Sondaj: Majoritatea germanilor nu inteleg criticile la adresa lor cu privire la austeritate

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 29 martie 2013, 21:45 Actualitate | Internaţional

Majoritatea germanilor resping reprosurile adresate tarii lor de restul Europei, insa 40% dintre ei le inteleg, potrivit unui sondaj publicat vineri, in timp ce rolul Berlinului in criza care afecteaza zona euro este din nou supus dezbaterii, informeaza Mediafax.

Potrivit sondajului realizat pe un esantion de 1.000 de persoane pentru saptamanalul Focus, 56% dintre germani nu inteleg "atacurile violente din partea strainilor". Cu toate acestea, 40% dintre ei "arata intelegere fata de criticile adresate Germaniei", precizeaza publicatia Focus.

Salvarea Cirpului, hotarata la inceputul saptamanii, o solutie drastica pentru insula si economia sa, a reaprins criticile fata de Berlin, suspectat ca si-ar fi impus punctul de vedere. In timpul protestelor din Cipru, dar si din intreaga Europa, cancelarul Angela Merkel a fost criticata ca fiind direct responsabila pentru austeritate si consecintele sale sociale. Au fost chiar afisate pancarte care o aratau pe Angela Merkel cu trasaturile lui Adolf Hitler.

Majoritatea oficialilor germani s-au afisat senini, ca ministrul de Finante, Wolfgang Schauble, pentru care asemenea critici sunt consecinta inevitabila a importantei economice si politice a Germaniei, primul contribuitor al tuturor planurilor de ajutor european, hotarat in ultimii trei ani.

In articolele Focus, candidatul liberal la sefia guvernului in alegerile din septembrie, Rainer Bruderle, a afirmat ca "cetatenii germani au intelegere pentru temerile si preocuparile persoanelor din Cipru". "Cu toate acestea, ei nu inteleg ca ii lovim incercand sa ii ajutam", a adaugat el.

Ministrul de Justitie german, Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, ales din randul partidului liberal FDP, a lovit cu pumnul in masa saptamana trecuta, cerand oficialilor europeni sa apere mai bine Germania, invinuita pentru toate problemele.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1805 vizualizari

  • -13 (15 voturi)    
    e simplu (Sâmbătă, 30 martie 2013, 0:12)

    ics_11 [utilizator]

    desi germania contribuie doar cu 20% la bugetul ue, se comporta de parca ar fi stapanul europei. sub pretextul ca au cea mai mare contributie, pretind ca celelalte tari sa faca asa cum ei, nemtii, dicteaza.
    ar fi interesant de stiut de exemplu cat au platiti cipriotii criza din grecia (problemele din sistemul lor bancar se datoreaza pierderilor din grecia) si cat au platiti nemtii.
    pana la urma nu contribuie decat cu 20% iar in democratie ceilalti, care au contribuie cu 80%, ar trebui sa decida
    • 0 (4 voturi)    
      si de ce ti se pare ca nu e asa? (Sâmbătă, 30 martie 2013, 10:59)

      ala_ [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      asa se intampla...germania nu a pus pistolul la tampla cuiva.
      Pur si simplu, a facut niste propuneri. Oricine putea sa faca....Nu cred ca a venit irlanda, portugalia, spania si nici franta cu alternative.
      Pana la urma Cipru a respins propunerea si a venit cu un alt plan. Propunerea initiala era mai putin dura, in sensul ca afecta pe toata lumea. Planul ciprului insa va afecta pe unii foarte tare si pe altii mai putin.
      • 0 (0 voturi)    
        a impus, nu a propus (Sâmbătă, 30 martie 2013, 13:27)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui ala_

        "propunerea initiala era mai putin dura in sensul ca afecta pe toata lumea" ?! foarte tare !
        in alta ordine de idei, germania i-a cerut ciprulu sa ia masuri pentru a gasi 7-10 mld de euro. si dupa aceea a spus ca ei, nemtii platesc, ceea ce nu este corect !
        in plus, daca este asa cum zici tu si nimeni altcineva nu a cerut nimic, de ce trebuia sa ceara germania ceva ?!
        ecb putea sa tipareasca bani si nu mai trebuia sa plateasca nimeni nimic. in fond ce au facut cipriotii gresit ? care este diferenta intre modelul de business din luxrmburg si cel din cipru ?
  • -11 (19 voturi)    
    Normal ca Nemtii nu-nteleg (Sâmbătă, 30 martie 2013, 0:18)

    alex1234 [utilizator]

    Normal ca Nemtii nu-nteleg
    Ei gandesc asa:
    1."Banca X Germana (Austriaca, adica tot Germana) i-a imprumutat unui Roman (persoana sau firma) 100 EU ca sa-si cumpere un produs de multe ori German (masina,utilaj) tot pe Credit "
    (lacoma Banca nu a verificat bonitatea acelui Roman si nici Mugur Isarescu nu a impus controale

    2. "Cand Romanul nu i-a mai putut da banii inapoi ca nu mai avea de unde, Banca Germana s-a dus la Merkel si i-a spus: Romanii nu-mi mai dau banii inapoi"

    3. "Merkel l-a trimis pe Schauble sa-i spuna lui Basescu: Bancile Germane si Austriece sunt in pericol in Romania pentru ca Romanii nu mai pot plati"

    4. "Basescu initial a spus ce trebuia sa spuna : sunt banci private care au contracte private cu persoane private : e treaba lor"

    5. "Nu e treaba lor, a spus, Merkel : sunt Banci Germane si Austriece care au imprumutat Romani si daca Romanii nu dau banii inapoi sa dea Statul Roman pentru ei"

    aici e deci smecheria Neamtului, el a National Datoriile Privatilor din toate Tarile UE

    6. "Basescu s-a executat si a luat imprumutul de 20 de miliarde iar ca sa-l returneze a bagat tara in cea mai crunta mizerie din anii 50 incoace"

    Situatia s-a repetat cu variatii si in Ungaria (care apoi s-a saturat) si in Letonia, Lituania, apoi in Grecia , Irlanda, si Portugalia, in Spania s-au dat 41 miliarde direct la banci dar cu garantia Statului Spaniol iar in Cipru ati vazut pana unde s-a ajuns

    Preventiv : Germania a bagat toata Europa in austeritate sa fie sigura ca Statele Europene care au nationalizat datoriile vor avea de unde le plati

    Putini de la noi inteleg insa ce se-ntampla, pentru ca Statul desi obligat prin Constitutie sa-i informeze nu o face:
    ART. 31
    (1) Dreptul persoanei de a avea acces la orice informaţie de interes public nu poate fi îngrădit.
    (2) Autorităţile publice, potrivit competenţelor ce le revin, sunt obligate să asigure informarea corectă a cetăţenilor asupra treburilor publice şi asupra problemelor de interes personal
    • +8 (12 voturi)    
      iar te-ai trezit sa bati campii ? (Sâmbătă, 30 martie 2013, 3:01)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Esti demagogul sef de pe Hotnews. Scrii mult si prost si, in general, habar n-ai despre ce vorbesti, minti si dezinformezi.

      Credeam ca te-ai saturat de dezbateri pe astfel de teme dupa ce pseudo-argumentele si minciunile tale au fost facute praf de restul utilizatorilor hotnews zilele trecute ... se pare ca m-am inselat.

      Alea 20 de miliarde n-au imprumutate de stat n-au ajuns la bancile private din Romania ci:
      - o parte a ajuns la BNR, pentru stabilizarea si mentinerea cursului de schimb
      - o parte si mai mare a ajuns la Guvern pentru plata salariilor bugetarilor (1.200.000 de angajati ce trebuiesc platiti in toate lunile anului, indiferent de veniturile statului)
      - alta parta ar trebui folosita pentru lucrarile de infrastructura
      etc.

      ... povestile tale is "frumoase" doar pentru cei spalati pe creier care n-au nicio idee cum functioneaza lucrurile pe seama carora tu bati campii.
      • -1 (5 voturi)    
        "stabilizarea si mentinerea cursului de schimb" (Sâmbătă, 30 martie 2013, 5:58)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        Ce-nseamna
        "pentru stabilizarea si mentinerea cursului de schimb"
        suna
        "ca omul nou multilateral dezvoltat"

        De ce reciti ceva ce nu intelegi?

        Uite iti explic eu ce-nseamna:
        --------------------------------------------------------
        Ai auzit ca s-a micsorat si apoi s-a eliberat cea mai mare parte din rezervele de garantare ale depozitelor bancilor straine de la BNR?

        Adica banii de garantii bancare au fost dati inapoi acelor banci (cea mai mare parte din ei) si pentru garantarea depozitelor s-a folosit suma imprumutata?

        N-ai auzit asta nu?

        Asta inseamna
        "pentru stabilizarea si mentinerea cursului de schimb"

        pentru ca Bancile nu mai aveau bani ...ca ii trimisesera mai pe toti catre bancile mama
        si daca navalea lumea sa-si scoata banii lor din banci
        era vai de mama lor....ca nu mai aveau de unde sa-i dea.
        • 0 (0 voturi)    
          Acestea sunt niste amanunte interesante (Sâmbătă, 30 martie 2013, 15:03)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

          Nu ar strica si niste referinte, ca sa nu ramana la stadiul de zvon, imprastat din interes
      • 0 (0 voturi)    
        ATENȚIE - V-A FURAT PARȚIAL NICKNAME-UL (Sâmbătă, 30 martie 2013, 10:22)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        Asta demonstrează deja perversiune calculată (recent, eu însumi am fost ușor derutat, fiindcă vă știam un comentator sagace). Prin consecință treaba e mult mai a´ dracului decît pare: încearcă să vă neutralizeze. Un comentator onest oarecare, fie el oricît de strîmb la bibilică, și-ar fi asumat o poreclă distinctă (prostul dacă nu-i fudul, parcă nu e prost destul).

        Am scris pentru ceilalți cititori, cred că Dvs. v-ați prins deja. TREBUIE SĂ FACEM FRONT COMUN !
  • +3 (3 voturi)    
    deci... (Sâmbătă, 30 martie 2013, 1:42)

    paraipan [utilizator]

    scazand cei 56% care nu inteleg ar rezulta ca din restul, care nu fac obiectul prezentei stiri, sunt macar vreo 30% care au o pozitie critica la adresa propriei politici. Daca la astia adaugam pe cei 40% (din cei56%) care arata intelegere fata de criticile din afara rezulta ca germanii sunt niste europeni foarte rezonabili cu nimic diferiti de ceilalti si nu foarte convinsi ca interesul lor e bine reprezentat. Pana la urma criza asta e o idiotenie totala, nu vad de ce ar trebui sa sufere zeci de milioane din cauza lui Ernst&Young, Lehman Brothers si alti borfasi corupti de nebunia invartirii banilor altora.
    • +1 (1 vot)    
      pentru ca.... (Sâmbătă, 30 martie 2013, 9:43)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      asa functioneaza omenirea, baza este lacomia si traiul pe spinarea altuia!