Dmitri Rogozin: Rusia nu are de gand sa tina cont de parerea Romaniei

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 12 noiembrie 2012, 10:19 Actualitate | Internaţional

Reprezentantul special pentru Transnistria al presedintelui Rusiei, Dmitri Rogozin, a scris pe pagina sa de Facebook ca Federatia Rusa nu are de gand sa tina cont de parerea Romaniei cu privire la deschiderea Consulatului rus in regiunea transnistreana, transmite Unimedia.

"Iar pe voi, romanii, nici nu avem de gand sa va intrebam (cu privire la deschiderea Consulatului rus in regiunea transnistreana, -n.r.). Aceasta este o problema bilaterala a relatiilor ruso-moldovenesti", a scris Rogozin comentand declaratia ministrului Afacerilor Externe al Romaniei, Titus Corlatean.

Ministrul de externe, Titus Corlatean, a declarat vineri la Digi 24 ca Romania asteapta cu interes pozitia guvernului moldovean in legatura cu intentia exprimata de Rusia de a deschide un consulat in Transnistria. Seful diplomatiei romane spune ca pentru moment nu e cazul Romaniei sa se pronunte intr-un sens sau altul, insa aminteste ca "nu exista nici un stat care sa fi recunoscut independenta republicii separatiste transnistrene. In concluzie nici Rusia nu are de ce sa se deschida un consulat in zona".
























5640 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    asta e nebun (Luni, 12 noiembrie 2012, 10:30)

    Analfabet [utilizator]

    bai Rogojina, te-a intrebat cineva ceva pe tine? Daca vrei, stiu eu niste prieteni care te-ar face albie de porci. Romania asteapta pozitia Moldovei, nu pozitia Rusiei. Nu stiu cum de-l tine Putin pe asta. Mai mult Romania nu are de gand sa tina cont de parerea Rusiei in privinta actunilor Republicii Moldova.
    • +9 (9 voturi)    
      nu este nebun.... (Luni, 12 noiembrie 2012, 11:26)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

      .....ci doar sincer. Omul spune lucrurilor pe nume, stiind bine ca Rusia are la Bucuresti si Chisinau oameni "vechi" dar si "noi", adanc infipti in sistemul politic si care sunt gata oricand sa isi tradeze propriile popoare pentru bani sau pentru a sta cocotati la putere.
      Atitudinea trufase si dispretul fatis, demonstreaza siguranta celui care detine controlul, a papusarului care isi manevreaza papusile hidoase asa cum vrea el, fiind incantat de reactia idioata a prostimii spectatoare care a fost prinsa in jocul sau si care isi iroseste viata votand si revotand aceiasi mascarici care ii ingroapa zi de zi in datorii.
      Este revoltator dar din nefericire este adevarat.
      Va asteptam la vot !!!
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:00)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Rogozin face campanie pt Basescu.:) Inca doua-trei declaratii din astea si iese iar PD.
  • +7 (7 voturi)    
    !!! (Luni, 12 noiembrie 2012, 10:31)

    CMD [utilizator]

    Mitocani!!
  • +8 (8 voturi)    
    reprezentantul special (Luni, 12 noiembrie 2012, 11:40)

    the [utilizator]

    al rusiei pe Facebook ... n-am priceput (vorba vine :))) de ce se adreseaza "noua, românilor", cind ar fi trebuit sa latre doar la dl Corlatean (eventual)
    si de ce confunda relatiile bilaterale ruso-moldovenesti cu poruncile tzarului catre tzara gagauzilor !
    pashol na turbinka, durak !
  • +6 (6 voturi)    
    Rusia nu tine cont Romania, Polonia, Georgia, (Luni, 12 noiembrie 2012, 12:02)

    MG [utilizator]

    Rusia nu tine cont Romania, Polonia, Georgia, Ucraina, Japonia, Moldova, Lituania, Estonia, Armenia, Cecenia, Ingusetia, Daghestan, Letonia, Finlanda.
    Nu da doi bani pe China, SUA, Turcia; concluziile le trage fiecare
  • +7 (7 voturi)    
    Dovada (Luni, 12 noiembrie 2012, 13:49)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Pentru toti aia care urla ca nu mai exista "amenintarea sovietica", priviti! ASA ne trateaza Rusia! Exact asa ne-au violat, furat si batjocorit sub pretextul eliberarii din regimul opus. Aceasta este parerea Rusiei despre Romania: "Nu conteaza ce credeti, facem ce vrem."
  • +8 (8 voturi)    
    Niste finuti (Luni, 12 noiembrie 2012, 14:18)

    SKBjull [utilizator]

    rusii astia, eleganti si stilati ca de obicei.

    Dar ne meritam soarta. Acum nu mai putem da vina pe americani, ca nu au mai venit, pe nemti, ca au inceput razboiul, pe englezi, ca ne-au vandut, etc.

    Acum poporul roman, cu stampila in manuta lui, a validat viitor drum al tarii.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Luni, 12 noiembrie 2012, 14:57)

    dragos234 [utilizator]

    Pai tocmai de aia ne facem si noi scut la Deveselu.
  • +1 (1 vot)    
    Noi.... Scut... (Luni, 12 noiembrie 2012, 15:59)

    Mari.an [utilizator]

    Ne facem noi scut impotriva Rusiei? Buna gluma. Noi n-avem bani nici sa mai vopsim gardul. Oricum, dupa alegerile din decembrie va iesi PSD la TV si ne va spune ca Rusia e cel mai bun prieten al Romaniei.