Patriarhul rus Kiril: Feminismul este "foarte periculos". Femeia ar trebui sa stea acasa si sa se ocupe de copii

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 10 aprilie 2013, 21:42 Actualitate | Internaţional


Patriarhul ortodox rus Kiril considera ca feminismul a fost "foarte periculos", pledand pentru o structura domestica in care femeia sta acasa pentru a creste copiii ei iar barbatul "se ocupa de lucrurile de afara" pentru a castiga bani, transmite AFP.

"Mi se pare fenomen foarte periculos numit feminism, caci organizatiile feministe care se reclama de la acest curent se lauda cu o pseudo-libertate pentru femei care ar trebui sa se manifeste in primul rand in afara casatoriei si in afara familiei", afirma Patriarhul Kiril intr-un articol publicat pe site-ul Patriarhiei Ortodoxe Ruse.

"Ideologia de la baza feminismului nu este nici familie, nu sunt nici copii, ci o alta functie a femeii, care contrazice de multe ori valorile familiei", a declarat patriarhul marti, in timpul unei intalniri cu o organizatie feminina ortodoxa din Ucraina.

"Barbatul se ocupa de lucrurile de afara, el trebuie sa lucreze, sa castige bani, in timp ce femeia trebuie sa aiba grija de interior, acolo unde sunt copiii sai", a adaugat Patriarhul Kiril, subliniind aceasta imagine a vietii domestice.

Pentru ca "in cazul in care distrugem acest rol deosebit de important al femeilor, consecinta este ca totul se prabuseste - familia si, in sens mai larg, patria", a afirmat Patriarhul Kiril.

"Nu spunem degeaba patria mama", a continuat Patriarhul in fata organizatiei ortodoxe din Ucraina, tara de unde origineaza si gruparea feminista Femen cunoscuta pentru protestele topless.

Patriarhul Kiril, un sustinator al presedintelui rus Vladimir Putin in alegerile de anul trecut, a criticat in repetate randuri protestele  impotriva regimului de la Kremlin, actiuni care s-au inmultit in ultimul an.

Patriarhul a avut o pozitie transanta in cazul Pussy Riot din 2012 cand trei tinere au cantat o "rugaciune punk" anti-Putin intr-o catedrala din Moscova pentru a "denunta complicitatea dintre biserica si stat in Rusia", doua dintre ele fiind condamnate la doi ani de inchisoare pentru asta. Intransigenta capului Bisericii ortodoxe ruse in acest caz a fost criticat chiar si de voci din interiorul institutiei religioase.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10895 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    Alt retard (Miercuri, 10 aprilie 2013, 21:54)

    Rasmus [utilizator]

    Daca talibanismul este o miscare islamica fundamentalista, pentru miscarea fundamentalista crestina ce nume sa folosim?
    • +6 (8 voturi)    
      Kirilism? (Miercuri, 10 aprilie 2013, 23:26)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      Sună bine.
  • +11 (17 voturi)    
    Primitivism (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:05)

    anton.tanase [utilizator]

    Mda...fara cuvinte.
    Biserica nu creste, nu evolueaza, ea e greoaie, primitiva.
    • +2 (12 voturi)    
      sint de acord cu tine (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:35)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui anton.tanase

      Numai ca trebuie sa precizam ca vorbim despre Biserica ortodoxa. si Rusa pe deasupra.
      Pe de alta parte feminismul dus la extrem inseamna exact ce a spus barbosul suprem al ortodoxiei ruse. Deja ai din vest care servesc feminism pe paine de mai mult de 30 de ani au parte de toate feedback-urile.
    • +2 (2 voturi)    
      ce este adevărul? zise omul... (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:41)

      bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui anton.tanase

      fiindcă Adevărul este acelaşi, indiferent de timp sau spaţiu
  • +2 (8 voturi)    
    harașo! (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:39)

    corvus coraX [utilizator]

    Aștept cu nerăbdare reacția BOR
  • +2 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:41)

    vitan.sandu [utilizator]

    Un im. be. cil numit patriarh. Cineva mai sus vobeste de "miscarea fundamentalista crestina", cred ca mai bine zicea "miscarea fundamentalista cretina". Cu ce o fi mai bun el decat "o femeie cu talpile pline de noroi, rugandu-se intr-o bisericuta ..." pe care Tutea o vedea mai presus decat toata Academia Romana?
    • -2 (4 voturi)    
      :) (Joi, 11 aprilie 2013, 1:20)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      iti zic eu ce: o femeie educata care isi creste cu interes si pricepere copii. o femeie educata artistic care se ocupa de familie.
      ti se pare mai valabila aia care isi toaca nervii la serviciu si cand ajunge acasa e rupta de oboseala si nervi si n-are chef nici de copii si nici de tine. (o doare capul azi)
  • +5 (11 voturi)    
    super (Miercuri, 10 aprilie 2013, 22:53)

    vercingetorix [utilizator]

    Si CEO al BOR nimic? Nu se raliaza fratelui de la rasarit?

    Mai, voi simtiti din ce in ce mai mult cum va pierdeti puterea si mai dati din coada cat mai puteti! In curand o veti pierde de tot! Bucurati-va ca nu mai dureaza mult! :)
  • -7 (13 voturi)    
    Gura păcătosului adevăr grăiește (Miercuri, 10 aprilie 2013, 23:11)

    Nyk1 [utilizator]

    Rusia este țara cu cel mai mare număr de femei frumoase pe cap de locuitor din lume (alături de celelalte state rusofone). Nu întâmplător, și una din puținele țări care mai pun accentul pe rolul de mamă și de soție al femeii. În Occidentul sterp, cu rata natalității sub nivelul de înlocuire, femeia de carieră atât de promovată în mass-media este de regulă o feministă convinsă, care se privește în oglindă și-și spune că e prințesă, chiar dacă arată ca o Baba-Cloanța obeză.

    Din fericire, comunismul ne-a ferit cât de cât fetele de maladia feministă și de aceea sunt astăzi imediat pe următoarele locuri după rusoaice la capitolul frumusețe și la felul cum își menajează aspectul fizic. Toți italienii și occidentalii care vin în România, nu vin aici ca să discute despre importanța feminismului și încrederii în sine cu niște supraponderale slute.

    Cred că nu e cazul să preluăm toate lucrurile proaste de la Occident; frumusețea româncelor este printre puținele lucruri care ne face viața mai puțin grea nouă, bărbaților români care ne confruntăm tot timpul cu sărăcia și cu incompetența autorităților.
    • +5 (9 voturi)    
      Ha! (Miercuri, 10 aprilie 2013, 23:28)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Comunismul face femeia frumoasă.
      Am trăit s-o aud şi pe-asta. E în Top 10 enormităţi...
    • +3 (3 voturi)    
      Ce ai scris aici (Joi, 11 aprilie 2013, 4:14)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      E scris "adanc". N-am inteles nimic din frumusetea femeilor cu feminismul, obezitatea, occidentul decat ca iti place sa-ti clatesti ochii cu fete frumoase si ca barbatii sunt saraci. Deci... Ce ai vrut sa spui? Poate iti iei ochii de la pozele cu fete frumoașe si mai cugeti odata.
  • +5 (7 voturi)    
    multi prosti in Rusia, (Miercuri, 10 aprilie 2013, 23:47)

    un dac [utilizator]

    multi prosti si in Romania.
    Pana la urma parca-ti vine sa iti iei lumea in cap si sa traiesti cu toate femeile alea "slute" din occident, decat sa te inconjoare incultii zilnic.
    Citat din Tutea cu minusuri?
    Occidentali care vin in tarisoara noastra sa vorbeasca cu femei despre nefiminism? Mai "masculule", pai daca a apucat occidentalul sa vorbeasca cu nevasta-ta, inseamna ca deja nu ai "educat-o" bine, ca altfel ce cauta ea "pe afara"?
    As fi curios daca penibilul asta rus a fost conceput de ma-sa imbracata in halatul de bucatarie...
  • +4 (4 voturi)    
    nishte tzarani..... (Joi, 11 aprilie 2013, 0:34)

    strelka [utilizator]

    n-ai cu cine ba..... nisteee...tzarani....(talibani)
  • -1 (5 voturi)    
    corect (Joi, 11 aprilie 2013, 1:17)

    uzu [utilizator]

    chiar daca pare o tampenie, omul are intr-un fel dreptate. sigur asa cum s-au gasit metode de promovare a femeii pe piata muncii sau in politica, se puteau gasi si metode prin care femeia sa poata avea satisfactii profesionale in principal crescandu-si copii. garantat, daca copii ar creste cu mama lor acasa ar fi oameni de o alta calitate. un copil ar primi o alta educatie de la o mama educata in pedagogie si cate putin din toate, decat de la una care se grabeste dimineata la fabrica iar seara e prea obosita ca sa mai citeasca povesti.
    daca ar fi doar barbati in campul muncii probabil ca salariile ar fi suficiente ca sa zicem sa egaleze propibilitatile de acum.
    a ... fara ajutorul femeilor societatea, rasa umana nu ar fi evoluat cat a evoluat cu ajutorul lor ? si ? unde suntem ? vi se pare ca decalajul dintre posibilitatile tehnice si calitatea umana nu e destul de mare ?
    ma rog ... subiectul e mult mai complex si utopic dealtfel ... asa ca...