Presedintele Bundestag-ului cere ca procesul de extindere a UE sa fie oprit temporar. Romania si Bulgaria, date drept exemple negative

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 octombrie 2012, 21:45 Actualitate | Internaţional


Norbert Lammert
Foto: Agerpres
Uniunea Europeana nu poate accepta noi state la ora actuala pe motiv ca membrii ei au mult de munca pentru consolidarea Uniunii, a afirmat sambata presedintele Bundestag-ului, Camera Deputatilor din Parlamentul german, citat de Welt am Sonntag, potrivit Reuters. Liderul german a mai precizat ca UE membrii UE trebuie sa ia in serios cel mai recent raport al Comisiei Europene, precum si "experientele pe care le-am avut cu Bulgaria si Romania".

"Nu cred ca Uniunea Europeana este capabila sa se extinda in viitorul apropiat", a declarat Norbert Lammert, citat intr-o avampremiera a unui articol ce va fi publicat duminica de Welt am Sonntag.

"Avem atat de multe sarcini urgente de finalizat in ceea ce priveste consolidarea comunitatii incat nu ar trebui sa lasam, din nou, ambitia sa ia locul stabilizarii necesare", a adaugat oficialul german.

Lammert a avertizat impotriva acceptarii Croatiei in Uniune prea repede: "Trebuie sa luam in serios ultimul raport al Comisiei Europene, in special dupa experientele pe care le-am avut cu Bulgaria si Romania. In mod evident, Croatia nu este pregatita pentru statutul de membru."

Presedintele Camerei Deputatilor din Parlamentul german a mai afirmat ca statele din fosta Yugoslavie ar putea deveni membre UE insa trebuie sa isi creeze singure conditiile de aderare.

"Nu trebuie sa li se permita bunelor intentii sa ia locul schimbarilor demonstrate", a mai afirmat Lammert.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6650 vizualizari

  • +31 (41 voturi)    
    aderare (Sâmbătă, 13 octombrie 2012, 21:58)

    VirgilGeorgescu [anonim]

    USL, toata Europa va iubeste! In special cei lasati la usa UE.
    Ca in Romania impactul asupra electoratului vostru e minim, asta se stie! Profitati in dauna tuturor!

    V
    • +11 (15 voturi)    
      mica observatie (Duminică, 14 octombrie 2012, 7:25)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui VirgilGeorgescu

      Acestui domn ar trebui sa i se reaminteasca faptul ca daca Romania si Ungaria nu ar fi fost membre UE, nici firmele austriece/germane nu ar fi cumparat de exemplu majoritatea bancilor din Romania, iar acum in Germania nu ar fi fost cateva zeci/sute de mii de romani care muncesc pe bani putini :D

      Morala: banii misca lumea, nu parerile populiste ale politicienilor.
  • +14 (16 voturi)    
    minunat (Sâmbătă, 13 octombrie 2012, 22:11)

    rocknum [utilizator]

    minunat...
  • -2 (22 voturi)    
    Si Ungaria? (Sâmbătă, 13 octombrie 2012, 22:28)

    Dani.El [utilizator]

    A uitat de Ungaria ... Intentionat?
  • +23 (23 voturi)    
    In before the lock (Sâmbătă, 13 octombrie 2012, 22:31)

    V.R. [utilizator]

    Ce bine ca noi si bulgarii suntem primii care am reusit sa-i pacalim pe europeni! Daca erau alti smecheri inaintea noastra, probabil astazi am fi avut un presedinte cu tulburari psihice.
    • +4 (4 voturi)    
      antonescu... (Duminică, 14 octombrie 2012, 2:45)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      ?!??
  • 0 (32 voturi)    
    Dar experientele... (Sâmbătă, 13 octombrie 2012, 22:41)

    SoulRider [utilizator]

    ...pe care le-ati avut cu Grecia, Portugalia, Spania, Italia , cum au fost? Cum s-a gestionat criza profunda prin care a trecut UE?De-aia n-are ursul coada.....
    • +7 (7 voturi)    
      Da da (Duminică, 14 octombrie 2012, 0:48)

      roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui SoulRider

      ai vechea meteahna pur romaneasca cu "da ailalti is mai breji?". Omul spune un adevar: nu trebuia sa fim primiti. Acu ca s-au fript cu ciorba vor sufla si in iaurt
  • +11 (13 voturi)    
    se spunea ca (Duminică, 14 octombrie 2012, 2:27)

    ws [utilizator]

    nimeni nu-l baga in seama pe baselu - marinaru chior securist pentru cei ce se uita la a3. ceea ce era fals, no doubt about it.

    dar acum e de coma. suntem cu un premier plagiator ce a participat la o lovitura de stat - in limbaj politically correct e "a subminat statul de drept". suna mai bland, dar e acelasi lucru.

    acum suntem ca indienii aia din casta cea mai de jos, care sunt nevoiti sa mearga cu un clopot dupa ei, ca sa-i avertizeze pe ceilalti sa se fereasca. cand ponta et co ajung pe afara, sunt nevoiti sa-si anunte prezenta inainte, astfel incat lumea sa poata sa se fereasca de noi.

    oricum, traim vremuri marete. ca si pe vremea lui ceasca, cand vrei sa ascunzi falimentul generalizat, te ascunzi in spatele nationalismului. antonescu stie ce face cand o injura pe angela. iar marga stie ce face cu caloriferul.

    ws
  • +8 (12 voturi)    
    invatatura de minte (Duminică, 14 octombrie 2012, 6:31)

    cotora [utilizator]

    este o invatatura de minte, mai ales cand un stat este condus de un usl, cand in aceasta vara, a deraiat de la democratie si principile statutului de drept, de subordonarea justitiei
  • +8 (10 voturi)    
    Croatia (Duminică, 14 octombrie 2012, 11:29)

    smc [utilizator]

    Croatia merita sa fie in UE mai mult decat noi care suntem deja. Faptul ca ne-au primit este teapa europenilor si a fost pentru noi o pleasca cazuta din cer. Poate ca era vremea sa avem si noroc, dupa ghinionul de dupa razboi, cu rusii si comunismul lor. Insa dovedim, in continuare, ca scuipam pe acel noroc si ne suflam mucii in el. Votam Antena3 si OTV.
  • -5 (9 voturi)    
    Ce sa spun (Duminică, 14 octombrie 2012, 13:04)

    Zummm [utilizator]

    Lasa ca si-au luat destul arvuna ca sa ne primeasca in MARELE U.E
  • 0 (2 voturi)    
    Grecii (Duminică, 14 octombrie 2012, 13:54)

    aniod [utilizator]

    Bine ca au fost grecii buni. Nu intram in UE, rusii-si freaca mainile si isi zic: intarata-i Doamne!
  • 0 (2 voturi)    
    Presedintele Bundenstag-ului-UE (Duminică, 14 octombrie 2012, 20:43)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    Germania este in prezent o mare putere politica si economica in cadrul UE.Nu inteleg fraza"experientele pe care le-am avut cu Bulgaria si Romania".In ultimii 50 de ani relatiile Romaniei cu Germania au fost excelente, iar populatia de origine Germana din Romania s-a bucurat si se bucura de toata stima noastra.Germania putea sa ajute Romania in perioada 1990-2000, perioada nefasta de distrugeri economice, prin modernizari, investitii directe, colaborari la investitii in alte tari, insa firme de top, Siemens, Osram, GHH, Thyssen, BMW si multi altii n-au ignorat iar personalul foarte calificat a disparut.Iar in prezent suntem vulnerabili la critici pe care nu le meritam.
  • 0 (0 voturi)    
    ati devenit un fel de antena 3 (Luni, 15 octombrie 2012, 10:00)

    jackalphonse [utilizator]

    fara doar si poate ca usl-ul are vina lui, insa guvernarea a fost asigurata in majoritatea timpului (timpul ""recent"") de pdl. aveti prosopul pe ochi in marea incrancenare politica si nu reusiti sa vedeti adevaru (politica de sezatoare, asta facem noi)l:
    1.Romania este mancata pana in maduva oaselor de coruptie pana la cel mai inalt nivel, indiferent de partidul care o guverneaza (de 20 de ani, nu de cateva luni); 2. UE jubileaza, pentru ca oricum nu avem moneda euro, fonduri europene nu luam (desi contribuim) si, in plus, coruptia este mana cereasca pentru UE, putand cumpara orice pe preturi de nimic si comisioane substantiale, bancile aplica propriile reguli ca in jungla, firmele farmaceutice vand ce ""vrea muschiul lor"" la orice pret, piata de desfacere pentru produse alimentare de doi bani (vezi rosiile olandeze vs autohtone) este asigurata fara probleme. acyum. cand tari mari, cu potential adevarat, ca Italia, Portugalia, spania si chiar Franta o dau in bara cu succes, problema principala este data de Romania si Bulgaria, care nu au cine stie ce industrie, nu au banci proprii, nu au moneda euro samd. Asa se intampla daca pentru vilele lui Videanu, Nastase samd. am devenit elevul hot si batut de toti colegii mai mari, nevand niciun pic de demnitate, doar foame de ciolan.