​De ce este Moscova interesata de Cipru: Mica insula mediteraneana este cel mai mare investitor strain in Rusia si detine rezerve imense de gaze

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 martie 2013, 16:03 Actualitate | Internaţional

Autoritatile ruse sunt extrem de ingrijorate de Cipru deoarece mica insula mediteraneana joaca un rol important in economia Rusiei, fiind de altfel, oricat ar parea de paradoxal, cel mai mare investitor strain din aceasta tara, scrie AFP.

Moscova si-a exprimat indignarea dupa proiectul privind taxarea depozitelor bancare din Cipru, in cadrul planului european de salvare, deoarece aceasta masura inedita afecta in primul rand averile rusesti plasate in bancile insulei, datorita regimului de impozitare foarte atractiv.

Dar ceea ce ingrijoreaza in special Rusia este inghetarea tranzactiilor bancare, subliniaza economistul francez Jacques Sapir, de la Ecole des Hautes etudes en sciences sociales.

Niciun transfer de fonduri nu este posibil deoarece bancile, inchise de sambata, nu vor deschide inainte de marti dimineata, si acest lucru "ar putea dura", in conditiile in care Banca Centrala Europeana (BCE) a amenintat ca va taia virarile de fonduri catre bancile cipriote.

Or, Ciprul este principalul investitor strain in Rusia, reaminteste Sapir, si una dintre principalele destinatii ale capitalurilor rusesti trimise in strainatate.

"Cipru este celebru pentru fenomenul 'tur-retur'", explica economistul Olena Havrylchyk, de la Centrul de studii prospective si informatii internationale.

"Societati rusesti investesc in societati cipriote, care reinjecteaza imediat suma echivalenta in Rusia, fie pentru a ascunde identitatea proprietarului fondurilor, fie pentru spalarea de bani", a explicat ea.

"In 2012, 250 de miliarde de euro au tranzitat Ciprul", indica Sapir.

"Tinand cont de importanta sumelor care tranziteaza Ciprul, este posibil ca rusii sa fie constransi sa vina in ajutorul sistemului bancar rusesc, in cadrul unui acord in care rezervele de gaze ar servi ca moneda de schimb", apreciaza Sapir.

Deoarece o lipsa de fluiditate poate avea consecinte asupra economiei rusesti.

El a citat ca exemplu compania aeriana Aeroflot, care detine un cont in Cipru pentru a plati carburantul in timpul opririlor in Europa, si care s-ar putea trezi in situatia stanjenitoare de a nu putea face virari din acest cont.

Enormele rezerve gazeifere ale Ciprului

Daca Moscova va veni in ajutorul Ciprului, ea ar putea profita pentru a-si valorifica pretentiile asupra enormelor rezerve de gaze descoperite in apele teritoriale ale insulei.

"Grecii ciprioti s-au abtinut pana in prezent sa ofere licente de exploatare vreunui consortiu dominat de societati rusesti", explica Hubert Faustmann, analist politic care locuieste in Cipru, si care subliniaza "interesele divergente" ale celor doua tari.

Cipru spera sa exporte gaz natural spre Europa intr-un deceniu si ar putea astfel concura predominanta rusa pe piete precum Germania.

"Dar acum cipriotii sunt atat de furiosi pe Uniunea Europeana incat sunt pregatiti sa accepte orice pentru ajutor" subliniaza el, adaugand ca in opinia publica cipriota "rusii sunt perceputi drept salvatori".

Ministrul cipriot al Finantelor Michalis Sarri se afla la Moscova de miercuri pentru a solicita o extindere a creditului de 2,5 miliarde de euro si pentru a propune Moscovei "noi investitii".

Informatii de presa neconfirmate oficial evoca un posibil interes al societatilor rusesti pentru o sustinere financiara in schimbul participarii in banci sau in proiecte de extragere de hidrocarburi in largul coastelor meridionale ale insulei.

Dar JP Morgan estimeaza ca Rusia ar putea fi tentata sa lase Ciprul sa intre in faliment, deoarece, o data iesita din zona euro, "este posibil sa devina mult mai dependenta de Rusia".

Moscova ar putea profita de deruta cipriota pentru a relansa ideea unei baze militare in insula - singura baza ruseasca in Mediterana, situata in portul sirian Tartus, fiind amenintata de conflictul care zguduie Siria.

"Dar este improbabil" ca Rusia sa obtina o baza in Cipru, crede Faustmann, subliniind ca insula este "un teritoriu NATO iar SUA si Marea Britanie nu vor accepta niciodata acest lucru".

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5639 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    UE (Joi, 21 martie 2013, 16:17)

    stefan2008 [utilizator]

    UE trebuia sa taxeze numai offshore-urle.
  • +7 (7 voturi)    
    Cea mai mare masina de spalat bani (Joi, 21 martie 2013, 16:33)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cel mai mare investitor strain din Rusia e pe punctul sa intre in faliment ?! Ce gluma buna !

    Ce s-ar face rusii fara "banii din Cipru" ? Ar investi direct banii din Moscova, fara sa-i mai plimbe prin alte banci...
  • +6 (8 voturi)    
    asta explica multe (Joi, 21 martie 2013, 16:34)

    gigel123 [utilizator]

    ...fonduri furate prin evaziunea fiscala de la alti europeni, sau provenite din spalari de bani, ajung in economia kgbist-obscura a Rusiei :)

    Interesant !
  • +1 (7 voturi)    
    Bloomberg (Joi, 21 martie 2013, 16:40)

    ampersand [utilizator]

    [...] For years [Cyprus had] shaky government finances and a reputation as a haven for foreign money launderers and tax evaders. But successive governments worked hard to lose those bad habits as the price for admission to the European club. Cyprus balanced its budget (for two years, anyway). And it tightened banking regulations so successfully that today it’s in better compliance with the 36-nation Financial Action Task Force’s rules on money laundering than Germany, France, or the Netherlands.

    http://www.businessweek.com/articles/2013-03-21/europes-cyprus-crisis-has-a-familiar-look
    • +4 (8 voturi)    
      beware of the greeks bearing gifts :) (Joi, 21 martie 2013, 18:41)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      da, da...stim :)

      Cam la fel ziceau si despre Grecia inainte sa intre in UE si zona euro, ca are o economie solida, ca indicatorii financiari arata bine; la un moment dat erau chiar comparati cu Germania si dati exemplu ca fiind un tigru al Europei si economia cu cea mai rapida crestere.

      S-a demonstrat ulterior ca cifrele raportate de greci erau doar niste biete falsuri contabile orchestrate de niste birocrati mai creativi :)

      Cat priveste Ciprul, dupa decenii de spalat bani si evaziune fiscala generalizata, mi se pare extrem de hilar ca mai sunt indivizi atat de naivi incat sa creada ca in numai 2-3 ani cipriotii ar renunta la principala lor sursa de venit cand cel mai simplu e sa o maschezi sau sa te prefaci ca ai rezolvat problemele (dracul si puntea) ... cam ca prin Romania inainte de aderare cand aparentele contau vs Romania de dupa aderare, cand s-a cam revenit la vechile obieciuri, si nu tocmai discret ci aproape pe fata :)))
      • -4 (8 voturi)    
        de curiozitate (Joi, 21 martie 2013, 19:04)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        Câţi ani ţi-ai petrecut în Cipru? Spune-mi, ca să mă lămureşti, eu locuind în Cipru, cât costă gunoiul sau cât metrul cub de gaz. Sau, mai bine, cum arată un "fluturaş" de salariu.
        • +6 (8 voturi)    
          ma amuzi :))) (Joi, 21 martie 2013, 19:40)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          Recurgi la o tehnica retorica foarte superficiala si naiva pentru a duce discutia in derizoriu.

          Cat timp am petrecut eu sau tu in Cipru e irelevant. Experienta personala nu e un argument pentru generalizari holistice.

          Ce conteaza insa sunt datele economice reale. Un indicator foarte important pentru sanatatea unei economii este balanta comerciala.

          Hai sa ne uitam putin sa vedem cum sta treaba in Cipru.

          Year Current account balance Percent Change

          1980 -0.258
          1981 -0.172 -33.33 %
          1982 -0.178 3.49 %
          1983 -0.205 15.17 %
          1984 -0.222 8.29 %
          1985 -0.18 -18.92 %
          1986 -0.019 -89.44 %
          1987 -0.008 -57.89 %
          1988 -0.108 1,250.00 %
          1989 -0.249 130.56 %
          1990 -0.154 -38.15 %
          1991 -0.42 172.73 %
          1992 -0.638 51.90 %
          1993 0.11 -117.24 %
          1994 0.074 -32.73 %
          1995 -0.205 -377.03 %
          1996 -0.468 128.29 %
          1997 -0.418 -10.68 %
          1998 0.292 -169.86 %
          1999 -0.17 -158.22 %
          2000 -0.489 187.65 %
          2001 -0.316 -35.38 %
          2002 -0.402 27.22 %
          2003 -0.301 -25.12 %
          2004 -0.794 163.79 %
          2005 -1.01 27.20 %
          2006 -1.284 27.13 %
          2007 -2.565 99.77 %
          2008 -4.377 70.64 %
          2009 -1.781 -59.31 %
          2010 -1.794 0.73 %

          Sursa:
          http://www.indexmundi.com/cyprus/current_account_balance.html

          Coloana de maxim interes este cea de-a doua. Deficitele sunt exprimate in miliarde de dolari.

          Sper ca observi ca aproape in fiecare an numerele sunt negative(cu doar doua exceptii).

          Trendul asta dureaza de vreo 30 de ani, Ciprul consuma mult mai mult decat produce !
          Norocul lor e reprezentat doar de fondurile care ajung la ei in cea mai mare parte prin evaziune si spalari de bani, in principal din Euroapa, altfel s-ar fi ales praful de mult de ei.

          Vrei sa vezi, pentru comparatie si numerele Germaniei ? :))

          Sau poate pe cele ale Greciei ? Fac pariu ca grecii au probleme similare :)

          Cam asa se poarta o discutie bazata pe logica, argumente si, mai ales, dovezi reale.
          Chestii cu care tu nu pari a fi obisnuit.


          QED !
          • -1 (5 voturi)    
            da, şi românii sunt ţigani (Joi, 21 martie 2013, 20:21)

            ampersand [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

            În 21 martie '90, pe la 11 dimineaţa, acceleratul de Piatra Neamţ mă lăsa jos în gara din Buzău după o călătorie de vreo 10 ore din Timişoara, unde eram student. Chiaun de somn, am intrat în bufetul gării şi-am luat o zămârcă-supă maronie numită "cafea expres" şi m-am aşezat "la varice", la o masă unde erau deja doi consumatori. Îi văd p-ăştia că se uită chiorâş la reverul "giecii" mele - aveam insigna facultăţii, pe care scria vizibil IPTV - Timişoara. "Domnu'! Veniţi de la Timişoara?" "Da" "Ce faceţi domle-acolo de se bat ungurii cu românii?" "În Timişoara?!? În Târgu Mureş, poate. În Timişoara nu se bate niciun ungur cu niciun român" "Pleacă, domle, de-aici, cu minciunile!" "Ce minciuni? Am colegi şi prieteni unguri cu care-am fost aseară la bere" "Aiurea, las' că ştim noi mai bine" "Da' unde-aţi auzit asta?" "A scris în ziar ieri"

            Îmi spunea în Germania un neamţ în 2002: vouă vă spun că nemţii sunt nazişti iar nouă ne spun că românii sunt ţigani.
            • +4 (4 voturi)    
              Proof by analogy is fraud ! (Joi, 21 martie 2013, 22:16)

              mvr [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

              "Proof by analogy is fraud"
              - Bjarne Stroustrup.

              La fel si cu "argumentele" tale.
              Daca restul forumistilor ar fi urmarit discutiile pe tema ciprului de la articolele Hotnews de ieri -- si-ar fi dat seama ca nu se poate discuta cu cei ca tine sau alex1234. Esti mult prea implicat emotional iar asta iti orbeste ratiunea -- atata cata ti-a mai ramas.
  • +3 (3 voturi)    
    'rezerve' de gaze (Joi, 21 martie 2013, 17:01)

    oilman [utilizator]

    domnilor, atentie cu definitiile. Nu au fost inca descoperite nici un fel de gaze naturale in cipru. Descoperirle din Estul Mediteranei (Israel) sint remarcabile, dar deocamdata si in apele Cipriote si libaneze urmeaza sa se liciteze blovuri de explorare. Daca vor exista descoperiri - sansele sint bune - atunci vom putea discuta despre reserve. Acum putem in cel mai bun caz vorbi de potential bazat, repet, pe descoperirile din Israel
  • -3 (5 voturi)    
    Mica insula (Joi, 21 martie 2013, 17:34)

    Setalcott [utilizator]

    "Mica" insula mediteraneana este a patra ca marime in Mediterana, daca nu ma insel. Daca Cipru este mica, de Malta ce mai zicem?