Patru tari din UE cer Comisiei Europene sa creeze un mecanism pentru protejarea principiilor fundamentale ale UE in tarile care incalca statul de drept. Printre masuri - taierea fondurilor europene

de V.M., Redactia Stiri     HotNews.ro
Vineri, 8 martie 2013, 15:43 Actualitate | Esenţial

Patru grei ai UE ii cer lui Barroso masuri impotriva tarilor care incalca valorile europene
Foto: Consiliul European
Ministrii de externe din Germania, Finlanda, Danemarca si Olanda au trimis o scrisoare comuna presedintelui Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, prin care solicita crearea unui mecanism pentru salvgardarea valorilor fundamentale ale blocului daca o tara incalca principiile democratice, transmite Agerpres. Scrisoarea celor patru state solicita Comisiei sa ia masuri pentru a putea "reactiona prompt si eficient pentru a asigura respectarea" principiilor fundamentale ale UE, precum democratia, drepturile omului si statul de drept in tarile membre. Scrisoarea ar propune si o optiune de a taia fondurile UE in cazul statelor care incalca aceste principii. Reamintim ca unul dintre motivele invocate de Finlanda si Germania (state semnatare al scrisorii) pentru a refuza intrarea Romaniei in Schengen este legat de respectarea statului de drept. Si raportul pe Justitie din ianuarie 2013 indica probleme cu statul de drept in Romania.

Pia Ahrenkilde-Hansen, purtatoare de cuvant a Comisiei Europene, a confirmat vineri existenta scrisorii, despre care au aparut mai multe relatari in presa. "Pot sa confirm ca scrisoarea exista si ca este semnata de cei patru ministri de externe", a afirmat ea.

Scrisoarea celor patru state solicita executivului comunitar sa ia masuri pentru a putea "reactiona prompt si eficient pentru a asigura respectarea" principiilor fundamentale ale UE, precum democratia, drepturile omului si statul de drept in tarile membre. Conform Associated Press, scrisoarea ar propune si o optiune de a taia fondurile UE in cazul statelor care incalca aceste principii.

Documentul in cauza nu nominalizeaza state, facand doar referire la principiile fundamentale a caror incalcare provoaca ingrijorarea celor patru state membre.

Desi nu a comentat continutul scrisorii, Pia Ahrenkilde-Hansen a precizat ca acesta pare sa mearga in directia la care s-a referit presedintele CE in discursul sau despre starea Uniunii "cand a spus ca o uniune politica inseamna si ca trebuie sa intarim fundamentele pe care UE este cladita, respectul pentru valorile fundamentale, statul de drept si democratie si a precizat atunci ca in ultimele luni s-au observat amenintari la adresa democratiei in unele state europene, precum si faptul ca Parlamentul European si CE au fost primele care au dat alarma si au jucat un rol decisiv in a tinerea sub control a acestor evolutii ingrijoratoare".

Scrisoarea privind adoptarea unui mecanism pentru apararea valorilor blocului comunitar vine dupa o alta, semnata de doua dintre cele patru state, Germania si Olanda, plus Marea Britanie si Austria, prin care executivului comunitar i s-ar cere sa ia masuri in scopul de a le permite statelor membre sa aplice restrictii mai mari pentru evitarea acestui presupus "turism" vizand ajutoarele sociale.

"Aceasta cerere a fost anuntata, insa nu am primit-o", a declarat joi Jonathan Todd, purtatorul de cuvant al comisarului european pentru ocuparea fortei de munca, afaceri sociale si incluziune, Laszlo Andor. Potrivit acestuia, niciun stat membru, inclusiv Marea Britanie, nu a furnizat vreo "dovada" ca ar exista o problema de "turism" pentru ajutoare sociale.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

9795 vizualizari

  • +59 (65 voturi)    
    Nu trebuie neaparat nominalizarea (Vineri, 8 martie 2013, 15:56)

    closer [utilizator]

    Stim sigur ca Romania va fi printre statele vizate din oficiu.
    Poate asa politicienii vor fi un pic constrinsi mai tare sa faca ce este bine si normal sa faca sa intram si noi in rindul tarilor democratice.
    • +42 (48 voturi)    
      ba, mai degraba..... (Vineri, 8 martie 2013, 17:49)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui closer

      ....politicienii nostrii vor contesta si vor respinge aceasta initiativa pe motiv ca se incalca suveranitatea "poporului", drepturile omului, drepturile cainilor vagabonzi si chiar se accelereaza incalzirea globala.
      Cum adica ? Ce treaba "are" astia din Europa daca poporimea i-a votat pe infractori, turnatori la secu, bisnitari si puscariabili ?
      Si uite asa, in frunte cu minunatii nostri politicieni, o luam spre rasarit spre Koreea de Nord, cantand imnuri patriotice.
    • +38 (46 voturi)    
      nici vorba (Vineri, 8 martie 2013, 18:11)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui closer

      Romania uslista ESTE obiectivul si cauza acestei scrisori
      Se zgiltiie sandramaua pontisto-cacarista!
      • -1 (3 voturi)    
        Pardon (Sâmbătă, 9 martie 2013, 8:57)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

        Sunt destul de convins ca mai degraba Orban a determinat-o
    • +39 (45 voturi)    
      doamneee... (Vineri, 8 martie 2013, 18:48)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui closer

      bine ca face UE o lege pentru noi, ca altfel ajungeam la mama rusie foarte repede.


      auzi ponta, natiunile straine comploteaza la viitorul de aur , miere si lapte al tarii.

      ce ai di zis?
      • -6 (8 voturi)    
        ? (Sâmbătă, 9 martie 2013, 2:46)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        de ce crezi tu ca ar avea nevoie Rusia de o tara distrusa ca Romania? nu ne credem cam prea importanti, totusi?
    • 0 (0 voturi)    
      Morar si Haineala ..."este" bine??? (Duminică, 10 martie 2013, 13:58)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui closer

      Ce insemana pentru tine " vizata din oficiu"?? Nici nu cunosti cuvintele care le folosesti ! dar esti"doct" in ce trebuie sa faca Romania...alea...alea...cu Morar si Haineala!!! Lasa-ne mai nene CLOSER ! ( ce nume ti-ai luat! foarte nimerit!)
  • -45 (55 voturi)    
    Vai de noi! (Vineri, 8 martie 2013, 16:10)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Ce ne mai ramane de facut, decat sa acceptam toate abuzurle antidemocratice ale USL, ca altfel, daca mai tipam, alarmam UE si ne taie toate fondurile?
    Asa ca dl. Basescu ar face bine sa-i lase in plata Domnului pe uslasi, ca pe urma tot noi suferim.
    Vorbesc serios!
    • +31 (35 voturi)    
      Foarte mioritica abordarea. (Vineri, 8 martie 2013, 16:42)

      abisala [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Poate ar trebui sa ne trezim si sa reactionam fiecare in domeniul lui.
      • -30 (40 voturi)    
        Ce principii respecta acesti ministri? (Vineri, 8 martie 2013, 18:35)

        busola [utilizator] i-a raspuns lui abisala

        Iar Germania, Finlanda, Olanda? Cei care nu s-au tinut de contractul aderarii la Schengen a Romaniei schimband 'regulile in timpul jocului' ?

        Am fost invitati conditionat sa satisfacem criterii tehnice iar acum suntem refuzati ca nu satisfacem criterii politice!
        • +25 (33 voturi)    
          alt dumm se arata... (Vineri, 8 martie 2013, 18:51)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui busola

          cu cat va platesc?
          chiar sunt curios, ca la ce tampenii postati, trebuie sa va plateasca foarte bine, sau IQ-ul vostru e negativ!
          • -1 (1 vot)    
            lasa-l dr.! (Sâmbătă, 9 martie 2013, 14:56)

            foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

            e pus aici ca sa abata atentia de la subiect! PS. busola e din gasca celor ce vor sa-l bata pe ministrul cutare de la Bruxelles ca nu zice ca el!
        • +27 (35 voturi)    
          debusolat mai esti (Vineri, 8 martie 2013, 19:28)

          ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui busola

          Am fost invitati conditionat (cum bine spui) tocmai pentru ca s-a considerat ca la momentul respectiv indeplineam macar conditiile minime dpdv al statului de drept si separatiei puterilor in stat. Mai ramanea sa rezolvam partea tehnica.

          Doar ca, in timpul petrecut frecandu-ne coatele cu membrii nitel mai atenti la aceste aspecte neprecizate initial, le-am dovedit celorlalti membri UE ca i-am cam fraierit in privinta neamestecului politicului in justitie si a luptei impotriva coruptiei. Iar totul a culminat cu lovitura de stat USL din vara 2012.

          Acum CtrlV Pontanocchio si Psihocrin Triantenescu vor avea de ales clar: fie UE, democratie, stat de drept si fonduri europene, fie dictatura Rusiei si rublele ei.

          Poporul majoritar ce vrea?! :))
        • +15 (21 voturi)    
          divaghezi (Vineri, 8 martie 2013, 19:45)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui busola

          nu sunt criterii politice, ce criterii politice vezi tu?

          Criteriu tehnic inseamna ca Romania sa poata asigura un sistem capabil sa gestioneze CORECT intrarile si iesirile din EU. Cata vreme oamenii aflati in spatele calculatoarelor sunt persoane corupte sau usor de corupt, sistemul nu functioneaza. Ca sa-l parafrazez pe idolul tau, Becali, strict pe partea tehnica sunt probleme.
        • +13 (21 voturi)    
          ce-ar fi sa ne scutesti de ineptii (Vineri, 8 martie 2013, 19:56)

          ovigeo [utilizator] i-a raspuns lui busola

          Noi gindim cu mintea noastra nu sintem cei cu gurile cascate de la A3 , mai lasa-ne.
        • +10 (18 voturi)    
          schimband 'regulile in timpul jocului' (Vineri, 8 martie 2013, 20:00)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui busola

          Impresionant cit de repede invata europenii astia de la uslasi. Ce zici busola?
          • +3 (7 voturi)    
            pai... (Sâmbătă, 9 martie 2013, 4:53)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui ty

            si-a pierdut acu'...
        • -3 (9 voturi)    
          ? (Vineri, 8 martie 2013, 21:59)

          cotora [utilizator] i-a raspuns lui busola

          romania a respectat MCV-ul din 2007 pana in 2010 cand trebuia sa expira, unde este regula jocului ?
        • +5 (9 voturi)    
          pai.... (Sâmbătă, 9 martie 2013, 4:51)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui busola

          cum sa-ti explic.... permisul de conducere ti se da pentru ca ai masina conform normelor RAR sau pentru ca stii sa respecti regulile de circulatie si nu reprezinti un pericol pentru ceilalti din trafic?
        • -1 (1 vot)    
          deci recunosti (Sâmbătă, 9 martie 2013, 11:00)

          Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui busola

          ca nu respecti criterii politice, ca statul roman mai are mult de munca pana sa se compare macar cu statul italian sau grec. Nu mai vorbim de statul celor care au venit cu motiunea.
          Atata vreme cat recunosti ca nu esti ca ei, ca si Diaconu, la ce te miri ca nu te primesc in clubul lor?
        • -1 (1 vot)    
          Au învățat lectia de la USL (Sâmbătă, 9 martie 2013, 11:26)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui busola

          Totuși ei o fac cu un scop nobil, si-au dat seama cât e de gravă situația in România.
        • 0 (4 voturi)    
          Inchide A3 si o sa iti dai seama cat te-au folosit (Sâmbătă, 9 martie 2013, 12:30)

          Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui busola

          Inclusiv la vot ;)
        • +1 (3 voturi)    
          Acum e bine? (Sâmbătă, 9 martie 2013, 14:01)

          Gugulan [utilizator] i-a raspuns lui busola

          Atunci cand USL a schimbau regulile jocului in mers a fost bine? Ni se raspunde cu aceeasi moneda, deci de unde atatea semne de intrebare si mirari? In continuare USL nu-si asuma responsabilitatea actului de guvernare si nu auzi decat vaicareli ca Basescu nu-i lasa sau Boc e de vina. Parca is niste copii de gradinita plangaciosi, care parasc la tov. educatoare ca le-a furat Base sandviciul.
    • +34 (42 voturi)    
      Noi vad ca le acceptam.. (Vineri, 8 martie 2013, 17:03)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      .. dar nu vad cum poti sa silesti niste state suverane si democratice sa-i accepte linga ele pe niste giboni neo-comunisti. Intai le atrag atentia, daca tot nu inteleg urmatoarea masura e simpla: le tai portia de banane...
      • +1 (5 voturi)    
        partea proasta este ca ... (Vineri, 8 martie 2013, 22:24)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        ei papa de mult din portia noastra de banane. Singura portie din care nu prea pot sa haleasca e cea europeana...asa ca gibonii nu vor fi afectati. Vor fi insa cei 5-7 milioane de manipulabili si noi astialalti ce suferim pentru cinste, adevar si dreptate.
    • +21 (25 voturi)    
      Tu chiar crezi... (Vineri, 8 martie 2013, 17:31)

      xvlad [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      ... ca UE are nevoie sa strige Basescu ca sa-si dea seama ce se intampla?

      Au si ei ambasade, oameni de afaceri, jurnalisti etc.
    • +18 (22 voturi)    
      Aha! (Vineri, 8 martie 2013, 17:43)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Deci, Base, nu te lua de uslasi ca o luam pe coaja, dar lasa/te pres in fata coruptiei si a comunistilor vr o propaga!
      Curioasa abordare!
      De mitic!
    • +17 (21 voturi)    
      Tu chiar crezi ce spui? (Vineri, 8 martie 2013, 18:16)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Pai tu crezi ca germania, spre exemplu, isi ia informatiile despre statul de drept din Romania de prin ziare?!?
      Tu crezi ca ei n-au servicii secrete, ambasade, etc.
      Solutia va fi in final sa alegem: ori vrem in UE si ne comportam ca atare, ori continuam cu coruptia si ne dau baietii afara.
      • +1 (1 vot)    
        si chiar peste! (Sâmbătă, 9 martie 2013, 15:01)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ponta l-a INSULTAT pe Sarko pe blogul sau (a si ziro ps: "bine ca nu a fost ales") . Numai ca Sarko revine in politica. Daca devine figura de prima mana in politica franceza o sa i-o ierte lui Ponta? Asta vara tot Ponta: "si ce? nu Merkel voteaza la Bucuresti". Ba da, cele patru tari voteaza la Buc cu fiecare eue care-l doneaza.
    • +10 (14 voturi)    
      tot serios ! (Vineri, 8 martie 2013, 18:47)

      furioasa [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Crezi ca este bine acum ? As zice ca dimpotriva , niciodata nu a fost mai rau decat acum. Asa ca , la naiba cu uslasii, eu nu vreau sa le suport , te citez :""abuzurile antidemocratice"". Si cred ca niciunul dintre noi nu ar trebui sa ne ascundem precum strutul , ci sa reactionam.
    • +7 (11 voturi)    
      ca dumm esti... (Vineri, 8 martie 2013, 18:49)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      am zis mai sus ce aveam de zis.
    • +6 (10 voturi)    
      Eu cred ca glumesti! (Vineri, 8 martie 2013, 19:18)

      avint [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Mi-ar placea sa cred ca ai fost ironic.
    • +2 (2 voturi)    
      Tu crezi ca UE se bazeaza pe ce spune Base? (Sâmbătă, 9 martie 2013, 12:29)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Hai fii serios, sunt analize facute, pe media, internet, politica, institutii pe baza carora se iau deciziile :))

      Asa ti-au spus la A3? Hai sa ii dam o palma peste ceafa lui Base sa taca pentru ca UE sa nu isi dea seama de minuntatiile ce se petrec in ultimul an? :))
  • +28 (32 voturi)    
    Cin' sa fie, cin' sa fie? (Vineri, 8 martie 2013, 16:35)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    USL, v-ati prins despre cine e vorba? Sau trebuie sa vi se spuna mura-n gura.
    • +7 (11 voturi)    
      Chiar daca li se spune mura-n gura, tot degeaba (Vineri, 8 martie 2013, 21:17)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      Chiar daca li se spune mura-n gura, tot degeaba.
      Vezi ultimul exemplu cu rastalmacirea raportului MCV de pe la hAntene. Cand Ponta si compania s-au intrecut sa infiereze "vinovati" prin distragerea atentiei asupra EVZ.

      Nu pot decat sa salut o asemenea initiativa a celor 4 tari din UE. Imi da speranta ca se formeaza "anticorpii" impotriva abuzurilor pentru tari unde se mimeaza democratia.

      Pt. USL - e timpul sa intelegeti odata ca, vremea minciunilor a trecut.
      • +10 (14 voturi)    
        NU PRICEPETI ? (Vineri, 8 martie 2013, 22:32)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui uluit

        CA PENTRU VOICULESCU SI RESTUL PENALILOR E O PROBLEMA E VIATA SI MOARTE.
        CE LE VOR SPUNE EI NEPOTILOR ?
        CREDETI CA VOR SA FACA PUSCARIE ?

        ASTIA MAI BINE ARD TARA DECAT SA AJUNGA LA PARNAIE...IAR MARIONETE SA LE JOACE IN STRUNA GASESC DIN BELSUG PE PLAIUL MIORITEI....
        SE FAC FRATE CU DACU', CU RUSU' CU NORD COREANU' NUMAI SA LE FIE LOR BINE, SA SCAPE
        ASTIA SUNT IN STARE SA NE INECE PE TOTI NUMAI SA SCAPE EI....
  • +31 (35 voturi)    
    I-o zis cineva ceva si lui PONTA? (Vineri, 8 martie 2013, 17:05)

    Nationalistul [utilizator]

    Mai ieri zicea ca nu e nicio problema si ca doar Base nu ne vrea in Shengen?
    Cred ca s-au saturat si astia de prostiile lor.
    Pacat ca noua romanilor ne place!
    Circul fara piane, e foarte gustos.
    Si latratul aiurea.
  • +14 (18 voturi)    
    evident (Vineri, 8 martie 2013, 17:20)

    ampersand [utilizator]

    Noi nu suntem vizati.
  • +21 (25 voturi)    
    Pana acum au fost vorbe (Vineri, 8 martie 2013, 17:20)

    smc [utilizator]

    Dar daca au vazut ca n-au cu cine, vor umbla la bani!

    Ne paste inflatie, credite scumpe, saracie ca pe vremea lui Iliescu.
    • +13 (17 voturi)    
      Impozit progresiv (Vineri, 8 martie 2013, 17:43)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui smc

      Plus reintroducerea impozitului progresiv de 16%, 30%, 40% .. ca pe vremea lui Iliesccu.
    • -6 (14 voturi)    
      Sau poate (Vineri, 8 martie 2013, 18:00)

      miguelito [utilizator] i-a raspuns lui smc

      reversul. Impunerea de catre RO a taxelor vamale, nationalizari, etc si sa vezi atunci scandal in toata Europa.
      • +6 (12 voturi)    
        Sigur ca da, (Vineri, 8 martie 2013, 19:34)

        ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

        acum m-am dumirit de ce s-a deplasat pesedistul cela moldovean pana in Venezuela, vrea sa aduca la intoarcere un manual de chavism. Sper ca are buzunare largi, sa aduca si petrol suficient ca sa satisfaca foamea poporului majoritar.
        • -1 (7 voturi)    
          Stai linistit (Sâmbătă, 9 martie 2013, 0:04)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

          petrol mai avem inca pentru 30 de ani fara probleme si numai cu ce este descoperit pina acum. Si asta iti spune unul care a lucrat citiva ani in domeniu.
          • +4 (6 voturi)    
            poftim? (Sâmbătă, 9 martie 2013, 2:51)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

            sper ca nu insinuezi ca guvernul Romaniei ar trebui sa aiba grija intai de interesele noastre si abia apoi de cele ale mUE! doar n-o sa ne vanda curent, gaz si benzina mai ieftine ca in Vest pe motiv ca le producem noi, ieftin, ce dracu!
            • +1 (1 vot)    
              logica sau propaganda? (Sâmbătă, 9 martie 2013, 15:04)

              foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              @srpc. Poti ASTAZI sa vinzi franzela cu 0.25 ron la Oradea daca la HU este 4 ron? sau invers? daca benzina la Oradea este 3 lei, cauta-ti un magar de calarie, caci daca Lukoil, Petrom etc pot sa vanda cu 6 lei in HU de ce ar trebui sa o dea cu 3 lei in RO. Sau inchidem granitele?
      • +9 (13 voturi)    
        Cred ca de data asta norma de postari e inutila (Vineri, 8 martie 2013, 19:35)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

        Poate echipa de postaci PNL-PC-PSD sa umple toate forumurile, de 10 ori mai mult decat pana acum. Postarile nu o sa le tina nici macar lor de foame.
        O sa va mancati comentariile singuri postacilor.

        Nu realizati ca UE ne-a pregatit bomba foamucleara?

        Cand il vad pe miguelito cum are el solutii la asta: taxe vamale si nationalizari, ma cuprinde un plans nervos. Bai cercopitecule, sabia are 2 taisuri iar noi avem beregata mult mai aproape de ele decat UE. Cine crezi ca o sa moara primul? UE? Te-ai gasit sa declari razboi vamal Uniunii Europene? Esti o persoana cu creier sau un copy-paste de pe tematica de partid?
        • -3 (5 voturi)    
          Probabil (Sâmbătă, 9 martie 2013, 0:13)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          ca tu esti mai bucuros cind iti arunca unii cite-o ciosvirta, prelungindu-ti agonia. In lumea asta mai exista si alte tari catre care poti exporta (tarile din Orientul Mijlociu care stau pe munti de bani) nu numai UE.
          Incearca sa faci un simplu exercitiu de gindire (sper sa nu te doara capul): daca RO iese (este data afara) din UE, avem dreptul sa revenim la taxe vamale, etc. Cum balanta import/export este defavorabila in cazul Romaniei, asta inseamna ca vor fi afectati foarte tare importatorii si implicit si firmele care produc marfurile respective. Cum RO are o populatie numeroasa (a 7 in UE) ghici cine va sari in sus? Exact producatorii de marfuri care vind si in RO. De acorduri bilaterale ai auzit? Stii ca pot fi facute inclusiv cu tari din UE?
          • +2 (2 voturi)    
            Tu ce mașina conduci? (Sâmbătă, 9 martie 2013, 11:32)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

            Sper ca Dacia 1300. Bagi taxe vamale, sa te vad eu ce îți mai permiti sa cumperi si ce export mai faci.
            • -1 (1 vot)    
              Hyundai (Sâmbătă, 9 martie 2013, 17:35)

              miguelito [utilizator] i-a raspuns lui Alui

              pentru care am platit si taxe vamale si care a fost mai ieftina decit multe marci din UE si de care sint foarte multumit.
          • +1 (1 vot)    
            din auzite! (Sâmbătă, 9 martie 2013, 15:09)

            foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

            orice produs non UE este supus unei vamo de 33% (si cu asta am lamurit acordurile bilaterale). Cand vrei sa vinzi (peste noapte zici tu) in tarile arabe pe cine scoti de pe acea piata? pe Renault -ca sa vinzi tu Dacia, pe italieni -ca sa vinzi mobila, pe canadieni/argentinieni -ca sa vinzi grau, pe finlandezi -ca sa vinzi cherestea??? cei ce sunt acum in acele piete sunt capabili sa coboare pretul sub al tau, dar tu rezisti? citeste mai bine Can-Can ca lectura lui MArx si ENgels strica la cerebel. PS. Inainte de '89 noi NU am vandut nimic pe acele piete ci am facut BARTER!!! Capisci?
            • -1 (1 vot)    
              Exact (Sâmbătă, 9 martie 2013, 17:37)

              miguelito [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

              pe cei pe care ii mentionez ii putem scoate de acolo. Iar barterul este un mod de a face comert, nu vad ce ai impotriva lui.
      • +1 (1 vot)    
        Vezi ca (Sâmbătă, 9 martie 2013, 8:24)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

        Asa au inceput si comunistii, cu nationalizari. Si nu s-au mai oprit pana cand nu ti-au luat si tie tot ce aveai prin curte: tractorul, plugul, boii, moara, cazanul de tuica, orataniile, plus casa si pamantul!

        Apropo, ce-ar fi daca dupa aia, drept raspuns, ti-ar trimite astia pachet acasa vreo trei milioane de romani? Le dai tu sa manance?
        • -1 (1 vot)    
          Nationalizarile (Sâmbătă, 9 martie 2013, 17:41)

          miguelito [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          sint de 2 feluri: cele fortate de care mentionezi tu si cele "ajutate" de care vorbesc eu. Cele "ajutate" le intilnesti si intre 2 companii private, "preluare fortata". Practic, tu ca sta, nu faci decit sa-i pui bete in roate acelei companii pina o fortezi sa-ti vinda afacerea pe nimic.
  • +14 (18 voturi)    
    cu dedicatie pentru noi (Vineri, 8 martie 2013, 17:26)

    A Dandanache [utilizator]

    Asta e cu dedicatie pentru, vorba unui pesedist, grupul infractional organizat USL. Fiecare cu ale lui, noi cu catavencii nostri, gen Corlatean care "nu voi sa auz de iuropa voastra", UE cu taiatul de fonduri.
  • +9 (13 voturi)    
    perfidul occident (Vineri, 8 martie 2013, 17:29)

    demaGOGU [utilizator]

    banii si viata!
  • +16 (20 voturi)    
    Cum e domnule ministru Dobre ? (Vineri, 8 martie 2013, 17:53)

    mircea_cjn [utilizator]

    Era de asteptat! Tarile contributoare nu mai au chef sa finanteze niste tari bezmetice , care incalca reguli, legi, statul de drept.
    • -3 (5 voturi)    
      relax (Sâmbătă, 9 martie 2013, 2:51)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      si noi suntem tara contributoare (cotizam mai mult decat atragem)
      • +3 (3 voturi)    
        Ha haha (Sâmbătă, 9 martie 2013, 11:02)

        Ruhe [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        e cea mai tare gogoasa pe care am auzit-o, ca Romania cotizeaza mai mult decat primeste. Cauta cifre, le gasest pe net. Si daca tot cauti, vezi si de Germania, Franta si Marea Britanie.
  • +12 (16 voturi)    
    Stroe, Corlatean (Vineri, 8 martie 2013, 18:06)

    Euunul [utilizator]

    Copy Paste si Antonescu...cam cum e cu Germania. Va este destul de clar explicata directia?
    Cam cum e cu cei 8 mld negociati prost la Brusxelles cand voi nu reusiti sa-i luati nici pe primii 40 bio. Noi nu suntem in stare sa trecem clasa si vesam la ....cai verzi pe pereti.......
    Dl Stroe vorbeste in continuare? Dar Fenechiu?
  • -9 (21 voturi)    
    CUM SE POATE MASURA STATUL DE DREPT? (Vineri, 8 martie 2013, 18:11)

    dincannes [utilizator]

    Este mult prea subiectiv.
    Nu este asa usor ca pentru presiune, temperaturà sau voltaj.
    "respectarea principiilor fundamentale ale UE, precum democratia, drepturile omului si statul de drept in tarile membre"
    UN SARAC ROMAN UE, nu are dreptul azi, la un dus in Germania. Sà i se taie deci, fondurile, Germaniei!
    ROMANIA MEMBRA UE, stà la coadà la frontiere. Sà le fie tàiate fondurile, celor ce se opun intràrii noastre in Schengen.
    UE trebuie sà fie o echipà. Avem nevoie unii de altii, in fata SUA, a Chinei sau a Indiei.
    Unii sunt mai civilizati, mai muncitori, altii au resurse sau o pozitie strategicà bine venità.
    • +8 (18 voturi)    
      dincannes (Vineri, 8 martie 2013, 18:40)

      mihail nica [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      mai studiaza si vei afla. nu sta tot timpul cu ochii in a3
    • +5 (13 voturi)    
      daca tu (Vineri, 8 martie 2013, 19:15)

      Aramis [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      din_cannes nu ai aflat inca, degeaba te guduri printre noi
    • +7 (15 voturi)    
      Se masoara simplu (Vineri, 8 martie 2013, 19:50)

      ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      Plagiatorii raman fara diplome, penalii fara mandate si functii, toti cetatenii sunt egali in fata legii si nu se pot sustrage judecatii folosind tot felul de tertipuri josnice. Frauda electorala trebuie pedepsita drastic pentru ca submineaza fundatia democratiei. Trusturile de presa trebuie sa informeze corect, nu sa manipuleze sau sa atace murdar persoane, institutii sau organizatii care au alta parere decat cea a mogulilor mass-media.

      Iar daca spui ca UE trebuie sa fie o echipa, atunci trebuie sa vrei ca Romania sa fie membra a echipei UE. Iar calitatea de membru presupune in primul rand respectarea unor obligatii si aplicarea strategiei echipei. Drepturile le primeste dupa meci. Pana la urma, Romania a batut la usa UE, nu invers.
      • -3 (11 voturi)    
        SCUZATI-MA, AVETI « LIMBAJ DE LEMN » (Vineri, 8 martie 2013, 21:31)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

        Vor exista mereu criminali. Unii sunt prinsi, altii scapà. Citi la sutà trebuiesc sà fie prinsi si condamnati, ca sà ai "o notà bunà de trecere"? 5 din 10 este suficient?
        Cum se poate MASURA statul de drept?
        Cu ce unitate de màsurà?
        Va fi obligatoriu, pentru intreaga UE, modelul Suedez sau este suficient statul de drept din Grecia sau Italia?
        Legile nu pot fi subiective, ar declansa anarhia.
        Imaginativà limitarile de vitezà de azi, definite ca VITEZA DREAPTA si apoi aplicati sanctiuni.
        • 0 (12 voturi)    
          ? (Vineri, 8 martie 2013, 22:12)

          cotora [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          ai copiat citatul de la diaconu ?" cum se poate masura statul de drept", las-o balta
          • +4 (8 voturi)    
            nu te obosi (Sâmbătă, 9 martie 2013, 1:11)

            quetzal [utilizator] i-a raspuns lui cotora

            nu pierde vremea sa raspunzi la asemenea ineptii, sunt mesaje scrise la comanda, a postat identic in mai multe locuri, nici el nu pricepe ce i-au spus altii sa scrie.
            Pt el "statul de drept" e cand ia el pozitia de drepti in fata stapanilor, cum sa poata masura asa ceva?:))
        • +2 (6 voturi)    
          pai... (Sâmbătă, 9 martie 2013, 5:29)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

          cu masura in care puterile, legislativa, executiva si JUSTITIA, sunt independente...si interactioneaza in doar baza legii...lege care este pentru toti...
    • +2 (8 voturi)    
      iar ne manipulezi? (Vineri, 8 martie 2013, 20:00)

      ovigeo [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      bist la A3...
    • -1 (1 vot)    
      tu trebuie sa-l masori? (Sâmbătă, 9 martie 2013, 15:11)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      ti-a cerut cineva? stai baiete si striga lozinci ca e mai simplu, mai productiv si nu solicita cerebelul!. Statul de drept il masoara aceia care stiu ce este si daca lor nu le place, pleaca din Cannes si du-te la Minsk sau fa ce ti se PRETINDE.
  • -5 (15 voturi)    
    Nimic despre cresterea nivelului de trai in UE? (Vineri, 8 martie 2013, 18:30)

    alex1234 [utilizator]

    E bine sa intarim Statul de drept, numai ca astfel de Controale daca nu sant definite strict pot fi folosite in scopuri politice....

    Dovada?

    Recentul refuz al UE (=Germania) de a admite Romania in Schengen pe alte motive decat criteriile Schengen, mai vechiul refuz al Olandei etc....

    In plus, asa cum se observa in interiorul UE:

    Nu Exista Nici o Initiativa pentru Ridicarea Nivelului de Trai in interiorul UE

    Pe cand 2, 4 sau 10 tari din UE vor sustine o initiativa pentru a Taia Fondurile UE in Tarile UE care nu imbunatatesc Nivelul de Trai in Urmatorii 4 Ani?

    Va spun eu: Niciodata!

    "Uniunea nu este interesata" de ridicarea nivelului de trai din Tarile UE, nivel care s-a deteriotat Grav in Majoritatea Tarilor UE in ultimii 6-7 ani

    Si le enumar: Grecia, Bulgaria, Romania, Ungaria, Letonia, Lituania, Estonia, Slovacia, Slovenia, Spania, Portugalia, Irlanda, Italia, Belgia
    Deci 15 Tari din 27+Croatia.....
    • +3 (9 voturi)    
      o zgudui? (Vineri, 8 martie 2013, 20:04)

      ovigeo [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Cum sa ne accepte in lumea civilizata cind noi nu respectam principiile democratiei?
    • +6 (8 voturi)    
      "criteriile tehnice" de pacalit prostimea (Sâmbătă, 9 martie 2013, 1:22)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      toti usl-istii ii dau zor cu "criteriile tehnice", fie au sarcina de partid fie repeta prosteste ineptiile guvernamentale. Nu exista "criterii tehnice" si "criterii umane", conditia a fost de la inceput eliminarea coruptiei. Degeaba iti cumperi tehnologie performanta daca in spatele ei sta tot vamesul care imparte spaga cu seful care o imparte cu ministrul , totul pe sub nasul judecatorilor cumparati.
      Ati crezut ca ii mai aburiti odata pe nemti si va ofticati ca nu a mai tinut "jmecheria" de dambovita de data asta.
    • +2 (2 voturi)    
      Nivelul de trai (Sâmbătă, 9 martie 2013, 8:32)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      De asta contribuim noi cu 1 mld pe an si ni se aloca fonduri nerambursabile de 9 mld anual, ca sa ne ridice nivelul de trai.
      Ce te faci insa ca, din cauza coruptiei, aceste fonduri fie sunt furate, fie sunt cheltuite aiurea, fie, daca nu merge niciuna dintre primele doua situatii nu mai sunt accesate deloc!

      Vezi, si nivelul de trai tot de la coruptie ni se trage,de acolo incepe!
  • +11 (15 voturi)    
    Puciul generalizat (Vineri, 8 martie 2013, 18:32)

    DHondt [utilizator]

    Ceea ce au facut haiducii uslasi in vara lui 2012 si pana in prezent se vede si din avion, ei au senzatia ca ceea ce fac ei in Romania nu se observa,lumea democratica are dioptrii ,penalii din parlament si guvern,coruptii,baronii locali ,sunt ingeri carora trebuie sa li se faca statui pentru ca ei au in spate votul a 70% din cei care s-au prezentat la vot!!!Restul cetatenilor nu conteaza,ei subestimeaza cu dispret lumea democratica.
  • +11 (15 voturi)    
    ue (Vineri, 8 martie 2013, 18:37)

    mihail nica [utilizator]

    Bag de seama ca anul trecut tot lovitura de stat a avut loc in Romania ! Abia acum incepe UE sa recunoasca in gura mare ce s-a intamplat in Romania.
  • +11 (17 voturi)    
    nu-l uitati pe actorasul politician (Vineri, 8 martie 2013, 19:11)

    Aramis [utilizator]

    membru in CC al PNL, declaratia lui de azi despre retragerea Carrefour poate crea panica in rindul investitorilor straini din Romania, el e una din mainile drepte (sau stingi?) ale lui El Cr(et)in.
    si ce bine ii statea in roluri de doctoras de tzara prostutz si necopt...
    • -5 (7 voturi)    
      da Doamne! (Sâmbătă, 9 martie 2013, 2:55)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Aramis

      poate asa vor reincepe romanii sa cumpere produse bune, romanesti, nu kkturi chimizate din vest!
      • +2 (2 voturi)    
        nu vrem kent si nici valuta (Sâmbătă, 9 martie 2013, 16:06)

        quetzal [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        si care ar fi "produsele" alea bune 100% romanesti, poti sa ne enumeri cateva? Eventual cu pret cu tot:)
      • 0 (0 voturi)    
        Iti spun eu.. (Sâmbătă, 9 martie 2013, 20:09)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        O sa fie plin (ca deja este) de kkturi chimizate din China. E simplu.
  • +1 (5 voturi)    
    ORFANI DE DREAPTA, (Vineri, 8 martie 2013, 21:54)

    fosta zoezoe [utilizator]

    de ONG-ee, fara lideri de opinie onesti si prezenti in spatiul public,cu foarte putini jurnalisti, jurnalisti , salvarea dobitocilor care nu au votat (printre care ma numar si eu ) gandind ca "tot nu schimb nimic"-ar putea veni tot de la UE....
    • -5 (7 voturi)    
      siiiigur ca da (Sâmbătă, 9 martie 2013, 2:57)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      UE nu mai poate de grija noastra, se si vede din jaful pe care-l practica companiile lor aici! tu esti orb, chiar nu vezi ca am devenit o colonie de rangul 3?
  • +5 (9 voturi)    
    normal (Vineri, 8 martie 2013, 21:57)

    cotora [utilizator]

    mi se pare normal, altfel nu poate sa constranga pe politicienii nostrii sa lupte impotriva coruptiei, comisia europeana trebuia sa faca demult treaba aceasta, cea mai mare constrangere, se poate face in primul rand pecuniar
  • -5 (9 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 9 martie 2013, 2:45)

    srpc [utilizator]

    sper ca si cotizatia la bugetul european a acestor tari va fi refuzata!
    • +2 (2 voturi)    
      nu ne vindem tara (Sâmbătă, 9 martie 2013, 16:11)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      asa ti-au spus tie latrinele ca ne jefuiesc "occidentalii" si ca vin rusii si ne dau pe gratis? muhahahahahaha

      Romania e beneficiar net al banilor europeni (primeste mai mult decat contribuie) spre deosebire de alte tari care sunt contributori net si care abia ar astepta sa nu mai arunce cu banii aiurea spre o tara condusa de incapabili, inculti si corupti pe deasupra.
      Mai uita-te odata in buzunarele idolilor tai alesi ai "poporului" ca sa vezi cine are de pierdut, in nici un caz europenii:))
  • +1 (1 vot)    
    PE SCURT, LUI USL : (Sâmbătă, 9 martie 2013, 8:04)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Daca nu e si fudul, parca nu e prost destul !
  • +2 (2 voturi)    
    suntem un club.. (Sâmbătă, 9 martie 2013, 11:18)

    anton48 [utilizator]

    ... si trebuie sa ne aparam regulile. Daca un membru nu are de gand sa nu le mai respecte, gasim mijloace de a-l aduce la ordine. Daca nu vrea. .. out sau sanctiuni. Daca treaba asta se va aplica, sa vedem ce vor face unii membri, mai zurbagii.Ceva ma face sa cred ca vor lasa botul in jos, Iar daca nu ar fi bine sa gaseasca alternativa. Doar Anglia si-ar putea permite(desi ea nu incalca statul de drept). Altii?
  • 0 (2 voturi)    
    ASA CUM AM SPUS-O SI ALTE POSTARI... (Sâmbătă, 9 martie 2013, 11:44)

    Rose1 [utilizator]

    FREEDOM(de miscare in UE&SCHENGEN( IS NOT FREE! In ceea ce priveste ROMANIA si ROMANII, situatia este clara: de vreme ce unii reprezentanti ai nostri, alesi si platiti de noi s-au dus cu "jalba" pe la inaltele porti de la Bruxelles si Strasbourg si chiar au cerut in mod explicit sanctionarea Romaniei, nu trebuie sa ne mai mire ca ministrii de externe ai Germaniei, Finlandei, Danemarcei si Olandei solicita instituirea unor sanctiuni pecuniare pentru tarile in care s-ar incalca statul de drept! Sunt sigur ca se vor gasi si in Romania destui "raportori" plini de principii democratice, fara mama, fara tata, care din motive partizane, politicianiste, vor umbla cu paratul pe la usile "licuricilor" occidentali, spre deliciul si satisfactia acestora si spre onoarea natiei romane!
    Vorba marelui PETRE TUTEA: "Un tâmpit mai mare ca mine nu există. Să faci treisprezece ani de temniţă pentru un popor de idioţi! De asta numai eu am fost în stare...”.
    • +1 (3 voturi)    
      avea dreptate (Sâmbătă, 9 martie 2013, 16:16)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

      un tampit mai mare ca cel care a scrgandit mesajul asta chiar e dificil de gasit:)

      S-au dus si idolii tai cu jalba in bat pe la PE dar, ce sa vezi, nu i-a bagat nimeni in seama:) Muhahahah, cat de tampit ai fi si tot ti-ai da seama ca strainii pot sa vada si singuri ce se intampla in ro si ce "stofa" de hoti au alesii ta, n-au nevoie sa le spuna cineva :))
      • 0 (2 voturi)    
        DACA TE UITI IN OGLINDA O SA VEZI... (Duminică, 10 martie 2013, 1:44)

        Rose1 [utilizator] i-a raspuns lui quetzal

        ..."un tampit mai mare ca cel care a scrgandit mesajul asta chiar e dificil de gasit:)"
        • 0 (0 voturi)    
          Scuze (Luni, 11 martie 2013, 13:48)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Rose1

          Dar are dreptate! Este vina ta, nu a lui!!!

          Nu poti sa debitezi ineptii si sa scapi de astfel de aprecieri!

          PS: daca nu stii, iti spun eu: citatul lui Petre Tutea se referea la cei ca tine, la cei pentru care legile, justitia, democratia, cinstea, corectitudinea, spiritul civic, moraliatatea, civilizatia, onoarea si dreptatea nu fac nici macar doi bani...
  • -1 (1 vot)    
    Halal..... (Sâmbătă, 9 martie 2013, 12:10)

    Mirciuc [utilizator]

    Mi se pare mie ori pe "brigandurosh" reformat in presh CEE il doare capu cind aude de "stat de drept", democratie, drepturile omului ş.a.md.????
    Ce putin in foto/logo la acest articol asa se pare!
    Cit despre democratie si drepturile omului toţi jmekerii din fotoliile CEE au dat cea mai elocventa dovada despre ce inleleg ’mnealor despre aceste principii in August 2012.
    Halal sa le fie lor şi urmaşilor lor până în a 7 spiţă!
  • -1 (1 vot)    
    Cine a incalcat principiul statului de drept? (Sâmbătă, 9 martie 2013, 13:16)

    Supravietiutorul [utilizator]

    Germania, pe locul unu, deoarece si acum trebuie sa explice de ce un stat de drept precum Romania - monarhie constitutionala a fost lasata in ''bratele comunismului" dupa cel de-al doilea razboi modial, dupa care s-a lasat o cortina de fier pe intreg continentul european (Winston Churcill, 1946). Evident ca dupa acest moment a inceput "razboiul rece"! Acum, suntem tara invinsa? Am reinstaurat un nou razboi: razboiul de matase? Romania a intrat in UE deoarece a considerat ca Occidentul repara sincer aceasta greseala istorica!
  • 0 (0 voturi)    
    vai de noi (Sâmbătă, 9 martie 2013, 13:17)

    verucu [utilizator]

    FOARTE, FOARTE BINE.........dom Doctor ...........Basescu si Boc îs de vina.....
  • 0 (2 voturi)    
    nu le-a functionat mecanismele de presiune (Sâmbătă, 9 martie 2013, 16:47)

    adrian4511 [utilizator]

    nu le-a functionat mecanismele de presiune MCV si spatiul Shengen si acum trec la alte metode.
    Acujm se vede adevaratul caracter al Germaniei de "smecheri" care vor sa dicteze in UE. Pe astia mici si saraci ii ia de fraeieri. Bravo UE.
    Incepem sa ne lamurim.
  • 0 (0 voturi)    
    Demo-cratzia! (Duminică, 10 martie 2013, 12:21)

    Vreau_in_europa [utilizator]

    ------------------------------------------------------------------
    "The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter."

    Winston Churchill
    ------------------------------------------------------------------

    How true!!!