprilie 2013, 12:33)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Lanista

      dupa postarea ta am mai pus unul pe lista, pe un loc de frunte
      sper ca esti multumit

      eu as fi si mai multumit daca ti-ar exploda computerul de la care ai postat
  • +7 (7 voturi)    
    filmul exploziei (Joi, 18 aprilie 2013, 9:34)

    be_real [utilizator]

    cu permisiunea HN..... http://www.youtube.com/watch?v=ROrpKx3aIjA&feature=youtu.be

    Atentie : MARE GRIJA LA VOLUM !!!

    Este regretabil ce s-a intamplat. Deasemenea HN puteti face updateuri mai consistente. Deja se vehiculeaza cel putin 70 de morti si sute de raniti in conditiile in care sunt multi altii care nici nu au intrat in triaj/statistici.

    PS: Eu inteleg nevoia siteului de a face bani din publicitate dar deja ma exaspereaza sa imi deschida reclama de la emag pe o treime din ecran aproape la fiecare articol pe care il citesc.
    Ati urcat in top cu siteul datorita muncii voastre dar si datorita cititorilor care l-au sustinut constant facand trafic. Cei mai multi dintre vizitatori NU VOR reclame!
  • +2 (2 voturi)    
    mai cititi (Joi, 18 aprilie 2013, 9:45)

    MirceaA [utilizator]

    mai dati si voi un update, ca sunt deja 60 de morti
  • -3 (3 voturi)    
    doamna/dominsoara Alexandra (Joi, 18 aprilie 2013, 10:39)

    be_real [utilizator]

    Va multumesc pentru faptul ca ati adoptat sursa video pe care v-am trimis-o in comentariul cenzurat, care dealtfel era cat se poate de decent.
  • -6 (6 voturi)    
    curios (Joi, 18 aprilie 2013, 11:02)

    Cata79 [utilizator]

    sunt curios pe cine mai vor americanii sa mai cotropeasca de data asta?

    2 'atentate' asa unu dupa altu, clar se pregatesc de vreun razboi.
    Le-a crescut pretul la benzina?
    Sau pur si simplu nu mai au masonii din industria armamentului bani de cheltuiala?
  • -6 (6 voturi)    
    de vina bineinteles (Joi, 18 aprilie 2013, 11:47)

    antitot [utilizator]

    Sunt un grup de Nord Coreeni infiltrati care lucrau acolo si au sabotat uzina.
    • +1 (1 vot)    
      de vina (Vineri, 19 aprilie 2013, 9:49)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      nu e tot basescu?
  • -5 (5 voturi)    
    Dezarmare. (Joi, 18 aprilie 2013, 12:56)

    Marionette [utilizator]

    Probabil va fi vinovat un grup intern care sustine dreptul de a purta arme, si prin urmare se va restrange accesul americanilor la arme, apoi se va restrictia se va modifica si se va modifica pana cand nu vor mai avea voie deloc in cativa ani. Apoi cu trecerea timpului armele vor disparea incet, incet si va fi momentul ideal sa se transforme si americanii in vacute fericite care dau lapte pentru cine trebuie, nu pentru ei insisi. Va aparea TVA de vreo 24% si la ei, vor aparea grupuri violente, evident armate, evident tolerate de structurile statului (ca sa intelegeti imaginea ganditi-va la romania de azi) si la un moment dat dupa ce lupii cei rai vor omora la greu din vacutele fericite (violuri, trafic de persoane, organe, crime, infractiuni economice), vacutele se vor speria. Si atunci va trebui sa apara ceva puternic, credibil care sa "le apere". Oamenii trebuie sa fie speriati de moarte si exploatati, nu sa munceasca pentru ei.