Ar putea rachetele nord-coreene sa loveasca SUA? Vezi ce cred expertii

de Adrian Novac     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 martie 2013, 14:13 Actualitate | Internaţional

Racheta Taepodong-2
Foto: Captura YouTube
​Coreea de Nord a anuntat sambata ca este in "stare de razboi" cu Sudul si ca va negocia toate problemele inter-coreene pe aceasta baza, transmite AFP, citand un comunicat difuzat de agentia de presa oficiala Korean Central News Agency (KCNA). Documentul avertizeaza ca orice provocare militara in apropierea frontierelor terestre sau maritime dintre Coreea de Nord si de Sud va provoca "un conflict la scara larga si un razboi nuclear". Cu o zi inainte, liderul Kim Jong-un a afirmat ca, in cazul unei provocari "nesabuite" din partea americanilor, fortele nord-coreene "trebuie sa loveasca fara mila continentul american (...), bazele militare din Pacific, inclusiv Hawaii si Guam, si pe cele care se afla in Coreea de Sud". Ar putea insa Coreea de Nord sa loveasca tinte din SUA sau amenintarile sale sunt "pura fanfaronada", cum sustin unii analisti?

Kim Jong-un a dat ordin
sa se faca pregatiri pentru atacuri cu rachete strategice impotriva continentului american si a bazelor Statelor Unite in Pacific, ca raspuns la zborurile de antrenament cu bombardiere "invizibile" de tip B-2, pe fundalul tensiunilor din peninsula. Joi, doua aparate B-2 au executat zboruri de antrenament deasupra Coreei de Sud pentru a sublinia angajamentul american fata de alianta militara cu Seulul, in caz de agresiune din partea Nordului.

Washingtonul face doar rareori publice zborurile sale de antrenament cu avioane de tip B-2, o arma redutabila, conceputa pentru misiuni speciale de bombardare strategica de la mare altitudine (pana la 15.000 de metri) in spatele liniilor inamice.

Nedectatbil pe radar, zburand cu o viteza apropiata sunetului, avionul poate sa transporte pana la 18 tone de armament conventional sau nuclear, ca de exemplu 16 bombe de 900 de kilograme ghidate prin satelit sau opt dintre teribilele bombe de tip GBU-37 "antibuncar".

Kim a declarat ca zborurile bombardierelor invizibile au fost mai mult decat o demonstratie de forta si ca ele echivaleaza cu un "ultimatum (al americanilor), aratand ca ei vor cu orice pret sa declanseze un razboi nuclear". Marti, Phenianul amenintase deja Statele Unite cu lovituri asupra bazelor sale in Pacific sau de pe teritoriul lor.



Majoritatea expertilor apreciaza insa ca regimul de la Phenian nu dispune de tehnologia care sa ii permita sa lanseze rachete asupra unor tinte aflate la o distanta atat de mare, iar intensificarea retoricii belicoase a Coreei de Nord nu este insotita de actiuni militare.


Cat de capabile sunt rachetele nord-coreene?

Vineri, regimul de la Phenian a prezentat un asa-numit "plan de bombardare al teritoriului american" intr-o harta in care Hawaii, Washington, D.C., Austin, Texas si Los Angeles erau mentionate ca tinte principale. Potrivit Foreign Policy, harta a aparut intr-o fotografie de la o "reuniune de urgenta" pe care Kim Jong-un a avut-o
Planul de atac asupra SUA
Foto: NK News
cu principalii sai consilieri militari, patru generali imbracati in uniforme. Imaginea, care-i prezinta pe liderii nord-coreeni in jurul unei mese de lemn masiv, a fost difuzata de catre agentia oficiala KCNA.

Pe harta sunt trasate mai multe linii indreptate direct spre tinte aflate pe continent, precum Los Angeles si Austin.

Informatia a fost dezvaluita de catre pagina electronica nknews.org, care a analizat fotografia.

Expertii americani au pus insa sub indoiala capacitatea reala a rachetelor nod-coreene.

"Cat de stangaci din partea celor din Coreea de Nord sa dezvaluie accidental planul de atac asupra SUA - cu ICBM (rachete balistice intercontinentale) care nu exista?", a scris Mark Fitzpatrick, director al programului de nonproliferare si dezaarmament al Institutului International pentru Studii Stategice. In opinia acestuia, "daca Coreea de Nord se straduieste foarte tare si are noroc, ar putea sa fie capabili sa dezvolte o versiune ICBM a rachetei Unha-2 in cinci ani".

La randul sau, un editor al revistei Jane's Defense Weekly, James Hardy, a declarat ca "exista sanse aproape zero ca nord-coreenii sa lanseze o racheta pana in Guam, Hawaii sau oriunde altundeva in afara Peninsului Coreene unde sunt stationate forte americane".

Potrivit unei harti realizate de Federation of American Scientists si Center for Nonproliferation Studies, capacitatile operationale ale rachetelor nord-coreene sunt limitate, ele neputand ajunge nici macar pana in India (cea mai performanta, Musudan, are o raza de actiune de circa 3000 km).

Pe de alta parte, Council on Foreign Relations estimeaza ca racheta Taepodong-2 - aflata in stadiul de dezvoltare - ar putea atinge Alaska, insa nu mai departe.

"Time"
reaminteste ca, de-a lungul anilor, multe dintre amenintarile proferate de Coreea de Nord s-au dovedit goale de continut si, in multe cazuri, chiar comice. "Latratul sau proverbial a fost mai rau decat muscatul", crede publicatia, care citeaza mai multe cazuri in care amenintarile nord-coreene au fost primite cu scepticism, rasete, sanctiuni si tacere din partea occidentului.

In martie 2001, Coreea de Nord a amenintat cu "razbunare inmiita" impotriva SUA pentru ca au amenintat "cu inima neagra" dialogul de pace cu Coreea de Sud.

Opt ani mai tarziu, in iulie 2009, Hillary Clinton, care ocupa atunci functia de secretar de stat american, a afirmat ca Nordul este ca un copil ce cauta atentia parintelui sau. "Cuvintele sale sugereaza ca in niciun caz nu este inteligenta", a raspuns conducerea de la Phenian. Un comunicat emis de Ministerul de Externe din Coreea de Nord a descris-o pe sefa diplomatiei americane ca "o doamna amuzanta" care arata "ca o pensionara ce merge la cumparaturi".

Un an mai tarziu, Phenianul a promis "un razboi de razbunare sacru" dupa ce a fost acuzat de scufundarea unui vapor sud-coreean, incident in urma caruia si-au pierdut viata 46 de marinari.

In aprilie 2012, Coreea de Nord a sustinut ca va transforma Seulul "in cenusa", in contextul escaladarii tensiunilor dintre cele doua parti. O amenintare similara a fost facuta in februarie acest an in cadrul Conferintei pentru Dezarmare a ONU, cand un diplomat nord-coreean a spus ca "un catelus proaspat fatat nu cunoaste teama de un tigru. Comportamentul haotic al celor din Coreea de Sud anunta distrugerea sa finala".


Amenintarile, luate in serios de SUA

Unii analisti afirma ca, fara indoiala, e posibil si ca serviciile de informatii americane si experti independenti sa fi subestimat capacitatile nord-coreene. Revista "Time" afirma ca "in cele din urma, lumea poate ca ia in serios amenintarile regimului din Coreea de Nord".

Vineri, Casa Alba a declarat ca a fost luat in serios anuntul Coreei de Nord care a decretat stare de razboi impotriva Coreei de Sud.

"Am vazut informatii legate de un nou comunicat neconstructiv al Coreei de Nord. Noi luam in serios aceste amenintari si vom ramane in relatii stranse cu aliatul nostru sud-coreean", a declarat Hayden Caitlin, purtatoarea de cuvant a Consiliului National de Securitate.

Un oficial american a declarat, citat de "Time", ca natiunea comunista "nu este un tigru de hartie" si ca "atitudinea sa provocatoare" nu trebuie respinsa ca "pura fanfaronada". Sursa, vorbind sub protectia anonimatului, a adaugat: "Ceea ce nu este clar in acest moment e cat de mult risc doreste Kim Jong-un sa arate pentru a demonstra lumii si elitei interne ca este un tip dur".

Saptamana trecuta, generalul Chuck Jacoby a afirmat in fata Camerei Reprezentantilor de la Washington: "Cred ca Coreea de Nord a procedat (n.r. in ceea ce priveste dezvoltarea rachetelor cu raza lunga de actiune) intr-un ritm mult mai accelerat decat am anticipat".

Ingrijorarile pe care le are administratia americana au determinat-o de altfel sa ordone deplasarea mai multor intercepetori terestri in Alaska, amenintarea nord-coreeana fiind principalul motiv declarat.



Rachetele nord-coreene (grafic 2)
Foto: CFR
Distanta la care pot ajunge rachetele nord-coreene (potrivit Council on Foreign Relations):

* Nodong - 1000 km
* Taepodong-1 - 2200 km
* Musudan - 4000 km
* Taepodong-2 - 6000 km






Raza de actiune a rachetelor nord-coreene (estimare
Federation of American Scientists si Center for
Rachetele nord-coreene (grafic 1)
Foto: Voice of America
Nonproliferation Studies): 

1. Rachete operationale

* Hwasong-5 - 300 km
* Hwasong-6 - 500 km
* Rodong - 1300 km
* Musudan - 3000 km

2. Rachete in faza de testare

* Taepodong-1 - 2500 km

3. Rachete in stadiul de dezvoltare:

* Taepodong-2 - peste 6700 km


O reprezentare grafica in 2D a rachetei Taepodong-2:














22326 vizualizari
  • -32 (38 voturi)    
    platforma de lansare (Sâmbătă, 30 martie 2013, 15:05)

    was [utilizator]

    Statele Unite sutn inconjurate de oceane, Atlanticul si Pacificul. Ma intreb si eu, descreieratii astia de nord coreeni nu au oare submarine capabile sa ajunga cu rachetele ballistice in raza de actiune ale acestora si sa loveasca SUA din apropiere?
    Oceanul este imens si foarte adanc, un submarin poate sa-se ascunda orcat de avansat ar fi tehnologia de detectare ale Marinei Americane.
    • +29 (29 voturi)    
      Fara platforme (Sâmbătă, 30 martie 2013, 16:40)

      urmaritu [utilizator] i-a raspuns lui was

      Faci niste scenarii, greu de realizat si de regizorii de filme, cu atat mai putin de coreeni ! Crezi ca e simplu sa-i bombardezi pe americani fara sa se prinda ? De ce crezi ca au cheltuit o gramada de miliarde pt inarmare ? Sa-I ia coreenii din asternut ?
    • +24 (24 voturi)    
      nah (Sâmbătă, 30 martie 2013, 17:01)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui was

      nu au submarine nucleare. submarinele conventionale au sanse 0 sa ajunga nedetectate langa SUA sau la o distanta de unde sa traga cu rachete. si in plus, in planul afisat, kim trage direct cu rachete (pe care nu le are).
      • -5 (13 voturi)    
        Doamne (Sâmbătă, 30 martie 2013, 23:19)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui giigi

        la ce nivel a ajuns educatia in Romania!
      • +5 (5 voturi)    
        haha (Duminică, 31 martie 2013, 19:25)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui giigi

        Nu numai asta, dar sunt trase niste linii penibile cu rigla pe o harta Mercator normala, nici macar pe o proiectie ortografica.
        Ca sa inteleaga toata lumea, traiectoria unei rachete intercontinentale s-ar reprezenta pe o harta Mercator ca o linie curba, fiindca harta e, de fapt, o proiectie a unei sfere pe un plan, cu corectii de scara. Coreenii au tras niste drepte pe o harta, precum copiii la scoala:))
    • -18 (18 voturi)    
      1000 km bataie este suficient pt. a lovi US (Sâmbătă, 30 martie 2013, 17:04)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui was

      O racheta nucleara cu raza de actiune de doar 1000 km, ceea ce inseamna practic un scud mai mare adica ceva nu foarte scump si voluminos, este suficienta sa loveasca Statele Unite cu incarcatura nucleara deoarece nu trebuie lansata neaparat din Coreea de Nord. Ii poti da drumul de pe mare.
      • +14 (14 voturi)    
        Artificii nucleare!!! (Sâmbătă, 30 martie 2013, 22:40)

        2vest [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Eu zic ca prea-curajosi nostrii nord coreeni pot atinge coasta de vest a SUA chiar daca vor fi nevoiti sa lanseze din Coreea de Nord. E simplu ce naiba!!!:
        Or sa invete rachetele sa innoate prin ocean pana la 1000Km de coasta americana dupa care acestea vroommm or sa decoleze si apoi buuuummm!!!

        PS: Este ca sunt destept!!! Maine - poimaine ma cauta baietii aia de la Jana's Aparare Saptamana. :)
      • +20 (20 voturi)    
        teoretic, e posibil (Sâmbătă, 30 martie 2013, 23:02)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Dar practic - cam greu. Nord coreenii pot avea sau face rost de-un SCUD sau echivalent, dar nu au tehnica necesară fabricării unei ogive nucleare miniaturizate pe care s-o ataşeze rachetei (din acest punct de vedere, racheta cu rază lungă - mare - e mai potrivită posibilităţilor lor decât una cu rază medie sau scurtă). Pe de altă parte, presupunând c-ar avea o astfel de ogivă, problema lor e c-ar avea... doua una. Scriam mai demult aici că e o mare diferenţă între a folosi o bombă atomică ca să începi un război şi a folosi o bombă nucleară să termini un război. Din moment ce Coreea de Nord şi-ar folosi singura bombă nucleară ca să atace un oraş din SUA, eu cred că putem presupune cu o mare marjă de probabilitate că a doua zi Coreea de Sud va fi o insulă separată de China prin Strâmtoarea Coreea de Nord.
        • +2 (4 voturi)    
          mmm... (Duminică, 31 martie 2013, 1:01)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          Depinde si ce sustinatori are Coreea de Nord, nu si-ar dori nimeni o "replica", asta ar insemna inceputul unui ADEVARAT razboi care ar fi distructiv total!

          Dar oricum: nimeni (poate cu exceptia lui Kim Jong, dictatorii au cam obiceiul sa o ia razna) n-ar fi atat de nebun sa lanseze o racheta nucleara, toti stiu ce "drum fara intoarcere" ar insemna asta.

          Desi... nu e exclus sa existe si scenarii de "iesire din criza" care sa includa si rah*turi de acest gen :(
          • +6 (6 voturi)    
            Parerea mea... (Duminică, 31 martie 2013, 16:42)

            dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            1) Cu siguranta si pentru North-Korea….cei din sud ar fi “o afacere buna”. Asta…cu conditia unei unificari sub egida statului sud-coreean.

            2) Cred ca am mai spus-o cu alte ocazii, imi cer scuze daca repet. China joaca la cacealma mizand pe o crestere economica fara precedent (in buna parte asigurata SI de tehnologie sud-coreeana, NU NUMAI de sclavia moderna la care sunt supusi o buna parte din chinezi!) si isi inchipuie ca face jocurile in zona. S-ar putea ca aceasta aroganta sa se intoarca impotriva lor NU NEAPARAT din pricini externe, ci MAI CU SEAMA din pricini interne, avand la baza aceeasi aroganta. Doar 2 exemple:
            a) problemele demografice teribile ale Chinei (ponderea tot mai mare a populatiei imbatranite din totalul populatiei + dezechilibre mari intre nr de barbati vs nr de femei, relevate in urma recensamantului din 2001)
            b) dependenta de investitiile occidentale

            3) China a luat cu asalt Africa pe care o mulge de resurse mai dihai decat au facut-o “exploatatorii capitalisti”. In schimbul acestor resurse imense China ofera infrastructura unui continent pentru care dezvoltarea ramane, vorba lui Freud, un vis ratat! Pacat de resursele naturale ale Africii pe care au ajuns sa le “exploateze” ( sa zic FURE?) chinezii. Resursa umana e marea buba in Africa.

            4) Intuitia castei aflata la putere in China nu bate prea departe…Parerea mea este ca INFINIT MAI INTERESATI ar fi de un stat coreean unit si pacificat (sub egida sudului) cu care, normal, sa dezvole afaceri decat sa intretina parsiv tensiuna in peninsula. China va pierde enorm in urmatorii 25 de ani, si asta DOAR din cauza tembelismului politicii externe si, MAI ALES INTERNE.

            5) Rusia nu e in stare sa-si faca o curatenie generala acasa. Aceeasi politica externa aroganta, bazata pe santajul la adresa coanei Evropa, santaj legat de livrarea de gaze de care majoritatea tarilor UE sunt dependente. Pe plan intern insa, autoritarismul si intarirea oligarhiei/plutocratiei locale va juca, dupa parerea mea, un rol
    • +13 (13 voturi)    
      ti-e frica? (Sâmbătă, 30 martie 2013, 20:43)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui was

      Uita-te la documentarul asta www.vice.com/the-vice-guide-to-travel/vice-guide-to-north-korea-1-of-3
      si zi-mi daca ti se pare a fi o tara capabila sa dezvolte tehnologie mai avansata de caruta cu roti.
    • -1 (13 voturi)    
      Păi (Sâmbătă, 30 martie 2013, 22:00)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui was

      la irakieni nu trebuiau găsite arme de distrugere în masă?
  • +25 (25 voturi)    
    sanse minime... (Sâmbătă, 30 martie 2013, 15:08)

    IancuJianu [utilizator]

    ...dar numai daca rachetele sint ....rusesti. Altfel or sa cada dupa colt, dar nu stim care.
  • +16 (16 voturi)    
    ESTE UN RAZBOI AL NERVILOR (Sâmbătă, 30 martie 2013, 15:32)

    marki [utilizator]

    Coreea de nord chiar daca ar avea cateva rachete care pot atinge teritoriul SUA, in caz de declansare, nu pot trece de sistemul antiracheta american. Lansarea primei rachete coreene ar declansa reactia de raspuns a americanilor care ar sterge de pe suprafata pamantului Coreea. Toata comedia este un act nesabuit al conducerii comuniste pentru a mai capata ceva incredere din partea poporul coreean oropsit si a forta sudul la unele concesii.
    • +1 (1 vot)    
      ce sistem? (Duminică, 31 martie 2013, 19:28)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui marki

      La ce sistem anti-racheta te referi?
    • 0 (0 voturi)    
      pai de lansat o sa le lanseze (Luni, 1 aprilie 2013, 6:52)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui marki

      cit despre sistemul antiracheta.... are eficacitate de 4% nu mai mult eventual la cit de multe sisteme sint intre coreea de nord si america unul poate are norocul sa loveasca racheta
  • +14 (16 voturi)    
    epurashu' (Sâmbătă, 30 martie 2013, 15:44)

    Codruta N [utilizator]

    Vulpea merge prin padure si, intr-o poienita insorita, da peste iepuras, care isi facea manichiura.
    "Ce faci iepurasule?"
    "Imi ascut unghiileee... sa-l ruuup pe uuurs"
    Cam speriata, vulpea pleaca, se intalneste cu lupul si ii povesteste. Lupul rade, pleaca si el - poate mananca un iepuras. Gaseste poienita si... aceeasi poveste: iepurasul, de colo: "imi ascut unghiileee... sa-l ruuup pe uurs...".
    Cam necajiti, lupul si vulpea pleaca, se intalnesc cu ursul si ii povestesc. ursul, si el, de colo - hai sa vada!
    Ajunge in poienita, intreaba - iepurasul, pe-a lui: "Imi ascut unghiileee... sa-l ruuup pe uuurs..."
    "Ce faci, MA??!!!" se rasteste ursul.
    "Ããã... imi ascut unghiileee... ssssiiii... ããã... spuuun prostii..."
  • -13 (15 voturi)    
    Vad ca cele mai performante rachete... (Sâmbătă, 30 martie 2013, 19:24)

    finutza [utilizator]

    ... ajung pana la malul estic al Marii Negre. Deci sa stam linistiti, daca tembelilor le vine vreo idee legata si de noi...
    • +11 (15 voturi)    
      nu ajung (Sâmbătă, 30 martie 2013, 19:58)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Nu masura pe harta, ca harta e o "proiectie", nu sunt pe ea distantele reale. Nici pe "glob" sa nu masori, ca nici acela nu-ti da distantele reale. In realitate, ca sa ai distanta parcursa efectiv, se aplica niste "corectii".
      • 0 (0 voturi)    
        da (Duminică, 31 martie 2013, 19:35)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Toate hartile sunt proiectii, dar daca te uiti cu mai multa atentie, aia pe care sunt comparate razele este chiar o ortoproiectie in care Coreea de Nord reprezinta punctul central.
    • +14 (14 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 30 martie 2013, 20:03)

      Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      Na! Coreea de Nord pamant romanesc! Acum ti-e frica?
  • +13 (13 voturi)    
    Kim Jong (Sâmbătă, 30 martie 2013, 19:47)

    adrian88000 [utilizator]

    joaca la cacialma .Face pe el daca americani spun:
    - Sec !
  • +14 (16 voturi)    
    Nici macar o gluma proasta... (Sâmbătă, 30 martie 2013, 21:24)

    Cadillac [utilizator]

    Coreea de Nord este urmarita de SATELITI ( la plural ) 25 de ore pe zi!! Acesti sateliti pot 'numara' si gaurile de la cureaua bietului soldat care face de garda la usa magaziei de izmene!

    Asa ca, submarinele americane sint DEJA in apele internationale aproape de cele coreene, cu ochii pe 'butoane' ...

    Iar DACA, vreo 'jucarie' se ridica de la sol, va fi distrusa in aer CHIAR deasupra locului de 'bastina'.

    E adevarat, majoritatea rachetelor coreene sint de provenienta sovietica....DAR, fabricate in 1962 cu termen de expirare in 1965.