​FOTOREPORTAJ 12 ore in Transnistria - partea I

de Andrei Ionita     HotNews.ro
Vineri, 28 septembrie 2012, 14:04 Actualitate | Internaţional

​E aproape opt jumate. Sunt in autogara centrala din Chisinau si caut sa ma urc in prima marsrutca spre Bender. Doi soferi se plimba prin multime si striga «Bender, Bender, Tiraspol». Masa il intreaba pe unul dintre ei la cat pleaca. Mai avem 20 de minute. Ii platim biletele si imi arunc rucsacul pe un scaun.

Da, merg in Transnistria. Imi vin in minte imagini cu grupul Ilascu si cu romanii persecutati doar pentru ca vorbeau romana, vazute cu ani in urma la televizor. Acum o luna, in timp ce ma dadeam cocos si-i povesteam despre planurile mele jurnalistice marete, Colintineanu facea misto de mine si-mi zicea sa am grija, sa nu cumva sa ma „agate aia randunica de tavan”.

Ne facem drum cu greu prin traficul aglomerat din piata centrala. Inainte de iesirea din Chisinau am cerut si formularul de care am nevoie sa trec vama. Pana acum vreo trei ani, intrarea in Republica Moldoveneasca Nistreana (RMN) m-ar fi costat cam €0,50. Pentru o scurta perioada au triplat taxa, iar la sfarsitul lui 2009 au scos-o cu totul.

Mai toti soferii au cate un teanc de formulare de „reghistratie”, ca sa nu petreaca mai mult timp decat trebuie la trecerea vamii. Daca stii sa-l ceri, il iei si-l completezi pe drum; daca nu, trebuie sa iei formularul de la ghiseu si risti sa-ti iei o sudalma de la sofer, pe care oricum n-o pricepi daca nu vorbesti rusa.

Cu vreo zece kilometri inainte de vama, imi amintesc de controlul bagajelor. Stiu ca nu au o atitudine tocmai prietenoasa fata de jurnalisti, si d-aia mi-am lasat legitimatia de presa la Bucuresti. Dar cu aparatul foto ce fac? Rucsacul meu complicat m-a scapat de-un control in Georgia, dar daca il gasesc aici? Vorbesc cu Masa despre asta si ma linisteste: «il iau eu. Nu prea cauta in gentile femeilor. N-ai idee cate pachete de tigari am trecut cu geanta asta cat inca eram in liceu».

Semnul de intrare in orasul Bender (Tighina)

Surprinzator, vamesii de pe partea moldoveneasca verifica doar portbagajul. Fortele de mentinere a pacii, faimoasele miratvorti, par sa fie mai mult de decor. In timp ce un ofiter transnistrean urca in masina si ne cere pasapoartele, vad un soldat rus la bustul gol care vopseste bariera dintre cele doua vami. Un al doilea soldat sta pe marginea drumului si trage plictisit dintr-o tigara.

Pentru ca are pasaport de RMN, Masa trebuie doar sa i-l arate granicerului, la fel cum il aratam si noi vamesilor din interiorul UE. Insa eu, cu pasaport strain, trebuie sa cobor din marsrutca si sa ma duc cu foaia completata la ghiseul serviciului de migratie. Hartia asta este singura dovada a legalitatii prezentei mele in Transnistria. Fiind recunoscute doar de alte trei tari, nerecunoscute la randul lor — Abhazia, Nagorno-Karabah si Osetia de Sud — autoritatile RMN nu pun viza de intrare pe pasaport. Daca pierd „reghistratia”, devin imigrant ilegal intr-un stat separatist.

Textul de pe asfalt: La multi ani, Pisicuta!

Primesc foaia stampilata inapoi dupa doar doua intrebari, scopul si durata vizitei, si o recomandare sa nu depasesc cele 12 ore declarate. Altfel, trebuie sa merg cu gazda mea la sectia de pasapoarte, sa dam cu subsemnatul si sa dovedesc ca am la mine cei $20/zi ceruti de legislatia transnistreana ca sa-mi pot prelungi sederea.

Stand de ziare gol, in centrul orasului Bender (Tighina)

Ma urc inapoi in masina, se ridica bariera si peste nici cinci minute coboram „la cruce”, la intrarea in Bender. Odata ajunsi in centru, lasam o parte din bagaje la un magazin de pe strada Comsomolului, aproape de casa gazdei. N-am mult timp de pierdut, asa ca-mi iau aparatul din geanta Masei si ne indreptam direct spre bazar.

O masina a departamentului de intretinere a Politiei Rutiere Transnistrene

Ne urcam in marsrutca. Pe un abtibild de pe torpedou scrie „pentru «multumesc» multumesc, dar pentru calatorie plateste”. ii intind soferului o bancnota de zece ruble. Da din cap ca nu si-mi arata cu degetul spre o foaie lipita in coltul parbrizului pe care scrie, in rusa, „plata la iesire”, dar nu si cat costa biletul. Cateva minute mai tarziu, ajungem la piata centrala. Masa afla de la sofer ca biletul e doua ruble si 80 de copeici. imi da restul patru ruble, iar eu astept si maruntisul.

Doua vanzatoare vorbesc langa produsele lor, afisate langa un magazin de haine

Vazand ca nu ne dam jos din masina, ne spune pe un ton indignat ca „ce, voi nu stiti sa va luati restul?”. Intr-un cos mic de paie de pe bord se afla un maldar de copeici, de cinci si de zece. Poate nu reprezinta o suma mare, dar la sfarsitul zilei, copeicile ramase de la calatori reprezinta un ciubuc frumusel. Desi exista statii amenajate, soferii opresc oriunde le ceri: la intersectie, la scoala, la magazin. Insa mai toate au capatul la piata centrala.

Femeie in fata unui magazin de peste in bazarul din Bender (Tighina)

Intram in hala care, aproape de ora pranzului, e deja pustie. Locul imi aminteste de circurile foamei din Bucuresti, asa cum le-am vazut eu in anii 90: aceleasi tejghele din mozaic, aceeasi faianta alba si aceleasi cantare cu greutati. In toata hala mai erau doar cativa vanzatori cu marfa si cateva chioscuri deschise.

Iesim direct in harmalaia pietei. Totul se vinde la gramada: ferestre, fructe si fuste. Majoritatea vanzatorilor de legume si fructe sunt pensionari si vin de la periferia orasului cu produsele proprii. Transportul public in Transnistria e gratuit pentru pensionari, asa ca fiecare vinde ce are pe acasa pentru a-si intregi veniturile. Unii dintre ei isi aduc si nepotii la piata sa-i ajute.

Ruble transnistrene

Intr-un colt al pietei vad si prima casa de schimb valutar. Desi rubla transnistreana e cotata putin mai slab ca leul moldovenesc, ea sta mai bine in raport cu dolarul sau cu euro.

RUBMDLUSD
10086.346.99
100->
8.96

Schimb niste bani si raman surprins sa-l vad pe Dimitrie Cantemir pe bancnota de 100 de ruble, intre multe alte hartii cu fete rusesti. Pe hartiile de 1, 5, 10 si 25 de ruble se afla figura ultimului generalisim rus, Alexandr Suvorov, care, printre altele, poarta titlul de conte de Ramnic (Ramnicu Sarat, n.r) si are o statuie ridicata in comuna Dumbraveni, judetul Vrancea. Pe restul bancnotelor apar portretele poetului ucrainean Taras Shevchenko, contelui Rumiantsev-Zadunaiskiy si Ecaterinei a II-a a Rusiei. Pana la urma, se pare ca transnistrenii au impacat, macar prin bancnote, minoritatile micului stat separatist.

Locuri de parcare amenajate pentru peste (stanga) si lapte (dreapta)

La un cvartal distanta de piata centrala se afla bazarul. Preturile sunt afisate in ruble si doar la cateva dintre produse. Din curiozitate, intreb de pretul unor pantofi, iar raspunsul vine in dolari. Intreaba si Masa la alta tejghea si primeste acelasi raspuns, in dolari. Dupa un calcul rapid, inteleg ca preturile sunt semnificativ mai mari decat ce gasesti in Bucuresti, la Obor.

Trag ultimele imagini si ne pregatim sa plecam din bazar. Imi pun aparatul dupa umar si, din mers, aud din spate „maladoi celavec!” ("Tinere!", n.r.). intorc capul si o vad pe una dintre vanzatoarele pe langa care am trecut mai devreme. Striga dupa mine, iar eu prefer s-o ignor si sa ies cat mai repede din bazar.


Magazin de incaltaminte in bazar. Preturile sunt afisate doar la cateva produse.

Dupa cativa metri, ne ajunge din urma si ma trage de maneca. Ma repede in rusa si da sa puna mana pe aparat. Fac un pas in spate. ii spun Masei ca nu inteleg ce vrea de la mine. Atunci, vanzatoarea se apuca sa turuie in romana, aruncand cu amenintari in stanga si-n dreapta. Scandalul atrage atentia celorlalti, care incep sa se stranga in jurul nostru. Deja am parte de mult prea multa atentie, asa ca trebuie sa gasesc o modalitate de a ma cara. Fara sa stau prea mult pe ganduri, ma rastesc si eu la ea si fac pasi mari spre iesire.

Harta rutelor de microbuz din autogara Bender (Tighina). In stanga, intrarea intr-o frizerie.

Ne pierdem urma prin multime si intram in autogara. inauntru, jumatate e sala de asteptare, jumatate magazin de mobila. Totul pustiu, in afara de noi si femeia de serviciu care da cu mopul. intr-un colt e o usa deschisa prin care se vede o frizerie. Stam jos cateva minute, dupa care ne indreptam spre spitalul municipal. Am un contact la dispecerat si mi-a promis ca-mi arata unde lucreaza.

Partea a doua a materialului va fi publicata luni, 1 octombrie 2012.

Andrei Ionita este un jurnalist independent din Bucuresti. A lucrat pentru mai multe publicatii romanesti si straine.


Citeste mai multe despre   






















18402 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    amanunte (Vineri, 28 septembrie 2012, 14:33)

    Arbait [anonim]

    Cetateanca cu scandalul era romanca? Ce vroia de fapt? Ce zicea, in romana, potrivit relatarii tale?
    • +3 (3 voturi)    
      nu era romanca (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 12:24)

      Andrei Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Arbait

      Pe vanzatoare a deranjat-o ca am facut fotografii in zona buticului ei. A zis multe lucruri de dulce pe care nu le pot reproduce. Nu era romanca, insa multi locuitori ai Transnistriei inteleg si pot vorbi limba romana. Multi aleg sa nu o faca.
      • +1 (1 vot)    
        felicitari Andrei... (Luni, 1 octombrie 2012, 2:35)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Ionita

        astept continuarea...
  • +6 (8 voturi)    
    foarte interesant! (Vineri, 28 septembrie 2012, 14:45)

    ikke [anonim]

    Bun (foto)reportajul, îmi pare bine să citesc şi să aflu chestii noi despre un teritoriu care a făcut parte odată din statul român.

    Aştept cu interes partea a doua (sau părţile celelalte). Şi pozele sunt foarte relevante şi instructive. Succes, Andrei Ioniţă! Doamne-ajută, poate reînvie specia reportajului (literar sau nu) ...
    CM
    • 0 (10 voturi)    
      teritoriu (Vineri, 28 septembrie 2012, 16:49)

      anonymous [anonim] i-a raspuns lui ikke

      Adevarul e că... Transnistria n-a prea făcut parte niciodata din statul romîn. A fost administrată în schimb de Romînia, pentru o scurtă perioadă.
      • +2 (8 voturi)    
        Adevărul nu doare ... (Vineri, 28 septembrie 2012, 17:52)

        ikke [anonim] i-a raspuns lui anonymous

        Citeşte mai atent, uită-te pe hartă, citeşte ceva istorie, anonimule! Vezi că scrie şi sub fotografii: Bender, în paranteză Tighina. Nu s-a aprins niciun beculeţ? Tot nu? De ce nu ne informăm întâi de a scrie pe computator? În rest, sănătate îţi urez. Votezi USL? Nu te supăra pe mine ...
        • 0 (8 voturi)    
          Transnistria nu e pamant romanesc (Vineri, 28 septembrie 2012, 19:49)

          MM [anonim] i-a raspuns lui ikke

          Nu va mai flatati aiurea, Transnistria nu e pamant romanesc. A fost cum spune si anonymous administrat de Romania in perioada celui de al doilea razboi mondial si a fost primit cadou de la Hitler pentru ca eram alaturi de ei in razboiul impotriva ciumei rosii. Decat Transnistria mai romanesc e cadrilaterul care si ala doar vreo 30 de ani a fost furat de la bulgari.
          • +3 (9 voturi)    
            ba teritoriu romanesc (Vineri, 28 septembrie 2012, 20:08)

            andu [anonim] i-a raspuns lui MM

            deci nu mai scrieti aiurea. Tighina a fost pamint romanesc, pt ca e pe partea dreapta a Nistrului, deci in... Basarabia. Ce e in stinga Nistrului nu a apartinut niciodata de Moldova medievala sau Romania. Dixit!
            • -1 (1 vot)    
              nu vă mai certaţi (Duminică, 30 septembrie 2012, 16:02)

              VW Bora [anonim] i-a raspuns lui andu

              pentru că SE VEDE că e pământ romanesc...
          • +2 (6 voturi)    
            Savantilor descendenti din Ponta (Vineri, 28 septembrie 2012, 20:17)

            ikke [anonim] i-a raspuns lui MM

            Uite-asa se-nmulteste ignoranta, probabil ar trebui sa fac educatia voastra!
            Gigei, sfertodoctilor, io n-am zis ca Transnistria e pamânt românesc. Nu ma trageti la nivelul vostru, ca nu vreau.
            Eu am zis ca Tighina nu e-n Transnistria, Tighina e pe malul DREPT al Nistrului, savantilor. Stii tu de când e Tighina sub cizma lui Smirnov? Savantilor.
            Vai de capul vostru. Sau sunteti ciraci de-ai lui Voronin?
            Plimbati ursul, eu nu va mai raspund!
            • -6 (8 voturi)    
              ikke ikke (Vineri, 28 septembrie 2012, 20:34)

              MM [anonim] i-a raspuns lui ikke

              O cam dai intoarsa ca perversa de pe targul ocna :) sau tighina/bender. Bolsevic mic de-a lui Vadim, cand pleci spre meleagurile natale, adica pe malul drept la Nistrului? Nu esti tu cumva ala din Dubasari?
          • -1 (3 voturi)    
            furat de la bulgari (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 18:20)

            dan radu [anonim] i-a raspuns lui MM

            Atentie la la modul de exprimare, la modalitatea de a argumenta cu ceva ce nu se cunoaste in profunzime.
            Daca nu cunoasteti despre ce este vorba nu comentati de dragul comentatriului. Eu personal cunosc despre Cadrilater din familie. Deci stiu ce spun.
            • -1 (1 vot)    
              Familie (Duminică, 30 septembrie 2012, 21:25)

              MM [anonim] i-a raspuns lui dan radu

              Poate stii tu din familie, dar istoria nu minte. Arata-mi un link macar in care sa spuna ca Romania nu a ocupat abuziv cadrilaterul, si in care Romania nu a facut deportari ale bulgarilor in Republica Moldova de azi. Mai ramane de spus ca si Budapesta e oras romanesc, doar l-am ocupat nu-i asa? Stii tu...din familie :)
    • -1 (1 vot)    
      Moldovenii sunt rusofili (Luni, 1 octombrie 2012, 14:24)

      Vasile Roaita [anonim] i-a raspuns lui ikke

      Cetatenii moldoveni sunt adusi sa lucreze in firmele rusesti din Romania iar criteriul la angajare este limba rusa. Poti sa fii un idiot notoriu daca stii limba rusa vei lua locul unui profesionist roman care iti va deveni subaltern. Moldovenii de peste Prut exceleaza la “turnat” si la vegheat bastinasii si se aduc unul pe altul ca gandacii. In fiecare zi ii vezi cum se duc in biroul sefului, un comminternist vechi, caruia-i toarna ceea ce doreste sa auda. Colegii moldoveni emigrati in Romania acum 10-15 ani care au déjà pasaport romanesc si multe rude prin CIS, continua insa sa vorbeasca limba rusa atunci cand sunt intre ei moldovenii. Si atunci ... despre ce Uniune discutam? Culmea este ca rusii ii dispretuiesc pe moldoveni nativ.
      • -1 (1 vot)    
        RE: Moldovenii sunt rusofili (Marţi, 2 octombrie 2012, 11:06)

        Popandac Axinte [anonim] i-a raspuns lui Vasile Roaita

        Profesionistule, criteriul principal nu este limba rusa dar poate fi un plus in afara cealitatilor profesionale. Si nu trebuie generalizate anumite cazuri individualizate. Presupun ca si tu - fiind profesionist pana in maduva oaselor si traind intr-o tara straina unde vine un investitor din Romania in afara de calitatile profesionale probabil vei avea un avantaj din simplul motiv ca cunosti limba romana si uneori poti sa lamuresti mult mai rapid lucrurile fara sa mai apelezi la translator. Iar referitor la afirmatia cu "turnatul" te asigur ca cetatenii romani stau muuuuult mai bine la acest capitol avand si o istorie foarte bogata in spate in special pana in 1990 in care numarul turnatorilor a ajuns la ordinul milioanelor pe cand la moldoveni lucrurile nu au stat chiar asa. Iar acum fiscul din Romania vrea iarasi sa oficializeze turnatoria ca ..de.. ce sa-i faci..este greu sa renunti la metehne innascute. "Culmea este ca rusii ii dispretuiesc pe moldoveni nativ" - rusii ii dispretuiesc pe toti laolalta, dar fii sigur ca pe romani mult mai profund decat pe moldoveni. Am o vaga impresie ca-ti pare rau ca nu ai reusit sa inveti rusa sau vreo alta limba straina l scoala...
        • -1 (1 vot)    
          Moldovenii sunt rusofili (Joi, 4 octombrie 2012, 23:36)

          Vasile Roaita [anonim] i-a raspuns lui Popandac Axinte

          Mah Axinte,

          Tu stii bine ca ceea ce spun este adevarat. Si asta pentru ca esti unul dintre ei. Putem sa vorbim despre frustrarile pe care le are poporul moldovean si sentimentul de respingere care vine din partea rusilor si a romanilor si cum fiecare dintre ei va considera paria.

          La Bucuresti sunteti luati in baza pentru accent iar Ardealul nici nu va reconoaste. Cat despre rusi ... din pacate la Moscova sunteti primiti doar sa curatati closetele. Dupa caderea Zidului ati devenit bozgori, adica "oameni fara tara" si sunteti printre singurii care regreta caderea URSS. Pentru ca in acele vremuri reprezentati un stat puternic iar acum sunteti muritori de foame si va prostituati pe nasturi. Nu intamplator in Kishinev mai sunt 2-3% care vorbesc de uniune.

          Asadar sunteti "cozile de topor" perfecte.

          Sigur ca generalizarea nu este corecta dar faptul ca toti vorbesc limba rusa intre ei spune ceva.
          • 0 (0 voturi)    
            RE: Moldovenii sunt rusofili (Joi, 11 octombrie 2012, 13:55)

            Popandac Axinte [anonim] i-a raspuns lui Vasile Roaita

            Bai Vasi...ulica de unde le stii tu pe toate asa laolalta, esti umblat prin lume vad ca sau ai curatat si tu closeturi prin Europa unita? C-am pute de la tine a xenofobie...fu
  • +5 (5 voturi)    
    reportajul DUPA ce va intoarceti! (Vineri, 28 septembrie 2012, 15:27)

    MG [utilizator]

    reportajul DUPA ce va intoarceti; totalitaristii au urechi sensibile si internetul desconspira :|
    • +6 (6 voturi)    
      ahhhh, uitasem :( (Vineri, 28 septembrie 2012, 17:25)

      Arbait [anonim] i-a raspuns lui MG

      Mare dreptate ai MG, nu realizasem ca Andrei e inca acolo...
      Din pacate noi ca si neam am dat multe, multe cozi de topor...
    • +1 (1 vot)    
      m-am intors (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 12:25)

      Andrei Ionita [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Va multumesc pentru grija, dar m-am intors deja din Transnistria.
  • +2 (2 voturi)    
    Succes (Vineri, 28 septembrie 2012, 17:37)

    kl4w [anonim]

    Sper sa avem parte de cat mai multe parti ale acestei relatari.
  • +1 (5 voturi)    
    lol (Vineri, 28 septembrie 2012, 18:06)

    ceratosaurus [utilizator]

    "Locul imi aminteste de circurile foamei din Bucuresti, asa cum le-am vazut eu in anii 90"

    -> iti dai seama ce varsta inaintata de 2-3 ani avea redactorul nostru in anii 90?
    • 0 (2 voturi)    
      Circul Foamei in anii 80 (Duminică, 30 septembrie 2012, 18:57)

      Dan Costea [anonim] i-a raspuns lui ceratosaurus

      Ehe, sa vezi Circul Foamei in anii 80 cum arata!
      • 0 (2 voturi)    
        exact (Marţi, 2 octombrie 2012, 1:15)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Dan Costea

        in anii '90 macar nu erau cartele si cozi la paine de stateai 3 ore, ca in anii '80.
  • -3 (7 voturi)    
    de ce standardul dublu? (Vineri, 28 septembrie 2012, 18:38)

    Gheorghe1 [utilizator]

    Interesant ca de la soferul de autobuz ai solicitat corectitudine in returnarea copeicilor.. ceea ce e normal, ai procedat corect.

    Dar cand vanzatoarea din bazar, care probabil ti-a explicat ca pe proprietatea ei fotografiile nu sunt permise (o practica comuna in multe magazine) ai preferat sa o ignori.

    De ce dublu standard moral?

    Putea sa o intrebi civilizat daca ai voie sa faci o poza in magazinul ei, eventual sa ii platesti daca cerea sau sa fotografiezi pe dinafara daca nu ti-ar fi permis. Asa ar fi fost corect.
    • +4 (4 voturi)    
      raspuns (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 12:31)

      Andrei Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe1

      Nu cred ca poate fi vorba despre un dublu standard moral. Asa cum si in pietele noastre, vanzatorii nu au in proprietate spatiul comun al pietei, nici in bazarul din Bender vanzatorii nu detin acest spatiu.

      E de notat ca nu este vorba despre un magazin, ci despre un spatiu deschis asemanator pietei din Obor.
  • +2 (6 voturi)    
    interesant (Vineri, 28 septembrie 2012, 20:21)

    gogu [anonim]

    Insa ce nu am inteles eu, e perioada de sedere acolo. "sa nu depasesc cele 12 ore declarate" Deci ati stat numai 12 ore? Daca da, atunci de ce ati mai avut si gazda? Gazda e aceeasi persoana cu Masa?
    Cum spunea si Gheorghe1 mai sus, cu doamna din bazar, daca i-ati facut o poza, ati intrebat-o mai intii? Sau poate vroia o mica plata pentru poza, nu? Daca nu prea cumpara nimeni de la ea, dumneavoatra va folositi de produsul/produsele pe care le-a adus (prin faptul ca ati facut poza), si s-ar cuveni citeva copeici.
    • +1 (1 vot)    
      gazda (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 12:33)

      Andrei Ionita [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Formularul de inregistrare contine un camp obligatoriu unde trebuie completate datele persoanei care ma gazduieste: nume, prenume si adresa. Chiar daca nu raman peste noapte, datele acelea trebuie completate.
  • +4 (4 voturi)    
    "asa-zisa" (Vineri, 28 septembrie 2012, 20:42)

    bender [anonim]

    Se zice "asa-zisa" Republica Moldoveneasca Nistreana sau se pun ghilimele, "Republica Moldoveneasca Nistreana".
  • -1 (3 voturi)    
    Tare subiectu (Vineri, 28 septembrie 2012, 20:52)

    anon [anonim]

    Foarte tare subiectu !

    Incredibil cum un un oras care era romanesc, acuma nu mai vezi aflabet latin. Incredibil.
  • +5 (9 voturi)    
    Asa o sa ajunga si BUCURESTIUL ! (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 0:11)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Asa o sa ajunga si BUCURESTIUL ,cu reclamele scrise pe ruseste ,daca mai sunt multi mocofani care voteaza USL-ul si pe tandemul rusofil Ponta-KKrau !
  • +1 (3 voturi)    
    Putea (poate) sa stea mai mult... (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 0:38)

    jas [utilizator]

    Am fost in iulie cu copilul (10 ani, roman) si am scris un reportaj in alta limba, am primit 4 zile de sedere fara probleme, fara dovada de mijloace financiare, cazare etcetera. Doar o stampila pe 'biletelul de intrare', stampila pe care o obtii in cateva minute la Tiraspol. Atentie: sunt acum 2 sau 3 bancomate in asa-zisa capitala. Primesti ruble rusesti sau dolari, la alegere, dupa care faci schimb valutar pt. a obtine pretioasele ruble locale.

    Am intrat la Vadu lui Voda / Grigoropol (intoarcerea prin Bender) deoarece vroiam sa primesc mai multe detalii legate de impuscarea mortala a tanarului moldovean (01.01.2012) de catre un 'pacificator'.

    Merita sa vorbesti cu Dmitri Soin de la organizatia de tineret Proryv. Biroul din hotel Aist, pe malul Nistrului. Merita si o baie in Nistru.
  • +2 (4 voturi)    
    Parca-i in Romania (Sâmbătă, 29 septembrie 2012, 18:09)

    Wanheda [utilizator]

    Diferenta e ca pe la noi INCA nu e scris in ruseste dar nu cred ca mai asteptati mult. Are grija Dottorul de toarta cu Cacaru', supervizati atent de Ilici si Varan.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Luni, 1 octombrie 2012, 10:30)

    a.nonim [utilizator]

    Dimitrie Cantemir se afla pe bancnotele lor nu pentru ca ar avea vreun respect deosebit fata de moldoveni, ci pentru ca fost un apropiat al Rusiei si a militat pentru alipirea Moldovei la Imperiul Tarist.
  • +1 (3 voturi)    
    fara subiect (Luni, 1 octombrie 2012, 11:58)

    Alexei [anonim]

    "Intr-un colt al pietei vad si prima casa de schimb valutar. Desi rubla transnistreana e cotata putin mai slab ca leul moldovenesc, ea sta mai bine in raport cu dolarul sau cu euro." - gresit, leu moldovenesc e cotat mai slab decat rubla transnistreana cu o rata de schimb de 80-90 copeici pentru 1leu md!
    In ceea de priveste pozele, nu mi se par relevante. Intr-adevar este si latura asta a orasului - mai putin atragatoare, insa, dupa parerea mea, Tighina este unul din cele mai frumose orase din Republica Moldova.
    • 0 (2 voturi)    
      da... dar s-a mai degradat si Tighina si Tiraspolu (Marţi, 2 octombrie 2012, 1:19)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Alexei

      E drept ca erau cunoscute ca orase mai curate decat Chisinaul, si ca "rutierele" nu luau oameni in picioare, ca in Chisinau.
      Dar ultima data deja am vazut un semn de degradare: deja se statea in picioare in "rutiere".
  • 0 (2 voturi)    
    "daca pierd „reghistratia”, devin imigrant ilegal" (Marţi, 2 octombrie 2012, 1:07)

    stefan2008 [utilizator]

    Mai precis tre' sa platesti "amenda" la iesirea din Transnistria. Stiu pentru ca am patit si eu sa pierd amarata aia de hartie igienica la care ei ii zic "reghistratia" si pun stampile pe ea.
  • 0 (2 voturi)    
    "dupa doar doua intrebari" (Marţi, 2 octombrie 2012, 1:09)

    stefan2008 [utilizator]

    Inseamna ca tu, spre deosebire de mine, ai inteles intrebarile in rusa.