Papa Francisc I glumeste cu cardinalii care l-au ales: "Dumnezeu sa va ierte"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 14 martie 2013, 16:05 Actualitate | Internaţional

Papa Francisc
Foto: Agerpres/AP
Noul Papa Francisc I a glumit miercuri seara in fata cardinalilor, spunandu-le "Dumnezeu sa va ierte", a povestit joi purtatorul de cuvant al Vaticanului, parintele Federico Lombardi, potrivit AFP.

"Dupa conclav, a avut loc o cina la resedinta Sfanta Marta", unde au stat toti cardinalii care au participa la alegerea Papei, "iar la sfarsit, in timpul unui toast, le-a spus cardinalilor: fie ca Dumnezeu sa va ierte pentru ceea ce ati facut", a povestit Lombardi.

El a confirmat ca Papa Francisc I a preferat sa se intoarca la resedinta Sfanta Marta in microbuz, in compania altor cardinali, in loc sa foloseasca masina pregatita special pentru el.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7840 vizualizari

  • -14 (16 voturi)    
    S-ar intelege ca a facut ceva rau... (Joi, 14 martie 2013, 16:19)

    mcris [utilizator]

    ...ca l-au ales?
    • +7 (9 voturi)    
      Sau... (Joi, 14 martie 2013, 22:46)

      ciNicu [utilizator] i-a raspuns lui mcris

      ...se poate intelege ca Papa are simtul umorului, daca iti spune ceva acest termen....
      • 0 (0 voturi)    
        Continuati cu gluma... (Duminică, 7 aprilie 2013, 21:25)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui ciNicu

        ...pana o sa va treziti din nou pe vremea Inchizitiei. Atunci sa vad cum mai radeti!
  • +19 (25 voturi)    
    Asa da.. (Joi, 14 martie 2013, 16:27)

    Ancutz [utilizator]

    Asa un mitropolit ne-ar trebui si noua: sa mearga cu autobuzul la serviciu, sa-si gateasca singur, sa renunte la legiunile de angajati insarcinati cu confortul lui, umil si simplu, nu preocupat sa vada cum mai acumuleaza BOR pamanturi si paduri...

    Eu sunt atee si cred ca, in mod obiectiv, sunt multe de criticat la Biserica Catolica dar dupa nici 24 de ore imi place Papa Fancisc I : simplu, dispus sa nu se ia pe el insusi prea in serios, preocupat sa serveasca credinciosii nu sa fie servit de ei, mult mai apropiat de tiparul preotului misionar decat de "aristocratia" Vaticanului - e un om pe care il poti respecta chiar daca nu ii impartasesti opiniile doctrinare. Si un om care crede cu adevarat si se implica in misunea de asistenta sociala a Bisericii Catolice.
    • -10 (18 voturi)    
      Contradictie (Joi, 14 martie 2013, 17:20)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Ancutz

      Daca esti atee, cum poti spune "asa mitropolit ne-ar trebui si noua"?
      • +12 (16 voturi)    
        ce treaba are credinta cu reprezentarea (Joi, 14 martie 2013, 17:37)

        oximoron [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        faptul ca nu crezi nu inseamna ca nu trebuie sa apreciezi un reprezentant al unui cult care prin puterea exemplului incearca sa-ti explice ceea ce crede el.
        la noi, Daniel cere smerenie da' el isi poleieste bisericile cu aur...sa se vada de la departare.
      • +7 (13 voturi)    
        Contradictie? =)) (Joi, 14 martie 2013, 17:41)

        OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Ultima oara cand am prospectat, ateu insemna sa nu crezi in divinitate, nu in mitropoliti. In aia cred si eu (ateu, deasemenea), i-am vazut, sunt reali. La noi in tara, momentan chitãie cand vad ca e posibil sa-si piarda din finantatori prin excluderea religiei din scoli. Sau flutura steagul romaniei in speranta neroada ca mai crede cineva ca ei reprezinta mai degraba Romania, decat interesele meschine.

        Sunt foarte reali, cititorule, ei mitropolitii. Unii mai buni, altii mai rai... dar sunt reali. Si de aici pana la statutul de ateu/credincions, e cale lunga.
      • +10 (10 voturi)    
        Pentru ca.. (Joi, 14 martie 2013, 17:43)

        Ancutz [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Pentru ca vreau, nu vreau, impozitele mele merg partial la BOR, prin "donatii" facute de primarii locale sau de guvern, plata preotilor de la buget etc. Si as vrea sa vad ca din banii aia se fac azile pentru batrani, adaposturi pentru oamenii strazii, spitale private ale BOR, se platesc infirmiere pentru cei care nu isi permit sa angajeze infirmiera acasa, cantine sociale etc.

        Si cum BOR este atat de prezent in viata noastra, vrem nu vrem - Constitutie, proteste, filme la muzeul taranului, dezbatare pe buget, programa scolara - as vrea sa vad la carma BOR un om pe care sa il pot respecta.
        • -1 (1 vot)    
          Daca ziceti... (Joi, 14 martie 2013, 22:38)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Ancutz

          In acest caz, nu pot decat sa ma bucur ca va simtiti reprezentata de mitropolitii romani. As vrea sa pot vedea si cat va tine simpatia fata de noul papa.
      • +6 (6 voturi)    
        ai dreptate... (Joi, 14 martie 2013, 17:53)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        poate ca nu mitropolitul ii trebuie, dar tuturor ne-ar trebui o asa conduita pentru omul ajuns vremelnic pe scaunul de mitropolit.... dar daca nu e, nici Dumnezeu nu cere!
    • -10 (12 voturi)    
      Se pare ca multi atei il plac pe noul papa... (Joi, 14 martie 2013, 17:59)

      Vladutz_Anton [utilizator] i-a raspuns lui Ancutz

      "Vai vouă când toţi oamenii vă vor vorbi de bine. Căci tot aşa făceau proorocilor mincinoşi părinţii lor. "
      • +5 (7 voturi)    
        Du-te, mă, și pupă poala patriarhului! (Joi, 14 martie 2013, 18:12)

        TimantiusRaptor [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz_Anton

        Plătește-ți impozitele să i se poată plăti lui și acoliților leafa și sponsorizările care le-ngroașă slana. Nu uita să contribui la megalomania mântuirii neamurilor proaste.
        Apoi nu uita să te îngropi la cimitirul popesc, că altundeva nu vei putrezi în mod sacru...
      • +3 (3 voturi)    
        Nici vorba! (Joi, 14 martie 2013, 19:07)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz_Anton

        Parca ne pare rau sa vedem cum conduita preotilor nu doar ca nu este deasupra mediei, dar nu este nici cat media! Este sub medie, domnule!. Pana la urma este treaba lor, nu suntem noi chemati sa-i judecam, dar nici sa-i admiram doar pentru haina pe care o poarta!

        Daca tot dati citate, aplecati-va si la criticile lui Isus catre Templu. Nu de alta, dar spusele lui Isus se adresau oamenilor unei structuri care isi uitase menirea. Si sa spunem cu regret ca apucaturile preotilor Bisericii par similare cu ale preotilor Templului? Asa par de mai departe, de la dumneavoastra cum se vede?
  • -1 (1 vot)    
    Despre coruptie (Vineri, 15 martie 2013, 7:09)

    feisbuk [utilizator]

    Problema intregii religii crestine este ca pana si la cine cea de taina, dintre 13 meseni, unul era corupt.

    Cautati valorile in alta parte.