Locuitorii Insulelor Falkland au votat pentru apartenenta la Marea Britanie

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 12 martie 2013, 8:04 Actualitate | Internaţional

Locuitorii Insulelor Falkland au votat cu o majoritate covarsitoare (98,8%) in favoarea mentinerii sub tutela britanica. Referendumul, organizat timp de doua zile, duminica si luni, a transmis un semnal puternic Argentinei care considera scrutinul nul si neavenit, scrie AFP.

Rata participarii la vot a fost de circa 92% din totalul celor 1.672 de alegatori din acest arhipelag din Atlanticul de Sud.

Doar trei voturi au fost impotriva mentinerii insulelor in cadrul Marii Britanii, mai scrie sursa citata.

Argentina considera referendumul o "tentativa britanica de manipulare" si a prevenit ca "nu va rezolva diferentele asupra suveranitatii".

Guvernului britanic controleaza arhipelagul din 1833.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2854 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Normal! (Marţi, 12 martie 2013, 8:12)

    BEDE [utilizator]

    E drept ca insulele-s geografic aproape de Argentina, dar ele au fost colonizate de britanici in vremea Imperiului Britanic si nu de spanioli pe cand Spania era calcata de trupele lui Napoleon.
    Si de ce ar vrea cei din Falkland (sau, daca vreti, fie si Malvinas) sa faca parte dintr-un stat prapadit ca Argentina? Niste sans-cullotes de argentinieni se dau si ei mari ca li se cuvin cateva insule. Oare nu le-a ajuns ce a fost in 1982? Sau acum se cred mai tari ca atunci?
    Britanicii au invatzat ceva: in secolul al XIX-lea s-au retras dupa ce ocupasera Buenos-Aires-ul pt ca si-au dat seama ca ar fi costat prea mult sa caute sa ramana acolo avand de infruntat continuu o populatie ostila.
    • -1 (9 voturi)    
      nu e chiar asa... (Marţi, 12 martie 2013, 10:33)

      mano74 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Francezii au colonizat primii o insula din arhipelag, dupa care brianicii au colonizat o alta insula iar spaniolii au cumparat de la francezi, dupa care i-au atacat pe britanici. La independenta, Argentina a capatat si insulele de la spanioli, deci eu as spune ca au tot dreptul sa revendice insula capatata de la spanioli... In orice fosta colonie spaniola sau portugheza poti vedea o arhitectura frumoasa, locuri cu istorie. In fostele colonii britanice nu mai vezi nimic, au supt tot!!!
      • +2 (6 voturi)    
        Colonii britanice zici? (Marţi, 12 martie 2013, 12:50)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui mano74

        Poate te referi la Canada?
        Sau la New Zealand?
        Si cum se face ca cei mai multi oameni de stiinta si inventatori din secolele XVII-XIX sunt britanici, germani, olandezi, francezi, italeni, iar spanioli mai deloc? Oare nu din cauza ca in Spania Inchizitia a fost desfiintata de-a binelea abia prin 1824?
        Si cum se face ca in Mexic (fosta colonie spaniola, asa cum iti place tie!) au fost N razboaie si revolutii, pe cand in Canada, New Zeealnd si Australia a fost relativ pace?
        Deci, in ansamblu, tot britanicii au realizat mai multe decat spaniolii.
        Si mai comara d.p.d.v. economic Australia cu Argentina? Care-i mai bine?
      • +2 (4 voturi)    
        vezi... (Marţi, 12 martie 2013, 13:42)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui mano74

        ca cred ca intentionat ai omis ceva...

        "Spain attacked Port Egmont and expelled the British presence, bringing the two countries to the brink of war. War was avoided by a peace treaty and the British return to Port Egmont" 1770."

        Lasand insa deoparte toate chitibusurile istorice, dupa 180 de ani de dominatie neintrerupta, cu o colonie permanenta, nu "asezari" (settlements), dupa un referendum covarsitor (nu primul), UK ar trebui sa le dea alora teritoriul si sa-si tradeze astfel vreo 2000 de cetateni?! Poate in Rusia sau Romania nu pe la englezi!!!

        P.S. Pe aceasi logica poate e cazul pentru Cherokee sa revendice Florida...
        • 0 (2 voturi)    
          mai verifica te rog o data (Marţi, 12 martie 2013, 14:48)

          mano74 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

          Nu am omis nimic, cu atat mai putin interntionat, chiar am spus ca i-au atacat pe britanici. Asa este, tu ai o logica desavarsita in schimb! Este evident ca daca ii intrebi pe englezii de acolo ce vor sa faca vor spune ca vor sa ramana britanici! Dupa logica ta infailibila, daca se face referendum in Transilvania si se hotaraste sa se alipeasca Ungariei, ar fi ok ca asa a votat lumea. exact la fel au facut cu Gibraltar!

          p.s. poate ar fi cazul sa te interesezi cam cat pamant a fost retrocedat catre nativii americani din 1960 incoace...
          • 0 (2 voturi)    
            ai spus... (Marţi, 12 martie 2013, 15:49)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui mano74

            ca i-au atacat pe britanici, dar ai omis sa spui ca in urma violentelor, prezenta britanica a ramas pe insula, asezarea revenindu-le dupa acordul de pace.
            • 0 (2 voturi)    
              incurci treburile (Marţi, 12 martie 2013, 16:21)

              mano74 [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

              Au si unii si altiicu ce aveau inainte. Britanicii inca zece ani dupa care au plecat, iar spaniolii inca 40 de ani, dupa care au plecat. Dupa spanioli au venit argentinienii care I-au suparat pe americani si pe britanici, drept care britanicii si-au adus aminte dupa aproape 60 de ani ca au fost pe acolo si au revenit sa faca ordine. Ce sa mai, e clar, sunt insulele lor!!!!
        • -2 (2 voturi)    
          amesteci lucrurile (Marţi, 12 martie 2013, 18:37)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

          insulele Falcland sau Malvine au fost colonizate,pe cind nativii amercani in mare parte au fost exterminati.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 12 martie 2013, 10:40)

    a.nonim [utilizator]

    Si locuitorul Insulei Serpilor s-a pronuntat pentru apartenenta la Ucraina...