Germania si-a impus strategia in criza cipriota. Pretul platit - imaginea negativa in tarile cu probleme, reaparitia comparatiilor Merkel-Hitler

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2013, 14:01 Actualitate | Internaţional

Germania a reusit sa-si impuna viziunea in rezolvarea crizei cipriote, dar cu pretul reaparitiei criticilor dure ale populatiei din tarile in criza, a referirilor la trecutul sau nazist si a comparatiei Merkel-Hitler, scrie AFP.

"Batalia pentru salvarea Ciprului a lasat rani profunde in zona euro. Pretul salvarii este ridicat: Germania este din nou tapul ispasitor", comenta marti saptamanalul Der Spiegel, pe site-ul sau.

"Asa a fost si cu Irlanda, cu Portugalia, cu Spania, cu Grecia si acum este cazul si in cipru", comenteaza Spiegel. In Italia, ultima campanie electorala a fost marcata de exploatarea sentimentelor anti-germane, in special de catre Silvio Berlusconi si Beppe Grillo.

De fiecare data cand o tara europeana risca sa intre in faliment si cere ajutor, scenariul se repeta: Germania este perceputa ca tara care trage sforile si impune planuri de austeritate draconice pentru populatie, in schimbul sprijinului financiar.

Iar cancelarul Angela Merkel, care bate recorduri de popularitate in tara sa pentru rolul de protector al intereselor germane in criza euro, este tinta preferata a manifestantilor din tarile care traverseaza aceste crize.

Am vazut-o pe Merkel caricaturizata in lider nazist pe banderolele manifestantilor din Cipru
. Duminica, cotidianul El Pais a fost nevoit sa retraga un editorial care o compara pe Merkel cu Hitler, in urma reactiilor indignate.

Aceste atacuri ating o coarda sensibila in aceasta tara marcata de rusinea pentru trecutul nazist. Ele sunt percepute drept o nedreptate in conditiile in care Germania este princialul contributor la planurile de salvare.

"Intotdeauna este vina germanilor!" titra saptamana trecuta tabloidul Bild, adaugand: "Noi platim cel mai multe (pentru ceilalti) si tot noi suntem huiduiti".

Ministrul german al Afacerilor externe, Guido Westerwelle, si-a exprimat regretul, intr-o declaratie pentru Spiegel-Online, oentru faptul ca "negocierile complicate (legate de Cipru) au fost insotite de cuvinte scandaloase, nedrepte si dureroase in spatiul public si in presa".

"Toti cei care au o responsabilitate in Europa trebuie sa se comporte de o maniera dreapta si respectuoasa si sa nu incerce sa reinvie prejudicii depasite de mult timp", a adaugat el.

Ministrul Finantelor, Wolfgang Schauble, nu crede ca germanii sunt priviti drept "raii" Europei, asa cum sugera un ziarist care il intervieva la televiziunea publica ZDF. "Celelalte tari stiu foarte bine ca noi ne asumam responsabilitatile", a afirmat acesta.

"Intotdeauna a fost asa, este ca intr-o clasa (de scoala), cand ai cele mai bune rezultate, cei care au un pic mai multe dificultati sunt usor gelosi", a adaugat ministrul.

Cancelarul german Angela Merkel afiseaza linistea, vazand in aceste critici pretul normal al puterii. La Berlin se face chiar o comparatie cu Statele Unite, a carei hegemonie provoaca reactii de ura in anumite regiuni ale globului.

Angela Merkel trebuie sa-si asume insa o responsabilitate personala in proasta imagine a Germaniei, crede opozitia. "Dezastrul din Cipru poarta semnatura sa", afirma saptamana trecuta Sigmar Gabriel, lider al social-democratilor (SPD).

In urma cu doi ani, Merkel afirmase ca cetatenii din tarile sudice muncesc mai putin: "Ar trebui ca in tari precum Grecia, Spania, Portugalia, sa nu se iasa la pensie mai devreme decat in Germania, ca toti sa faca aceleasi eforturi".

La finele lui 2011, seful grupului conservator din Bundestag, Volker Kauder, a fost ovationat intr-un congres in care a laudat forta cancelarului Angela Merkel: "De acum, Europa vorbeste germana".












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Barbatul acuzat de asasinat la comanda mafiei italiene spune ca i sa facut o inscenare. Probele din dosar care il contrazic

Alexandru Gaina, individul acuzat ca la comanda mafiei italiene a ucis un om de afaceri roman, a vorbit in exclusivitate pentru Stirile Pro TV.
5616 vizualizari
  • 0 (12 voturi)    
    pai (Marţi, 26 martie 2013, 14:07)

    Xorciser [utilizator]

    Da prost in afara Germaniei, dar bine in interiorul ei...
  • +10 (26 voturi)    
    Pana la urma... (Marţi, 26 martie 2013, 14:30)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...daca stam sa ne gandim nu este decat o impozitare intarziata a unor venituri care cel mai probabil in proportie de 90% nu au fost impozitate cand si unde trebuie.

    E de salutat decizia legata de nivelul de 100.000 euro care va proteja micii deponenti locali.

    Pot sa bag mana in foc ca oamenii de afaceri onesti din diverse tari ale UE si nu numai nu au depozite mai mari de 100 mii de euro in Cipru.

    Smecheriile astea cu afacerile ilegale, utilizarea infrastructurii, sistemelor de sanatate si invatamant, a fortei de munca si pietelor din anumite tari si dosirea banilor fara plata de impozite in paradisuri fiscale trebuie sa inceteze.
    • 0 (4 voturi)    
      etic, moral, legal !? (Marţi, 26 martie 2013, 16:40)

      val [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      problema mare e ca or fi si cateva familii (sute, mii !?) care vor fi jefuite pe nedrept. iar asta nu mai e stat de drept, nu mai e domnia legii.

      sa luam un exemplu: familie, el IT-ist, ea medic. intamplator unul din ei a mostenit un apartament de la bunici. hm... seamana foarte bine cu cazul meu. doar ca eu nu locuiesc in Cipru, ci undeva mai la vest.

      ma pot inchipui foarte usor in situatia unei familii care a muncit corect si in 10-15 ani de cariera a strâns 100 mii plus un euro, cat sa depaseasca pragul fatidic.

      nu mi-ar conveni deloc sa fiu furat de 30% din econoii, eu stiindu-ma 100% curat. ba chiar in acel moment cred ca as deveni dusmanul acelei tari si as cauta sa-mi vad doar de interesele mele, nu ale comunitatii.

      dar cine stie... poate ortodoxii ciprioti (inclusiv "ortodoxii expati" :) ) sunt mai bisericosi decat mine si vor intoarce si celalalt obraz :)
        #showComment() #showComment() #showComment()
    • +2 (10 voturi)    
      corect (Marţi, 26 martie 2013, 16:47)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      dar aștept exact același tratament aplicat și în alte paradisuri: Lichtenstein, Malta, Cayman, Elveția, Marea Britanie... Sau acolo nu se pune?
        #showComment()
  • -7 (19 voturi)    
    ceea ce nu au reusit cu armele au reusit economic (Marţi, 26 martie 2013, 14:44)

    minny [utilizator]

    Intr-adevar acum Europa vorbeste germana. SI cine nu vorbeste ivata de buna voie. Sadic, nu ? :)
    • +10 (22 voturi)    
      Sadic pentru trantori (Marţi, 26 martie 2013, 15:01)

      albatrosul_verde [anonim] i-a raspuns lui minny

      Trebuie sa fie groaznic pentru cei care s-au obisnuit sa le pice in gura paine nemuncita sa fie treziti si pusi la munca.

      Acum este prea tarziu, tarile de trantori nu au variante, trebuie sa se armonizeze cu Germania, adica sa puna mana sa munceasca, sau sa rabde.
        #showComment()
    • +8 (18 voturi)    
      cu c....in loc de cap ? (Marţi, 26 martie 2013, 15:07)

      paganini [utilizator] i-a raspuns lui minny

      adica nemtii muncesc de le sar capacele,mai platesc si puturosenia altora si tot ei sunt ....SADICI !?
        #showComment() #showComment() #showComment()
    • +7 (9 voturi)    
      acum nordul europei e pe val. (Marţi, 26 martie 2013, 15:26)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui minny

      Din pacate nu supravietuiesc cei mai civilizati, cei mai harnici, cei mai destepti, ci cei care fac cei mai multi copii. Asa ca viitorul Europei nu apartine Germaniei, ci Turciei, Albaniei, Algeriei, Chinei, etc.
    • +2 (2 voturi)    
      nu-i sadic (Marţi, 26 martie 2013, 18:22)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui minny

      este ironia sortzii.
      Bine, pentru cine o intzelege.
  • -1 (15 voturi)    
    Germania - marele recuperator (Marţi, 26 martie 2013, 15:10)

    alex1234 [utilizator]

    Germania - este in prezent Marele Recuperator de Credite

    Bancile germane au cam 1 trilion de euro expunere (adica bani imprumutati bancilor din sudul Europei precum si altor entitati economice Europene)

    In mod natural, cand bula imobiliara s-a spart, bancile supra-indatorate din sudul Europei ar fi trebuit sa dea faliment ...

    ca rezultat si Bancile Germane ce le-au imprumutat ar fi falimentat de asemenea...iar banii imprumutati s-ar fi dus pe apa sambetei....

    Germania ca cel mai mare investitor in faliment...ar fi intrat intr-o criza profunda cu o pierdere echivalenta cu 60% din produsul sau intern brut...

    Ce a facut Statul German
    -------------------------------------------------
    Statul German ca sa salveze banii germani imprumutati fara masura, de-a lungul si de-a latul Europei in timpul bulei imobiliare, la dobanzi ametitoare
    a impus statelor din UE sa garanteze si sa preia toate datoriile Bancilor din Acele Tari....tocmai pentru ca Bancile si Statul Germane sa primeasca inapoi banii
    imprumutati (impreuna cu altii creditori)
    La randul sau Statul German a utilizat alt trilion de euro pentru a garanta si imprumuta statele fortate sa garanteze toate datoriile Bancilor de pe teritoriul sau....Banci la randul lor Datoare Bancilor Germane.

    Singurul Stat care s-a opus a fost Islanda: printr-un Referendum National statul islandez a refuzat sa preia la datoria publica datoriile bancilor de pe teritoriul sau.

    Celelalte State au urmat indicatiile.

    Numai ca nici macar Statele Europene nu au mai putut plati datoriile tuturor datornicilor de pe teritoriul lor....
    Si atunci Germania , pentru a-si recupera banii a impus masuri draconice de-a lungul si de-a latul Europei
    fortand Tarile Europene sa reduca banii alocati pentru invatamant , sanatate, infrastructura iar surplusul obtinut sa fie folosit pentru plata datoriilor garantate de acel stat....
    Cand nici aceste reduceri nu au mai fost indeajuns s-a trecut, ca in Cipru, la devalizarea directa a banilor deponentilor..
    • -5 (11 voturi)    
      bine punctat (Marţi, 26 martie 2013, 15:47)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui alex1234

      imi place comentariu. Germania nu face nimic fara sa aibe un interes in spate. Nu cred ca nemtii sunt mai harnici decat romanii. probabil sunt mai harnici decat un anumit grup de romani. Toti uita ca cetateni ai unor tari ca Romania, Bulgaria, Moldova si altele, presteaza munci la care ei nu s-ar cobori sa le faca. Mi-ar place sa vad mai mult respect pe forumuri fata de adevaratii romani care muncesc pe branci peste hotare dar si acasa.
      Ceea ce s-a intamplat in Cipru cred ca este un semnal de alarma pentru cei cu bani.
      Si haideti sa fim seriosi, daca nu existau legi care sa garanteze depozitele de sub 100.000 euro, se bagau si in aia, furau si din depozitele de sub 100.000 euro. S-au temut ca se vor trezi cu procese. Sunt convins ca o marer parte din bani nu au fost fiscalizati dar nu e treaba Germaniei. Daca stiu acest lucru nu au decat sa o dovedeasca. Ar fi frumos sa o lasam mai moale cu Germania, salvatoarea tuturor.
        #showComment()
    • +5 (9 voturi)    
      Intoxicari si minciuni (Marţi, 26 martie 2013, 16:08)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Iara a venit alex1234 sa bata campii si sa scoata cifre din burta.

      Expunerea totala a bancilor germane, pe pietele externe e de 1847,99 de miliarde de dolari. Expunerea lor pe Sudul Europei e mult mai mica. Dintre tarile sudice, cea mai mare expunere a nemtilor e pe Spania. In general nemtii investesc in marii lor parteneri comerciali (Sua, Franta, UK, Olanda), iar datoriile si imobiliare nu sunt in Top-3 cele mai mari sectoare in care nemtii investesc.

      Franta si UK sunt tarile cu cea mai mare expunere pe sudul Europei.

      Sursa:
      Bank for International Settlements
      http://www.bis.org/publ/qtrpdf/r_qa1203.pdf


      Nu in ultimul rand, ca investitori nemtii au dreptul sa-si recupereze banii, chiar si de la hotii din sud pe care tu ii iubesti atata !
        #showComment() #showComment() #showComment()
  • -2 (6 voturi)    
    d-ale capitalismului bezmetic (Marţi, 26 martie 2013, 18:53)

    tontu [anonim]

    Asta-i capitalismul bogatii devin tot mai bogati, iar saracii tot mai saraci si bineinteles tot ai bogati se vaita cel mai tare. Nu putem vorbi de democratie, de egalitate de drepturi, de sanse egale, intre pateneri profund inegali din punct de vedere financiar. Ceea ce s-a petrecut cu Cipru zdruncina din temeli unul dintre principiile fundamentale ale capitalismului fiind in ultima instanta un furt ordinar de proprietate privata!