Grecia: Un tanar care a caricaturizat un calugar pe Facebook a fost arestat pentru blasfemie si risca doi ani de inchisoare

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 24 septembrie 2012, 20:00 Actualitate | Internaţional

Staretul Parisios
Foto: Facebook
Un barbat de 27 de ani a fost arestat luni in Grecia pentru faptul ca a postat pe Facebook o pagina care lua in deradere un calugar ortodox care a trait in secolul trecut si care este venerat pe scara larga in aceasta tara ortodoxa, relateaza AFP.

Barbatul a fost arestat pe insula Evia dupa ce unitatea insarcinata cu lupta impotriva cybercriminalitatii a primit "mii de plangeri online (...) din diferite tari din intreaga lume".

Pagina Facebook care il ridiculiza pe calugarul Paisios era consacrata "staretului Pastitsios", o aluzie la pastitsio, o mancare greceasca pe baza de paste si vita. Pagina Facebook, care nu mai era accesibila luni, arata un calugar cu fata acoperita de acest fel de mancare.

Politia a precizat ca pagina Facebook avea un continut blasfemator si insultator la adresa Paisios si a crestinismului ortodox in general.

Partidul neonazist Zori Auri prezentase saptamana trecuta o plangere in parlament pe marginea acestui subiect.

Calugarul Paisios, care a trait pe Muntele Athos, a murit in 1994 la varsta de 70 de ani si este obiectul unui cult popular in aceasta tara datorita profetiilor care ii sunt atribuite.

Potrivit acestor credinciosi, el a prezis prabusirea Uniunii Sovietice, invazia Ciprului de catre Turcia si actuala criza economica greceasca.

Arestarea tanarului a fost denuntata de numerosi bloggeri greci drept un act de cenzura si o noua pagina Facebook sa aparut, consacrata "staretului Parisios", o aluzie la Paris, in care apare un calugar al carui cap este inlocuit cu Turnul Eiffel.

In iulie, moderatorul paginii Facebook a povestit ca a trimis blogurilor ortodoxe si nationaliste, cu titlul de test, o istorie fictiva despre un drogat in pragul mortii, aflat pe patul de spital, si care a fost salvat de calugarul Paisios. Povestea a fost reprodusa fara niciun spirit critic si a aparut chiar in prima pagina a unui ziar nationalist, a povestit el.

Blasfemia este un delict pasibil de o pedeapsa de pana la doi ani inchisoare in Grecia.

Aproximativ 90% dintre greci sunt botezati in sanul bisericii ortodoxe, dar aceasta din urma, perceputa drept foarte bogata si putin implicata in ajutorarea saracilor, si-a pierdut mult din prestigiul sau in cursul ultimilor ani.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

23291 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Iranul Europei (Luni, 24 septembrie 2012, 20:09)

    V.R. [utilizator]

    SI totusi... cum de aceasta tara a reusit sa intre in UE cu astfel de legi? Sau primeste bani de la UE care nu sunt conditionati macar de schimbarea acestor legi?
    • +3 (5 voturi)    
      Judecata de apoi (Marţi, 25 septembrie 2012, 0:29)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      Ne pricem sa dam cu piatra. Totul e sa fim primii, mai cu mot.
      Ce crezi, daca Grecia ar fi Iranul Europei, atunci Romania ce ar fi? Nigeria Europei?

      Se pare ca reintram in Evul Mediu Intunecat (Dark Ages) iar unii chiar se grabesc sa o faca.
  • +14 (18 voturi)    
    splendid (Luni, 24 septembrie 2012, 20:10)

    ampersand [utilizator]

    Propun o fuziune a regimului din Grecia cu cel al ayatollahului, uniţi în cuget şi-n simţiri.
    • -8 (10 voturi)    
      o caricatura a caricatuii (Luni, 24 septembrie 2012, 21:18)

      totoslack [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Daca cineva si-ar bate joc de parintii tai pe facebook, ai rade sau ai plange?
      • +4 (6 voturi)    
        Si cumva esti de acord cu decizia? (Marţi, 25 septembrie 2012, 0:07)

        Alnivol [utilizator] i-a raspuns lui totoslack

        Lasand la o parte faptul ca tu compari mere cu pere, chiar si in cazul in care ai fi avut dreptate, consideri ca o asemenea pedeapsa este justificata? Libertatea de exprimare este intocmai pentru lucrurile cu care tu nu ai fi de acord. Poti sa lupti impotriva celor care fac misto prin aceleasi mijloace, dar nu poti sa le iei dreptul de a isi exprima parerea. Ceea ce poate fi definit ca jignitor este supus subiectivitatii, si din acest motiv nu poate fi inclus intr-o lege generala. Succes in a intelege asta.
      • 0 (2 voturi)    
        Daca as cere sa faca inchisoare (Marţi, 25 septembrie 2012, 0:30)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui totoslack

        probabil ar merita sa o faca.
      • +1 (1 vot)    
        Diferenta.. (Marţi, 25 septembrie 2012, 13:31)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui totoslack

        Parintii nostri sunt batjocuriti ..si nu numai ei, ci si noi si copiii nostri! Si nu pe facebook, ci live, zi de zi, de 22 de ani incoace de toate loazele mitomane si .. lacome si mediocre care s-au unit in ceea ce se numeste politica romaneasca.. Asa ca mai lasa-ne cu "indignarile " tale
  • -6 (8 voturi)    
    Aparura (Luni, 24 septembrie 2012, 21:14)

    KostasP [utilizator]

    si romanii nostri cu comentarii pe masura. Vi se pare iesit din comun pt ca in mintea voastra oricine isi poate bate joc de orice si oricine fara sa i se intimple nimic. Pt ca asa este in romanica si noi sintem unitatea etalon, asa-i?
    • +3 (5 voturi)    
      Inchisoare pentru blasfemie? (Marţi, 25 septembrie 2012, 0:35)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      tu realizezi ce promovezi? ce legatura are asta cu Romania?
      Pazea, vine inchizitia!
  • +6 (8 voturi)    
    Ceva manifestatii la ambasada SUA? (Luni, 24 septembrie 2012, 21:14)

    cato [utilizator]

    Facebook e un site american. Propun sa facem manifestatie in fata ambasadei americane si sa o atacam cu rachete... stai asa, ca noi nu suntem musulmani.
  • +9 (11 voturi)    
    Doamne ajuta, Doamne fereste! (Luni, 24 septembrie 2012, 21:48)

    minus [utilizator]

    "Blasfemia este un delict pasibil de o pedeapsa de pana la doi ani inchisoare in Grecia."

    Intreb si eu: dar Mândria? Invidia? Iubirea de arginti?
    Desfrânarea? Lacomia pântecelui? Trândavia? Mânia?
    Si in final.... Prostia nu este pedepsita in Grecia? Nu, nu-i asa? Inteleg de ce!
  • +8 (10 voturi)    
    Cuviosul Chiftelios (Luni, 24 septembrie 2012, 22:59)

    mvr [utilizator]

    "In iulie, moderatorul paginii Facebook a povestit ca a trimis blogurilor ortodoxe si nationaliste, cu titlul de test, o istorie fictiva despre un drogat in pragul mortii, aflat pe patul de spital, si care a fost salvat de calugarul Paisios. Povestea a fost reprodusa fara niciun spirit critic si a aparut chiar in prima pagina a unui ziar nationalist"

    ahahahaha... citatul asta face toti banii. Bigotii sunt atat de usor de manipulat cand le spui ce vor sa auda.
  • 0 (4 voturi)    
    Re alnivol (Marţi, 25 septembrie 2012, 0:34)

    KostasP [utilizator]

    Lasind la o parte pedeapsa care poate este exagerata (nu este de competenta mea sa spun), deci conceptia ta este asta: daca esti injurat, injura la rindul tau, daca esti batjocorit, batjocoreste la rindul tau, samd. Asta in conceptia ta inseamna libertate de exprimare? Si mai faci si pe pedagogul cu altii. Cu baieti ca tine nu-i de mirare ca Romania a ajuns in starea asta deplorabila.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ai inteles (Marţi, 25 septembrie 2012, 12:11)

      Alnivol [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Cand am zis aceleasi MIJLOACE m-am referit la libertatea de exprimare. Daca alegi sa folosesti aceeasi METODA de exprimare este treaba ta. Nu am zis nicicand sa aplici legea talionului.Dar nu poti sa vii sa ii pui cuiva pumnul in gura pentru ca tie nu iti convine. Respectivul va fi tratat intr-un anumit fel in functie de ceea ce spune, si asta este pedeapsa destul.
      Ce treaba are starea Romaniei cu baietii ca mine? Chiar vrei sa duci discutia spre subiectul asta? Intai invata sa si intelegi ceea ce citesti si poate dup-aia sa iti exprimi parerea. In felul asta, nu te-ai mai face de ras cu prezumtiile tale asupra ideilor altora. Cauti cearta unde nu e cazul.
  • 0 (0 voturi)    
    Re alnivol 2 (Marţi, 25 septembrie 2012, 14:37)

    KostasP [utilizator]

    Respectivul este pasibil de puscarie tocmai pt ca a incalcat limitele libertatii de exprimare. Ai inteles acum? Daca tie ti se pare o pedeapsa exagerata e dreptul tau sa-ti exprimi punctul tau de vedere, neavizat dealtfel. Cu anarhia nu ajungi departe. Legile sint facute sa fie respectate nu comentate. Si stai linistit in privinta mea, nu ma simt deloc rusinat cu valorile mele morale.
    • 0 (0 voturi)    
      Gresesti grav (Marţi, 25 septembrie 2012, 15:34)

      Alnivol [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Pagina respectiva de facebook se afla pe un server in afara granitelor statului grec. Singura lui "vina" este cetatenia greaca si faptul ca sta in Grecia, pentru ca daca facea acea pagina in orice alt stat , guvernul grec nu avea cum sa il aduca in fata justitiei.
      Sa stabilesti limitele libertatii de exprimare avand la baza blasfemia este extrem de periculos. Daca incadrau fapta la altceva ar fi fost diferit. Legea blasfemiei este o imbecilitate extraordinar de mare intr-o societate care se considera civilizata.
      Legile bune sunt respectate, legile proaste sunt comentate si date la o parte.Ghici din ce categorie face parte legea asta?
      Nu stiu cum ai ajuns la anarhie. Sincer, faci niste salturi destul de mari in gandire.
      Ti-am zis eu sa te simti rusinat de valorile tale morale? Unde? Trebuie sa inveti sa intelegi ce citesti, ca vad ca poti sa bati campii lejer pe teme inchipuite.
  • 0 (0 voturi)    
    Re alnivol 3 (final) (Marţi, 25 septembrie 2012, 17:35)

    KostasP [utilizator]

    Nu faci decat sa intaresti ce-am spus in mesajul anterior. Adica expui o parere neavizata pe care doresti ca eu sau altii sa o ia de buna.
    • 0 (0 voturi)    
      Argumente (Miercuri, 26 septembrie 2012, 9:28)

      Alnivol [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Faptul ca tu zici ca am o parere neavizata nu inseamna ca asa si e. Fara argumente, orice opinie a ta poate fi lejer desconsiderata. Nici nu te-ai obosit sa expui o serie de motive pentru care tie ti se pare normal. Si aici nu ma refer la apel la sentimente sau la majoritate sau la orice alta metoda ilogica de argumentare.
      Ramani in lumea ta in care tu ai mereu dreptate si indiferent de ce zice altcineva tu doar iti pui mainile la urechi si tipi "la la la la la".
      Esti un partener de discutie foarte slab.